8.2 C
London
Sunday, June 07, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

CURSURI GRATUITE - ESOL

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by ELLAWS, May 10, 2011.

1. Vali F

Vali F New Member

Trophy Points:
    0
    salutare tuturor,sunt nou pe forum sunt interesat de cursuri in domeniul constructii acoperise,ma poate indruma cineva .va multumesc anticipat si ce parere aveti despre aceasta meserie pe piata muncii in uk

2. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Bun venit pr forum Vali -hipno-

Cred ca ar trebui sa cauti pe google CONSTRUCTION COURSES + (numele localitatii - zonei in care locuiesti) am vazut ca sunt cursuri pe diferite specializari in domeniul constructiilor... ei ti-ar putea explica exact cum se numeste cursul de care esti interesat. Mergi la un colegiu sau institutia / training provider...ce-o fi, sa discuti cu ei direct sa le explici ce vrei sa faci sau trimite-le un e-mail...

eu am aruncat o privire pe google... dar depinde acum si de orasul / zona in care locuiesti... sau poti incerca si localitatile invecinate uneori e mai simplu sa ajungi cu trenul in juma de ora in alta localitate, decat face autobuzul 1 ora 1 ora jumate -ceeee?- in orasul in care locuiesti... trust me!!! -da-da-

http://www.constructiontrainingservices.co.uk/

http://www.hotcourses.com/uk-courses/Co ... 7/page.htm

asta doar ca exemplu... tu poti gasi ceva aproape de tine...eventual incearca sa mergi la firmele de constructii poate te si angajeaza cu calificare la locul de munca...

MULTA BAFTA!! -hipno-

3. Vali F

Vali F New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi pentru ajutor am completat cateva aplicatii si astept raspuns.

4. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Am scos de "la naftalina" acest topic, in atentia userului alexandruserban87 si al mai multor useri interesati de cursuri de engleza GRATUITE sau FOARTE IEFTINE, cu ar fi ESOL dar si alte cursuri de calificare... pentru obtinerea Yellow Card-ului

Good luck -hipno-

5. burbur456

burbur456 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc ELLAWS pentru acest topic, este pentru prima data cand postez pe forum, va multumesc tuturor pentru informatiile folositoare postate aici.. am insa o nelamurire in legatura cu aceste cursuri gratuite, desi am cautat forumul in lung si in lat nu am gasit pe nimeni care sa fi zis ca a reusit sa isi obtina Yellow Cardul in baza unui curs gratuit, si unde face acel curs.. exista persoane care au facut lucrul asta recent si au reusit?

Ma gandesc de aproape 1 an de zile sa incerc UK, lucru pe care il voi face in aprox. 2 saptamani.. m-am tot uitat dupa colegii si cursuri, dar pentru ca engleza mea lasa de dorit voi opta pentru un curs ESOL/EFL, as prefera evident un curs gratuit daca exista aceasta posibilitate insa, repet, nu am gasit nimic relevant inafara acestui post... sau poate am inteles eu gresit.

Va multumesc tutoror pentru timpul acordat!

6. dorina.m

dorina.m New Member

Trophy Points:
    0
    Cursuri gratuite ESOL se organizeaza de catre council-ul din zona in care locuiti sau in care veti locui(pentru cei care inca nu sunt in UK). Intrati pe website-ul council-ului si cautati sectiunea adult learning, eu de exemplu am gasit o gramada de cursuri organizate in Brent (Londra) http://www.brent.gov.uk/baces.nsf/pages ... +and+maths)~ESOL

Bafta!

7. burbur456

burbur456 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru raspunsul rapid.. voi sta in Acton, din pacate marea majoritate a councilurilor (Hammersmith & Fullham, Brent, Ealing) din jurul meu nu mai au locuri la astfel de cursuri pentru perioada asta.. sa inteleg ca la colegii nu voi gasi cursuri gratuite, insa probabil voi avea mai mult noroc cu perioada si locurile la astfel de cursuri. Imi facusem totusi ceva sperante ca se va putea si fara sa platesc.

PS: Aparent am gasit ceva prin ianuarie, insa nu sunt siguri daca vor avea suficienti studenti ca sa inceapa, la Hounslow Council, insa respectiva mi-a spus ca nu va fi gratuit daca nu sunt pe niciun fel de benefits.. si voi plati 300-400 lire cursul. (cred ca se poate mai ieftin la unele colegii..)

Multumesc din nou pentru raspunsul super rapid.

8. dorina.m

dorina.m New Member

Trophy Points:
    0
    Unele colegii accepta si statement-uri bancare cu care sa dovedesti ca nu ai venituri...dar trebuie sa cauti, sa trimiti mailuri sau, cea mai buna solutie (zic eu) sa-i suni sau sa vb. cu un advisor. Cauta colegii pe hotcourses.com. Bafta! -sparg-pc-

9. mikela

mikela New Member

Trophy Points:
    0
    Probabil pe tine te intereseaza in zona Londrei,dar ca si idee pentru ceilalti interesati de cursuri Esol eu locuiesc in Glasgow si se gasesc cursuri gratuite la unele colegii dar lista de asteptare e cam mare,dar se poate si cu putin noroc.
    Merita incercat cu o aplicatie online la mai multe colegii,acum de exemplu se fac aplicatii si se dau interviuri pentru cursurile ce incep din ianuarie.
    Mult noroc!

10. faghiura12

faghiura12 New Member

Trophy Points:
    0
    buna numele meu esti marian si am 19 ani nu prea ma descurc cu limba -nu-zic- sunt in uk de circa doua luni de zile as dori sa invat mai bine limba ma puteti ajuta -ras4- multumesc -hipno-

11. mikela

mikela New Member

Trophy Points:
    0
    Marian ai putea incepe prin a intreba la cea mai apropiata biblioteca ,despre cursuri Esol la colegiile din zona sau cursuri comunitare. Sigur Iti vor da cateva locatii.
    Mult succes!

P.S Pentru Gabriela Ela nu stiu daca a ajuns raspunsul meu la mesajul tau privat .Daca nu trimite te rog inca unul cu adresa ta de mess sa putem vorbi pentru ca nu ma descurc asa bine cu mesajele private.

12. faghiura12

faghiura12 New Member

Trophy Points:
    0
    as putea sami continu liceul in uk dac in rom mam lasat de sc doar dac e posibil si mersi pt sfat :D -ras4-

13. Alinutza0101

Alinutza0101 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor. As vrea sa va intreb in ce limba se vor tine cursurile de engleza. Adica daca stiu doar romana pot sa ma inscriu sau n-are rost? Multumesc

14. Romeo M. Calin

Romeo M. Calin New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Accountancy
    Home Page:
    Alinutza, cursurile sint in Engleza sustinute. Dar inainte sa incepi vei merge sa dai un test. In functie de rezultatul acestui test vei fi repartizata la nivelul de unde considera ei ca tu ai nevoie sa incepi. La tine din cele ce spui ai sa incepi cu nivelul 1 pentru ca stii numai Romana. Din partea mea eu zic ca se merita sa te inscrii chiar daca asta inseamna sa incepi de la "gradinita".

15. Acvyla

Acvyla New Member

Trophy Points:
    0
    Buna dimineata,
    Stau cuminte si imi astept randul pentru un sfat. Am "picat" in Dunstable de foarte curand, nu am job, am peste 30 de ani si partea financiara destul de slabuta.
    In viitorul apropiat intentionez sa activez ca si SE, dar cum asta poate dura si cateva luni, trebuie sa ma indrept rapid catre un curs, o facultate orice care m-ar putea ajuta atat din punct de vedere financiar cat si al cunostintelor dobandite care cel mai probabil ma vor ajuta in viitor.
    Atfel, va adresez rugamintea de a ma sfatui si indruma. Am terminat o facultate si un master, asta ca si informatie daca ar putea fi relevanta in conditiile in care as putea opta pentru inscrierea la cursurile unei universitati.
    Va multumesc !

16. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Bun venit!
    Ai 'picat', intr-adevar...pe un topic care nu are nimic de-a face cu ce spui tu:
    Vezi daca nu te incadrezi aici:
    http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... -card-3565

Daca nu, ia-o incetisor cu optiunile colorate din stanga in special:
    http://www.romani-online.co.uk/drept-de-munca-anglia-uk
    si:
    http://www.romani-online.co.uk/forum/uk-de-la-a-la-z

Si te rog scrie acolo unde se potriveste.

Succes!

17. burbur456

burbur456 New Member

Trophy Points:
    0
    Desi a trecut ceva timp de la ultimul meu post legat de cursurile gratuite, pot sa zic ca aceasta cale cu YC prin ESOL gratuite nu a mers pentru mine (atat din cauza preturilor cat si din cauza faptului ca nu am reusit sa prind programare pana in momentul de fata)... si inca nu am auzit de la nimeni nimic concret care sa zica da am fost la cursul X gratuit la colegiul Y si am reusit sa iau YC, aparent colegiile care ofera astfel de cursuri sau Adult Centre-urile sunt foarte secrete... sau poate nu am stiut eu sa le pun intrebarea corect, deoarece am primit raspuns de la peste 25 de institutii (prin email si telefon) printre care si multe adult centre-uri din zona mea (Ealing) iar pe langa faptul ca unele nu ofera cursuri ESOL, sau cel putin asa sustin cei care raspund la email, la foarte multe cursurile sunt pe o perioada foarte mica de timp si unele costa destul de mult...

In orice caz, pentru cei interesati am facut o lista cu ce raspunsuri am primit anul trecut in Nov/Dec prin email (foarte multe din cele enumerate mai jos le-am contactat si telefonic insa nu am rezolvat mare lucru),

Brooklands College - We do offer some free classes and some course cost around £190-£260 and are for 17 weeks. (din cate am inteles clasele free sunt de ceva timp)

Ealing Council - We do not do ESOL classes at Ealing Council, but we do offer Literacy classes which are also English classes, but are not specifically for people who's first language is not English. (si mi-au oferit in schimb numere de contact pentru firme care ofera cursuri ESOL)

Waltham College - Waltham Forest College offers part and full time courses in the School of Skills for Life. ESOL courses are offered at all levels from pre-entry to Level 2. Courses in Semester 1 started on 3rd of September. Enough students are enrolled on the pre entry/beginners class for this Semester. At the moment we are taking applications for the next intake-January 2013. The full course fee for Pre entry/beginner ESOL – in Semester 1 was £484.00, and we hope it remains same in the next Semester.

Stanmore College - To enrol on any of our ESOL/Adult Literacy/English courses you would firstly need to come in to the college for an assessment in order for us to determine what level you are currently working at. Only after the assessment will we be able to provide you with further details relating to course days, times and fees etc.

Ealing Hammersmith & West London College - To join an ESOL course please contact the campus you wish to study at to check if they have availability. (Pentru Acton/Ealing si Southall se pot obtine mai multe detalii in persoana sau la nr. de telefon, nu am reusit sa scot mai multe de la ei)

Southwark Council - You will need to contact the Southwark adult learning service to book a ESOL skills check.

Westminster Adult Education Centre -
    Primul raspuns: Learners wishing to enrol on an English or Maths course need to take an Initial Assessment to determine their level. Course start dates/times and prices vary and will be available after the assessment. Please note all students are required to show passport/ID at the time of enrolment.
    Al 2lea: Learners wishing to enrol on an English course need to book an Initial Assessment to determine their level. The assessments are available at our main centres - Lisson Grove Centre and Pimlico. (please see below for address details) Course start dates/times and prices vary and will be available after the assessment. (Nu am reusit sa obtin pret nici la telefon

London Borough of Hammersmith & Fulham Council - We have ESOL courses beginning in February. In order to be able to get onto this class you will need an interview. We have interviews taking place in January for a February start. Please enquire in December/Early January for interview dates and times. The fee will be £157 or £187 depending on how many lessons is needed.

Harrow College - Hi, our next semester will start from first week of February and we will start enrolling people after Christmas.
    With EU passport fee for a part time day course is around £453.00 for 8hours /wk for 16 wks long course.

College of North West London - Our next ESOL courses will start at the beginning of February. If you would like to apply for an ESOL course with us, we would ask that you drop in to college during the first week of December. You will be asked to complete an application form and then we will book you in for an interview/assessment with the tutors. With regards to the course fees, they vary depending on the number of hours per week you will be studying, starting at £265 - £800.

Aberdeen College - We do offer ESOL courses on part-time basis, to be able to book the course person needs to sit the test to check level of English. Unfortunately there are no spaces left for the test at the moment, please contact us at the beginning of December we might offer some but don't guarantee; the price for the test is £27.00 or come to Aberdeen College Booking centre. After the level is assessed you will be given an authorisation slip to book the course (you can then choose the time and days). Next term will start from end of January.
    For full time ESOL you will be able apply from 29th of October; online application will be open from then as well. I would advise to submit all required information as soon as you apply as this is very popular course at Aberdeen College . To process your application we requested that you supply us with copy of your passport, Fees Status Questionnaire, Level of English Questionnaire.

Working Mens College - We are the working Mens College 44 Crowndale Road, London NW1 1TR To join an ESOL class at the Working Mens College
    You do not need to book an appointment.
    The next ESOL assessment is on:
    Thursday 13th December at 5.30pm & Tuesday December at 10.00 or 13:00 . The later assessments on Friday 11th January 10.00 or 13:00 or Friday 18th January at 10..00 or 13.00. These assessments happen after the classes start.
    The assessment takes around 3 hours to complete and is free.
    When the assessment is completed the teacher will let you know your level and what classes are available.
    Classes start in the week beginning 07/01/2013
    We have beginners to advanced classes (E1a Beginners, E1b Elementary, E2 Pre-Intermediate,E3 Intermediate. L1 Higher Intermediate, L2 Advanced ) Daytime classes are 9.30-12.00 or 12.30-3.00 4 days a week 13 weeks £169.00 Evening classes are 6-8.30 2 days a week 13 weeks £99.00 One Saturday Class Level 1 Higher Intermediate Saturday 10-3pm
    We also have community classes in the daytime that are free .Information attached.
    Help with Paying Your Fees
    Students on very low income can apply to the Principal’s Hardship Fund. Ask Student Services for details but please note these applications must be made AFTER you have enrolled and paid, and if successful, we will refund part or all of the fees you paid. Students on low income can also apply to the Learner Support Fund for help with childcare, travel, books and other costs, and details of application deadlines, procedures and priorities will be publicized by Student Services.
    Please bring your passport ,and if you have any other ESOL certificates bring them to.
    If you are on benefits you need to bring proof of benefits and £9.00 Please contact me if you require further help.

Sper sa ajute pe cineva si poate voi intelegeti mai multe decat am inteles eu si reusiti sa obtineti locuri la clasele gratuite, de asemenea cred ca ar ajuta foarte mult (cel putin sa iti faci o idee) daca cei care au reusit pe calea asta ar posta numele colegiilor la care invata/au invatat si cateva detalii despre cursurile pe care le fac, mult succes celor care inca sunt in cautare de asa ceva!

PS: hotcourses.com mi se pare complet pe langa si deloc folositor, toate colegiile le-am gasit pe google si le-am contactat in functie de ce cursuri aveau pe site si zonele prin care am mai fost cat de cat si stiu pe unde ar putea fi.

18. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim MULT BurBur pentru ultimile informatii...

La data cand am deschis acest topic, cursurile gratuite deja incepeau sa devina istorie... mai erau cateva institutii / colegii care aveau astfel de cursuri, dat fiind faptul ca, INCA mai aveau acces la fonduri de la guvernul UK sau de la UE...

Acum 4-5 ani astfel de cursuri gratuite (nu doar ESOL ci si diverse cursuri de calificare NVQ, OCR, City & Guilds etc) erau la fel de dese ca si ciupercile dupa ploaie -da-da-

Treburile s-au stricat odata cu "izbucnirea recesiunii" si s-au intors la 180 grade dupa venirea la putere a conservatorilor in UK care au triplat taxele universitare si au redus cu 60-70 % charity funds - categorie in care intrau printre altele si cursurile alea gratuite pentru orice cetatean UK sau UE.

Totusi informatiile aduse de tine sunt UTILE... ai descoperit pe alocuri cursuri destul de ieftine!! -asa-asa-

Multumim -hipno-

19. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    FREE COURSES - bune pentru cei care sunt deja in UK lucreaza orice si pe unde apuca...

invatati ONLINE cand aveti timp / chef (si la orice ora din zi / noapte) puteti obtine o calificare de UK recunoscuta de recruiter-ii si angajatorii britanici -da-da-

As vision2learn courses lead to national qualifications they are eligible for government funding initiatives...which means you may be able to study for free.

http://www.vision2learn.net/channels/index.aspx

20. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

Share This Page