7.1 C
London
Thursday, November 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

cum deschid o firma de cleaning please ?

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by marian80, Sep 13, 2011.

1. marian80

marian80 New Member

Trophy Points:
    0
    buna .vream sa deschidem o firma de cleaning .aveti idee unde ne putem inregistra ?aveti idee care sunt costurile pentru a deschide o astfel de afacere ?unde trebuie sa ne inregistram?de ce acte este nevoie ?orice idee este binevoita .pentru binevoitori ma puteti contacta la :gmanchester@yahoo.co.uk
    cu multumiri

2. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Mai intai trebuie sa te decizi ce statut vrei sa ai:
    - sole trader (sau self employed in limbajul comun), sau
    - limited company.

Ca si Sole Trader te inregistrezi la HMRC, firma ti-o inregistrezi la Companies House.

Nu costa nimic sa te inregistrezi ca si Sole Trader, costa vreo £50 sa iti faci firma, cheltuiala fiind deductibila.

Nu ai nevoie de acte cand te inregistrezi. Cand aplici pentru NINO vei avea nevoie de pasaport si cateva alte chestii, nu stiu exact.

3. marian80

marian80 New Member

Trophy Points:
    0
    salut
    spune mi te rog .care crezi ca este mai convenabila .mai ales ca eu vreau sa angajez personal ?la care platesc mai putin taxe ?

4. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Alegerea depinde de mult mai multi factori, atat la nivel de taxe cat si financiar si administrativ.

Primele £42,475 din profit se taxeaza la fel, tot ce castigi peste se taxeaza la nivel de 40% pentru sole trader si 27% pentru limited company.

Daca te angajezi la compania ta va trebui sa platesti atat taxele ca si angajat cat si ca angajator.

5. marian80

marian80 New Member

Trophy Points:
    0
    mersi de sfat .noi vrem sa deschidem firma si sa angajam si alte persoane ,de ale noastre .mersi de sfat .cu bine

6. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Cu placere. Mult succes!

Ti-as recomanda - tie si tuturor celor care au afacerea lor in UK - doua site-uri:

www.businesslink.gov.uk
    www.ukbusinessforums.com

Sunt pline de sfaturi utile, de incredere (primul este site guvernamental) si gratis... altfel informatiile de acolo ar costa sute si mii de lire...

7. icestar

icestar New Member

Trophy Points:
    0
    Buna. Observ că este un topic mai vechi, pun si eu cateva intrebari, poate imi raspunde cineva. Mulțumesc anticipat celor care imi vor raspunde.

Pot infiinta o firma de cleaning impreuna cu sotia mea?

Doresc acest lucru pentru ca in situatia in care ne inregistram amandoi ca si self employed, nu inteleg cum am putea factura aceeasi lucrare de cleaning daca o facem impreuna.

Daca putem infiinta amandoi o firma, cum facem acest lucru? Asociati sau cum?

Sunt informatii multe despre self employed, mai putine despre ce trebuie facut exact in cazul LTD.

Dupa infiintare si inceperea lucrului ce acte trebuie/pot sa obtin? Nino, UTR ceva carduri?

Trebuie infiintata firma dupa inceperea lucrului ca si la self employed sau inainte?

Am nevoie sa contractez un contabil sau pot sa fac singur declaratiile (de care nu stiu inca sunt in faza de cercetare -ras4- )?

Masina pentru deplasare la lucrari o voi cumpara pe LTD sau pe persoana fizica? Difera asigurarile?

Dupa 5 ani de activitate a firmei putem obtine ILR ca si in cazul self employed?

Multumesc.

8. icestar

icestar New Member

Trophy Points:
    0
    Nu imi poate raspunde nimeni?

9. Claurys

Claurys New Member

Trophy Points:
    1
    Buna dimineața am o întrebare dacă ma poate ajuta cineva.Doresc ca in cel mai scurt timp sa deschid împreuna cu soția mea o agenție de recrutări personal in Uk .Ma poate ajuta careva cu informații mai exact de ce acte am nevoie și ce pași ar trebuii sa urmez.
    Va mulțumesc.

Share This Page