11.9 C
London
Wednesday, August 21, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

cu sau fara copil?

Discussion in 'Pentru ea' started by maria30, Dec 19, 2014.

1. maria30

maria30 Member

Trophy Points:
    16
    Nu sunt una dintre acele femei care au un simt matern dezvoltat. Ideea de durere m-a panicat mereu asa ca inca din adolescenta sustineam mare si tare ca nu vreau un copil. Au fost momente cand am fost nostalgica si poate ar fi fost mai bine sa fiu "in randul lumii".
    Acum 2 ani eram diagnosticata cu endometrioza si aveam prima operatie. Mi s-au dat sase luni sa incerc sa raman gravida pana in operatie. Nu s-a intamplat caci nu aveam cu cine in primul rand.
    Apoi mi s-au dat doi ani. Au trecut si astia la fel de repede. Mereu a fost o piedica: lipsa unui barbat sau prezenta unuia care nu a corespuns criteriilor: un barbat muncitor care sa vrea sa aiba o familie, sa lupte pt ea, sa moara de batranete cu noi.
    Azi mi s-au dat 6 luni iar: ori raman/incerc sa raman gravida ori ma pregatesc pentru inca o operatie. Desigur, conform variantei 2 dupa ceva timp boala revine si ciclul se reia.
    In mintea mea se bat cap in cap toate. Am fost crescuta sa cred ca un copil are nevoie de ambii parintii. Lumea s-a schimbat mult. Nu ma vad in postura de mama singura si cu siguranta nu e ceva ce imi doresc.
    Si apoi, sa ai un copil ca sa incerci sa iti salvei pielea? Oare se merita?
    Voi ce ati face?

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    salut maria, eu am 2 copii.
    Daca spui ca problema reapare...atunci nu cred ca are rost sa te legi la cap. Un copil nu-i o jucarie, sau un bibelou (il pui pe raft si uiti de el). Pana la 18 ani stai legata de el zi si noapte. Tot programul ti se da peste cap. Stiu mamici care au zis ca daca stiau cum va fi nu mai faceau copii.
    Asta e sfatul daca simti ca nu vrei copii.
    Ai mei au fost amandoi programati, si sunt copii f cuminti amandoi, dar sa fii mama singura e ff greu. iar cum ai zis si tu copilul are nevoie de ambii parinti. cateodata si eu simt ca am nevoie de o pauza.....ha ha ha...noroc ca au inceput scoala.
    Bafta multa si decizii intelepte xx

3. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    eu cred ca un copil merita sa il faci atunci cand il doresti.Asa cum zice si georgiv,un copil nu e bibelou,sau o jucarie.un copil e o fiinta umana dependenta 100% de tine,in special in primii ani de viata.Fara ajutor si eu cred ca e extrem de greu,deci daca nu doresti copilul asta,mai ales in postura actuala de potentiala mama singura,poti sa mai amani.Nu stiu mare lucru despre endometrioza,dar cred ca medicina a facut destule progrese incat sa poata ajuta femeile in situatia ta...atunci cand va fi momentul.mult succes!!!

Share This Page