5.2 C
London
Saturday, December 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

CURSURI~LICENTA SIA

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by florycica, Dec 26, 2011.

1. ciobanuldinoras

ciobanuldinoras New Member

Trophy Points:
    0
    In security majoritatea joburilor sunt self employed... daca ai peste 185 si nu esti slab iti gasesti foarte usor in cluburi pe 12 lire pe ora... faza e ca vor oameni inalti...
    La mine la club cauta o femeie bouncer de multa vreme...femeile fac 15 lire pe ora..
    Este relativ important sa stii engleza si sa nu fi violent..
    Obtinerea licentei este o gluma...daca stii sa scrii dupa dictare te trimit la niste polonezi care ti dicteaza raspunsurile la test...

2. Gellu

Gellu New Member

Trophy Points:
    0
    De azi am voie sa pazesc usi.. -bravo-
    Pentru cine e curios sau ingrijorat ca nu-i mai vine licenta,va spun exact timpii mei:
    4 zile cursul+4 saptamani pana am avut certificatul+exact 7 saptamani pana mi-au acordat licenta.
    Total aproape 3 luni.
    Aviz celor care-si fac iluzii ..sa fie pregatiti (pe langa bani de subzistenta pentru primele luni in UK) si cu infinita rabdare...

3. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Felicitări .

Rupe ușa la Jobcentre , poate ești norocos și prinzi un job mai bun .

4. Gellu

Gellu New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc TheMan!
    Asa voi face...
    Oricum,cu informatii de la tine si de la ceilalti prieteni de pe forum pana acum am mers direct la tinta.
    Asta sfatuiesc si pe ceilalti sa faca...sa citesca topicul ca sa stie ce sa completeze in formulare,ce sa raspunda la telefon cand sunt verificati etc etc

5. Anonymous

Anonymous Guest

Cunosti ceva firme de genul asta?
    Da niste exemple, cred ca ar fi de ajutor pt cei care doresc licenta,

6. nica_florin

nica_florin New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua, am facut si eu acest curs SIA si am luat examenele din prima, momentan lucrez full time cu contract la un Restaurant. Trebuie sa trimit cazier din ro daca nu am stat aici mai mult de 5 ani ? am venit in uk acum 1 an. A-si putea sa mint ca am stat la o adresa 5 ani ? ca ma gandesc ca nu vin si bat la usa si intreaba daca am stat acolo in urma cu 5 ani.

7. ciobanuldinoras

ciobanuldinoras New Member

Trophy Points:
    0
    @nica_florin

1. crede-ma ca este greu sa nu iei examenul SIA din prima
    2. cand mi-am luat cardul SIA am zis sa fiu sincer si am asteptat cu 3 saptamani mai mult decat restul romanilor care au aplicat pentru licenta in acelasi timp cu mine.

Eu tocmai venisem din Romania si am avut cazier din RO. Tot ceilalti au mintit ca au fost aici peste 5 ani si totul a fost rapid. O singura chestie,
    daca ai prieteni romani, nu le zice daca minti la SIA pentru ca te vei certa cu ei intr-o zi sau vei gasi un job mai bun ca al lor te vor da in primire

8. Adrian001

Adrian001 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna. Sunt nou in UK , am doar 2 luni jumate si ma bate gandu sa imi iau licenta de CCTV avand in vedere ca pe santiere nu ma prea descurc. M-am informat pe diferite site-uri inclusiv pe acesta si din cate am inteles este nevoie de cazier romanesc si de un id cu adresa de aici ( presupun ca ar trebuii sa imi schimb permisul ? ) si de cazier cum as putea face rost daca nu sunt in RO ?

9. ANUBIS-DAT

ANUBIS-DAT New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Self Employed / Consultancy in B&M
    Din sep nu vei mai putea lucra ca si self employed in security, legislatia se va schimba.

Sent from my iPhone using Tapatalk

10. Adrian001

Adrian001 New Member

Trophy Points:
    0
    deci ar fi degeaba sa imi iau licenta daca nu am blue card ?

11. ANUBIS-DAT

ANUBIS-DAT New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Self Employed / Consultancy in B&M
    Da

Sent from my iPhone using Tapatalk

12. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Link ?

13. nica_florin

nica_florin New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara, vreau sa aplic pentru licenta SIA, trebuie sa iau cazier din Ro? Daca mint ca sunt in Anglia de 5 ani poate sa ma respinga? De unde stiu ei cand sunt in Anglia? Verifica la Ambasada sau pe undeva?

Va multumesc.

14. Anonymous

Anonymous Guest

Nu verifica la ambasada. Uneori poti spune ca esti de 5 ani in anglia, de ex la un magazin de indieni care vand kebab pe high street. Pe altii e cam greu sa-i prostesti ca ai trait 5 ani aici fara cont bancar, abonament la tel, oyster card.... etc!

15. mihaib84

mihaib84 New Member

Trophy Points:
    0
    Pt cei care aveti licenta SIA
    Se poate aplica pt licenta SIA daca nu am NI? Si se elibereaza licenta fara NI?

16. nica_florin

nica_florin New Member

Trophy Points:
    0
    Astazi mi-a sosit si mie licenta SIA, am trimis actele pe 29.08.13 si m-au bagat in baza lor de date pe 17.09, cazier tradus din ro, pasaport,permis englezesc. Urmeaza jobul de corporate security! -dans-

Unde este cel mai recomandat sa caut un astfel de job? mentionez ca am experienta de 1 an ca receptioner, nu sunt un tip facut, ma tradeaza fata de 21 de ani -nervos-, dar tinand cont ca vad in ''vitrinele'' cladirilor fel si fel de securisti eu zic ca a-si avea o sansa sa imi gasesc un loc de munca. Nu este o graba.

17. rommeo_1970

rommeo_1970 New Member

Trophy Points:
    0
    SUNT NOU AICI SI AS VREA SA STIU TOT CE SE POATE DESPRE LICENTA S.I.A. DACA NU AM CARD GALBEN SAU ALTA CULOARE NU POT LUA LICENTA ? CAT COSTA LICENTA PENTRU DOOR SUPERVISOR ?DAR PENTRU CLOSE PROTECTION?

18. lidiaemanuela

lidiaemanuela New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua, as dori si eu cateva informatii.
    A obtinut vreunul dintre voi SIA licence fara NINO? Sunt pe punctual de a face cursul si doresc sa stiu daca faptul ca nu am NINO va conduce la respingerea formularului pe care va trebui sa il complectez.
    Va multumesc anticipat!

19. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Teoretic da , practic cum îți este norocul .

20. george b

george b New Member

Trophy Points:
    0
    Cateva sfaturi folositoare celor care aplica sau vor aplica pt badge SIA.
    -aveti grija la ce companie faceti cursurile, informati-va putin asupra ei sa fie Ok
    -daca nu sunteti rezindent UK in ultimii 5 ani, faceti un efort si procurati cazierul judiciar din tara, apostilat si tradus sau trimis prin ambasada/curier si tradus aici.
    -trimiteti actele la oficiile postale autorizate! asigurati-va ca fotografia facuta acolo si semanatura sunt conforme cu regulile SIA(cereti functionarului sa va arate cum apare semnatura )
    -utilizati serviciul basic de expediere fara optiunea de ramburs in timp scurt.economisiti bani, posta are un acord cu SIA sa expedieze in siguranta si maximum 24 h , actele aplicantului, iar la rambursarea actelor ei folosesc curier rapid din zona respectiva.
    -nu incercati sa le ''reamintiti'' operatorilor de la SIA ca ati depus o aplicatie sunandu-i,crezand ca asa se rezolva mai repede cu badge-ul..
    -cand primiti certificatul de la Disclosure&Barring Service, inregistrati-va pe site pt ca eventualii angajatori sa va verifice mai usor in legatura cu Criminal Record.

Succes!

Share This Page