14.5 C
London
Monday, April 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

cu masina in uk

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by claudiunic, Jul 10, 2006.

1. roflorin

roflorin New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: cu masina in uk

Am vrea si noi sa venim cu masina din Romania (o Solenza [:)]) Inteleg ca tb asigurare (de anul asta in Ro, asigurarea RCA contine si carte verde), ITP-ul la zi, altceva ce ar tb sa stiu? Care-ar fi drumul? De pe viamichelin.com e ok daca il descarc? Mersi.

2. luk@uk

luk@uk New Member

Trophy Points:
    0

salut ! Eu tocmai am venit din uk cu masina in romania,sfaturi utile ar fi vinieta in ungaria si austria,mai este o taxa de autostrada in franta si sati faci din timp rezervarea la feryboat ca sa iesi mai ieftin.Mare grija la condusul pe stinga, roundabouturi nu ca noi nam avea dar mare atentie la iesiri ca sa o iei pe cea corecta (in caz ca nu folosesti un gps)toate parcarile se platesc etc .

3. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0

-no- Unde ai platit tu parcarile??!! Nu stiu nimic de taxa de autostrada in Franta! La ferry e bine sa urmaresti cand sunt cursele mai ieftine si poti cumpara si acolo cu aceeasi bani.

-car- Drum bun!

4. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0

Care stie preturi aproximative pt. ferry (pt. autoturism) si de unde se face boardingul mai convenabil?? In septembrie o sa dau o "fuga" cu masina in Scotia si Wales. Cat este acum litrul de diesel in Uk?Si pe ce link gasesc sa-mi fac rezervare la ferry?

5. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0

inteleg ca vrei sa ajungi cu masina in Anglia si de acolo sa mergi mai spre Nord....
    daca asa este, poti obtine niste informatii aici: www.seafrance.com

si ca sa nu uit...calatoriile pe timpul noptii sunt mai ieftine decat cele in cursul zilei. selecteaza pe motorasul de cautare mai multe variante si vezi ce te avantajaza!!!

6. Anonymous

Anonymous Guest

7. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc pt. info. Am gasit chiar la 48 euro dus-intors la ferry auto+2pers daca fac booking si pay acum.Cred ca in urmatoarele saptamani cand o sa stiu exact datele voi si rezerva. Cat este acum litrul de diesel in UK? Daca vin ca turist cu masina mea din RO in UK trebuie sa platesc ceva road tax daca stau 2 saptamani?

8. Anonymous

Anonymous Guest

nu trebuie sa platesti road tax.
    litrul de diesel era ieri 99p.

-sunny-

9. luk@uk

luk@uk New Member

Trophy Points:
    0

pt int 2471 deci sigur se plateste in franta autostrada o portiune !!!acum 2 saptamini am plecat din uk si am platit vreo 6 euro dar asta pe o portiune si era pe undeva spre paris am mers dupa gps si tocmai de aceea nu-mi mai amintesc locatia sigura !!:) daca vrei intereseazate ca sigur gresesti ! -angel-

bafta si numai de bine !

10. splash

splash Member

Trophy Points:
    16

daca vii prin Bruselles, apoi mergi spre Bruges, apoi la stg spre Dunkerque sau Calais, depinde de unde iei ferry, dar nu platesti nici o taxa in Franta! ramane cea din Ungaria si Austria, musai!

11. adistefan

adistefan New Member

Trophy Points:
    0
    Ok, revin cu o intrebare care a mai fost cu ceva timp in urma. (cand RO era NON UE)
    Vreau sa vin cu masina in UK si sa stau cel putin un an. Masina este aproape noua, deci nici nu ma gandesc sa o vand si sa-mi iau alta in UK, chiar daca e cu volanul pe stanga.
    Cica legal ar fi ca dupa 6 luni sa ti-o inmatriculezi macar temporar acolo, insa va dati seama ca ar trebui sa fi nebun sa faci asta, dupa aia cand te intorci in RO sa le mai platesti odata si la astia taxa de imatriculare.
    Intrebarea este adresata celor care se afla deja in UK cu masini inmatriculate in RO. Banuiesc ca sunt cativa, pt ca am inteles ca e plin de polonezi si lituanieni care procedeaza asa. La britanici le plezneste fierea in ei de ciuda ca legea lor idioata permite ca sa stai 6 luni fara sa platesti nici un fel de roadtax si insurance, doar cu cartea verde.
    Ok.. si totusi intrebarea ;-) ... ce faceti dupa 6 luni? Se zice ca in principiu daca dai o tura cu un ferry pana in Franta si te intorci, inainte sa-ti expire alea 6 luni, nu mai are nimeni cum sa stie ca tu ai venit de fapt acum 2 ani in UK, pt. ca singurul mod de a-i demonstra politistului de cand ai intrat cu masina , e pe baza biletelor de ferryboat. NU exista un sistem national de urmarire la vama a autoturismelor intrate in tara astfel incat sa te poata verifica pe baza lui.
    VOI CE STITI? .. ati procedat careva asa? merge? dormiti noaptea linistiti pe faza asta? -badteeths- adteeths-

12. biscovici

biscovici New Member

Trophy Points:
    0
    nu o s? ai nici o problem? ?i eu mi-am adus o masin? in tar? de s?rb?tori ?i mi-am l?sato acolo.i-am f?cut Mot p 1an ?i tax? la fel asigurarea...mai pu?in dar nu-i problem?.iar cand am venit pe la vam? nu era nimeni am trecut glon? era vreo 4 dim atunci dar oricum nu te intreaba nimeni nimic dac? sunt î?i cer doar actele se uit? ?i te las? s? pleci.iar cu poli?ia ma oprit de cateva ori in bucure?ti din cauza dep??iri limitei de viteze dar i?i spun sigur ca habar au de ei nici nu ?tiu ce acte sa i?i cear?...doar permisu mi-au cerut mi-a dat 200ron amend?.unu m? intreb? engli?h -hehe- ehe- c? am uk license i-am zis c? nu...si cand a auzit ia revenit zâmbetu p fat? i-am dat 100ron ?i nici nu ma mai intrebat nimic ne-am vazut de drum amândoi.a?a c? adu?i ma?ina linistit acas? ?i po?i s? o ?i la?i,p?rerea mea e bine s? ai MOT la ea facut ca s-ar putea s? dai de vreo unu mai de?tept.

13. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    "(4) Autovehiculele si remorcile înmatriculate în alte state, detinute de persoane care au sediul sau domiciliul în România, pot fi conduse pe drumurile publice pe o perioada de maximum 90 de zile de la introducerea acestora în tara, daca sunt asigurate pentru cazurile de raspundere civila ca urmare a pagubelor produse prin accidente de circulatie." Codul Rutier

mai departe vedeti cum faceti, iesiti, intrati, numai sa fiti 'scapati' -fingernose- ingernose- daca sunt si alte pareri, nu va sfiiti, scrieti aici!

Share This Page