11.9 C
London
Wednesday, August 21, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cum trebuie sa arate un Invoice de SE?

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by kikilici, Mar 4, 2012.

1. kikilici

kikilici New Member

Trophy Points:
    0
    stie cineva cum trebuie sa arate un Invoice? sau de unde as putea descarca unul -wow-

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Poti si sa descarci, dar gasesti de cumparat carnete de invoice-uri de toate marimile la orice librarie (W H Smith, sau altele)

3. kikilici

kikilici New Member

Trophy Points:
    0
    aaa! ms -ma-iubesc-

4. kristelle08

kristelle08 New Member

Trophy Points:
    0
    Intr-adevar, poti cumpara carnetel cu invoice-uri de mai peste tot insa daca vrei sa le trimiti prin mail va trebui sa le tehnoredactezi singurica. Eu folosesc Microsoft Excel, cred ca mai simplu de atat nu se poate -limba- In principiu trebuie sa contina date despre tine (nume, adresa, banca si contul in care vor fi virati banii), compania pentru care ai prestat serviciile, in ce interval de zile ai lucrat( de ex. 22 feb-22 martie 2012),orele lucrate, plata la ora, suma totala pe care trebuie sa o primesti. Cam atat, cred.

5. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0
    Plata la ora nu se "pupa" cu statutul de self employed si ar fi bine de evitat mai ales daca acele invoice-uri vor ajunge pe la Home Office sau Department of Work and Pensions

6. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @kikilici cu cat scrii mai mult cu atat imi este si mai clar ca tu doar vrei sa creezi confuzie pe aici.

Cand ai intrat pe forum ai spus ca ai fost self, dar ca ai lucrat la negru. Apoi ai inceput sa bati campii despre scoli si carduri colorate, dupa care ai trecut la sfaturi fara sens.

Acum te intorci si zici ca nu stii cum se face o factura. Oare ai uitat ca ai taiat facturi cu care ai luat NIN in 2009?

Dupa cum sari de la un subiect la altul si dupa cum le ametesti de bine, cred ca ai multe notiuni decat vrei sa recunosti in "nursing" si multe altele.

Te rog revizuieste-ti atitudinea.

7. kikilici

kikilici New Member

Trophy Points:
    0
    @costoboc
    Cum eu nu ti-am pus la indoiala buna-credinta in tot ce spui, am citit cu atentie si pot spune ca am avut de invatat, de la tine si altii, ar fi de bun simt sa nu imi cer sa imi justific vorbele mele cum nu ai cerut nici altora cat eu nu jignesc pe nimeni, am un comportament ok, decat daca ai ceva personal cu mine..

Poate am avut vreo doua posturi mai tampite, dar in mintea mea sunau altfel la momentul respectiv, nu au fost postate cu rea vointa.

Am sa iti explic intrebarile mele ca sa nu ramai cu banuieli in ce ma priveste:
    - eram self dar neavand cine stie ce activitate, am lucrat la hotel. "la negru" e cam impropriu-spus, pentru ca ne-au incropit un curs de engleza, deci eram student employee (chestie care m-a cam incurcat la completarea formularelor pentru depunerea taxelor). am gresit eu, ok!
    - cat despre invoice, eu am printat cateva modele de pe net, toate diferite intre ele. la vremea respectiva nu stiam de vreun site pe care sa afli tot felul de chestii despre legi, acte, proceduri uzitate in UK, cat despre romanii pe care i-am cunoscut, putini impartaseau din ce stiau, ceva. oricum, tot ce am aflat sau rezolvat atunci, a fost cu propriile cucuie dar foarte adevarat.

De cand m-ati apostrofat tu si mutu ultima data nu am mai postat nimic, dar daca voi simti nevoia sa aflu ceva am sa intreb si te rog sa ma ignori. daca va dori cineva sa raspunda este ok, daca nu este tot ok.

multumesc
    nu am de ce sa ma justific in fata ta, costoboc, am inteles deja ca ai ceva personal cu mine.
    , nu te-am contrazis

8. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    In primul rand nu ti-am cerut sa te justifici, te-am rugat sa-ti revizuiesti atitudinea.
    Apoi sa stii ca eu nu ma cert cu nimeni dar nu pot sa nu observ ca ai si tu dreptate, nu m-ai contrazis pe mine (nu aveai cu ce) te-ai constrazis singur(a).

De ignorat nu e problema, se rezolva, dar ce ne facem daca ajungi iar in frunte cu ineptii? Una din ele ar fi acele probleme personale de care spui – pai ne cunoastem? Nu cred, deci de unde le scoti?

Hai sa respectam munca celor de pe aici (mai vechi ca noi) si sa ne abtinem daca nu avem ceva de spus, asta daca nu vrei sa devii Mr John.2 si in cazul asta eu ma retrag.
    BTW multa bafta cu ce ti-ai propus.

Share This Page