14.1 C
London
Thursday, June 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cum am reusit eu ca Self-Employed

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by rebecca_uk, Aug 5, 2010.

1. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Iar altii nu au postat pentru simplul fapt ca ei 'nu au reusit ca self', ci ca 'student' si multa munca -sarbatorit- -rege-

2. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    atatunci sa deschida cineva topicul CUM AM REUSIT EU VENIND CU VIZA INAINTEA EU!

3. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Multumita celor de la Home Office eu nu am reusit ca si Self Employed (cat am fost in perioada 2003 - 2007). Afacerea pe care mi-am imaginat-o si pentru care am facut un plan de afaceri cu care m-am prezentat la ambasada britanica in vara lui 2003 nu a mers pentru ca urma sa se bazeze pe multe drumuri intre UK si Romania si cand a inceput sa se ridice in fundulet (asa cum fac bebelusii prima data) a trebuit sa imi trimit pasaportul la Home Office pentru reinoirea vizei in octombrie 2004 si nu l-am vazut pana in iunie 2006 si cand l-am vazut nu avea nici o viza pe el.

Domnii de la Home Office m-au refuzat pentru ca "nu am dovedit-o cu fondurile" ... Pai ce fonduri, nene, cand eu nu am putut sa imi desfasor afacerea?! Pe chestia asta am facut apel si pe chestia asta l-am convins pe judecator (sau cum s-or numi aia) si, din fericire, mi-a dat dreptate.

Dar nu mi-a parut rau dupa acei ani. Au fost grei, dar am invatat multe. Acum, cand ma uit inapoi, in consider o investitie.

Apoi dupa ce am luat Blue Card-ul m-am angajat si de atunci nu am mai privit inapoi. Daca ma ajuta Dumnezeu de Craciun termin cu examenele ACCA si apoi la anul devin membru cu drepturi depline a celei mai mari organizatii de experti contabili din lume.

Si totusi ma voi reintoarce la Self Employment odata... pentru ca vreau sa lucrez independent. La inceput in paralel cu serviciul, apoi cand voi avea suficienti clienti am sa ma las de servici.

4. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Inca o data FELICITARI Lancelot, asta e calea cea mai desteapta sa lucrezi pentru tine -bravo-

Asta e si visul meu si-al sotului, dupa ce terminam (mai avem un an) numai ca noi "n-avem somn nici zi, nici noapte pana nu-i facem de-un "business grant" -sssst-

5. kristelle08

kristelle08 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am obtinut PPS in Irlanda acum 10 luni, am mers la ghiseu cu persoana la care stateam care a declarat in scris ca ma ia in spatiu ( precizez ca persoana respectiva are drepturi depline in Irlanda ). Atat. Nici nu stiam ca s-au schimbat atat de tare lucrurile. Te sfatuiesc sa incerci asa, asta in cazul in care gasesti pe cineva care vrea sa iti faca un bine. O alta problema va fi gasirea unui loc de munca, PPS No. nu te ajuta la nimic.....ai nevoie de Work Permit, care se poate obtine doar pentru anumite specializari, din pacate :(

6. kristelle08

kristelle08 New Member

Trophy Points:
    0
    Imi cer scuze, am uitat sa precizez, raspunsul era adresat lui Oviduru

7. lizica

lizica New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor!!!!!
    Postarea este aderesata de fapt lui Oviduru..
    Eu am fost in iunie, anul acesta in "vizita de lucru " la niste prieteni in Dublin tocmai pt a aplica pt PPS ...Credeam ca va fi f f complicat, insa a decurs totul f simplu si neasteptat de rapid.
    Mai exact: ne-am prezentat la ghiseu cu pasaportul meu, o declaratie a prietenilor mei prin care specificau ca eu locuiesc la ei si impartim cheltuielile de chirie si utilitati, si cu o factura
    (a fost de la gas) prin care sa se faca dovada ca efectiv adresa corespunde...Nimic mai mult..
    A durat aplicatia cu tot cu completare, pret de 5 minute. Am fost intrebata daca intentionez sa lucrez in Irlanda ( bineinteles ca raspunsul a fost categoric NU) si mi s-a spus ca voi primi PPS-ul in cel mult 5 zile lucratoare la adresa "unde locuiesc "...
    Am primit PPS-ul in exact 5 zile lucratoare...
    Eu cred ca si chestiile astea mai tin si de noroc ...
    Pot sa-ti dau un sfat?
    Cand asteptam sa ma afiseze ( ca numar de ordine), am auzit pe un cuplu vorbind romaneste si bineinteles am devenit atenta, ba chiar am intrat in vorba cu ei. Tipii se sfatuiau ce sa spuna daca va urma sa fie intrebati pt ce doresc acest numar. Foarte sigur pe el, unul din ei a zis ca da bine daca specifici ca doresti sa-ti faci vacanta in IR si te pregatesti sa faci asta cu auto inchiriat, insa nu prea le ai cu sofatul pe partea stanga si deci doresti sa-i "perfectionezi cunostintele", luand cateva lectii...
    Ma distram ca la iesire ne-am reintalnit si asa cum au presupus, au fost intrebati de ce doresc PPS-ul si au "recitat" chestia cu sofatul, deci se asteptau si cred ca si-au facut bine lectiile...
    La fel ca mine au fost anuntati ca vor primi PPS-ul in 5 zile si sunt convinsa ca il au deja...
    Toate cele buna si multa BAFTA!!!
    PS Poate deja detii acest numar insa eu abia am descoperit acest sit si am vrut doar sa impartasesc cate ceva din "pataniile mele" vorba lui Creanga...

8. dana.future

dana.future New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate am inteles, nici eu nu am ajuns in UK, inca, sunt 2 modalitati pt. romani in vederea obtinerii dreptului de munca- self-employed sau student timp de 1 an.
    Dupa ce termini studiile si lucrezi, in paralel, timp de 1 an obtii drept de munca, nu devii self-employed, nu-i asa? Cat de usor este sa-ti gasesti un job part-time in paralel?
    Ce sanse ai, ca roman, sa lucrezi in domeniul bancar sau in vanzari, avand experienta in spate?
    Cat de mult se simte criza, in acest moment, in UK? Sunt defavorizati romanii- spre ex. in Spania s-au introdus niste restrictii...
    Credeti ca a meritat sa plecati in UK si sa o luati de la capat?

9. dana.future

dana.future New Member

Trophy Points:
    0
    NVQ si practica

Am observat ca esti o persoana foarte bine informata si,in plus, oferi informatii pertinente- imi poti recomanda sau ai auzit de colegii care ofera NVQ si te ajuta sa iti gasesti un job- un fel de practica platita?

10. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Mai greu decat acum cativa ani dar se poate. Oricum ca si student este greu sa iti gasesti de lucru intr-un birou de exemplu, studentii de regula lucreaza in magazine, restaurante, pub-uri.

La 9 angajatori din 10 aceeasi sansa pe care o are un englez, un pakistanez, un spaniol, etc... In domeniul bancar nu sunt salariile din Romania, adica printre cele mai mari. Din contra, casierii de exemplu sunt slab platiti. Doar daca lucrezi intr-o banca de investitii sau departamentul de investitii al unei banci normale castigi mult.

In vanzari ai un salar, de regula destul de mic, si in plus ai o norma pe care daca o indeplinesti primesti comision. Conteaza insa foarte mult si de performantele obtinute anterior. La compania la care lucrez eu multi din cei de la vanzari pleaca dupa perioada de proba pentru ca nu pot sa vanda.

Nu vorbesc aici despre vanzarea prin catalog din usa in usa. Acolo nu iti trebuie experienta.

Depinde. Eu unul nu o simt. Traiesc mai bine acum decat inainte de criza.

Depinde de cum privesti. Guvernul are dreptul sa faca ce vrea atat timp cat legile locale si europene ii permit.

Inainte sa vedem aschia din ochii altora (adica faptul ca romanii nu au primt aceleasi drepturi ca si polonezii) sa ne uitam la parul din ochii nostri (adica de ce nu a fost capabila Romania sa intre in UE in 2004).

Bineinteles. Si pe luna e mai bine decat in Romania. Dar de luat de la capat eu nu am luat-o pentru nu realizasem nimic in Romania.

11. nica_florin

nica_florin New Member

Trophy Points:
    0
    Am o cunostinta care are blue card, poate sa ma ajute in vreun fel?

12. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Intrebarea e daca te poate ajuta sa ai mai repede drept de munca?
    Te poate ajuta cu sfaturi, sa te tina in gazda ceva timp, sa mearga cu tine pe unde e nevoie, dar cu drept de munca nu are cum sa te ajute.
    Daca nu e ruda apropiata nu are cum. Eu am sora cu drept de munca si nu pot fi dependet de ea.Doar ca merge cu mine peste tot si ma ajuta cu cazarea ceva timp.

13. nica_florin

nica_florin New Member

Trophy Points:
    0
    Am inteles, eu pe 3 aprilie vreau sa vin in Uk, sa zicem ca am gasit un loc de munca, dupa ma inregistrez ca self employed nu? sun la nr asta Sunati la numarul 0845 9 15 45 15 ma inregistrez dupa care dupa care completez formularul CWF1, si il trimit la National Insurance Contributions Office, din ce am citit pe net aceasta varianta dureaza ceva timp, mai exact cat timp si exista vreo varianta mai rapida? Am mai citit pe net ca la interviw trebuie sa aduci cat mai multe acte in original, eu am si pasaportul vechi de cand eram mic si pe ala am o viza de 5 ani, oare da bine in ochii lor?Ieri cand am facut pasaportul (cel biometric) a trebuit sa predau pasaportul meu vechi pentru ca figuram la ei ca am un pasaport expirat, nu lam adus iar domnul de acolo a zis sa il declaram pierdut sa nu ma mai duc acasa sa il iau (55 de km).

14. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Mai Florine! Daca ai de munca, ce dreq mai conteaza cat dureaza aia, cat dureaza ailalta si toate alea??? Obligatia ta este ca in termen de 3 luni sa te apuci de acte. Cand te inscrii la NINo, vei primi o scrisoare care zice tot ce trebuie sa le duci. Daca vei munci, nu ai de ce sa-ti faci griji ca vei avea tot ce iti trebuie. Nu are nici o importanta cat dureaza una sau alta. Ori e vreun concurs care le face mai repede si nu stiam eu?

Share This Page