15.8 C
London
Friday, June 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cum renunt la NiNo si UTR?

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by zinvelium, Apr 17, 2013.

1. zinvelium

zinvelium New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, si bine v-am gasit. De regula am tot citit forumul (o fac de ceva ani), insa acum am ajuns in situatia in care sa cer ajutor.
    Eu m-am mutat inapoi in Romania din UK anul trecut in februarie dupa o sedere de doar 6 luni in care am muncit acolo. Am si Nino si UTR, iar acum vreau sa renunt la ele deoarece stiu ca trebuie sa platesc pentru "privilegiile" acestea...asa ca intrebarea mea este: Cum, unde si cum pot face asta cel mai usor?
    Am tot cautat pe net, insa in afara de a-mi schimba adresa la HMRC nu am gasit nimic.
    Multumesc anticipat pentru orice strop de ajutor. -asa-asa-

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Eu, in locul tau, nu m-as grabi . nu se stie ce-ti rezerva viitorul si nu te costa nimic daca faci o data pe an un tax return pe zero. Dureaza 10 mnute on-line.

3. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Aoleo, naspa ,
    cam cat iti iau astia deci pe luna acum pentru NINO?
    Nu poti sa le spui de ex ceva gen

buy one get one free? adica sa mearga cu UTR-ul ala?
    Sau mai bun, nu-l poti pune pe Ebay?
    Intreb si eu?

Tine-ne la/in curent!

4. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Nu ai cum sa renunti la NINO si UTR, sunt ale tale pe viata…

Exista totusi posibilitatea de a comunica online, prin viu grai sau in scris cu HMRC ptr a-ti inchide contul de self-employed si a fi scutit (ulterior) de plata taxelor Class 2 NICO, declaratii de taxe, etc…

Cel mai la indemana e sa notifici online incheierea business-ului (sole-trader):

http://tinyurl.com/clp7jj8

Mai mult ca sigur ai de facut o declaratie de taxe pe anul 2012/2013 daca te-ai inregistrat ca SE...

5. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Citesti forumul de ani?
    Atunci iti dai seama ca ai incurcat-o rau cu "beneficiile" astea gen NINo, UTR ..... te ingropi in datorii pe viata, o sa trebuiasca poate sa te reporteze (nu deporteze) inapoi in Uk sa muncesti in folosul comunitatii, sau alte chestii, apoi daca nu platesti, cand ajungi la pensie o sa te contacteze si o sa te oblige sa platesti tu pensie la stat in loc de a primi ceva....
    Mai ales daca costa sa le ai.....
    Da, da.
    :shock:
    D.P. 074

6. zinvelium

zinvelium New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de sfaturi, si stiu sa gust ironia din ultimul reply.
    Nu e vorba ca, costa sau nu costa, insa nu vad sensul sa fiu legat de UK daca nu mai vreau sa ma intorc acolo. Acuma eu inteleg ca fiecare vede toata povestea asta cu a fii emigrant sau a trai in Romania diferit, dar tocmai asta e ideea...suntem diferiti si asta e un lucru bun.
    PS: Nu inteleg si nu am sa inteleg niciodata de ce unde se aduna 3 romani sa discute ceva tot timpul trebuie sa se creeze tensiuni? Asta e unul dintre motivele pentru care m-am intors din UK inapoi in tara...pentru ca foarte multi romani de acolo au ales sa "romanizeze" locul in loc sa se adapteze la modul de gandire al britanicilor.

Multumesc inca o data de raspunsuri.
    Stima

7. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Nu te leaga nimeni de UK, cine ti-a sugerat asta? La fel ca si un CNP de romanica… poti emigra unde doresti, asa ca nu vad cu ce te deranjeaza?

Mare atentie la birocratie si deadline-uri legale… HMG-ul are un stil de a-ti lua banii prin prisma propriei neglijente de neconceput ptr mintea omului de rand…

Zici ca ai parasit UK-ul ptr RO ca sa scapi de romani? Eu nu as trimite un caine inapoi in RO... viata printre maidanezi e foarte grea.

8. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Da' ce au domnule romanii? Eu azi am cunoscut o familie de romani si spin sincer ca mi-ar place sa mai cunosc altii ca ei. Acum a sti sa-ti slectezi prietenii se aplica in orice tara...

9. zinvelium

zinvelium New Member

Trophy Points:
    0
    Merci, ai suprins pe jumatate ceea ce vroiam eu sa sugerez defapt. NU am nimic ca am acte si in UK, insa nu am de gand sa ma trezesc dator asa doar de dragul de a avea acte. La partea cu romanii...eu nu am nimic cu romanii, si nici cu Romania ca doar de aceea m-am intors, si fiecare isi cladeste viata cat poate mai bine indiferent de unde se afla. Eu nu am zis ca in UK e rau nici ca in Romania e bine sau invers, ci pur si simplu subliniam faptul ca la o intrebare semi pertinenta mi s-a raspuns cu ironii ieftine si glume si mai ieftine desi eu personal nu am luat in gluma nimic legat de situatia mai sus expusa, si atrageam atentia ca asta este fix comportamentul specific unei parti considerabile ale conationalilor mei...pe sistem: Cand arde casa eu ma apuc sa vad daca capra vecinului mai behaie...sau ceva.
    Multumesc inca o data de sfaturi.
    Stima

10. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Nişte băi cu nămol ar fi binevenite la stresul care îl ai în tine .
    Să mai încerci şi cu nişte ciorbe de stevie şi urzici .

11. ur42ne

ur42ne New Member

Trophy Points:
    0

Poate te crezi amuzant dar nu esti decat ironic -plasture- shhhhh...noapte buna!!!

12. Anonymous

Anonymous Guest

Pentru a informa HM & Revenue trebuie completat formularul P85 care este Leaving the UK si il poti gasi si download de pe linkul cate il ai mai jos.

Pentru NI trebuie sa ii suni personal pentru ca este ca si cineva mai sus spunea Class 2 si sa ii informezi despre plecarea ta si precum ca ai completat acest P85 , sa ti se suspende NI.
    De obicei NI se suspenda dupa 2 ani de inactivitate.O data ce ii suni sa ii anunti noua ta adresa din Romania unde iti va veni corespondenta.
    Cred ca ai deja un cont onlile la HMRC unde ai sa vezi o data ce ti sa aprobat acest P85 desi nu vor fi probleme si tot aici iti poti schimba adresa sau daca nu ai trebuie sa ii suni sau e-mail, tu decizi.
    Daca nu ii anunti NI o data la 4 luni sau cum mai e iti vine sa platesti taxa ta trimestriala.

Ai P85 Aici - http://www.hmrc.gov.uk/cnr/p85.pdf

Eu nu sunt self employ dar am citit putin cand am vazut ca cineva are nevoie de ajutor inainte de a posta ceva.

Sper ca ti-am fost de ajutor si succes.

13. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    De vrei neaparat sa renunti la NiNO? Ai vreo obligatie financiara daca il pastrezi? Nu se stie niciodata ce iti rezerva viitorul.

14. zinvelium

zinvelium New Member

Trophy Points:
    0
    Da! Mi-ai fost de mult ajutor, si iti multumesc mult pentru asta. Acum completez P85-ul, si de aici ar trebui sa fie relativ simplu.
    Merci mult de tot pentru tot ajutorul, si iti doresc numai de bine.
    Marius

15. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    Bun subiectul deschis, ma intrebam si eu la un momentdat daca este sa parasesc uk cum fac cu ninul, pentru ca stiu ca la nin se plateste 2,75 lire pe saptamana, deci sigur dupa ce se completeaza un P85 nu mai platesti nici Nin?

P.S. - si stau sa ma intreb carei problema cu romanii care se baga ca musca in lapte in discutie fara nimic concret.., daca nu aveti nimic de spus car e problema voastra fratilor? Nu va mai ajunge? '

16. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Poate din cauza ca este forum de discutii , stiu ca sotia ta nu iti da voi sa vorbesti in casa neintrebat , dar asta nu inseamna ca toti suntem la fel .

17. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Multi stiu, putini pricep. Astept cu interes topicul "Cum pot sa primesc NIN-ul inapoi daca am renuntat la el?"

P.S. Vad ca mai sunt useri vechi care inca nu au aflat: NIC se plateste dupa un anumit barem. Daca nu realizezi venituri, nu platesti NIC.

18. Anonymous

Anonymous Guest

Pana la anul financiar daca nu ii anunti HMRC iti trimite acasa bill sa platesti.DOar in cazul in care ii anunti ei iti suspenda plata dar si pentru asta trebuie trimis EX: bilet de avion precum ai plecat la data de si schimbarea adresei cu cea din Romania din baza lor de date.

*** Pentru alyyn2045: Teoretic o data completat P85 nu mai trebuie sa-i mai anunti cei de la NI, dar practic trebuie sa o faci ca ei nu te scot din sistem si trimestrial iti vor trimite un bill de platit de vreo 60£.
    Este adevarat ca se anuleaza dar cer dovezi de inactivitate gen statemente ,etc.

*** Pentru Albea = Daca vrei NI inapoi dupa ce te intorci citeste aici: http://www.hmrc.gov.uk/international/return-uk.htm
    Da poti suspenda NI si nu platesti nimic doar numai sa vb cu cei de la HMRC ca si cum nu ai nici o activitate.Dar trebuie demonstrat si daca ei vor dupa nume te cauta la toate bancile sa vada ce venit ai...daca stai in UK si vrei sa ii fentezi.

Dupa cum am spus eu nu sunt Self employ nu am acest statut, o sa ii las pe cei care au mai multa experienta sa va ajute,eu atat am putut.

19. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Freedom_Writer, P85-ul se foloseste in cazul in care a) cineva a lucrat ca angajat (employed) b) paraseste UK si c) doreste sa i se returneze taxele retinute pe employment ca urmare a parasirii UK si stabilirii domiciliului fiscal intr-o alta tara.

Ptr self-employed e mult mai simplu… am mentionat anterior ca notifici HMRC-ul ca parasesti UK (scrisoare, online sau tel) iar la sfarsit de an fiscal depui declaratia de venit (faimosul self-assessment).

P85 se foloseste numai ptr employment… daca ai fost self-employed ai obligatia legala de a depune o declaratie de venit (tax return)…

Sub nici o forma nu poate folosi P85 ca self-employed... asa ca, tare ma tem ca Zinvelium va trebui sa-ti retraga multumirile acordate…

20. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ma tem ca nu este asa, ci dupa cum am spus eu: in functie de nivelul veniturilor. Adica, daca nu ai venituri nu platesti nici un NIC. Si nici bill-uri nu (mai) vin. A se vedea la
    http://www.hmrc.gov.uk/ni/intro/basics.htm

If you're self-employed

If you're self-employed you pay Class 2 and Class 4 National Insurance contributions. The rates are:

Class 2 National Insurance contributions are paid at a flat rate of £2.70 a week
    Class 4 National Insurance contributions are paid as a percentage of your annual taxable profits - 9 per cent on profits between £7,755 and £41,450, and a further 2 per cent on profits over that amount.

If your profits are expected to be less than £5,725 you may not have to pay Class 2 National Insurance contributions.

Share This Page