5.7 C
London
Thursday, November 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cum am reusit eu ca Self-Employed

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by rebecca_uk, Aug 5, 2010.

1. geony

geony New Member

Trophy Points:
    0
    in constructii? da ar fi cel mai bun lucru pe care l-as putea realiza, nu am experienta in uk dar am multa foarte multa experienta despre acest sistem, am lucrat in roamnia in acest domeniu, timp de 7 ani, am avut propria echipa si am facut constructii de la A la Z, dar o data cu venirea crizzei lucrurile sau stricat si la mine, am rezistat pana anul asta dar ... am cedat nervos as mai fi lucrat daca vroiam dar am preferat sa parasesc tara, am ajuns aici si mi-am gasit un loc de munca dupa nici 48 de ore de la aterizare. am avut mare noroc, dar acum ma simt strans cu usa, si trebuie sa imi gasesc urgent un loc de munca, ma mut oriunde in uk pt a fi cat mai aproape de munca
    mai am ceva banutidar sunt putini si nu mai pot supravietuii prea mult.

2. geony

geony New Member

Trophy Points:
    0
  3. geony

geony New Member

Trophy Points:
    0
    da am nevoie de toate informatiile posibile. nu am acte si asta este cea mai mare problema a mea
    am aplicat pt NINO dar am fost respins , dar am o alta programare pe data de 13, restul e marea problema, UTR si YC , pt astea cum trebuie sa aplic si cand, dupa NINO sau inaite

4. geony

geony New Member

Trophy Points:
    0
    si daca este cineva disponibil care imi poate spune care sunt pasi , cum cand si ce trebuie sa fac pt toate actele astea

5. kundera

kundera New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns pentru ValiB: Depinde foarte mult cat de bine vorbesti lb engleza. Din pacate sau din fericire, cele mai multe joburi in domeniul dreptului sunt strans legate de capacitatea de a comunica in limba engleza. Accentul nu este neaparat o problema, englezii nu sunt foarte deranjati de faptul ca strainii stabiliti aici au un accent. Ma refer strict la vocabular si la stapanirea termenilor.
    eu personal, daca as avea jobul tau in Romania, nu as veni aici. Numai in jurul Londrei sunt 23 de mii de avocati care nu au de lucru, cifra oficiala din Law Gazette. Eu personal nu stiu absolut nimik despre dreptul romanesc, am cochetat cu ideea de a face dreptul, insa nu mi-a placut deloc istoria, asa ca mi-am urmat inima si am facut Litere. Toate bune si frumoase, insa Litere nu inseamna mai nimic aici, decat poate 2 ore pe saptamana predare lingvistica sau fonetica sau ceva de genul acesta la vreun colegiu. Asa ca am facut dreptul aici, la inceput mai in gluma, la sfarsit mai in serios. Mi-a placut tare Land Law si unul dintre primele mele joburi a fost un fel de trainee legal advisor in domeniu, foarte aproape de St Paul's Cathedral. De aceea, daca te hotarasti, sau daca vrei sa vezi pur si simplu ce ai putea face cu calificarile tale, te invit sa vizitezi situl hmcs.gov.uk, vezi ce joburi sunt acolo. Sa lucrezi pentru Court Service este intotdeauna un inceput bun, pentru package-il e care il ofera cu pensia, etc, etc. Plata nu e grozava, dar e un inceput.
    As mai scrie, dar ma cheama colpilul!

6. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare.Poate ma ajutai si pe mine cu 2,3 chestii,va rog mult ,ca nu gasesc pe nicaieri ce am nevoie.As vrea sa stiu cum poti aplica pentru SE fara sa ti se ceara adresa,sau cum poti optine o adresa.Cum poti inchiria o casa fara sa ti se ceara loc de munca sau alte referinte.Precizez ca o sa vin in uk dupa jumatatea lui octombrie 2010 si am si ceva banuti la mine.O sa mai vin cu o familie care au sie ei un copil de varsta fetitei mele.Vrem sa inchiriem impreuna o casa,pentru a imparti cheltuielile.Ma cam lovesc de problema asta cu casa de inchiriat si nu gasesc nicaieri vreo informatie.Va multumesc anticipat pentru orice ajutor
    Imi puteti trimite si un mail la ,sper ca nu sant prea deplasat

7. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
  8. Diana20

Diana20 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna. Cu siguranta ai nevoie de o adresa pentru a te inregistra ca self-employed. Si vei avea nevoie si de extrasul de cont de la banca (care va sosi pe adresa la care tu vei declara ca locuiesti). Eu sunt in UK de o luna de zile, dar inca mai locuiesc la unchiul sotului meu. De luna viitoare planuiesc sa inchiriez si eu o casa cu sotul meu, asa ca ... pana atunci nu prea stiu cat de complicat e sa inchiriezi o casa.

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Eduard,
    pentru ceea ce vrei tu este bine sa vii tu singur, eventual cu sotia, si sa va cautati casa prima data. Va hotarati in ce zona vreti sa stati si va duceti la o agentie locala, de acolo. Ei va vor arata 2-3 sau 5 case, cate or avea si ei acolo. Nu o luati pe prima care o vedeti, o casa se alege cu rabdare. Nu va duceti la agentii mari. Dupa aceea aduci si restul familiei si va apucati sa va faceti acte si ce mai aveti nevoie.

10. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Anul trecut, in august, sotia mea si cu mine am inchiriat un apartament. Pentru toate proprietatile vizitate cerintele erau: fara chiriasi care traiesc din beneficii, fara animale de companie si fara copii mici.

In rest, se plateste un comision agentiei imobiliare, se face un depozit de 1,5 ori valoarea unei chirii lunare si inca o taxa platita agentiei. Acesti bani sunt folositi de agentie pentru a te cauta de "bube", un fel de cazier.

Mai cer si referinte de la proprietarul unde ai stat inainte si de la locul de munca. Daca nu e cazul nu cred ca ar fi o problema. Dar trebuie sa va lamuriti INAINTE de a veni aici (trimiteti cateva email-uri pe la agentii imobiliare si intrebati).

Contractele de inchiriere se incheie pe o perioada de 6 luni, cand, pentru reinnoire, mai platesti un comisoon agentiei... (ca trebuie sa castige si ei de undeva).

As mai adauga ca si noi, in ideea de a a avea o reducere, am fost dispusi sa platim in avans pe 6 luni. Nici nu au vrut sa auda.

Din cati imigranti cunosc eu, nu numai romani, multi au inceput viata aici locuind pe la rude, prieteni britanici, imigranti ca si ei dar stabiliti mai demult, ca au-pair sau aveau totul deja aranjat din Romania Pentru ca nu stiu cat de usor este sa gasesti o casa cu chirie din prima zi a sosirii voastre aici, va mai sfatuiesc o data sa va informati bine inainte de a sosi cu totii sau, asa cum spunea si albea, sa vina doat unul din voi care ar putea sta pentru o perioada chiar la un hotel, pana "aranjeaza" si venirea celorlalti.

11. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult vali pentru ajutor si sfat.La mine situatia e un pic complicata si nu pream am solutii,dar sper sa le rezolv. O sa incerc sa vin doar cu sotia si sa cautam de inchiriat.Osa ma duc in Manchester pentru inceput sa vad ce se poate gasi acolo.Londra mi se pare un oras prea aglomerat pentru inceput.Ce am inteles eu cu self employed!,ma declar ca sant self si dupa aia caut de munca!am timp 3 luni sa ma inregistrez!Nu am nevoie de adresa cand ma declar self employed?asta nu am inteles!toata lumea spune ca ai nevoie de adresa sa te inregistrezi,dar ca sa te declari?suni,te declari si cauti de munca?asa se procedeaza?imi cer scuze inca odata dar nu am gasit nimic pe intelesul meu.Oricum vreau sa fac totul legal,sa nu am probleme.Nu stiu care zone sant mai bune de trait in anglia dar sper ca am ales bine manchester,si sper ca se gaseste si de lucru pe acolo.Trebuie sa ai si un pic de sansa ca sa razbesti in viata,asta este parerea mea!Oricat ai fi de destept si de talentat si oricati bani ai,daca nu ai sansa nu ai nimic.Poti sa te chinui tata viata si sa nu ajungi nicaieri!Dar asta este,nu poti sta cu mainile in san,si este bine ca mai gasesti oameni care te pot sfatui de bine sau sa te indrume.Tin sa va multumesc tuturor pentru ce faceti si ca ajutati si pe altii,santeti niste oameni cu caracter si meritati respect.intradevar,sant multi nesimtiti si needucati care vor totul la botul calului,dar asa sant romanii,de asta este tara unde este,pentru ca nu am luptat sa ne cerem drepturile si sa avem o viata mai buna in tara la noi.Am asteptat sa ni se dea,dar nu am primit nimic,de!Djn cauza asta nu ne accepta nimeni,pentru ca nu avem nici un tel,personalitate si mandrie,santem un popor de milogi,si o spun cu durere,dar este purul adevar.Imi este rusine ca m-am nascut in tara asta,dar asta este,nu putem alege unde sa ne nastem.

12. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult vali pentru sfaturi,dar mai cam bagat in ceata cu chitanta.De unde o procur,ca presupun ca nu se gasesc pe toate drumurile si banuiesc ca ai nevoie si de o stampila!Imi cer scuze din nou ca intreb,dar nu stiu.Am hotarit sa vin cu sotia cum am zis si dupa ma intorc sa iau ce mai am de luat de pe acasa.Majoritatea le stiu ca am mai stat acum ceva vreme in franta,dar acolo e mult mai complicat cu emigrantii,si in special romanii.As fi ales si franta,dar nu prea vorbesc franceza bine si e greu,si aia acolo sant foarte ciufuti,nu te ajuta de loc cu informatii.Iti obtii foarte greu acte la ei,e o intreaga harababura.Cand am ajuns prima data in franta si au vazut cartea de indentitate ramasesera blocati,am vrut sa trimit niste bani acasa la western.Ziceau ca ei nu stiu ca romania a intrat in comunitatea europeana.A fost ca la circ cu ei.Am inteles ca pot deschide cont la HSBC.Oricum e important sa inchiriez si dupa aia o sa ma ocup si de restul.O sa devin si eu un fan al forumului,si poate o sa fiu si eu de ajutor pentru altii!
    E bine sa faci schimb de opinii cu alti oameni,tot timpul ai de invatat ceva nou!

13. Cristea

Cristea New Member

Trophy Points:
    0
    Vad ca incercati sa face-ti ceva frumos aici si ma bucur ca mai sunt si cativa romani de bine care se gandesc la semenii lor, am si eu povestea mea de self-employed sau mai bine zis 2 povesti adica 2 aplicatii, insa e cam lunga si nu prea am timp acum, o s-o relatez cat de curand. Am vrut doar sa va salut ca sunt noua pe aici, abia mi-am facut acum account. Ma intereseaza forumul vostru pt ca am ft multe informatii de impartit cu voi si pt ca ma numar printre romanii care fac bine si ajuta pe altii.

Numai bine la toti si o sa auziti cat de curand vesti de la mine.

14. ginassandu

ginassandu New Member

Trophy Points:
    0
    buna tuturor.eu nu sunt self employed,insa as vrea sa va dau un pont,in special femeilor care doresc sa lucreze ca self em.sau care vor sa obtina insurance nr.pt ca daca vreti sa obtineti insurance nr.(scuze repetatia)trebuie sa prezentati acte doveditoare la job center precum k lucrati ca self employed.boooon.Incercati cu AVON.deveniti reprezentant,faceti ceva comenzi,asta ca sa aratati diversele chitante,etc.,va sfatuiesc sa faceti comenzi de macar 100,200 lire,astfel veti primi un comision mai maricel.veti primi pe mail diverse scrisori de la reprezentanta avon,chitante,comisioane,etc.acestea la printati si astfel aveti dovezi ca sunteti self employed.este un inceput si poate pe parcurs va veti putea extinde,cine stie.sper ca am ajutat cu ceva.de fapt daca veti cauta pe net veti gasi detalii despre cum poti sa fii self employed cu AVON.bafta si ne mai auzim.puup

15. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor si in special lui Vali care mi-a dat cateva sfaturi utile.Puteti sa impartasiti anumite intimplari care pot fi si la altii de folos,nu strica.Orice ajutor este bine venit Gina si sant si vor fi multi care o sa aprecieze ce faceti voi pe acest forum!Oricum este un forum reusit,cu oameni inteligenti si cu bun simt.Poti afla de aici foarte multe lucruri utile si folositoare,si stiu ca unii le citesc,iau ce au nevoie si nu mai dau pe aici,dar ar putea macar sa multumeasca celor care se mai gandesc si la altii.Am vazut ca mai sant si persoane rau-voite,care incearca sa te induca in eroare,dar asta este.Sincer nu stiu daca uni se pot descurca in Anglia dar merita sa incerci,pentru ca ti se poate oferi sansa unei vieti mai bune,cea ce in Romania nu exista,si cred ca santeti de acord cu mine,si apropo Vali,mi-a placut comentariul facut vizavi de religii,a fost super si la obiect.Nu imi plac oamenii care sant indoctrinati de religie,sant foarte subiectivi si uneori fac si rau altora,pacat!

16. achile

achile New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara tuturorbine v-am gasit...cel putin virtual....si eu/noi vrem sa luam calea pribegiei....necazul meu este ca nu stiu ce voi face eu acolo....am un banal liceu, o varsta destul de ...mare , ca sa ma exprim elegant....si sunt satul de ce-i prin Romanica

17. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    foarte buna ideea Gina, multumim!

18. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    ValiB wrote:
    Ma gandeam tot la ceva in administratie, arhivar, assistant ... dar nu prea stiu de unde sa incep cu cautarile. .
    Pt inceperea cautarilor, baga-ti nasul in EURES ec.europa.eu/eures/home.jsp?lang=ro.
    Aici poti face o detaliata selectie la tipul jobului pe care-l cauti, sunt foarte la detaliu, ofertele sunt foarte multe (poate cele mai multe posibil) si majoritatea au trimitere spre siteul oficial al angajatorului sau a intermediarului.

19. achile

achile New Member

Trophy Points:
    0
    v-a fi greu cu recunoasterea actelor

20. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    achile wrote: