24.6 C
London
Sunday, August 09, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cursuri AAT - Conta/Cursuri nvq AAT gratis in Birmingham

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by andreiuta12345, Aug 4, 2008.

1. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare la toata lumea!
    Ma gandeam sa postez cateceva ce poate fi folositor unora dintre noi.E vorba de contabilitate..cusuri nvq-national vocational qualification (svq -insemnand scotish)-tot acceasi marie dar cu alta palarie..Stiu ca sunt multi care ar vrea sa paseasca pe taramul contabilitatii in uk.Daca acca, cima vi se par un pic cam dificile puteti opta pt cursurile AAT -Association of Accounting Techinician ce va deschid portile spre o calificare ca si tehnician contabil.
    Am gasit in revista celor de la AAT ultimul numar ceva foarte intersant..Cursuri gratis de contabilitate...Asa ar costa cam cel putin patru sute de lire ...
    Cursurile sunt disponibile atat in varianta nvq cat si pathway.Patway inseamna ca profesorul vine cu divese materiale..tu neavand practica in dom contab.

www.fbt-global.com
    AAt open days
    30th August 10 am - 4pm 21st August 3pm-8pm
    Midweek, weekendd and evening courses
    Birmingham Campus
    2nd Floor, Centre City, 5-7 Hill Street
    Birmingham, B5 4UA
    Tel:01216163370
    E:info@fbt-global.com

Pt cursuri nvq gratis ..daca tot mai vreti sa gasiti cate ceva ..mai e www.jobopps.co.uk
    Pt aat mai urmariti si discutia in legatura cu acca si cima...era un topic despre cursurile acca.
    O seara buna,
    Andreea

2. temayra

temayra New Member

Trophy Points:
    0
    Pe site-ul pe care l-ai postat nu gasesc nimic despre cursuri gratuite de contabilitate....

3. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Ceea ce am postat am gasit si eu in revista de contabilitate AAT a Asociatiei Tehnicienilor Contabili.din uk(ultimul numar-iulie)..trimite-le un email/suna-i..pt vom putea avea mai multe informatii..
    O noapte linistita!
    Andreiuta

4. cien_my

cien_my New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,
    am nevoie de ajutor si indrumare spre o cariera in contabilitate...sa incepem cu inceputul: am terminat in 2001 Colegiul de contabilitate si informatica de gestiune (3 ani - forma scurta) cu licenta data si luata si apoi am dat diferenta (asa era atunci) si am trecut la forma lunga (facultate) si am mai facut anu' 3 si 4 pana in 2003 urmand sa termin alta specializare, insa fara sa dau licenta. Apoi printr-un concurs de imprejurari am ajuns prin uk si de atunci, ca multi altii, fac cu totul altceva...deci pot sa zic ca nu am nici o experiata. Acuma ma gandesc sa schimb ceva in viata mea si sa fac ceva ce are cautare si cu carepot sa-mi fac un viitor pt. mine si familia mea.
    Am citit despre CIMA, AACC, AAT si pentru situatia mea mi se pare cea mai buna variata AAT diploma pathway, pt. ca nu am experiata , nu lucrez in domeniu si ceea ce e mai important, vreau sa incep de la zero...nu ma deranjeaza sa incep iarasi si ca sa fiu sincer cu voi am uitat ce si cum cu contabilitatea chiar daca unele notiuni inca suna familiare. Altii spuneau undeva ca au inceput cu bookkeeping, apoi AAT (diploma pathway) foundation level, intermediate, advanced - si apoi nu stiu ce ar mai putea fi, poate cineva stie cam ce se poate face dupa.
    Credeti ca ordinea asta ar fi corecta si de urmat? Cred pt. mine e bine sa incep de la zero chiar daca unele notiuni o sa-mi fie familiare.Si inca ceva, ma intereseaza niste locuri unde as putea sa incep cursurile astea mentionand ca, caut ceva home learning, in weekend sau in cel mai rau caz ceva part-time in cursul saptamanii (daca e part-time sau weekend sa fie undeva in northands or leicester area) si la un pret cat de cat acceptabil, pt. ca lucrez si nu-mi permit sa ma duc full-time.
    V-as fi recunoscator daca m-ati indruma...Numai bine

5. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Salut!
    Daca tot vrei sa o iei cu AAT,dupa aceea poti urma acca sau cima...Am mai auzit ca exista si un insitut de finante...dar nu stiu prea multe despre ele.Cauta pe google aat+leicester+college+parti time...si vezi ce gasesti..Asta ar fi o prima varianta.
    Daca totusi te descurci cu engleza, mai bine daca tot ai terminat dar nu ti-ai dat licenta incearca sa iti dai licenta(acum e doar proiect-nu mai e si teorie)si mergi pe cima sau acca..Eu am facut aat pathway..si sincer mi-am dat seama ca am pierdut timp...Cei de la acca mi-au recunoscut un examen(acca iti recunoste trei exam daca ai facut fac de contab,finante si unul daaca ai facut managementul ).
    E adevarat cum am mai spus, profesia de economist aici(bazandu-te doar pe rezultatele tale academice din rom, chiar si pe experienta) nu este relevanta.La fel pt jurnalist, avocat..Mult mai bine e sa fii profesor, inginer it, medic...Nu se cauta economisti aici...Britanicii cred ca bazandu-se pe limba engleza...ei pot face totul...Cu greu (nu imposibil)poti accede un pic mai sus dar in timp si cu multa munca.Totusi daca ai ceva obtinut aici impreuna cu diplomele din Romania(ca si acte aditionale)ai sanse mai mari:).
    Mult succes!
    Sper sa iti foloseasca,
    Andreea

6. floricica

floricica New Member

Trophy Points:
    0
    Buna

Eu am facut AAT Level 2(Foundation)si as vrea sa intreb daca ma poate ajuta cineva, stiti cumva daca AAT este recunoscut in Romania, sau daca sistemul Romanesc de conta este acelasi sau asemanator cu acela de aici din UK? Dupa cate am vazut eu pe net este complet diferit, asa ca daca ma intorc acasa cred ca nu am ce sa fac cu acest AAT.

Va multumesc,
    Floricica

Share This Page