-0.8 C
London
Wednesday, April 01, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

cum gasesc cazare in Brighton&Hove?

Discussion in 'EMIGRARE' started by oxysz_m, Oct 18, 2011.

1. oxysz_m

oxysz_m New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare, ceva sfaturi cum sa fac cu cazarea. Pe 10 nov. trebuie sa fiu in Hove (Brighton). Si trebuie sa-mi gasesc cazare pe cand ajung acolo sa am unde sa stau. Ma ajuta careva cu idei? Pe net am cautat dar inca nu am nimic concret.

2. Luanix

Luanix New Member

Trophy Points:
    0
    Buna oxysz_m,

Inainte sa astepti un raspuns concret la o intrebare vaga, fa o lista cu detaliile specifice cazului tau: vii singur sau cu nevasta (eventual copil), esti student si nu ai o problema in a impartii casa cu alti straini, care este bugetul/luna de care dispui.

In alta ordine de idei, daca la inceput nu ai unde sta, poti sa programezi niste intalniri din Romania si in primele zile cand ajungi aici fie iti iei o camera la un hostel sau faci couchsurfing (varinata asta iti da cazare gratis si posibilitatea de a afla direct de la localnici care sunt zonele de evitat, cum e cu chiria, referinte etc.) Mai multe detalii pe couchsurfing.com. Dupa cum ziceam mai sus, totul depinde in ce categorie te incadrezi.

Pana una alta, poti incerca urmatoarele siteuri:

http://www.rightmove.co.uk/

http://www.primelocation.com/

http://www.spareroom.co.uk/

http://uk.easyroommate.com/

Ultimele doua sunt site-uri cu focus pe house share, adica stat in casa cu alti oameni.

Numai bine

3. oxysz_m

oxysz_m New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de sfaturi. Am sa le studiez. Voi veni acolo imreuna cu sotia iar dupa 2-3 luni vreau sa-mi iau si copilul care are 1 an si 3 luni. As vrea un ap. cu o camera, bucatarie si baie fara sa impart cu nimeni nimic. Vrem sa fim doar noi in casa. Am vazut pe net ca ar merge chiriile de la 450 lire in sus. Ce sa zic, la pret undeva la 500 daca as gasi ar fi ok. Merg cu contract ca si care assistant iar acolo vrem sa cautam de lucru si ptr. sotie, avem cetatenie maghiara si ea vb. f. bine limba. Ok, cum ma sfatuiti sa fac cu chiria? Poate are cineva ceva solutii concrete. Intre timp am sa ma uit si la ce mi-a scris "Luanix". Multumesc.

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    La toate site-urile indicate de luanix sa te uiti la termeni si conditii. Sau mai bine suni la agentia care are ce cauti tu si intrebi in ce conditii inchiriaza. Daca nu trece cu vederea peste referinte, s-ar putea sa-ti ceara chiria anticipat pe min 6 luni + deposit. Te sfatuiesc sa abordezi cu mare preocupare acest subiect, cu toate ca nu iti doresc, va fi foarte greu sa inchiriezi o casa.

Sent from my iPhone using Tapatalk

5. oxysz_m

oxysz_m New Member

Trophy Points:
    0
    Stie careva cat costa transportul din Uckfield pana in Hove (Brighton), si cu ce e mai ok (tren, autobuz...)?

6. simionella

simionella New Member

Trophy Points:
    0
    Avem si noi problema ta...sotul meu e plecat deja cu contract de 2 luni in Sunderland si azi s-a intalnit cu un agent pt o casa pe care am gasit-o eu din ro pe net
    si i-a spus ca ii trebuie UTR si asigurare, sau ceva garantie de la locul de munca
    el fiind plecat cu firma din romania
    la revedere toate astea...noi suntem disperati ...........nu cred ca vom avea vreodata sanse sa ajungem in Anglia desi avem nevoie ca de aer sa plecam....am sa urmaresc cazul tau poate te ajuta cineva cu un sfat si ne lumineaza si pe noi

7. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Simionella,

pentru a te lamuri nu trebuie neaparat sa urmaresti cazul lui. Cel mai indicat este sa dai mai multe detalii despre cazul vostru si sa ceri ajutor. Sunt o multime de oameni care azi sunt UK si datorita ajutorului primit de pe acest site.
    De asemenea, poti incepe sa citesti pe forum unde vei gasi o multime de informatii utile.

Eu nu inteleg de ce zici "la revedere toate astea..." si nu inteleg ce inseamna ca e plecat cu firma din Romania.
    Daca dai mai multe detalii poate te pot ajuta si eu. Imi poti scrie si in PM.

Toate cele bune, si luati-o incet ca veti reusi!

8. simionella

simionella New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc magda.......in primul rand numele meu e Oana, si cazul nostru este asa
    sot plecat in anglia cu contract printr-o firma din Constanta in Sunderland ca sudor, cu cazare asigurata, si restul familiei adica eu si Mark, copilul nostru de 5 ani am ramas in RO...in speranta ca sotul poate sa gaseasca vreo cale sa ne duca si pe noi acolo...si am inceput prin a cauta casa de inchiriat
    si azi a fost prima intalnire cu un agent destul de expeditiv si cu accent de englez din nord mai spre Scotia asa si i-a turuit sotului meu repede actele de care are nevoie si al meu sot s-a luat cu mainile de cap...........
    dar acum 10 min vb mai calm cu el am descoperit ca de fapr are nevoie de home guarantor si m0am lamurit si cu asta maine se va intalni probabil cu alti 2 agenti pt alte 2 case si poate astia vor fi mai expliciti. M-am lamurit si ce este un home guarantor si cred ca celmai bine ar fi sa fie un englez...problema noastra e ca nu stim nici un englez care sa fie de acord sa fie un girant pt noi o fam de romani...ma gandesc acum ca ar putea fi si un roaman care sa aibe un salar destul de bun dar ..nici ramani din astia nu stim in Sunderland..........cum sa facem? Eu am o sora in Londra si sotul ei castiga bine dar mi-a spus clar de la inceput ca nu ma ajuta ......on conditiile astea ce sa mai astept de la altii...........in fine vb ta o sa o luam incet...

9. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Oana, pt ca mi-ai dat mai multe detalii in PM iti voi raspunde acolo!

In scurt timp... caci incerc din rasputeri sa imi trimit copilul la culcare -nervos-

Share This Page