8.9 C
London
Thursday, December 05, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cum am reusit eu ca Self-Employed

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by rebecca_uk, Aug 5, 2010.

1. vvvior

vvvior New Member

Trophy Points:
    0
    'Nu stiu daca m-am facut inteles sau daca cititorul are puterea sa inteleaga.'

Ce sa zic !
    Multumesc mai, Albeo ! Vad ca esti ERUDIT ! (?!)
    Ma gasise cititul pe-aici, pe forum, si recunosc, incepusem sa te 'citesc'...
    Daca tu consideri ca oamenii care citesc post-urile tale nu au putere de a intelege ceea ce scrii, poate ar fi mult mai bine sa nu mai scrii aici, si sa jignesti pe fata persoane pe care nu le-ai intalnit macar ! Poate ar fi bine sa scrii undeva, pe la... hmmm, eu stiu, ceva mai inalt, unde vin sa te citeasca oameni care au 'puterea sa inteleaga' !
    Uite, eu imi cer deja scuze, pentru ca mi-am permis sa atac un ERUDIT, si te rog frumos sa iei act de asta ! Nu tin neaparat sa te trag la raspundere pentru ca jignesti un numar nedefinit de persoane !
    Dar, uite, tocmai ai facut-o !
    Poate ca nu ar fi rau sa iti ceri scuze fata de toti cei de pe acest forum !
    Inca o data, imi cer scuze ca mi-am permis o asemenea interventie !
    De asemenea, cred ca datorez niste scuze si moderatorului, care poate chiar va intelege !
    Fii, te rog, gentleman, si incearca sa repari greseala comisa !
    Cred ca oricare dintre noi, erudit sau nu, putem sa ne prezentam scuzele in fata celor pe care, intr-un fel sau altul, i-am 'atins' de la inaltimea noastra !
    Daca vei considera ca demersul meu este excesiv, sunt dispus sa iau act de aceasta !
    Deja mi-am prezentat scuzele pentru aceasta interventie, si tare m-as bucura daca atat tu, cat si moderatorul, ma veti intelege !
    Cum zicea cineva din diaspora, sa auzim de bine !

2. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Ma bag si eu ca musca-n curu' calului.

Nu am inteles de ce te-ai luat de albea. Intrebarea pusa de el (Care acte?) mi se pare pertinenta, atata vreme cat achile nu a specificat care acte vor fi greu de recunoscut.

Este una sa echivalezi unele diplome de studii la Naric, este alta sa-ti fie recunoscute anumite diblome de absolvire a unui liceu, colegiu sau scoala profesionala din Romania.

Prin urmare, parerea mea este ca te-ai luat degeaba de un membru al forumului care a adus mai multa informatie utila decat ai facut-o tu pana acum.

3. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Imi fac "mea culpa", vvvior Acum am observat ca faceai referire la alta afirmatie de-a lui albea.

La vremea la care a scris acea fraza, nu i-am dat atentie sau poate am sarit-o dar acum, ca ai subliniat-o, inclin sa iti dau oarecare dreptate. Oricum, i-o fi scapat, nu trebuia sa te iei chiar asa de el. ;)

4. achile

achile New Member

Trophy Points:
    0
    va rog nu va certati din cauza mea....intradevar nu am fost explicit.era vorba de toate actelela ei din cate inteleg se dovedesc cu acte iar ptr. a lucra la adapostul unui contract trebuie sa dovedesti ca ai ceva ....studii.... cursuri

5. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Stai linistit, achile, nu din cauza ta a iesit cearta.

Ca sa revenim la subiect, in ce priveste actele de studii pe care le ai, le poti echivala la NARIC (www.naric.org.uk/).

Citeste cu atentie ce zic ei pe site si apoi, daca consideri necesar, poti continua cu echivalarea. Eu am facut-o. Sincer sa fiu, nu stiu daca m-a ajutat la prezentul meu angajator dar rau nu iti poate face.

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    @ vvvior
    Te rog sa ma crezi sa nu am vrut sa jignesc pe nimeni. Am mai citit o data postul respectiv si, fara a fi subiectiv, cred ca, chiar nu am facut-o. Fraza respectiva nu trebuie scoasa din contextul topicului. Eu nu m-am declarat un geniu neinteles si am si precizat inainte "nu stiu daca ...". Tu nu ma cunosti, dar sunt altii pe forum ma cunosc si pot confirma: Nu imi sta in caracter sa insult cu vorbe dulci. Daca vreau sa injur, injur direct si fara divagatii academice.
    Acestea fiind spuse, te rog sa ma ierti daca vorbele mele te-au atins intr-un mod neplacut, tu si oricine altcineva care s-a simtit afectat. Repet, nu am vrut sa jignesc pe nimeni.

7. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Stiu ca sunt inca foarte mic (asa cum am mai spus am 17 ani) si sunt si foarte nou pe forum si mai stiu si ca topicul este vechi insa am si eu un sfat pentru d-voastra sau oricine altcineva este dispus sa il ia in considerare, cum ati spus, va pricepeti in IT, cand ajungeti acolo puteti lucra ca si SE timp de un an pentru a va putea intretine timp in care nu veti avea nevoie decat un computer/laptop si o conexiune la internet pentru a putea face si o altfel de munca in timpul liber luati exemplul pustiului Christian Qwens care a inceput la varsta de 14 doar cu banii de buzunar sa isi faca propria lui firma care vindea aplicatii cred, pentru i-phone apple, mentionez ca in primul an doar cu banii de buzunar si ceva timp liber (dupa scoala) a reusit sa stranga intr-un an 700,000 lire (stiu ca pare incredibil dar e adevarat, pustiul a fost dat si in revista Forbes) in al doliea an deschide o a doua firma pay-per-click cu care castiga 500,000 lire, firma se numeste Branchr uitati link-ul pentru a va convinge si singur www.ziare.com/afaceri/idei-afaceri/cum-s...tele-proprii-1035333

8. Alesia

Alesia New Member

Trophy Points:
    0
    chiar ca este un bun topic ...e bine sa ne scriem fiecare experienta care am avut cu ocazia asta poate alti reusesc sa invete din ea si sa nu faca greselile noastre sau mai bine zis a mea :)
    eu ma decis sa emigrez in 2007 pe vream cand aveam aproape 21 d ani ...copil cu mintea in aer ...cu o viata frumosa in romania dar cu dorinta d a vedea ceva nou ...zis si facut am luat leg cu o amica d a mea care era in uk d 2 luni si venise ca aupair ...ea mi-a dat agnetia prin care a venit si am luat leg cu ei ...mentionand faptul ca nu stiam nici engleza(la sc nu prea am facut )am zis ca poate e o ocazie sa o invata si eu si tot odata sa vad un stil diferit d viata ...din clipa inca care am aplicat in 2 sapt s-au facut toate actele necesare sa plec si am ajung in uk mai exact in londra surrey...am fost aupair la o fam d indieni cu 4 copii 2 d 5 anisori si 2 ficiori aproape d varsta lor ...mare lucru nu aveam d facut decat sa ma trezesc dim ...sa le fac micul dejun la pitic si sa ii duc la scoala si sa spal hainutele si sa le calc sa ii iau d la sc sa le dau sa manance pe urma sa ma joc cu ei ..baita si la 7 seara imi era gata programul si castigam f bine dar in toata bucuria asta trebuia sa existe si ceva neplacuta baiatul cel mare care imi urmarea fiecare pas ..si baga tot felu d bete in roate ...ceva de genul seara cand le dadeam d mancare la pitici imi curatam bucatarie pt ca stiam ca nu ii place la mama copiilor sa fie murdara...mpana venea tipa d la munk cel mare facea o mizerie teribila in bucatarie si tipa cand venea dadaea vina pe mine ....iar eu cu engleza mea nu aveam suficient cuv in fata baiatului ei ...si din cate am vb cu fosti aupair asa au patit si ele ....asa ca dupa 2 luni am plecat d la ei ..am gasit o fam d evrei in manchester si acolo imi era si ceea mai bun amica a mea...mi-am facut bagajele si am plecat...din clipa in care am pus picioru in orasu ala a inceput calvaru ...munceam la fam aceia pt bani putin d dim d la 6 la 8 poate chiar mai tarziua p post d cleaner ...si nu era multumita tipa deloc ...urla la mine daca mancam in bucatarie ....si multe alte chestii...dupa o sapt d stat in manchester am fost cu amica mea la o petrecere intre romani unde am cunoscut un baiat super d treaba...venea pe la mine statea seara pe povesti seara dupa ce terminam...ca intre timp ..tipa la care statea sa ma tot intrebe dar cu cine ies eu seara d seara etc..in a 2 sapt d stat cu ei in casa sa ma tresesc ca imi spune stii vezi ca in 2 zile imi vien aupairu cel noua ...am ramas socata ...ca da ca ea ma adus pe mine doar pana ii va veni aupairu stabil ...nu stiam din pe ce lume sunt ..am incercat sa iau leg cu agentia din manchester prin care mi sa facut transferul ...dar nu am reusit sa dau d ei ....amica mea nu ma putea ajuta ca era si ea tot aupair...am decis sa ma intorc acasa ..luase leg cu baiatul cu care vb ..si i-am spus ce am patit si decizia mea...el din clipa in care a auzit a zis ca nu plec acasa orice ar fii ma duc si stau cu el (el mai statea cu inca un amic d a lui ff bun si un cuplu intr-o casa)a venit ma luat d acolo in clipa aceea s-a terminat aupairul meu pt totdeauna ..am stat acasa vreo 2 sapt si pe urma am gasit un take away care aveau nevoie d o pers care sa le imparta fluturasi ...si chestia aceea am facuto pt 2 sapt ..pana m-am imbolnavit ...din cauza ca umblam multa pe jos clipa era ff umeda si ploua ..si din noua am ajuns in casa nefiind paltit pt jobul facut ...intre tip baiatul la care era lucra intr-un laundry ..si a vb cu seful lui daca ma poate "angaja" si pe mine acolo ...si am inceput munk ...era o munk la negreu intr-un laundry cu vreao 5 romani si alte rase...intre tipa a avut o discutie puternica cu amicul lui si ne-au dat afara din casa am ajuns sa stam cu un tip din rep moldova si o rusoaica....dupa vreo luna parteneri care aveau laundryle s-au despsrtit si unul din el si-a deschis aceasi chestie separat...si am plecat cu el ..am reusit cu ajutorul mosului..(asa ii spunem noi ca e un barabat in varsta d 68 d ani)sa ne mutam si d la moldovean ..ne-a dat 3000 d lire imprumut ...sa ne inchirima casa ..era nevoie d suma resp pt ca agentia nu ne accepta ca eram prea tineri decat cu un avans d 6 luni la flat ...am decis sa ii muncim la mos mai gratis (tot la negru) doar sa ne dea 30-40 d lire pe sapt d mancare si sa ne plateasca el billurile la flat ..era sg varianta sa ii returam bani ...dupa ce terminasem ...mosul se obisnuise asa ...sa ne bani cu putin ca vazuse ca ne descurcam ...cand ii ceream bani ...ne zicea sa-l intelegem ca e la inceputul afacerii si nu face profit ..si tot asa ...intre tip mosu nea facut self si pe mine si pe prietenul meu dar tot odata ne-a facut si si self partenership ...ceea ce ne "costa" fara sa stim cu ajutoru lui asa numitu bybbis a scos bani d pe pastern nostru si multe alte magarii ca noi avusesem incredere in el si aveam toate info despre noi ...ne-am prins d ce a facut dupa ce ne-am tresit cu o facutra d la bybbis la usa si scris la mr ...a luat bani d la noi suma d ....nu am dat mare atentie ...ca tot nu intelgema ce se petrece ...intre timp ne-au trecut cele 6 luni in flatul reps si incepuse sa platim chirie pana tunci am stat pe avansul acela ..iar cand a venit clipa d chirie nu aveam bani pt ca mosu ne dadea cu taraita 30-50 minune cand ne dadea 100 ...din putini bani aia luam d mancare si mai si salvam ...casa avem si am decis sa ne mutam d acolo intr-un flat mai ieftin ca acela era tare scump ...intre timp am avut discutii puternice cu mosul ...a ajuns sa ne plateasca doar pe unul din noi ...si eu am decis sa plec dupa o cearta zdravana cu mosul in care l-am pus sa imi faca scrisoare la mana cu datoriia care o are la noi d 6000 si ceva d lire ..si am lucrat intr-o cafenea tot la negreu ...am icneput sa salvam bani ..mosu s-a rugat d mine sa ma intorc ca devena mai ocupat si am revenit pe meleagurile laundryului si d atunci tot la el lucram cu certuri ca nu are bani sau ca ne da cu inatziere dar d datat asta ni da plus datoria din trecut care nici in ziua d azi nu am recuperato...lucram pt el ca self....d anu acesta am descis sa ma inscriu la esol sa aprofundez engleza si tot odata sa imi rez d bc pe baza d student ...cu speranta ca voi scap d laundryle acela ...nu neg dupa ce m-am intors la el ..am reusit eu si prietenul meu sa slavam bani sa facem ceva pt noi ..dar acuma vrea sa fac ceva pt mine ..si pt viitorul meu sa fac esol iar ulterior ceva cursuri ca sa pot profesa in alt domeniu si sa lucrez legal....:)cam asta e povestea mea ...sper unii din voi s aputeti invata ceva din ea....xxx

9. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0
    ...sper ca macar unii dintre voi sa inteleaga ceva...

10. Irena

Irena New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Geony, pentru a lucra in constructii aici este necesar CSCS card. El atesta faptul ca ai sustinut un fel de examen pentru ivatarea regulilor de protectia muncii. Obtinerea acestui card presupune achitarea a 50 lire la o agentie din zona Lancaster, langa Hyde Park-Londra. Aceasta suma achitata la agentie acopera valoarea cartii din care vei invata pentru testare, testarea si in final obtinerea unui certificat CSCS si ulterior a cardului. Testarea se sustine la sediul lor si consta in bifarea unei variante de raspuns. Tot agentia iti poate oferi un job pe un santier unde este obligatoriu sa ai bocanci speciali pentru constructii, casca, vesta, ochelari, manusi. Trebuie sa ti le cumperi tu. Sotul meu a reusit sa lucreze in felul acesta ca SE si agentia este serioasa. Comisionul este mic si primesti saptamanal situatia cu orele lucrate si platile facute. Mult noroc!

Poate ii este de folos si lui Achile care vine pe 12 in UK si are putini bani pentru supravietuit la inceput. Poate experienta lui in sudura va fi apreciata pe vreun santier de aici.

Sa auzim numai de bine !

11. achile

achile New Member

Trophy Points:
    0
    Alisia....fa-ne si treducerea ca sunt informatii interesante in postul tau....dar eu nu am inteles mai mult de jumatate

12. Dinu

Dinu New Member

Trophy Points:
    0
    Nu te supara Alisia dar ma doare capul dupa ce am citit .
    Jos palaria pentru ce ai povestit dar cu scrisul doamne fereste.

De cand zici ca esti self ?

Cred ca daca esti de prin 2008 poti sa aplici pentru Blue Card.
    Din cate stiu eu daca esti 1 an self poti sa aplici linistita pt Blue Card.

Te rog fa ceva cu scrisul ala ca ne omoriiiiiiiiiiii .

13. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ashan wrote:
    ...sper ca macar unii dintre voi sa inteleaga ceva...
    Ma simt ... siderat. Scuze Ashan, am trecut la postul tau ca nu mai puteam. Iau o pauza de ceai acum, sa-mi revin.

14. Alesia

Alesia New Member

Trophy Points:
    0
    era pov lunga si prescurtarile p masura ..:p..care parte nu a-ti inteleso ..sa ma fac inteleasa

15. Alesia

Alesia New Member

Trophy Points:
    0
    ms pt intelegere ...corect knd scriu pe calc ...am presc d mess dupa cum ai precisat u si imi cer scz pt cei care nu au inteles:)

16. Alesia

Alesia New Member

Trophy Points:
    0
    sunt self din martie 2008 ...si pt bc nu pot aplica ..asa am crezut si eu pana am sunat ho si mi-au confirmat ca nu se poate iar ulterior acelasi luc mi s-a confrimat aici pe forum ...dar am gasit o poarta d scapare si asta cu ajutoru sfaturilor lui Vali caruia ii multumesc ff mult ...

17. Alesia

Alesia New Member

Trophy Points:
    0
    Promit sa ma corectez!Asa m-am obisnuit,dar nu am spus ca nu ma pot dezvata:D...

18. Dinu

Dinu New Member

Trophy Points:
    0
  19. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Frumoasa povestire Alisia, am mai citit asta intr-un alt post de al tau dar era ceva mai mic si mai sarac in informatii. Incearca totusi sa scrii mai frumusel , ca si eu vorbesc mult pe mess si contrar acestui fapt, nici eu nu prea am inteles mare lucru. Asteptam sa revii cu o traducere completa pentru a putea trage invataturi cat mai bune si mai corecte. Fara suparare, o zi buna si chiar te rog sa mai postezi o data dar ceva mai corect sau macar trimite-mi un PM.
    Bravo oricum ca ai avut curajul sa-ti pui viata pe o pagina de forum.

20. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Pai oricum am apreciat-o dar eu unul sincer sunt foarte interesat de povestea ei, mai ales ca a scris ceva asemanator la un topic de-al meu dar ceva mai putin, dar cum am mai spus e chiar destul de greoi de citit, desi are si ea dreptate ca-i ditai povestea acolo si ii lua cam mult sa scrie totul complet si fara prescurtari. Acum sa revin la topic....pai eu nu am ce sa spun doar sa mai astept sa isi mai spuna cineva experienta.
    Nu cred ca am exagerat. Scuze daca am deranjat.

Share This Page