14.3 C
London
Saturday, August 24, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Curcubeul din cluj !!!

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by cdl, Mar 6, 2008.

1. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Sper sa elicidam acest mister, deoarece sunt multi romani care vin aici pe acest domeniu, si omul vine din Romania cu bani fixi, negandindu-se ca va astepta 1 luna ca sa inceapa munca ... se trezeste apoi aici disperaat, si fara bani, si logic...se intoarce acasa ... cei care au trecut prin asa ceva, va rog mult sa postati, asa ajutandu-i pe cei care aleg acest drum, si punandu-i in "garda".

Va multumesc -staycool- taycool-

2. us_ramo

us_ramo New Member

Trophy Points:
    0
    salut

sunt niste chestii care se bat cap in cap

- pentru yellow card nu poti aplica din Romania (e clar trecut si pe Br form)
    - asteptarea yellow card poate sa mearga si la 7 saptamani timp in care, tot conform HO nu poti sa faci nimic, nici macar "upaid internship"
    Chiar dk mergi la Croydon, surprize! te programeaza mai nou peste 3-4 saptamani

Nu vreau sa ridic mai multe probleme k o sa fiu acuzata k nu am parere impartiala.

Idea nu este cat platesti inainte sa pleci din tara, ideea este CAT SUPORTI si ai de plata pana incepi sa ai venit in Anglia

Repet, dk nu merg pe work permit ci pe sandwich course.... -oops- ops-

IAr dk merg pe work permit trebuie sa aiba autorizatie emisa de la Inspectoratul de Munca din Cluj, etajul 2.

Fara aceasta dovada emisa de Inspectoratul Muncii, trimit ilegal forta de munca in Anglia.

Pe site-ul fiecarui inspectorat sunt listati agentii de plasare in strainatate aprobati de ei.

Check it out!

3. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    -hi5- i5- salut
    dk mai are cineva nouatati despre acest topic,

-badteeths- adteeths- asteptam

4. xing_ro2

xing_ro2 New Member

Trophy Points:
    0
    ma aflu printre cei 17 .... http://www.romani.co.uk/
    cititi cu atentie si decideti voi ce vreti sa faceti ...mentionez k la momentul articolului eram in casa...acum fiecare pe unde poate ...case parasite ...romania ...franta ....ETC
    am sa postez acelasi msg si la globmed pt sunt cu acelasi colegiu BAFTA va urez

5. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    cine mai pleaca in aprilie cu raynbow din cluj?

6. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    vreau si eu mai multe inf despre aceel colegiu id-ul meu este georgi_anika multumesc spor la banii

7. moshul

moshul New Member

Trophy Points:
    0
    Ptr. a reduce costurile de recrutare a fortei de munca ,colegiul din Londra prin unul Sam a hotarit sa-si deschida propria agentie de recrutare in Romania,mai exact la Cluj si care se numeste....ati ghicit...RAINBOW,condusa de un fost politist care ar fi lucrat bucatar prin Anglia.Colegiul consta intr-o inductie de 2-3 zile ,dupa care sunteti plasati la munca ca careworker in azile de batrini,nebuni,handicapati,etc.Pina sunteti plasati veti fi cazati in casele lui Sam si a surorii lui ,Edithe ,care e si sefa colegiului.Binenteles ca ei nu se implica prea mult,au niste lachei acolo care intr-un mod foarte obraznic va vor cere banii pe chirie .Plasarea d-voastra pe piata are doua componente:prima data trebuie sa reusiti la interviul telefonic pe care il veti avea cu angajatorul,iar apoi ei (colegiul si angajatorul)trebuie sa cada de acord la pretul de vinzare-cumparare al d-voastra.Da,sunteti o simpla marfa...o persoana alba pe care un colegiu condus de negri o pun la vinzare.Daca nu se inteleg la pret o sa vi se spuna ca ati cazut interviul si e vina d-voastra.Daca mergeti pina la locul de munca pe care v-il dau ei si nu va convine ,alt loc de munca nu mai vedeti,puteti sa va intoarceti acasa.Daca va iese cumva yellow cardul ,acestia il retin pina se fac aranjamentele de plata,adica va pun sa semnati file cec in alb pe citeva luni in avans.Au fost si sunt sub investigatie SCOTLAND YARD si nu prea mai face nimeni afaceri cu ei acum.Nici nu stiu daca RAINBOW mai exista.Aici v-am explicat in linii mari cum merge treaba ,data viitoare am sa va spun despre atitudinea lor si modul in care sunteti tratati acolo de catre Sam,Edithe,Osama si cele blonde care au bagat spaima in romani

8. poujou_kick

poujou_kick New Member

Trophy Points:
    0
    ai inteles putin gresit, poti sa muncesti pana ai yellow card-ul, dar sa fii sigur/a ca esti exact in bransa in care ai zis cand ai solicitat yc, si ai in posesie , toate actele de la revenue &customs, (taxele),ca pana iti iei yc, mai treci prin niste etape , si mai aduni ceva documente cu care ai voie sa muncesti;)

Share This Page