7.4 C
London
Friday, December 13, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cum sa ma pregatesc pentru interviu. Sfaturi.

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by tzili, Oct 21, 2011.

1. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Tzili, daca ai fost trimis de o firma de recrutare, as contacta firma pentru ceva feedback daca au. Nu am folosit niciodata scrisori de multumire, insa nu e o idee rea. Nu ti-au spus aprox cand o sa afli rezultatul?

Daca policy-ul firmei este sa ceara referinte (mereu mi s-au cerut), cei de la HR au un formular pe care te roaga sa il completezi, fie inainte de interviu, fie dupa, fie revii cu detalii in scris daca nu le ai sau cunosti la momentul respectiv.

Regula de aur in UK este ca niciodata nu iti dai adevaratul salariu avut la ultimul job pentru ca 'policy-ul' despre referinte este sa nu dai salariul angajatului nimanui, sunt date confidentiale si nu se da niciodata 'negative feedback' despre un angajat chiar daca nu era excelent. Se pun de obicei intrebari gen: L-ai mai angaja pe domnul X? A lucrat la voi intre perioada X si perioada Y? Cate sick days a avut? etc.

http://www.thesalarycalculator.co.uk/salary.php

Cum ar spune fiica presedintelui...Elena Basescu, iti doresc multe 'succesuri'! -bravo-

2. tzili

tzili New Member

Trophy Points:
    0
    Dragilor, n-a fost sa fie de data asta. Feedback-ul agentiei a fost acela ca cei la care am avut interviul au "simtit" ca nu am background-ul potrivit pentru acea pozitie, dar ca au fost foarte impresionati de prezentarea mea si mi-au cerut acordul pentru a pastra aplicatia mea in cazul unor pozitii mai potrivite.

Sincer sa fiu, cred ca sansele erau destul de mici, dat fiind ca eu sunt din Romania si necesit un permis de munca pentru a lucra in UK. N-am crezut nicio clipa motivatia lor legata de background, intrucat experienta mea ma pozitiona chiar ca supracalificat pentru acel post.

Intrebarea mea este: teoretic, exista posibilitatea de a obtine drept de munca avand o oferta de lucru din partea unui angajator din UK?
    Intre timp, voi studia posibilitatea inscrierii la un curs de tip NVQ.

Multumesc tuturor pentru sprijin.

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

De ce erai supra-calificat? Ce studii ai, mai exact? Cata experienta? Ce post ai ocupat in tara?
    Observ ca ai intre x-25 ani, poate obtii drept de munca prin HSMP? Ai citit despre asta?
    Astazi sunt dispusa sa ajut romani educati pentru ca m-am saturat de cat isi bat astia joc de noi.

Citeste http://www.romani-online.co.uk/forum/emigrare/hsmp

http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... -blue-card
    (sau insoara-te, daca ai cu cine!)
    Succes!

4. tzili

tzili New Member

Trophy Points:
    0
    Servus Rebecca.

Am absolvit Facultatea de Calculatoare si Liceul de Electrotehnica. Am peste 3 ani experienta ca Inginer de Test in productie, la doua companii cunoscute la nivel mondial.
    Pozitia era una de Electronics Manufacturing Technician. Asa cum am spus si mai sus, tehnic vorbind, m-au pus sa lipesc 4 fire intr-un conector. Sincer, mi-a venit sa rad. Iar cand i-am explicat unei persoane de acolo, ce rol are o diaoda Zener intr-o schema electronica pe care mi-a arata-o, a impaturit schema si mi-a spus ca nu mai stie ce sa ma intrebe, si ca "I think you have the basics". Sincer sa fiu, cred ca-i era teama ca se va face de ras, pentru ca de exemplu, in timp ce-mi arata acea schema, cand a ajuns la partea de linii de date de la niste controlere, a tinut sa spuna ca pentru el, aia este "black box".

Am 30 ani, si de insurat, am facut-o deja de vreo 10 ani maine poimaine.

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  6. Cla

Cla New Member

Trophy Points:
    0
    @tizili: mult succes mai departe. As spune ca imi pare rau, dar gandeste-te ca tot raul e spre bine, cine stie ce asteapta pentru tine in conditii mai bune. Pana una alta, cum zice rebecca, depune documentatia de Highly Skilled, acum se proceseaza in 2 luni, deci numai bine ai primi in ianuarie cand incep recrutarile.

Despre interviul meu, emotii, emotii. A fost un interviu tehnic si putin peste asteptarile mele sau taskurile ce le voi avea, nu m-au depasit, dar oricum anumite intrebari parerea mea e ca nu aveau ce cauta acolo.
    La final mi-au dat o veste proasta si una buna. Vestea proasta pentru mine a fost ca urmau sa angajeze o alta persoana si totusi au vrut sa ma vada si pe mine, deci urmau sa se decida ce candidat vor alege. Vestea buna a fost ca desi stiau din aplicatia mea de pe site ca cer 30-32k, mi s-a comunicat de la al doilea interviu telefonic ca pentru acel job sunt dispusi sa ofere 37K, iar in discutia finala m-au informat ca ei considera ca "merit" si imi ofera 43,5k. Evident, mult peste asteptarile mele initiale, speram la suma asta dupa un an de experienta in UK. La sfarsitul zilei m-au informat ca s-au decis si daca vreau sa incepem colaborarea. Mi-au cerut adresa pentru a-mi trimite contractul original pe care sa-l semnez si sa il trimit inapoi, si mi-au zis ca vineri (se intampla joi) voi primi contractul pe mail ca sa il trimit la UKBA pentru urgentarea aplicatiei de HSMP depusa de mine anterior. Plus detalii privind relocation package! chestie pe care nu o cerusem, afirmand cu argumente ca sunt self sufficient.

Problema: mailul nu a venit vineri. E destul de ciudat pentru ca pe parcursul interviurilor nu au aparut intarzieri vreodata. Nici nu stiu ce sa fac daca nu il primesc luni, sa ii contactez? Sa le repet ca da, sunt interesata si poate, communication error, s-a pierdut mailul pe drum.
    Sa o las asa si sa ma apuc iar de trimis CV-uri?

7. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Insista pe 'communication error'. De ce sa uite de tine?

8. tzili

tzili New Member

Trophy Points:
    0
    Rebecca nu pot accesa pagina pe care mi-ai sugerat-o (Sorry: we can't find that page!)

LE: M-am uitat peste formularul pentru Highly Skilled. Din ce am vazut eu acolo, trebuie sa fac minim 75 puncte. 35 puncte pot sa le obtin datorita facultatii (BSc) si varstei. Restul de 40? Am vazut ca se mai pot obtine puncte din experienta de lucru, dar totusi...40 puncte?

9. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @tzili imi pare rau ca nu ai avut succes. Oricum nu te opri aici daca esti hotarat sa faci pasul asta.

Din ultimele amanunte inteleg ca esti inginer care ai aplicat pe post de technician. Pe viitor ti-as sugera sa omiti calificarea de inginer din CV-ul tau daca aplici pentru alte nivele, mai joase.Liceul si experienta de munca sunt suficiente sa le trezeasca interesul. Ca regula de baza, ei nu angajaza personal supra-calificat pentru ca sunt sanse mare sa "zboare" de la ei la prima ocazie.

CV-ul il faci in functie de pozitia pe care aplici, nu e o spovedanie care trebuie sa reflecte realiatea 100%. Ca o scuza folosita in directia asta se spune ca in CV scrii ce este reprezentativ ptr pozitia la care aplici, doar nu vrem sa abuzam de timpul oamenilor, nu-i asa?

Nu am nici o experienta in domeniul tau, dar daca tu crezi ca cererea este suficient de mare(ptr persoane calificate) aplica pe post de inginer direct si firma poate sa obtina permis de lucru pentru tine daca sunt interesati.
    Multa Bafta!

10. irina1

irina1 New Member

Trophy Points:
    0
    @tzili

cele 40 de puncte ai putea sa le obtii din castiguri anterioare si anume ai nevoie de un venit de aproximativ 4900 ron brut/lunar (inclusiv bonusuri si prime).daca te incadrezi poti sa afli informatii despre cum aplici la hsmp aici : http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... rd/page-24.

mult noroc!

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    La mine se deschid ambele linkuri. Tocmai le-am accesat.
    Oricum, Irina te-a trimis exact pe acelasi link (2)

In alta ordine de idei, daca esti casatorit si sotia este aici ai drept de munca dependent:

(nu-ti mai dau link-Se numeste 'Drept de munca in Uk')

12. tzili

tzili New Member

Trophy Points:
    0
    @costobot
    Este clar ca nu ma voi opri aici. Si cand ma gandesc ca unul din motivele principale pentru care aplic la pozitii in alte tari este acela ca vreau sa scap de jegul si mizeria ce carcaterizeaza in acest moment societatea romaneasca. Voi face tot ce-mi sta in putinta pentru a pleca, chiar daca asta va insemna in cele din urma, chiar si spalat vase prin nu stiu ce restaurant. Nu este o rusine sa muncesti.

Din ce am vazut, cererea este suficient de mare pentru pozitii in acest domeniu. Atributiile pentru diferitele posturi sunt foarte specifice companiilor care angajeaza. Am gasit pozitii de tehnician la care nu as fi avut nicio sansa sa ma calific, dar in schimb am aplicat pentru pozitii de inginer unde as face fata fluierand. Am remarcat ca denumirea de "technician" in UK are de multe ori o cu totul alta importanta/insemnatate fata de ce este in Romania.
    Ca si idee generala, totul tine de salariul oferit. Iar daca acesta este in zona 18.000 - 25.000, de regula, analizand cerintele, ma pot califica in 90% din situatii.

In privinta pregatirii mele, nu sunt un geniu in domeniu si nici macar un expert. Ma consider inca la inceput de drum.

Eu cred cu tarie ca principala problema este ca suntem romani. Sa fim seriosi, nimeni nu doreste un strain langa el, mai ales cand stie ca acel strain isi castiga existenta ocupand un loc de munca in detrimentul unui englez (in cazul nostru). Asta se intampla cand intri in genunchi si prin usa din spate intr-o asa-zisa uniune pe baze economice, iar singurul tau merit este acela ca esti doar o piata de desfacere.

Daca ne uitam la tarile din Europa care accepta romani pe piata muncii, se poate vedea cu usurinta ca sunt ori tari destul de slab dezvoltate economic sau sunt tari unde limba vorbita este inaccesibila.

13. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @tzili sunt de acord cu tine, determinarea te va duce cu siguranta unde vrei.Eu mai aplic si principiul ca doar o atitudine pozitiva atrage rezultate pozitive. Nu incerc sa-ti dau sfaturi de viata ci doar incurajari. Va doresc din suflet tie si familie sa ajungeti unde vreti.

Share This Page