20.3 C
London
Friday, July 03, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cuplu de 3 ani in UK, putem aplica ptr Blue card amandoi?

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by emivivid, Aug 15, 2011.

1. Savage87

Savage87 Member

Trophy Points:
    8
    singura chestie de care m-am lovit si trebuie sa postez este, ca atunci cand au luat legatura cu firma cu care lucram (telefonic) le-a cerut sa confirme prin email ca lucrez cu ei (ca self) si de cand ... asa ca sa vbiti pe unde munciti sa confirme repede sa nu pierdeti timpul pe acolo aiurea (cum am facut noi de la 9 la 4)

[asta din cauza ca nu aveam yellow si a trebuit sa ma verifice ca intr-adevar eram genuine self employed]

2. emivivid

emivivid New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Cuplu de 3 ani in UK, putem aplica ptr Blue card amandoi

salutare!

bine v-am regasit, prieteni!

noi din pacate am tot amanat aplicatia de asta vara pana acum, ptr ca nu a fost urgenta,
    acum devine insa,

si eram curioasa, inainte de a trimite datele ptr aplicatie,
    sa mai arunc o intrebare si sa vad daca cumva nu s-a mai gasit cineva care sa treaca prin tipul de aplicatie pe care vrem noi s-o facem,
    si ce rezultat a avut.

ca sa reimprospatez info,
    vreau sa aplic direct ptr BC in virtutea faptului ca am trecut peste primul an in care m-am calificat ca dependent de sotul meu, desi n-am solicitat niciodata nici YC-el nici BC temporar- eu ca dependent)
    si fiind in continuare in prezent angajata (de 3 ani de-acum), teoretic ar trebui sa ma calific ptr BC permanent.
    Iar sotul si copii ca dependenti de mine.

Daca sunteti in cauza, sau ati auzit pe cineva,
    nu ezitati sa scrieti doua randuri,
    multumesc!

3. emivivid

emivivid New Member

Trophy Points:
    0

albea,
    acum recitesc mesajele din urma,

as vrea sa imi confirmi, daca se poate, ca e posibil (ca ai auzit cazuri) sa aplicam ambii ptr BC,
    pentru ca am lucrat legal amandoi de peste 3 ani aici,
    el SE (FOARTE legal, cu zeci de clienti - e in multimedia production si e bun in ce face, are invoices si tax returns sa demonstreze daca e nevoie)
    iar eu employed (tot asa, am P45s sa demonstrez).

Multumesc mult.

4. emivivid

emivivid New Member

Trophy Points:
    0

buna seara, prieteni!

in caz ca va mai fi de ajutor si altora, vin cu continuarea povestii,
    abia in iulie am reusit sa trimitem si noi aplicatia prin posta,
    eu ca aplicant principal (avand dreptul la lucru nerestrictionat in virtutea faptului ca sotul meu a fost SE de cand am venit aici, acum 4 ani, iar eu am lucrat angajata de tot atata timp)
    iar el si copiii ca dependenti, chiar daca el n-a aplicat niciodata pentru YC.

Noi zicem ca ar trebui sa fie cu success.
    Va anuntam cand aflam ;)

5. emivivid

emivivid New Member

Trophy Points:
    0

salutare, oameni buni!

revin si eu cu concluzionarea aplicatiei noastre, dupa cum am promis,
    poate mai fi util si altora,

ca sa sumarizez un pic, niciunul nu aveam nici un fel de cards,

am aplicat in iulie 2012,
    eu aplicant principal ptr BC ca dependent de sotul meu care a fost si este self-employed de cand am venit aici (de 4 ani).
    restul familiei ca dependenti.

acum vreo 3 sapt (in Ian 2013 - deci cam la 6 luni dupa aplicatie) am primit scrisoare ca sa mai trimitem acte doveditoare care sa acopere 1 an in perioada de DUPA PRIMUL an de SE al sotului meu pana in prezent
    (invoices, business bank statements, reference letters - toate sa acopere un an intregral, imaginati-va ce teanc le-am trimis! - legat de reference letters, am printat eu o foaie cu numerele de telefon care lipseau de pe invoices clientilor "for your convenience" am adaugat - s-o creada ei ca deranjam noi clientii sa se sinchiseasca sa ne faca noua reference letters, n-aveau decat sa-i sune ei sa verifice!)

acum vreo 4 zile am primit toate documentele inapoi insotite de Blue registration certificates la toata familia.

daca ma intrebati la ce a folosit toata trambaleala asta, tinand cont ca urmeaza sa se ridice restrictiile din ianuarie 2014 (well, hopefully!) - motivul a fost ca pasapoartele fetelor au expirat la scurt timp dupa ce am trimis aplicatia, si sa le refacem aici la ambasada - ne trebuiau parlitele astea de registrations certificates!
    (s-ar mai fi putut face si cu buletinele, dar noi nu le mai avem de multi ani, le-am predat la schimb cand ne-am facut resedinta in Italia).

cam asta a fost.
    si-am incalecat pe-o sa...!

6. Savage87

Savage87 Member

Trophy Points:
    8

Felicitari! Noi nu ne mai batem capul acum, ne e bine si asa...
    O singura intrebare... blue cardurile sunt ca dependent sau permanente?

Share This Page