8.4 C
London
Tuesday, October 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

CURSURI~LICENTA SIA

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by florycica, Dec 26, 2011.

1. florycica

florycica New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara si LA MULTI ANI!!!sa fiti sanatosi sa vi se indeplineasca tot ce doriti. -asa-asa-
    As avea o intrebare si o rugaminte in acelasi timp.este cineva care a facut aceste cursuri SIA?
    In martie cu ajutorul lui Dumnezeu ajungem in Uk,iar sotul meu a lucrat in armata 12 ani(in jandarmerie)si ne-am gandit ca poate gaseste ceva in domeniul securyti sau ceva asemenator.
    Daca e cineva care ne poate ajuta...saru'mana!!!
    Si inca ceva....am citit in ziarele de pe net ca incepand de la anul cei care nu castiga minim 19.000 de lire pe an nu isi pot aduce si familia in Uk,ba chiar emigrantii care nu vor putea face dovada ca au venituri mai mari de 35000 de lire anual,nu vor mai primi acte in continuare.
    Sunt doar informatii pe care le-am citit din ziare si nu cred ca sunt doar zvonuri.Se pare ca britanicii o considera o masura de a preveni cheltuielile sociale in viitorul mai indepartat.
    Numai bine!!!

2. lorenzo

lorenzo New Member

Trophy Points:
    0
    Scrie-i lui Mariuspad, lucreaza in domeniu. Eu am vorbit cu el, pe forum, acum cateva zile. Succes!

3. mariuspad

mariuspad New Member

Trophy Points:
    1
    La multi ani. Sa ceara de la serviciu o caracterizare care o sa-I foloseasca in gasirea unui loc de munca. Sa o traduca la un traducator autorizat. Cursul e simplu si dureaza 3 zile in weekend sau 4 zile in timpul saptamanii, este in limba engleza la fel si examenul care este grila (4 ex pe domenii diferite care trebuiesc trecute toate pentru a fi admis) si o parte fizica usoara fara contact. Pana la obtinerea legitimatiei dureaza in medie 3 luni daca se iau examenele din prima. Pentru informatii contactati-ma pe email deoatece sunt in concediu si nu intru pe site. De asemena puteti cauta postarile mele pe acest site. Scuze. Pt greseli dar scriu de.pe.telefon.

4. doc 97

doc 97 New Member

Trophy Points:
    0
    florycica wrote: Si inca ceva....am citit in ziarele de pe net ca incepand de la anul cei care nu castiga minim 19.000 de lire pe an nu isi pot aduce si familia in Uk,ba chiar emigrantii care nu vor putea face dovada ca au venituri mai mari de 35000 de lire anual,nu vor mai primi acte in continuare.
    Sunt doar informatii pe care le-am citit din ziare si nu cred ca sunt doar zvonuri.Se pare ca britanicii o considera o masura de a preveni cheltuielile sociale in viitorul mai indepartat.
    Poti sa ne pui si noua un link cu ce ai zis mai sus?

5. florycica

florycica New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara.
    Multumesc pt. raspunsuri mariuspad.Am citit ce ai postat pe forum si am cam inteles ca nu e f usor sa iti gasesti in domeniul securyti un job.E cam complicat pt. sotul meu ca in afara de armata nu prea stie mare lucru! -nu-nu- doar un colegiu si pt el ma gandesc -interrresti ....
    La multi ani tie si familiei tale si multumesc inca o data pt raspunsuri.

doc97
    uite aici un link
    www.ziare.com/.../vrei-sa-muncesti-in-m ... -esti-ob...
    Aici am citit si am aflat.sper sa fie un zvon ca daca nu e...ei bine nu prea e de bine!
    Deja impachetez bagajul,asa ca daca auzi ceva te rog sa imi spui si mie ca sa imi schimb destinatia....poate Africa?!
    Numai bine si..LA MULTI ANI!!!SA VI SE INDEPLINEASCA TOT CE GANDITI SI SA SCAPAM DE INTERDICTII!!! -bravo-

6. Emx

Emx New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, stii cumva si cat dureaza sa iti primesti actele inapoi dupa ce au fost trimise spre verificare?
    Imi trebuie un act de identitate sa ma mut si sunt curios cam cat dureaza. Mersi mult.

7. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Eu am primit actele inapoi in 2 saptamani si badge-ul in 3 saptamani , poti verifica in ce stadiu este aplicatia aici : http://www.sia.homeoffice.gov.uk/Pages/ ... ecker.aspx

8. victorita76

victorita76 New Member

Trophy Points:
    0
    Si prietenul meu a facut cursurile sia a luat examenul dar nu a mai trimis formularul pentru eliberatea bageului (cardul) deoarece nu are inca yellow card .Se pare ca te accepta la cursuri daca nu ai drept de lucru ( ca platesti cursul) dar cand ceri cardul vor sa ai crept de lucru.In plus se cere in acel formular sa garanteze pentru tine intr-o sectiune speciala un cetatean britanic. Mi se pare cam aiurea ca oamenii nu sunt informati dinainte cu privire la conditiile care trebuiesc indeplinite dupa promovarea cursului. Precizez cand s-a inscris la curs a intrebat foarte clar daca poate obtine licenta ca roman fara drept de lucru si au spus ca da.Bineinteles ca nu regreta ca a facut cursul doar ca sa bazat pe faptul ca face cursul isi gaseste mai repede job (self employed). Daca ar fi fost bine informat nu ar mai fi pierdut atata timp si bani(£ 350 cursul si transportul)
    A avut totusi noroc ca a gasit alt job intr-un depozit print-o agentie ca self employed in curand va primi si yellow cardul si va putea sa-si ia licenta sia.

9. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    @victoritza ,

scuza-ma ca-ti zic dar aberezi. Imi pare rau ca sunt atat de direct dar sunt satul de dezinformatori si de posturi stupide care nu fac altceva decat sa bage in ceatza compatriotii nostrii. Pe formularul de la SIA la paragraful unde scrie "DO YOU HAVE THE RIGHT TO WORK IN THE UK"? scrie mic acolo "if you are a national from EEU then skip this question". Noi ca romani avem dreptul sa muncim ca SELF-EMPLOYED dar nu ca ANGAJATI. Pentru cultura ta generala 90% din oamenii care muncesc in SECURITY lucreaza ca self-employed. Cei care-i contracteaza au multe motive pentru a-i "angaja" self-employed daca-mi permiti exprimarea asta. Unul dintre motive ar fi liability. Sunt in domeniu si stiu exact cum merg treburile. Daca prietenul tau are nevoie de ajutor il voi da cu cea mai mare caldura.. pana atunci va rog frumos numai postati aberatii!!!

ESTE O ADEVARATA DEZINFORMARE!!! LICENTA SIA se poate lua si daca nu aveti acte pentru ca noi si bulgarii avem voie sa muncim self-employed. Suna-ti la sia INFO LINE. Va vor spune clar despre ce e vorba!
    Se poate proba ce spun eu la link-ul urmator sectiunea A10 sau la SIA INFO LINE.

http://www.sia.homeoffice.gov.uk/Docume ... _notes.pdf

Multa bafta tuturor ,

P.S. ROG ADMINII SA NUMAI PERMITA ASA CEVA. UNA ESTE SA INTREBE CINEVA CEVA SI ALTA ESTE SA FACA O AFIRMATIE. Eu sunt un user nou si ma lupt in fiecare zi din cauza parerilor exprimate pe acast forum. Sunt de multe ori contrarii. Eu doresc sa ajut semenii nostrii cu informatii probate!!! nu cu pareri!

10. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Nu ai nevoie de YC pentru aplicatie .

Sent from my Nokia 5110

11. victorita76

victorita76 New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca ati inteles gresit eu nu am facut decat sa povestesc ce am patit noi. Are diploma de la examen dar nu poate sa aplice pentru legitimatie pentru ca ii trebuie acte. A sunat la SIA si a intrebat pe o doamna de acolo ce pune in locul unde intreaba daca avem dreptul sa Lucram in UK, iar doamna aceea a zic ca daca nu are acte( de la yellow card in sus nu poate aplica ), iar in cazul in care totusi aplica fara sa dovedeasca ca are acte , aplicatia va fi respinsa , va pierde bani si dreptul de a mai aplica. De acord cu tine ca poti lucra ca self employed ca agent de paza, dar nu poti aplica pentru legitimatie ca self employed fara sa fi obtinut yellow card. Iar pe formularul ce trebuie sa il completezi pentru legitimatie sub intrebatea unde zice daca ai dreptul da lucrezi in UK iti cere si seria sau numarul de la actul tau doveditor ca poti lucra in UK.Daca au mai facut si alte persoane acest curs avand doar insurance number si au reusit sa obtina legitimatia va rog sa ne spuneti pentru ca sincer ceva nu se leaga. Vreau sa fie foarte clar nu vreau sa dezinformez va spun doar ce sa intamplat in cazul unui aplicant care in momentul solicitarii legitimatiei avea doar insurance number( nu era inregistrat nici ca self employed)Va multumesc pentru raspuns astept si alte opinii!

12. victorita76

victorita76 New Member

Trophy Points:
    0
    deceneu cad am zis fara" drept de munca" adica fara card galgen,roz,albastru ma refeream la statutul prietenului meu in accel moment nu la faptul ca romanii nu au drept de lucru daca citesti cu atentie am si spus ca a gasit de lucru ca self employed.Ideea era alta ca el a intrebat inainte daca in situatia lui fara unul din acele carduri(fara drept de munca ca employe) poate sa faca cursul ia spus ca da dar cand sa ia licenta sa trezit aia ca nu se poate.De ce ia spus asta? Si noi la randul nostru suntem dezinformati de functionarii din uk si daca postez tre sa postez numai experientele placute sa nu deranjez atotstiutorii ? Oare nu de aceea intri tu atotstiutorul sa ne luminezi pe noi care nu stim ori te-ai saturat si de asta?Acum esti atat de atotstiutor incat ii faci programul si adminului.Am vazut cu cata caldura informezi oamenii.Sper sa nu mai vad pe viitor astfel de postari "calduroase"pe acest site despre care m-am bucurat enorm ca l-am descoperit.

13. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Eu am bifat ca am drept de lucru in UK fara a avea nici un card colorat , fiind roman am drept de lucru ca si self employed , toti prieteni mei au procedat la fel si au primit badge-urile

Banuiesc ca tu ai crezut ca daca iti faci licenta SIA primesti cumva si drept de lucru ca employe

14. victorita76

victorita76 New Member

Trophy Points:
    0
    Am stiut ca nu pot lucra ca employe dar am facut prostia sa sun si sa intreb ce trebuie sa trec acolo la A10 si a spus ca daca bifez ca am drept de lucru atunci tre sa trec acolo seria de la card. Dar tu spui ca ai bifat ca ai drept delucru dar acolo unde tre sa pui seria de la card de lucru ce ai pus? Sau ai lasat ne necompletat?

15. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

necomplectat si o sa primesti o declaratie pe propria raspundere pe care trebuie sa o semnezi si sa o trimiti inapoi cum ca nu o sa lucrezi decat ca si self employed in UK

16. victorita76

victorita76 New Member

Trophy Points:
    0
    Super!O sa trimitem si noi formularul asa necompletat! Iti multumim ne-ai fost de mare ajutor ! O sa te anuntam daca am reusit.

17. volentiru

volentiru New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!pana la urma care e varianta corecta?merita riscul de a plati cursuriile in vederea obtinerii licentei SIA,asta dc nu am yellow card-ul insa sunt inregistrat ca self-employed la HMRC,am NIN si UTR?va multumesc

18. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    @costoboc
    Vezi? Exact ce ti ziceam...vine unu si abereaza pe aici si i baga pe toti in ceata...uita te la volintiru ca e confuz....

@ volintiru
    Iti garantez 100% ca nu iti trebuie nici un fel de drept de munca....fa cursul fara grija...

19. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu de ce vrei sa particip la o discutie cu care nu am nimic in comun... dar daca tot ai adus vorba, ma gandesc ca poate e timpul sa te relaxezi si sa-ti urmezi propiul sfat!

Oameni povestesc/intreaba din perspectiva personala. Chiar daca uneori nu cuprind vederea de ansamblu cu siguranta ca va veni altcineva cu completari. De unde si multitudinea de pagini pe subiectele "hot".

20. volentiru

volentiru New Member

Trophy Points:
    0
    merci deceneu,o sa iti urmez indemnuriile,avand in vedere ca eram putin in dubii intre ce sa aleg acu ca am ramas fara munca:licenta SIA sau taximetrie(aceasta din urma imi era convenabila pt ca nu era nevoie de yellow/blue card)..insa dotorita unora cu bune intentii si mai bine informati asa ca si tine ,voi alege prima varianta.numai bine

Share This Page