19.2 C
London
Friday, July 03, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cum v-a schimbat emigrarea?

Discussion in 'ARHIVA' started by motanik, Feb 9, 2006.

1. voljena

voljena New Member

Trophy Points:
    0
    asta cred ca vrei sa devii, si ar fi indicat in cazul tau, nu cred ca ai atins standardul... mai ai de lucrat...

2. ramy

ramy New Member

Trophy Points:
    0
    Pai nu mi-ai spus cu aceleasi cuvinte, dar mi-ai spus tot ceva de genul ;) dar nu ma supar..

3. Anonymous

Anonymous Guest

Emigrarea ne schimba, iar schimbarea cred ca este in rau, pentru ca devenim inumani in tara asta, acceptam totul ca pe ceva normal (daca nu o facem, inseamna ca nu ne putem adapta, nu !?). Ne place sa fim manipulati, cred ca asta e cuvntul potrivit; in Romania am avut prea multa libertate si nu am stiut ce face cu ea.
    Poate spune cineva ca accepta totul de aici si ca ii place? Nu cred. Dar banii ne cumpara pe toti, pentru ca vrem sa traim mai bine.
    Pe undeva exista un echilibru, oricum nu le putem avea pe toate.

4. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    raul din uk < raul din ro ?
    binele din uk > binele din ro ?

Daca da , atunci de ce sa traiesti in ro ?

nota : binele si raul este relativ la fiecare persoana in parte pentru ca nu exista un bine si un rau general.

5. Anonymous

Anonymous Guest

pe mine emigrarea m-a facut sa ma maturizez, sa inteleg ca " nu tot ce zboara se maninca", si ca fara munca si putin risc, nu se face success. Am invatat ca de-asemenea ce-nseamna "satisfactie profesionala" !!
    Sint mare increzatoare in vorbele " fiecare-si face destinul singur in viata" si
    " ajuta-te ca sa fi ajutat" ....

M-a facut intr-adevar ( din pacate) foarte sceptica, mult mai egoista dar si mult mai increzatoare in mine insami.
    In principiu sint fericita cu tot ce am realizat.

6. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate se pare "egoist" este prezent in mai toate reply-urile.
    Si eu am plecat de acasa cu 100 USD(imprumutati) si 3 mil lei(ultimul salariu) + job ca sa ma descurc singur si cred eu ca am facut-o foarte bine. Si eu am aceeasi senzatie , ca am devenit mai egoist dar nu stiu ce anume te face sa devii egoist.

7. Anonymous

Anonymous Guest

Te face egoist ceea ce ii face pe toti oamenii care au. omul sarac este dispus sa imparta orice cu tine, este mai uman, cel care are isi da importanta, spune uite ce am realizat, sunt destept ca am facut asta, ca am bani.

8. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Nu vreau sa vb numai de "saracia" materiala ci si spirituala.
    De exemplu eu nu consider ca este sarac unul care are ceva(oricat si orice) castigat prin munca lui.Sunt multe satisfactii care cumulate te fac sa nu fi sarac chiar daca ai bani putini.

In schimb,consider sarac pe unul care nu face nimic pentru acele mici satisfactii ale vietzii care te fac sa nu te simti sarac.

Omul sarac "neavand ce imparti" ii este mai usor sa imparta orice cu tine , iar celui care are ii este mai greu sa arunce in vant stiind cat a muncit pentru a obtine acele "ceva-uri" ... spre deosebire de cel sarac ... ?

Devine omul egoist atunci cand isi afla pretul ?

9. Anonymous

Anonymous Guest

De ce egoisti? De ce schimbarea(influenta) trebuie sa fie neaparat in rau? "Emigrarea ne face inumani??". "Ne place sa fim manipulati?" Cred ca doar cei ce nu reusesc sa se integreze aici in societate se simt frustrati si manipulati.

De ce vedeti emigrarea ca fiind direct legata numai de bani? Poate cei ce vin aici si stau cate 10 in casa, mananca de la Lidl, nu ies din casa... vor sa economiseasca bani sa trimita in tara. Ei se simt neintelesi, marginalizati, manipulati si frustrati. Si poate ca asta e ceea ce isi doresc ei de la viata, poate ca ei sunt fericiti asa. Insa, nu toti sunt asa. De ce nu vorbim de realizare profesionala si de diferenta de management dintre Ro si Uk? Ce fel este tratat un angajat aici si cum este in Ro? Ro e cu 100 de ani in urma din punctul asta de vedere...

De ce emigrarea nu v-ar face mai toleranti,mai intelepti, mai deschisi spre comunicare si intelegerea celui de langa tine, indiferent de nationalitate sau culoarea pielii.

;)
    Leti

10. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Exemplu de egoism ne-materialist ... daca este egoism :

Ai fi dispus sa renunti la nivelul profesional(nu este vorba de bani ... ci de modul in care esti apreciat) la care ai ajuns muncind in UK pentru a te intoarce in Romania(mult mai jos din pct. de vedere profesional) doar pentru ca cineva de aici are mare nevoie de tine(tot din punct de vedere profesional) ?

Eu sigur nu ...

Sunt egoist ? Eu zic ca da.

Altul :

Esti dispus sa diminuezi sau chiar sa rupi relatiile(sau o parte a lor) cu prietenii pentru o viatza si o cariera mai buna ?

Eu da ...

Sunt egoist ? Iar cred ca da ...

11. Anonymous

Anonymous Guest

pentru leti,

Nu ai inteles ce am spus. in primul rand a te integra inseamna a te lasa manipulat cu voia ta. Un exemplu este Romania, ea trebuie sa faca (guvernul ma refer) ce cere Uniunea Europena ca sa se poata integra, deci se lasa manipulata. Noi trebuie sa ne lasam schimbati de societatea engleza ca sa ne putem integra.
    Suntem egoisti in primul rand pentru ca am parasit tara. Daca nu eram egoisti incercam sa schimbam ceva acolo. Dar am plecat si de aici ni se trage egoismul. Poate acum ai inteles.

12. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    eu nu cred ca ne lasam manipulati ... pentru ca noi avem mai mare nevoie de UE decat UE de noi.Noi suntem cei care am cerut sa devenim parte a europei ... iar ei ne-au pus niste conditii. Le respectati ... veniti ... nu le respectati ... stati acolo . Asta este . Simplu ... nu e vorba de manipulare. Sau cel putin nu poti sa demonstrezi ca este vorba de manipulare.
    Daca vrei sa spui "piatza de desfacere" ... putem fi cea mai mare piatza de desfacere ... nu indeplinim conditiile pe care le-au pus ... nu intram(nu au nevoie de noi) ... cu toata piatza noastra.

13. ramy

ramy New Member

Trophy Points:
    0
    Atunci Bula...inseamna ca suntem toti niste egoisti ca ne-am parasit tara, si niste ticalosi ca vrem ceva mai bun pentru noi insine....ca vream sa avem o viata normala si un trai decent si sa ne simtim si noi oameni pe Pamant...

Rusine sa ne fie ;)

14. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Rami, Rami, trai decent ca trai decent, dar viata normala?
    Pai in .ro e anormala? ;D

p.s. Pe urmele tale, inspector Ciufulici la datorie. 8)

15. ramy

ramy New Member

Trophy Points:
    0
    Nu am zis ca in Romania era anormala...dar sunt si cazuri nefericite, oameni care au suferit, care le-a ajuns cutitul la os si din disperare vor sa incerce orice ca sa isi schimbe vietile, adik nu toata lumea a avut ce am avut noi...
    Sau ti se pare normal ca tinerii din Romania sa nu se gandeasca la viitor? ca nu isi pot permite sa inceapa o familie, ca nu au unde sta, ca au un servici de 3 mil...si ca trebuie sa stai se te complaci in situatia asta....in speranta ca ceva o sa se schimbe candva in viitorul apropiat...
    Dar din pacate timpul trece si nu il mai putem aduce inapoi..

16. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Leti...de acord cu tine, dar ce are mancarea de la Lidl?
    Eu ma duc la Tesco ca e cel mai aproape iar Lidl-ul cel mai apropiat e prea mic si prost aprovizionat. Dar nu cred ca e nimic in neregula cu mancarea de acolo, atata timp cat e destul de popular in Germania.

17. Anonymous

Anonymous Guest

S-a creat ideea ca in Anglia doar emigrantii cumpara de la Lidl. Dar daca ajungeti in Spania, ve-ti gasi la cozile de la Lidl aproape numai englezi. una din ciudatenile vietii

18. Anonymous

Anonymous Guest

Nu am nimic cu Lidl.
    Anumite produse sunt ok. L-am dat exemplu pentru ca majoritatea romanilor cumpara de acolo, ca fiind unul dintre cele mai ieftine supermarketuri. Ideea era ca unii fac sacrificii supreme fata de ei insisi, isi irosesc anii (groaznic) doar ca sa stranga acolo niste banuti. Si pentru ce? Nu stii ce iti aduce ziua de maine...si ajungi sa te intrebi la ce bun atata sacrificiu. Personal imi pare rau pentru ei, ca nu se respecta mai mult. Dar asta e parerea mea. Ei or fi fericiti si impliniti asa. O viata avem, de ce sa nu ne bucuram de fiecare moment?

Pentru Bula:
    Multumesc pentru precizare. Am inteles punctul tau de vedere. Imi pastrez ideea si parerea. "in primul rand a te integra inseamna a te lasa manipulat cu voia ta" ? Imi permiti sa nu fiu de acord cu tine si sa adaug ca integrarea pentru mine inseamna " sa te simti ca acasa", inseamna sa fii apreciat si sa stii sa apreciezi; nu inseamna pierderea valorilor proprii si a (sub)culturii tale si de preluarea " a tot ce gasesti la englezi". Inseamna sa dai si sa primesti! Manipulare? Inseamna ca tu te simti un intrus aici din toate punctele de vedere. Imi pare rau sa aud asta. Exemplul tau cu integrarea Ro in UE e irelevant in cazul de fata si daca l-as analiza, razvan ar avea dreptate. Integrare inseamna pastrarea valorilor proprii si acceptarea/preluarea a ceea ce este bun si nou. In primul rand se pune problema sa fi lasat sa te integrezi, referindu-ma aici la legislatia tarii (prielnica aici), UK in cazul de fata si sa ai capacitatea sa te adaptezi. Iti trebuie multa vointa, forta de caracter, toleranta si munca, trebuie sa inveti limba cu toate sub-intelesurile ei, sa iti insusesti cultura tarii, istoria, geografia, mentalitatea, traditiile si obiceiurile ca sa reusesti sa te integrezi. Apoi poti spune ca te simti "ca acasa". Cei ce nu reusesc asta, presupun ca mereu se vor simti "strain printre straini" si nu isi vor gasi locul din moment ce migreaza dintr-o tara in alta, ca sa nu spun stau cu "fundul intre 2 scaune" . Probabil asa m-am simtit in primii 2 ani cand inca imi doream sa ma intorc in Romania. Daca inca m-as simti asa, clar ca m-as/ne-am intoarce in tara.Banii azi ii ai si maine nu. Nu asta conteaza ci respectul fata de tine ca individ. Pentru ce atatea sacrificii daca nu am coloana vertebrala dreapta si nu pot sa vorbesc (zambind) despre viata mea in Londra. Referitor la "egoism", submit la ce a zis Ramy.

Iubesc Romania si imi face placere sa revin de cate ori am ocazia, dar dupa o saptamana deja simt diferenta si incep sa comentez (mai mult in sinea mea sa nu deranjez lumea cu diferite remarci). Nu accept sa se generalizeze anumite aspecte mediatizate pe care le consider neadevarate si incerc sa fiu obiectiva atunci cand discut cu cineva despre Romania. Insa atunci cand e cazul sa zic, da, aici gresim, sau aici trebuie sa mai lucram (cum e cazul in articolelor din Telegraf), zic cu toata gura. Trebuie sa acceptam realitatea si sa incercam sa o schimbam, nu sa o negam. Acum intrebare: cati dintre voi au fost la vot data trecuta? Bula, ai fost?

;)
    Leti

19. Anonymous

Anonymous Guest

Pentru leti
    'Cred ca doar cei ce nu reusesc sa se integreze aici in societate se simt frustrati si manipulati. '
    Analizand aceasta fraza spusa de tine imi dau seama ca nu stii ce inseamna a fi manipulat, daca vei cauta in DEX si vei citi din nou fraza poate vei afla singura adevarul.
    In al doilea rand imi dau seama ca toti de pe aici sunt asa de flexibili ca s-ar putea 'aclimatiza' oriunde in lume. As fi curios sa aflu cate cava despre identitatea ta. Eu credeam ca o persoana nascuta intr-o tara, se naste cu o anumita identitate, un sistem de valori care se formeaza si care este ereditar. Tu spui ca dupa ce te integrezi aici te poti simti ca acasa. Acasa nu mai exista, sau esti o persoana cosmopolita!?

20. Anonymous

Anonymous Guest

Tot pentru Leti
    Si inca ceva: eu cred ca oricine se poate integra in Londra, oras mare multicultural, e usor sa spui ca te-ai integrat. Daca vreei sa cunosti Anglia si ce gandeste englezu de rand, vino aici intr-un satuc cu o populatie de 99% englezi conservatoristi si dupa aia vorbim de integrare.

Share This Page