9.8 C
London
Thursday, April 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cum scriem corect gramatical?

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by parteneru, Jan 31, 2007.

1. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Cum scriem corect gramatical?

eu nu sunt nici "mai prost" , nici "mai prefacut" ... eu sunt CEL MAI PROST ... cum spuneam si mai sus ... nu cred sa mai fie si altii ca mine (slabe sanse baietzi luati-va gandul de la aceasta titulatura !!).

Multumesc mult ... acum m-am prins , si sper sa fiu mai putin prost decat eram inainte DAAAR tot in top sa fiu !

Bafta to myself !

2. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Di, ai dreptate, probabil in timp o sa ma obisnuiesc dar acum mi se pare prea ciudat.
    Nu am inteles insa de ce schimbarea asta? Este adevarat ce se zvoneste si anume ca prea multa lume il scria legat (deci incorect) si de aici schimbarea?

3. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0

NU m-ai vorbiti atata de gramatici ca doar toti stie cum se scrie si cum sa vorbeasca, soro ca ma simt jicnit si ma urc sus pe pereti de nervi cei am pe mine. Eh, na.

[:)]

4. goddess

goddess New Member

Trophy Points:
    0

:-! Cum te simtzi mrskull? :)

5. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0

Goddess, uat iu uant?
    Liv mi aloun! -tongue-

6. annaleo

annaleo New Member

Trophy Points:
    0

Yeeee, un topic in care imi pot spune si eu p?sul,in sfarsit,fara sa fiu offtopic
    -tongue-
    Deci,legat de gramatica,spuneti-mi si mie,oameni buni,ce aveti voi cu limbajul de mirc ? Nu toti,dar majoritatea dintre voi pocesc limba romana cu k-uri si sh-uri de ma apuca plansul ! :((
    Oare nu e mai greu sa cauti sa scrii mircuit,atat de mircuit ca nu te intelege nimeni,decat sa incerci sa scrii corect romaneste ? -scratch- cratch-
    Ba dimpotriva , e mai mare baiul la noi,ca suntem in UK si cu timpul vom uita sa scriem de-a binelea ! :((

Ar fi fain sa aud si cateva pareri,mai ales a acelora care scriu cu limbaj de mirc? E mai usor?!? Ca eu,sincer, ma indoiesc !
    Si na...daca am suparat pe cineva,ma scuzati :p

Gata,mi-am spus p?sul :)

7. goddess

goddess New Member

Trophy Points:
    0

AnnaLeo lol.
    Nu cred ca "limbajul mircuit " e marea problema a natziei romane..shi daca ai asemenea curiozitatzi bizare,ca sa-tzi mai salvez catziva ani din viatza (nu d-alta dar e un pA(cu caciulitza :) )s ptr tine shi creaza nervi shi discomfort am sa incerc sa te lamuresc.
    E un simplu mod de a face diferentza intre T simplu shi cel cu coditza (ptr ca tastatura mea nu e prevazuta cu T cu coditza:/) shi aceeashi poveste shi la S cu coditza. Cat despre restul formelor de scurtare a cuvintelor..makes life easyer.
    Mie mi se pare foarte simplu shi ca info..nu-i neaparat limbaj mircuit,suna un pic prea limitat. E un "limbaj" folosit in general de cei care frecventeaza chat room-uri(sau obishnuiau sa..)
    Ca simplu exemplu..stai la pc ..chat-uieshti cu un vechi prieten din liceu shi "OH MY GOD!!" realizezi ca ai uitat mancarea pe aragaz sau ceva de genu`..e mai simplu sa spui "brb" in loc de "be right back"

L8er ppl -tongue-

8. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0

he...he....
    Limbajul mircuit cred ca tine mai mult de varsta.Am vizitat destule 'chat-room' dar totusi de mine nu s-a prins limbajul asta deloc.Scuze pentru impatimitii acestui vocabular dar mi se pare aberant.Adica daca s care nu are caciulita(din cauza tastaturii??) intr-o fraza eligibila poate fi confundat cu s cu caciulita ??????????
    Spun ca tine de varsta pentru ca si Englezii de o anumita varsta au vocabular diferit fata de cei foarte tineri care nu prea au habar de gramatica si nici ca le pasa se pare ca e o tendinta mondiala.(Si uite asa ia nastere 'conflictul intre generatii') -ww-

In alta ordine de idei AnnaLeo, se vede ca esti moldoveanca.Moldovenii au mare pasiune pentru gramatica si arta conversatiei in general -rock- -dance- ance-

9. annaleo

annaleo New Member

Trophy Points:
    0

Sincer ? Daca asta e motivul,e trist. Motivul cu BRB nu are nici o treaba cu lb romana din start,iar in ce priveste diferenta intre s si ? / t si ? ...nu degeaba esti roman. Sunt sigura ca pana acum nu ti-a fost greu deloc sa imi citesti cuvintele si ai stiut foarte bine unde am pus caciulita pe s/t/a samd.
    Si ca sa o spun elegant,nu e vorba de o problema a natiei romane,e mai mult vorba de ....cum sa'i spun... spirit de turma ,daca vrei. Daca toti pretenii mei de pe Yahoo msn vb mircuit/chetuit de ce n-as face-o si eu...ca e...cool ! -tongue- Corect ?

Si da lina,sunt din targul iesilor ... :) si ma mandresc cu orasul meu drag (de care mi-e doooor de mor) . Si tu ? -happy- :-*

10. caarmencita

caarmencita New Member

Trophy Points:
    0

:d cred ca si cel mai incepator stie ca se pune TZ si SH -ww-

11. generalul

generalul New Member

Trophy Points:
    0

Lina...sa fim seriosi !!! Intra pe mIRC pe orice canal, nu neaparat "moldovean" si vei intalni acest "limbaj" ....deci, sa nu generalizam!!!

12. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0

Buna dimineata Generale, am dubii ca m-am exprimat pe intelesul tututor :((
    AnnaLeo, am copilarit in Targul Iesilor si abia astept sa ma duc sa-l vad cand infloresc teii....

13. generalul

generalul New Member

Trophy Points:
    0

-ntwhy-

14. goddess

goddess New Member

Trophy Points:
    0

Lina shi AnnaLeo,ma indoiesc ca e cazul sa luatzi o atitudine ofensiva shi problematica "spiritului de turma" nu se aplica in cazul asta;explicatzia e simpla:cum MAREA majoritate sufera de sindromul "spirit de turma" - NU marea majoritate foloseshte "limbajul" asta.
    Mai trist ar fi faptul ca preocuparea voastra ptr folosirea acestui "limbaj" e un pic prea exagerata ,shi sper(asha sunt eu..mai optimista) sa mai avetzi shi altele o idee mai interesante shi mai "reale".
    Ptr faptul ca Partenerul a avut o initziativa admirabila de a deschide acest topic ,v-ash sugera sa revenitzi la subiect.
    Multzumesc.
    cya

15. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0

Scuze, da ce te face sa crezi ca am o atitudine ofensiva????????
    Credeam ca fiecare poate sa-si spuna opinia dar se vede treaba ca nu am inteles despre ce e vorba in subiect.

16. annaleo

annaleo New Member

Trophy Points:
    0

nu inteleg la ce te referi
    -scratch- cratch-

17. annaleo

annaleo New Member

Trophy Points:
    0

Intradevar ca nu marea majoritate foloseste limbajul 'acesta' si eu nu am generalizat . si nu, nu doar cei din iasi folosesc limbajul de mirc,eu cunosc zeci de ieseni care nu ies din kare si tzeapa.Si personal cred ca nu suntem offtopic atat timp cat vorbim despre Limba Romana.
    Dar fiecare alege sa faca ce vrea,nu vreau sa par o limitata,iar faptul ca mie nu imi place limbajul de mirc nu inseamna ca voi 'ceilalti' nu aveti voie sa il folositi. Nu am ajuns sa dispretuiesc pe nimeni ptr asta,dar am vrut doar sa atrag atentia. Suntem romani ,nu ar trebui sa ne americanizam limba intr-un asa hal. Poate ca este o exagerare,dar na' ...fiecare cu pasarelele lui :p

again,scuze daca am suparat lumea,si daca asa vreti voi,sa incheiem cu limbajul de mirc' si...sa ne intoarcem la a 'vorbi corect romaneste ' :)  .Numai bine tuturor -angel-

18. generalul

generalul New Member

Trophy Points:
    0

Touche, AnnaLeo ! -rock-

19. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

poate ca asta este evolutia unei limbi ... important este ca atunci cand unele femei sau unii barbati vor fi trimisi la "kratitza" , sa stie ce e aia si sa stie unde o gasesc ! :)

Cat despre limba NOASTRA (de pe pamanturile astea) ... nu mai retin decat cateva cuvinte : manz, branza,olt . Apoi cealalta limba a noastra mi se pare ca este trecuta la limbi moarte.

Multe s-au schimbat si multe se vor schimba , care-i problema ?

20. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0

Evolutia unei limbi este sa adopte neologisme nu sa le poceasca pe cele deja intrate in vocabular . Nu e nimeni impotriva schimbarii ci doar a neputintei (a unora doar) de a scrie in limba materna.
    Ce bine ca multi nu vorbesc cum scriu ca tare sunt curioasa cum ai spune tu cuvantul 'kratitza' pe litere. 8-}

Share This Page