13.1 C
London
Friday, June 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cum ati invatat limba engleza?

Discussion in 'SEZATOARE' started by melania02, Aug 3, 2011.

1. melania02

melania02 New Member

Trophy Points:
    0
    Deschid acest topic cu gandul ca aveti si voi cateva idei despre cum sa inveti engleza pe net (fara profesor), fara nici un ban, etc....
    Eu am gasit cateva site-uri dar nu imi sunt de mare ajutor.
    Orice sfat este binevenit. Multumesc!

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Buna, Melania

Ce site-uri ai gasit si de ce nu-ti sunt de folos?

Eu intr-adevar cu asta ma ocup, dau meditatii si in curand voi avea si clase virtuale de 5 pana la 7 cursanti de engleza, franceza, spaniola pe niveluri si la preturi intre 5-7 lire pe ora pentru cursant.

Intre timp, stiu ca nu exista posibilitati financiare, de aia m-am extins si peste hotare, eu am adus ceva info si aici.

Dar mai intai vreau sa vad ce ai gasit tu, de ce nu este avantajos si poate te voi invata sa inveti.

PS Rog echipa sa mute topicul la 'Utile'.
    Si...Bun venit pe forum! -dans-

3. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Sotia mea a utilizat site-ul BBC destul de mult. Are multe materiale audio si video.

Personal am "invatat" engleza la scoala. Am pus ghilimelele pentru ca, cel putin pe vremea mea, se invata de fapt limba romana tradusa in engleza. Cu un an inainte de a veni aici am facut cursuri intensive in Romania dar cu materiale didactice din Anglia si o profesoara foarte buna si atunci am avansat foarte, foarte mult.

Cand am ajuns aici mi-a fost destul de greu pana sa imi "deschid gura". Am facut-o de nevoie ca sa spun asa pentru ca am avut un job in retail unde lucram direct cu clienti.

Dupa o perioada am inceput sa "gandesc" in engleza, adica nu ma mai gandesc in romaneste si apoi traduc. Cuvintele vin pur si simplu de la sine.

Ca sa spun asa, de cand sunt aici, am invatat engleza "de pe strada" fara sa vreau :)

4. gin

gin New Member

Trophy Points:
    0
    buna,
    eu merg la un centru in Stratford, desi au mai multe centre in Londra in diferite zone, sunt 2 baieti care vorbesc romana acolo si le poti explica ce vrei. Poti face mai multe cursuri, IT, Customer Service, engleza, matematica, iar la ultimele doua daca iei examenul pt level 2 iti da un certificat recunoscut national care ar echivala bacalaureatul..
    Trebuie sa dai un test initial sa vada la ce nivel esti, dupa care incepi cursul, unul, doua sau cate vrei sunt gratuite, eu personal le am luat pe rand. Trebuie sa mergi la centru macar o data pe sapt, 1-2 ore sau cat poti, si poti lucra si de acasa, te loghezi pe contul care ti-l dau ei..:)Cursul dureaza 1-2 luni, in functie de cat lucrezi tu si la ce nivel esti.
    asta e adresa lor, learndirect.co.uk sau poti intreba mai multe in romana, petru@tletraining.com
    Sper ca ti-am fost de folos..:)

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Cea mai buna modalitate. -bravo-

Observ insa ca Ionela este inca in Romania (din profil, daca e real) si nu are posibilitatea de language contact pe strada.

Ce facem in situatia asta?

Mutam strada acasa prin internet: acces la filme intai cu subtitrare in romana, apoi in engleza, notam expresii, cautam pe google unde se folosesc. Ne inregistram pe o caseta, mp3 etc formand propozitii simple dupa cele de pe net, scriem despre noi dupa modelul exercitiilor de pe site-uri 'inutile'

Cu alte cuvinte, expunerea la context real sau semi-real este extrem de importanta.

In ce priveste gramatica, aici e o problema, pentru ca ne trebuie capacitatea de a analiza sistematic.

Personal recomand gramatica numai daca trebuie testata. (i.e iti trebuie la job, examen etc)

Personal m-am indragostit de engleza pentru ca un tip care mi-era drag mi-a tradus 'Without you' in timp ce dansam. Eram in clasa a8-a si nu stiam o boaba de engleza. Intr-a zecea deja traduceam din National Geographic- mai mult sau mai putin corect. -ras2-
    Mda, asta a fost motivatia mea. A ta care este? -da-da-

Deci, la inceput, muzica si filme.

6. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Sa scap de Romania -ras2-

7. catalin1234

catalin1234 New Member

Trophy Points:
    0
    Iti pot recomanda cu caldura English Attack. Il folosesc de ceva timp si sunt multumit de progresele mele. Are o abordare putin diferita adica videoclipuri, joculete, dictionare interactive, etc. Un plus mare este faptul ca are interfata in romana. Merita sa arunci o privire.
    Succes!

8. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Ca foarte multi, am invatat-o tot din mers, Am stiut putin cind am venit dar nu suficient sa pot realiza mare lucru. Initial ma uitam la TV cu subtitles iar dupa o perioada n-am mai avut nevoie.
    Peste 1 an de la venirea mea aici, am avut o sansa unica - sa obtin un job pt British Airways customer services - unde vorbeam la telefon cu pasagerii. Atunci am avut sansa sa aud multe accente, predominante fiind UK ones ( Glasgow, Wales, Irish, etc) dar si US, AUS, Etc si sa ma obisnuiesc si cu ele.
    Acum nu mai gindesc deloc in Romaneste - pt mine este un struggle si gasesc mult mai usor sa ma exprim in engleza.. (chiar si a vorbi rom @ home cu bebelusul meu este efort).

O limba straina se invata intotdeauna in the country where it is spoken, fie ea si araba, chineza. Eu la virsta de 19 ani am invatat si Daneza in 6 luni pt ca am lucrat acolo ca aupair... Dar vorbeam si engleza cu familia.

Ia din experientele tuturor si build your own method of learning, one which is best for you!

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Cititi ziare englezesti chiar online,
    radio/TV englezesti,

ajuta enorm.

Bine, asta daca deja stii cate ceva, daca nu, cursuri nene!
    Vedeti ca este un topic paral;el despre cursuri gratuite ceva,

bafta!

10. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    mai taiati AGNB1 si LANCELOT din partea cu ganditi numai in engleza. Vrajeala de 2 lei. Daca nu esti nascut sau venit de mic copil in alta tara sa inveti in limba respectiva este aproape imposibil pt cineva trecut de adolescenta sa ajunga sa gandeasca mai usor in engleza decat in limba lui. Aaaa, ca la unii vin automat cuvintele in engleza si nu in romana este un automatism, dar de aici pana la a spune ca "te chinui sa vorbesti in romana" este cale luuuuuunga.

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Eu inteleg ce vrei sa spui, dar un pic mai elegant, nu ar strica.

Catad, sotia ta este romanca? Normal ca vorbiti si in romana.

In cazul lui Lancelot nu stiu situatia.

Eu de 4 ani am locuit doar cu straini, prietenul meu e strain...pasionata de forum si discutii si intr-o zona de romani timp de 3 ani-> romana-engleza- echilibru

Agnb de apr 20 ani aici, sot strain, colegi straini, nu are pe cine vizita in tara, contact cu ro doar prin forum si eventual excursii turistice ?-> trageti voi concluzia (in special tu)

Mie mi s-a intamplat la fel cand am mers cu prietenul meu in Ro- familia mea nu vb. eng. deloc si ma trezeam vorbind rongleza cu mama sau chiar engleza. Si am doar 4 ani aici.

Situatia sta in felul urmator, da, ai dreptate, dar ce spui tu este numit ACCENT.

Gandirea/gandurile revin automat in limba la care esti expus cel mai mult

Cum stiu asta:

Teorie lingvistica la Fac de Litere din Iasi

Practica si cercetare demonstrata- la care inca lucrez 'pentru sufletelul meu'.

PS Asta mi-a picat si la interviul PGCE -L1 vs L2 acquisition and use.

Cum spuneam, accentul e alta poveste.

12. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    lasa-ma cu teoriile Rebecca. accent-ul il capeti daca stai f mult in alta tara si nu folosesti decat limba locala in majoritatea timpului, dar nu accept partea cu gandirea in limba respectiva dupa ceva ani petrecuti acolo atat timp cat ai ajuns aici la maturitate. eu imi spun parerea chiar daca pe unii ii deranjeaza. Iti vin automat cuvintele folosite f des. Dar cum am mai spus, sa apari aici si sa spui ca te chinui sa vorbesti romana si ca dupa cativa ani de locuit in alta tara, gata, de acum gandesc in limba respectiva este cale f lunga. Sunt de 8 ani printre anglo saxoni si inca folosesc romana ca limba de baza si nu engleza.

13. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    eu nu vorbeam de accent in vorbire ci de automatisme, cuvinte care vin automat in alta limba decat cea materna.

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ok...acum cum iti explici ca am numit asistetii sociali- lucratori sociali; extrasul de cont- fluturas de la banca; si multe alte chestii, imi amintesc ca mama si tata ma corectau si eu ma inroseam si ma scuzam, dar pe moment in venea doar calc in romgleza; canselat si alte tampenii.

De ce? Pot sa scriu pagini despre asta. P. era cu mine. Traduceam ideile. El vorbeste repede.
    Pana si nepotul meu de 7 ani radea.
    Nu m-am suparat si nu s-au suparat. Pur si simplu stiam de fenomen- '50-50 exposure'.

Fenomenul e revesibil.

Dupa o discutie cu mama sau tata separata de P., cand reveneam la el sa-i povestesc, era dezastru gramatical si lexical.

Curios, nu am simtit acelasi lucru la examenul de interpretare cand am stiut ca tre' sa gasesc termenii exacti, i-am cautat, notat, folosit in context, cu alte cuvinte AM INVATAT atat cat am putut.(reportofonul in timp ce calatoream, internet 'the rest of the time' (in restul timpului)

Acasa, ma relaxam, nu eram stresata, nu eram evaluata era PLACERE, FARA STRES, FARA UN SCOP PRECIS.

Stiu ca nu esti de-acord si probabil multi altii nu sunt, dar si eu am o parere bazata pe cercetare de data asta si o mentin.

Nu este neaparat nevoie sa fie andorsata. -da-da-

15. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Tocmai ai comis-o si tu.

In limba romana exista accent si forma articolului hotarat se ataseaza substantivului.
    accentul q.e.d.

Fara sa vrei ai gandit in engleza. (gramatical)

16. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Noi am venit din 2008. Eu stiam engleza de la scoala, sotul meu stia doar : hello, how are you!', in rest putea intelege putin.
    Asa ca am facut ceva practica cu el, a inceput sa lucreze ture de 12-14 ore si acum dupa 3 ani cand vine acasa, zice ca-i vin ideile in engleza!
    Eu pe de alta parte dk sunt in maternity din noiembrie anul trecut, cand ies afara, parca nu mai stiu sa vorbesc -nu-ma-uit-
    Deci asa cum zice si rebeca_uk procesul e revesibil!

17. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Imi pare foarte rau daca tu nu ai ajuns inca la faza aceasta, dar eu am ajuns. Automatismele s-au creat deja dupa 11 ani in regat...

La servici vorbesc DOAR engleza, cand merg la colegiu vorbesc doar engleza, invat din carti scrise in limba engleza, sustin examene in engleza, cand ies in oras vorbesc mai mult engleza pentru ca nu prea am prieteni romani.

Cu sotia vorbesc romaneste. Cu copilul le mixez, depinde de cum vrea ea sa vorbeasca. Desi vreau, nu vrea prima ei limba este engleza, vreau sa vorbeasca si romaneste daca nu pentru altceva, macar pentru a vorbi cu bunicii ei.

In rest scriu pe acest forum in romaneste si trimit doua - trei email-uri pe saptamana in limba romana. Mai vorbesc saptamanal cu un prieten stabilit in Germania, tot in romaneste.

Se pare ca invidia nu a disparut desi ai parasit deja spatiul carpato-dunareano-pontic. -plans2-

18. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Oricum, acesta nu e obiectul discutiei.

Cum atfel ati mai invatat engleza si ce motivatii ati avut?

Poate initiatoarea ne-ar putea spune mai multe.

Dar, pana apare, cred ca din acest subiect se pot trage foloase si concluzii.

19. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    putem deschide un topic cu chestia asta: cum sa ne dam mai rotunzi de cat suntem.
    Am "accent-ul" asa pt ca a fost cu intentie la ce ai scris cu tu cu majuscule. m-am gandit ca ai folosit cuv in engleza acum cu noul trend de a gandi in engleza. :) Daca intrebi pe cineva care are cativa ani de UK o sa-ti spuna cum gandeste el in engleza, de parca ar fi atins o stare de exaltare maxima, nirvana. Gata, nu mai scriu aici.

20. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    nu are nicio legatura cu invidia ce am scris eu aici. si nu mai spune de scoala ca mai sunt si altii care au facut o fac in engleza fulltime si nu au avut ani de zile cu cine sa vorbeasca romana decat ocazional. cand iti dai cu ciocanul peste degete ce spui? S***, f*** sau de-a noastra sanatoasa? Pa!

Share This Page