15.5 C
London
Sunday, August 25, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cum v-ati adaptat aici?

Discussion in 'SEZATOARE' started by rami1981, Jul 3, 2007.

1. rami1981

rami1981 New Member

Trophy Points:
    0
    Am fost acasa in Romania (tot "acasa" e in Romania:) acum aproximativ doua luni. Atat de fericita eram sa-mi revad familia si prietenii, sa revad locurile unde am copilarit ca am si uitat de teapa pe care am luat-o la aeroport din partea taximetristului, de acreala cu care m-a servit vanzatoarea de la ghiseul de bilete, s.a.m.d. Acestea nu mai contau pentru mine.
    Si de fiecare data cand plec acasa si ma reintorc in Anglia ma incearca sentimente contradictorii. Daca am putea sa ducem in Romania gradul de civilizatie si respect, nivelul economic de aici, bine ar mai fi si cred ca majoritatea dintre noi ne-am intoarce acolo.
    Deocamdata incerc cat pot sa ma obisnuiesc aici( pentru ca altfel ajung la depresie) iar intre timp ma rog sa se mai imbunatateasca lucrurile si pe acasa.

2. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0
    Singuru lucru care nu mi-a placut aici si inca nu imi place e vremea dar cand stau si ma gandesc si vad la TV ce canicule sunt acum in RO pai lista mea de mesenger seara e plina toata lumea e on-line nimeni nu doarme de caldura ee acum imi place vremea de aici :) asta asa ptr o perioada

3. raisa148

raisa148 New Member

Trophy Points:
    0
    Vad ca nu a mai scris nimeni pe aici de ceva timp. O sa continui eu, in speranta ca vor urma si altii. Mii-a facut bine sa citesc din experientele altora.
    Sunt in UK de 1 an si 3 luni, venita ca Au Pair. Mai am 2 luni si ma e "eliberez" de aceasta datorie si imi iau blue cardul.
    Cand am venit in UK am nimerit-o fix de Craciun, cu o luna inainte. A fost fosrte greu, mai ales primele zile cand ma intrebam in sinea mea ce #$%& caut eu aici. Familia m-a dus in magazin sa imi aleg ce vreau eu sa mananc, sa vada si ei ce imi place. Ma uitam ca matza in calendar ca habar nu aveam ce produse sunt alea la care ma uit. Nici o marca cunoscuta, nimic! Incet incet le-am invatat si am redescoperit ce imi place si ce nu. A fost un drum anevoios.
    Incetul cu incetul am invatat sa imi placa aici. Am incercat din rasputeri sa fiu cat mai dechisa la obiceiurile de aici. Am ajuns sa ma simt ca acasa ... asta cand sunt in oras, nu acasa la familia pentru care lucrez. De Romania mi-e dor pana cand ajung la aeroport in Londra si dau de romani, apoi imi trece. Cand ajung acasa in Romania lucrurile devin tot mai negre, desi lociuesc in Brasov, un oras care are multe de oferit. Dupa un an de ambivalente am ajuns la concluzia ca s-ar putea sa ma mai intorc in tara doar la pensie. In rest, doar in vizita.

4. bujalarab

bujalarab Member

Trophy Points:
    16
    Am venit un UK acum 5 luni de zile. Inainte de a veni am citit destul de mult forumul ca sa-mi fac o idee cam cu ce se mananca Anglia, dar tot n-a fost suficient ca sa nu raman surprins. Lucrurile care nu le pot intelege sunt cam astea:
    1. lipsa igienei la multi oameni care-i intalnesc pe strada desi au o casa asigurata in mod gratuit de catre stat.
    2. faptul ca indiferent de is copii sau batrani nu-si sufla nasul si continua sa-si traga mucozitatile pe nas.
    3.modul in care un numar mare de oameni se comporta dupa ce au baut, in special in serile de week-end.
    In rest despre englezi, cel putin in Somerset, nu prea cantareste mult politetea lor, mai ales cand zic prelung heeeeloooo sau thank you cu un mic suierat la urma, mi se pare atat de fals incat prefer sa nu-mi zambesti. Si am ajuns la concluzia ca politetea lor de cele mai multe ori e un lucru mecanic, f impersonal, care nu cred ca izvoraste din respect ci mai degraba e asa de ochii lumii, ca sa se face.
    Ma surprind prin magazine uitandu-ma la angajati sa vad daca sunt altfel decat la noi. Nu e o diferenta majora.
    In rest iau lucrurile asa cum sunt ele si probabil ca din cauza aia nu sunt la stadiul in care sa zic ca mi se pare de nestat, cum imi zic eu fac pe prostul si merg mai departe:).
    Astea despre partile neplacute.
    Acum despre partile bune: in primul rand infrastructura, apoi respectul in trafic si ca atunci cand descoperi un englez mai rasarit il apreciezi si mai mult stiind ce se gaseste in rest.
    Toate cele bune.

5. Corinel

Corinel New Member

Trophy Points:
    0
    Am 6 luni de cand sunt aici si inca nu mi'am dat seama daca m'am adaptat sau nu :) cert este ca mi'e foarte dor de tara, familie, prieteni..poate cu timpul voi reusi sa trec peste acest dor imens..insa stiu ca va fi mereu in suflet...si chiar daca uneori e greu, merg inainte pentru'ca este drumul pe care l'am ales fara sa ma oblige cineva si sunt dispusa sa lupt pana cand voi ajunge acolo unde imi doresc...numai bine :) :*

6. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Nu m-am adaptat cu clima...iarna britanica m-a doborat...la -20 grade in tara nu aveam nici pe dracu si aici la -1 am facut 3 saptamani febra cu antibiotic cu tot. Pana la urma am ajuns la A&E

Nu m-am adaptat cu "multiculturalitatea" predominant asiatica (a se citi India-Pakistan)...si nici nu ma voi adapta vreodata....

Nu m-am adaptat cu stilul asta de a trai la comun 2-3 familii (nu e cazul meu, ca nu cred ca as putea)

Nu m-am adaptat cu jegurile de aprozare/magazine cu patroni/vanzatori vorbitori de pasareasca (a se citi tot indiana) care isi pastreaza unghiile sub 5 mm numai pt simplu fapt ca se tocesc. Pariu ca la o proba de sub unghii gasesti si Ebola....oare aici nu exista Sanepid????

Nu m-am adaptat cu faptul ca foarte des constat ca in autobuz sunt singurul care sufar de o depigmentare accentuata a pielii si nu ma impac/obisnuiesc cu mirosurile care ma inconjoara (ceva gen punjabi+sosete lipite) si ma duce gandul la faptul ca am gresit avionul, l-am luat pe ala de New Delhi

Nu m-am adaptat cu faptul ca desi predomina o anumita categorie de imigranti, dimineata cand se pleaca la munca nu vezi nici unu'.... dupa 10 incepi sa nu mai incapi de ei pe strazi (oare cu ce traiesc?)

Nu m-am adaptat cu faptul ca englezii sunt PREA toleranti..... si-au pastrat Londra istorica iar restul a fost colonizata si se fac ca nu observa

In final si pe scurt nu m-am impacat cu ideea ca sunt in Anglia..si nu gasesc (inca) englezii

7. Anonymous

Anonymous Guest

-da-da- -da-da- -da-da- Muhahahhaaaaa Muhahahahhaaaa -limba- -limba- -limba- Ai trecut pe la mine prin Hounslow? Mi-ai vazut indienii? -nu-ma-uit-

Am vrut deunazi sa mai scriu ceva , la Rasism , insa mi-ar fi luat mult prea mult ca sa povestesc doar cateva dintre intamplarile recente cu cetatenii britanici de origine sud asiatica si milioanele de puradei si verisori ai lor pe care-i vad zilnic zilnic zilnic zilnic zilnic zilnic . -nuuu- -nuuu- -nuuu- -nuuu-

8. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Daca ai fi in Romania, cred ca ai fi inconjurat de tigani, asa ca nu vad de ce va plangeti ?
    Personal, nu am nimic nici cu ciocolatii de aici, nici cu cei din Romania. Defapt asta e luma in care traim si trebuie luata ca atare, nu stiu de ce ati avea asteptari sa vedeti numai atitudini de oameni milionari, cu Porschele la scara si educatie elevata :))
    Intradevar, sunt destul de jegosi astia pe aici, si eu am ramas stupefiat uneori dar asta e societatea lor. Daca e sa pui in balanta defectele si atuurile, ajungi la concluzia ca e mult superioara celei din Romania chiar daca in aparenta nu pare asa si inca ne place sa credem ca noi suntem poleiti cu aur. Ba pe naiba...
    Pt cei care nu s-au adaptat inca, le spun sa mai incerce putin totusi.
    Eu oscilez intre deseori intre adaptabilitate si inadaptabilitate, uneori imi vine sa-i bat pe toti, alteori mi se pare mult mai ok ca la noi. Nu stiu inca ce e bine si ce-i rau. Mai vedem...

Cat despre politetea falsa ce se face pt ca asa fac toti, eu zic ca e de bine totusi. Prefer sa imi faca un zambet(impus de societate) pt ca asa se face(si nu neaparat din bunatate si initiativa proprie) decat sa ma injure sau sa ma fure dintr-o aceeasi obisnuinta impusa tot de societate(vezi Romania).
    Sunt multe parti pro si contra uk vs Ro. Am un an deocamdata pe aici... inca mai incerc. Niciodata n-em exclus posibilitatea de a pleca inapoi sau cea de a ramane sau orice alteceva. Incerc sa-mi fac griji cat mai putine din cauza asta si sa ma concentrez pe ceea ce am eu de facut defapt: cariera.

9. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Era vorba de cum ne-am adaptat sau nu...
    Eu am spus cu ce nu ma pot adapta... NICIODATA

Daca eram in Romania nu eram inconjurat de tigani....pentru ca nu sunt (acolo de unde sunt eu). Sau nu deranjeaza...

Nu am nimic cu culoarea, poate sa fie verde, negru, roz sau alb atat timp cat a auzit de apa si sapun si au o atitudine, alta decat cea sfidatoare. Sangele este rosu la toti.

Cat despre atitudine de milionari cu Porche la scara...de unde ai scos asta?

"Sunt cam jegosi"???? Am vazut cantar in aprozar care nu a fost spalat de cand a fost fabricat... gunoaie la usa magazinului de miercurea trecuta ("azi" fiind marti si in Wembley miercurea se ridica gunoiul) ... maini cu unghii execrabil de murdare (chiar nu am mai vazut pana acum) care pun mana pe marul tau, jeg pe langa galantare care arata clar un stil de viata (nu mai repet de cine e vorba)

Nu am generalizat, dar gramada de puncte rosii in frunte te face sa simti asta. Poate peste 5 ani voi deveni imun...dar sincer nu-mi doresc asta.

"Eu oscilez intre deseori intre adaptabilitate si inadaptabilitate, uneori imi vine sa-i bat pe toti, alteori mi se pare mult mai ok ca la noi. "

Pai mai gandeste-te...ori e laie..ori balaie?

Daca vreodata ma voi "adapta" cu ce am spus in post-ul anterior...inseamna ca ceva nu e ok cu mine

Daca sunt inca aici, inseamna ca am vazut si partile pozitive (sunt destule) la care m-am adaptat (sau sper sa ma adaptez) dar momentul nu a fost prielnic sa le insir.

ps: am fost in Hounslow hahhaha daaaaaaaaaa e patria lor.....dar nu m-a impresionat ca am Alperton langa mine.... si-s satul de elefanti

10. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    pai unde locuieste Bogdan sa mergi sa vezi ce de fauna din asta putin mai prajita este. Acolo este cea mai mare comunitate de "nordici" din nordul regatului. au facut si o emisiune la tv despre ei - vezi luni seara pe BBC3 de la 9. daca-i cauti bine o sa vezi ca mai au nisip de la ei din curte intre degetele de la picioare. :)

11. Anonymous

Anonymous Guest

12. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    In Romania nu erai inconjurat de tigani pt ca stateai intr-o anumita zona. La fel poti sa faci si aici.
    Iar treaba cu "nu deranjeaza"... n-as baga mana in foc. Ciocolatii nostri, spre deosebire de astia, chiar deranjeaza. Astia de aici chiar muncesc defapt. Si nu vorbesc de exceptii acum, vorbesc de intregul fenomen, de toata comunitatea lor care este una vibranta si activa, pusa pe treaba, nu pe furaciuni.
    Igiena, intradevar, lasa mult de dorit dar asta e cam la fel peste tot in lume, inclusiv in Romania(ce-i drept, la noi parca nu-i chiar asa dar nici foarte departe si aici depinde, din nou, de zona).
    Daca, tu, ai avut "norocul" sa nimeresti drept in mijlocul comunitatii de indieni, asta e... si eu am avut acelasi noroc :))
    In Romania zici ca nu ai avut parte de asa ceva... Pai normal ca n-ai avut pt ca intotdeauna te ai ferit de zonele alea. Ia mergi putin prin Ferentari, Pantelimon si prin mahalale si tiganiile de prin orasele din provincie sa vezi atunci... Mergi la tara, sa vezi saracie(desi acolo oamenii au foarte mult bun simt). Si exemplele pot continua la infinit.

Nu iau in brate pe nimeni acum dar zic ca totul depinde de cum vezi lucrurile, din ce unghi... Am mai zis, punandu-le pe toate in balanta, tot pe acolo ajungi.

Intradevar, in Bradford este cea mai mare comunitate de indieni/pakistanezi din uk, daca mergi in centru, vezi NUMAI asa ceva :))
    Acum, m-am mutat in Manchester dar am uitat sa modific locatia la profilul de aici :D

13. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Tambien!

14. klauscip

klauscip New Member

Trophy Points:
    0
    De adaptat aici nu ma voi adapata niciodata in adevaratul sens al cuvantului. Nu m-am nascut aici, nu am copilarit aici, nu m-am format ca om aici, n-am facut studiile aici, nu imi plac si nu pot sa imi insusesc sarbatorile lor si modul lor de a se simti bine....deci practic ce ma leaga de aceasta tara inafara de banii lor (cred ca asta e motivul principal pentru care marea majoritate suntem aici)? Suntem exact ca niste femei materialiste...vrem doar banii britanicilor dar nu-i iubim si prestam servicii pentru acei bani desi inima noastra e in alta parte -da-da- . Nu-mi plac britanicii si sa fim sinceri ca ei ne urasc si ne vor pe toti OUT din tara lor dar in fata noastra afiseaza zambetul ala fals specific lor.
    In schimb trebuie sa recunosc ca aici nu ma simt cum ma simteam in Romania ca pe o barca ce se scufunda incet dar sigur. Eu personal am simtit odata cu trecerea fiecarui an cum Romania se duce in jos si ma duc si eu odata cu ea...de-asta am si hotarat sa vin aici cat barca inca mai plutea.
    Romania s-a indatorat peste masura peste tot in special la FMI...nu trebuie sa ai cine ce studii ca sa realizezi ca banii aia vor trebui dati inapoi si ghici cine ii va da inapoi? POPORUL...nu cine i-a luat de fapt. Deci asa ca va fi foarte greu de trait in Romania in urmatorii ani.
    Ca o concluzie eu daca as avea jumatate din salariul pe care il am aici in mod cert m-as intoarce acasa pentru ca orice ar fi in inima mea tot roman sunt, gandesc in romana dar vorbesc in engleza, imi place Romania (nu-mi plac legile si conducatorii ei)...avem o tara frumoasa, peisaje superbe, munte, mare... nu ca Anglia. De clima nu mai vorbesc ca n-avem ce sa comparam adica o clima oribila (aici) cu o clima ok (Ro).
    In Romania am familia mea, casa mea, prietenii mei, dusmanii mei (chiar si de aia mi-e dor cateodata...vedeti perversilor...nu v-am uitat -da-da- -da-da- ), cunostintele mele, cainele meu...acolo e singurul loc pe care-l pot numi ACASA.

15. adelyca86

adelyca86 Member

Trophy Points:
    16

-bravo- -ras2- -ras2- -ras2- imi face placere sa citesc asemenea posturi, ma binedispun.
    Eu sunt aici de un an si 7 luni si cred ca incet incet ma adaptez, sunt usor adaptibila, insa ceea ce am urat e vremea. Cam de o luna mi-am schimbat parerea...am fost in vacanta in iulie si vreau sa va zic ca o canicula ce am prins, cautam sa ma ascund de soare si caldura de 40 de grade ma topea, noaptea cu geamuri deschise si tot imi dadeam duhul de cald. N-a mai plouat in zona Clujului de mult timp, abia am asteptat sa vin sa simt racoarea asta si sa vad niste stropi de ploaie.
    aici in orasul in care locuiesc eu nu este nici macar o data sa ies in oras sa nu aud romani, e chiar si un magazin romanesc unde romanii stau in fata magazinului, beau bere si scuipa coji de seminte pe strada, vai vai.
    sambata care tocmai a trecut eram in centrul orasului pe o banca si la un moment dat a aparut o satra de tigani in jur cu adulti cu copii...se ofereau cutii de coca-cola gratuit pe strada, urlau ca in codru' unul la altul....eu ma tot intreb din ce naiba traiesc????
    Numai bine tuturor!

16. Mr.Jarndyce

Mr.Jarndyce Member

Trophy Points:
    6
    sunt aici de 13 ani si totul e in regula.

ce apreciez insa e ca am ce manca,am unde sta,am cu cine ma culca si am cu cine sa impart aceasta viata.
    persoana cu care ma culc si impart aceasta viata e una si aceeasi,nevasta-mea.
    de aici se incepe.de la ce ai.

17. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

Ai mare dreptate. Dar daca in Romania plecam in cealalta parte a tarii, cum ne-am fi acomodat?
    Cel mai usor te acomodezi cand ai familia cu tine.

Share This Page