14.5 C
London
Monday, April 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

cum sa procedez??

Discussion in 'FAMILIE' started by monnya, Mar 9, 2007.

1. monnya

monnya New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, tuturor forumistilor si La multi ani,fetelor!
    Sunt intr-o foarte mare dilema si caut un raspuns sau un sfat la voi cei aflati de ceva vreme in uk.
    Doresc sa vin sa lucrez in uk fie skilled worker(desi nu prea ma mai incanta domeniul) , fie ca necalificat, la munca de jos. Problema mea mare o reprezinta cei doi puisori ai mei cu care nu prea am cu cine ii lasa in tara si pe care as vrea sa-i iau cu mine. Am vreo sansa sa lucrez si sa gasesc cel putin provizoriu o varianta sa-mi tin si copii linga mine. Nu exista de gradinite de stat, cu taxe mici sau gratuite(asa cum sunt in Ro)?
    Cum m-ati sfatui sa procedez?Ai mei sunt mici ;2 si respectiv 4 anisori, nu stiu engleza caci abia vorbesc romaneste :((...
    A mai plecat cineva asa in uk???

2. Anonymous

Anonymous Guest

Raspuns: cum sa procedez??

eu zic sa stai in Ro ca stai bine. Aici e f greu de unul singur daraminte sa mai ai si doi copii mici dupa tine. In plus, e greu si de gasit job si la munca de jos cum spui tu, esti scalva. Deci, decat 'sa tunzi coada boilor la oras', mai bine fruntas in Ro. Succes! -walk

3. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0

Buna Monnya,

Ce vrei sa zici atunci cand spui ca nu te mai incanta domeniu skilled worker 8-}, poate vrei sa zici domeniul in care lucrezi tu acum; skilled worker e un domeniu, as putea zice, nelimitat. Apoi, daca deja ai specificat "necalificat" de ce a trebuit sa zici si munca de jos?! :-dd, de multe ori munca necalificata se face la mare inaltime.
    Ca sa tii copiii langa tine, iti poti lua o munca part time, dar ma indoiesc ca o sa iti poti platii toate cele necesare, sa nu mai zic de gradinita care nu este gratuita, ba chiar te usuca.

Mult succes!

4. monnya

monnya New Member

Trophy Points:
    0

De plecat din tara plec de nevoie , nu de voie. Si din acest motiv doresc sa stiu cat mai multe date despre cum as putea ,in cele din urma, sa imi cresc alaturi copilasii, nu prin western union.
    Daca aveti idee de preturi ,de cum se fac inscrierile...s.a.m.d m-ar ajuta ff mult!

5. aussie

aussie New Member

Trophy Points:
    0

Cred ca ar fi mai bine sa vii tu singura la inceput (o luna-doua-trei), te convingi singura care e treaba pe aici dupa care faci decizia de a ramane aici sau nu. Daca te hotarasti sa stai atunci aduci si copiii.

Asa ai evita posibilitatea sa vii aici cu copii mici, sa nu ai de lucru, banii se cheltuie si te trezesti ca nu ai unde sta, ce manca, etc. Copii ar suferi mai mult.

Chestia e ca nu conteaza cat iti spunem cum e aici, tie ti se va pare mult mai roz decat e realitatea.

Aussie.

6. johnny23ro

johnny23ro New Member

Trophy Points:
    0

Salut Monnya!
    ai zis ca vrei date concrete asha ca hai sa vorbim concret!
    Eu 26 ani, asistent medical in tzara, meserie pe care nu o pot profesa inca aici pentru ca echivalarea dureaza mult prea mult; am bluE certificate - drept de lucru; vorbesc, scriu, citesc, intzeleg engleza la nivelul 8/9 (IELETS); lucrez customer service agent bording/debording la heatrow airport shi cashtig pentru inceput(6 luni) £7.66/h inainte de taxe, ceea ce e foarte putzin, din care raman in mana cam cu £1000/luna intr-un caz fericit. Nu platesc chirie pentru ca stau cu mama, chiria ar fi cam £300-400/luna bills included intr-un caz fericit. Pe zi platesc transport £2 pentru ca stau foarte aproape de aeroport shi nu schimb mijloacele de transport in comun, alfel ash fi platit minim £20/spatamana. Telefon platesc cam £30-50/luna. Am o colega care are 2 cpoii pe care i-a dat la gradinitza shi plateshte pentru ei £4/h/copil.
    Tu nu ai drept de lucru, probabil ca o sa iei mai putzin decat pe mine pe ora, nu ai nici un spate aici, cum o am eu pe mama de ex, daca ramai fara munca copiii tai vor plange ca vor manacare shi nu o sa ai ce sa le dai shi o sa-tzi vina sa te sinucizi. Daca ramai fara munca shi nu plateshti chirie ce o sa faci, o sa ieshi cu ei in strada, sau o sa renuntzi la ei (s-ar putea sa tzi-i shi ia daca nu ai cu ce sa-i creshti, dar asta nu shtiu sigur)?
    Cam astea sunt faptele shi cifrele draga Monnya. Calculele shi decizia finala itzi aparatzin in totalitate.
    Nu vreau sa te sperii sau sa te descurajez, dar asta e relitatea aici, shi eu am ramas mut cand am realizat. Londra nu mai e cum era odata. Apoi gandeshte-te ca vii sa traieshti, cu 2 copii intr-una din cele mai scumpe capitale ale lumii, daca nu cea mai scumpa, in ceea ce priveshte transportul in comn e pe locul 1.
    Ceea ce tzi-am zis eu e un caz fericit pentru tine, realitatea poate fi shi mai cruda, eshti dispusa sa-tzi asumi riscul? Shi daca o potzi face pentru tine, crezi ca ai dreptul sa-tzi duci copiii intr-un loc in care nu le potzi oferi nici macar ce le oferi in Romania?
    Cam asta am avut de spus, daca am greshit undeva va rog sa ma corectatzi!
    Prieteneshte, sfatul meu este SA NU PLECI DIN ROMANIA!!!

7. cristina samara

cristina samara New Member

Trophy Points:
    0

Eu platesc 40 lire pe zi la o gradinita.Programul este de la 7.45am-6.15 pm.Ca sa poti inscrie copilul la o gradinita de stat , trebuie sa aibe minim 3 ani din cate stiu eu.Se gaseste greu un loc, si majoritatea parintilor cauta gradinita, si se trec pe lista de cand copilul se naste.
    Dar gradinita de stat ofera program de juma de zi.Cam atat stiu eu despre gradinite, cel putin in zona in care stau eu.In londra am inteles ca sunt mai scumpe gradinitele.De asemenea daca ar fi sa tii copilul la un baby sitter, e putin mai ieftin, cam3 lire pe ora, de copil(depinde de zona iar).

8. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0

3 lire pe ora? eu sunt babysitter si minimum charge e de 6 lire pe ora. Si eu inca lucrez cu foarte putin, sa stii ca esti o "norocoasa" daca ai gasit babysitter cu 3 £/ora.
    In Londra un nanny normal, depinde de varsta ..pt babies e 8-10 £, si pentru age school e la 6-8£ pe ora. Un nanny cu experienta care se respecta ia 300-400 £ la saptamana. Dar oameni fara experienta ajung la 150-200£ la saptamana.
    Depinde de zona...in Londra nu ai cum sa gasesti un nanny cu 3£/ora.

Ceea ce am postat mai sus nu e price list, dar in general cam astea sunt tarifele.

9. cristina samara

cristina samara New Member

Trophy Points:
    0

M-am exprimat gresit:) 3 lire pe ora este la un childminder.La babysitter nu stiu cat este.

10. roxanas

roxanas New Member

Trophy Points:
    0

ai mai multe optiuni, toate ti le ofera consiliul local din zona in care vei locui. daca le dai un telefon, iti trimit liste cu gradinite, camine, childminderi samd.
    Cu cel de 4 ani ai scapat financiar, merge la preschool, care-i gratuita. bafta la gasit locuri insa.
    Cu cel mic, ai mai multe variante, toate sunt scumpe. Eu a trebuit sa-mi inscriu fata cand eram insarcinata in luna a 6-a, are un an jumate si am inscris-o deja la scoala (listele de asteptari sunt ,in zona mea, de 2-3 ani). Se plateste depozit (eu am dat £50).La caminul unde merge acum platesc £812 pe luna.
    Ti-as sugera daca-mi permiti sa-i lasi acasa pana-n septembrie, pana gasesti de munca, casa, locuri la gradinita, scoala. Faptul ca nu vorbesc limba nu-i o problema.
    Eu sunt cetatean britanic, casatorita, si daca ambii parinti muncesc cel putin 16 ore pe saptamana, Inland Revenue-ul iti plateste pana la 85% din costul childcare. Nu stiu pentru restul cum e, dar merita intrebat la Inland Revenue.
    bafta

11. ionu

ionu New Member

Trophy Points:
    0

Buna monnya!

Te felicit pentru curajul tau! Daca vii aici si reusesti, ar fi o mare realizare. Ideea e ca trebuie sa afli cat mai multe informatii ca sa poti lua o decizie buna.
    Ar fi bine sa tii cu dintii de meseria ta oricare este ea, fiind skilled ai sansa sa fii mai bine platita si sa nu mucesti pana cazi jos (se ajunge frecvent). Nu stiu ce meserie ai, insa daca muncesti necalificat...sa dau exemple:
    -in bar castigi cam 100-150 lire pe saptamana, in restaurant tot cam ata plus ceva tips10-20,
    - intr-un hotel, sa faci camerele: 30-50 lire pe zi
    cifrele sunt aproximative, in general munca necalificata este de in jur de 40 lire/zi, 8-9 ore lucrate.
    Apoi cheltuieli: o camera dubla (nu ajunge pentru tine si copii) intr-o casa/apartament cu mai multe domitoare unde bucataria si baia o imparti cu ...nu stii cine, este cam 60-100 lire pe saptamana depinde de zona.
    transport :14 lire pe saptamana pentru un abonament la autobuz only.
    mancare: min 30lire/sapt/pers, (calitatea e discutabila)

Sfatul meu este sa vii la cineva care te poate ajuta cu cazare si job pentru inceput si copii sa-i aduci mai tarziu putin, in functie de cum te vei descurca.

Mult mult mult succes!

12. monnya

monnya New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc tuturor pentru raspunsuri;
    Eu sunt profesor in Ro, dar spre marea mea "deznadejde" sunt profesor de engleza; am auzit ca nu-i chiar raiul pe pamant in scoli si vad ca nici salariile nu sunt mari. Nu stiu daca as gasi pe meserie, decat doar ca assistent pe la vreo scoala primara...
    Incerc sa gasesc in alte domenii ca sa vad in timp si vreo marire de salariu...
    Cel putin asa gandesc eu... Si in ciuda profesiei mele "onorabile" in tara, stiu ce inseamna sa-ti fie foarte greu.Castig 200 de euro pe luna si cheltuielile depasesc cu mult salariul... asa ca... :(( :((

13. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0

Simplu: cauta in orase mai mici , vei gasi locuri ca profesor si locuri libere pt. copil 100%
    ...o vacanta de 2 saptamini cred ca te rezolva...ai avantaj, profesor,engleza, incearca ca nu ai nimic de pierdut...nu dispera, solutii sint !

14. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0

Eu cred ca in orase mai mici , posibilitatea de a gasi un job e mai mica decat in londra. Sau poate ma insel eu ... ma rog .. Mie nu-mi plac deloc orasele mici, poate deaia am asa idee in cap. Scuze, anyway

15. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0

...te inseli amarnic ; iti doresc succes la London...
    "Un nanny cu experienta care se respecta ia 300-400 £ la saptamana" ...cred ca intreci masura si pt. London ...in general pt. nanny simt emigranti si studenti!
    Ex.
    Englez , 3 ani scoala pt. calificare "nanny", 3 copii pt. ingrijire full-time, £200/wek...este o cunostinta de-a mea (cetatean englez)

16. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0

DUD, fii atent ... nu am spus preturile astea ca sa ma angajezi pe mine :)
    deci eu mi-am petrecut ft mult timp ca nanny, aproape 2 ani ..si de cate ori mergeam cu copii la playground ne intalneam fetele care erau nanny, si respectiv discutam care si cat castiga si ce obligatiuni are. Deci crede-ma eu eram unica cu 170 la saptamana, in rest ..una englezoiaca avea 400£ pe saptamana (cu 2 copii de aproape 2 anisori -deci babies) si alta era din Lituania care lua 350 (cu copil de 1 an) si plus familia imi mai platea taxele. Mai era o poloneaza care lucra ca share nanny si castiga cam 300-350 de la ambele familii. Deci nu am spus preturile astea din cap si cam cat as vrea.
    intra si tu pe www.peekaboochildcare.com si vezi si tu cum si cat castiga o nanny calificata

17. Anonymous

Anonymous Guest

...dap...cam astea sunt cifrele ptr. un/o nanny...sunt mai multi factori care influenteaza "pretul corect"....dar dap...se ajunge pana la £400/ saptamana...
    ...poate si mai mult la case mai mari si responsibilitati mai MARI...(dar aici intra deja cazurile exceptie...vedete ..etc)...

18. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0

Virusss cam asa e in general, eu am zis ca sunt niste preturi "in mare", dar normal ca depinde cum am mai zis de cati copii, ce varsta au si multe alte imprejurimi.

Acum, sper sa fie mai clar pentru DUD

19. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0

Ok, deci tu iei 170 si altii 350-400 , ok am inteles eu gresit, Scuze!

20. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0

S-a schimbat in bine sau in rau, dupa parerea ta?! Eu sunt de parere ca s-a schimbat in bine in ce ne priveste, spun asta gandindu-ma la posibilitatile de a venii aici si de a lucra legal, la numarul destul de mare de locuri de munca, bine si concurenta e mare dar nimic nu se cucereste fara lupta.

Mi-e teama ca nici aici nu vei avea un salariu, lucrand ca profesor, care sa-ti acopere toate cheltuielile in situatia ta cu cei doi copii si platind singura o chirie. Spunea cineva mai sus ca poate ar fi bine sa vii pentru inceput singura, si eu sunt de aceeasi parere desi nu sunt de acord sa-ti lasi copiii in urma dar daca este doar temporar atunci ar fi scuzabil.

Share This Page