14.1 C
London
Wednesday, October 16, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cum scoatem LEGAL bani din Limited Company

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by Lancelot, May 17, 2011.

1. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    UKBA: Nu stiu exact care sunt regulile. Cel mai bine ar fi sa ii contactezi direct pe ei.

Insurance: Sunt multe tipuri de insurance care iti trebuie. Am sa vorbesc la servici cu o colega care cunoaste un insurance broker si am sa iti trimit un email sa vad exact ce iti trebuie si sa obtin si o cotatie de pret.

2. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    nu stiu daca poti obtine cotatie fara a avea sediu (post code) etc dar incearca

mersi ptr ajutor

3. cristi_q

cristi_q New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

foarte util acest post si extrem de clar chiar si pentru cineva mai putin cunoscator in ale contabilitatii :) Multumesc Lancelot!

Insa, as avea nevoie de ajutor in clarificarea altui aspect: ce taxe se platesc si unde in cazul de mai jos:
    - LLC inregistrata in UK cu un singur actionar
    - detine un site prin care se pot achizitiona servicii de consultanta online in domeniul turistic (nu vinde servicii turistice propriu-zis, deci nu este agentie de turism!)
    - operata din Romania

In cazul de mai sus, se plateste clar in UK Corporate Tax - 20%.

Insa, pentru profitul scos din firma prin dividende, se mai plateste taxa de 10% in UK sau doar cei 16% impozit pe venit in Romania?

PS - in cazul in care va intrebati de ce nu imi fac un SRL in Romania, raspunsul este: clientii vor fi cu precadere britanici, americani si canadieni si am deja experienta in care un SRL de aparatament din Bucuresti nu este privit cu prea mare incredere! :)

Multumesc anticipat!
    Cristi

Share This Page