11 C
London
Friday, December 06, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cu ce te ajuta forumul?

Discussion in 'ROMANi ONLiNE' started by motanik, Oct 3, 2007.

1. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Dragi forumisti,

Sunt curioasa sa aflu raspunsurile voastre la aceasta intrebare: va ajuta forumul Romani-Online? Si daca da, cum?
    Ati cunoscut aici oameni alaturi de care iesiti astazi si va bucurati ca sunteti prieteni? Ati reusit sa completati o aplicatie cu ajutorul informatiilor gasite aici? Ati avut o nelamurire si ati postat o intrebare la care ati primit raspunsuri si implicit v-ati lamurit? Ati cunoscut poate jumatatea aici? Ati mers undeva dupa ce ati citit o recomandare aici?

Astept cu nerabdare raspunsurile voastre. Puteti posta raspunsuri detaliate in caz de reusita datorata prezentei voastre aici.
    Multumesc. -ww-

2. feliteodor

feliteodor New Member

Trophy Points:
    0
    Scuze daca sunt primul sa raspund intrebarii...intr-adevar, romani-online.co.uk e site-ul care m-a ajutat sa gasesc acea portita de scapare din calea furiei birocratiei britanice...cu ajutorul celor de aici(desi as vrea sa dau nume, consider ca nu ar fi frumos sa o fac...toti ne ajutam aici, reciproc...) am reusit sa obtin Blue Cardul, National Insurance Number, si alte avantaje pe care birocratia britanica t-i le ofera...trebuie doar sa stii cum sa intinzi mana si sa apuci colacul de salvare care de cele mai multe ori este mascat sau greu accesibil...forumul de aici a facut ca acest colac de salvare sa fie mult mai usor accesibil pt mine, m-a facut sa privesc UK-ul cu alti ochi fata de cum il vedeam anul trecut! In concluzie, e un loc unde poti gasi o mana intinsa care sa te ajute, un loc unde iti poti impartasi punctul de vedere ca roman emigrant si, nu in ultimul rand, un loc unde cunosti alti romani ca si tine, fiecare cu povestea sa din UK...
    Din partea mea(si banuiesc ca nu numai...), un "LA MAI MARE" draga forumule si "keep up the good work!!" -ww-

Sa auzim numai de bine! -wave-

3. tessa

tessa New Member

Trophy Points:
    0
    Ii dau dreptate lui feliteodor. Daca nu era formul nu stiam ce sa fac sa ajung in Anglia ca aupair anul trecut si n-as fi stiut ca am dreptul la blue card, ca sa nu mai spun ca nici nu stiam ca exista inainte sa aflu de pe forum. Cu ajutorul vostru am aflat toate acestea si acum astept cu sufletul la gura blue card-ul. Actele au ajuns la home office pe 1 oct. :( Stau ca pe ace. Urati-mi bafta -wave-

4. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    DA, am cunoscut si altfel de romani de care acum sunt mandra ca-mi sunt prieteni :x pt ca inainte sa dau peste romani-online.co.uk aveam o parere negativa despre romanii din UK.

5. Anonymous

Anonymous Guest

Da, si eu am 'vazut' aici (pe forum) o multime de oameni interesanti si deosebit de seriosi, care fac, cu siguranta, multa cinste Romaniei. Si ma bucur mult sa vad ca orice tendinta de ilegalitate e descurajata cu convingere de majoritatea membrilor forumului.

Din pacate insa, nu am cunoscut pe nimeni personal pana acum.

Mie mi-au folosit informatiile de aici pentru a ma inregistra ca 'self-employed' si pentru a-mi obtine numarul de asigurare, plus - SPER - certificatul galben, in cateva zile, si cel albastru peste un an. :)

Multumesc cu aceasta ocazie administratorului si moderatorilor pentru efortul de a intretine discutiile pe fagasul dorit si pentru bataia de cap de care noi probabil ca nu prea avem habar. Multumesc, de asemenea, tuturor membrilor care au amabilitatea de a impartasi din experienta lor, iar pe ceilalti ii rog frumos sa se abtina de la a mai posta injurii si acuze care nu-si au locul aici. Si mie imi vine de multe ori sa ma urc pe toti peretii dupa ce citesc un mesaj, dar prefer sa ignor aceste aspecte si sa retin din discutii ceea ce ma ajuta, sperand ca la un moment dat lumea va inceta sa posteze comentarii care nu ajuta la nimic.

O toamna minunata tuturor!

Florentina

6. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Happy Flo anunta-ne cand vii in vizita la Londra, si banuiesc ca macar unii dintre noi ar profita de ocazie sa cunoasca si alti membrii ai comunitatii noastre....mda, deci daca nu ai inteles ce-am balbait, da un PM cand esti prin Londra -wave-

7. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Eu una citesc forumul de aprox 2 ani ,la inceput a avut sotul meu cont si ne tot uitam,eram curiosi sa vedem care e viata in UK,cum se descurca unii,altii,etc. Pana la urma mi-am facut si eu cont pt ca nu vroiam sa scriu de pe id-ul sotului....sa nu creez confuzii.
    A fost bine ca ne-am tot uitat pe forum,am aflat cu ce acte trebuie sa venim,cum sa facem sa nu stam ilegal,sfaturi,observatii,etc.Cu ajutorul forumului nu am fost "in ceata" ca sa zic asa, am fost cat de cat pregatiti si nu ni s-a parut chiar atat de grea tranzitia,pot chiar sa spun ca informatiile de pe forum ne-au ajutat destul de mult...
    Parerea mea personala este ca acest forum este foarte util tuturor celor care isi dau macar interesul si se obosesc sa citeasca ce a fost scris de altii inaintea lor. In rest ,si eu sunt de acord cu Florentina ca moderatorii fac o treaba foarte buna aici,uneori chiar am impresia ca sunt cam retinuti cu unii care ar fi meritat ban de mult.
    De-a lungul timpului am observat totusi ca membrii forumului se auto-selecteaza,unii decid sa ramana,poate sa-si faca prieteni,cunostinte,etc,altii sunt numai in goana dupa informatii si cum cineva nu le da "mura-n gura" isi iau jucariile si pleaca,nu inainte de a spune ca n-au fost ajutati cu nimic,etc....Cand vad asa ceva,chiar daca stiu raspunsul credeti-ma ca mi-e sila sa-l scriu,cand stiu cat de usor ar fi inteles totul daca stateau 30 min pe forum sa dea un "search" ,sa caute prin topicuri,etc.Eu una nu asa vad ajutorul aici...Poate gresesc...
    Anyway,am cunoscut personal persoane de pe forum,oameni super de treaba,de la care am avut destule de invatat,cu care avem ce discuta,etc.
    Pe de alta parte,am vazut si multa invidie si ura,si mizeria de care am fugit cu totii de acasa sperand ca aici vom fi mai civilizati.Din aceasta categorie n-am intalnit totusi pe nimeni personal. -party- arty- Lucky me !
    Sper sa fie de acum cat mai multe ocazii unde sa ne intalnim,am putea chiar sa rezervam o masa,doua undeva si sa ne mai intalnim si cand nu sunt party-uri sau sa deschidem un topic unde organizam ceva,o intalnire,etc Daca iese ceva bine,daca nu,o lasam balta si alta data nu mai incercam.De ex,o parere buna mi s-ar fi parut pt cei care nu au ce face acasa de revelion,noi de ex,mergem la London Eye sa vedem focul de artificii(chiar daca vom avea musfafiri din RO),ar fi fost frumos sa ne strangem mai multi si dupa sa mergem undeva cu totii pana dimineata....Doar o parere,sper sa nu se supere nimeni.
    Tineti-o tot asa cu forumul si sa speram ca intr-o zi vom fi prieteni,ne vom cunoaste si ne va face placere sa ne vdm si in afara spatiului virtual.

PS: Scuze de offtopic dar nu rezist : Florentina,ca self-employed nu iei blue card dupa un an.Poate esti totusi studenta sau altceva si n-am inteles eu bine...

8. missy_myutza

missy_myutza New Member

Trophy Points:
    0
    VA MULTUMESC CA EXISTATI!
    Sunt mai in varsta ca voi ,dar am fost foarte fericita sa va cunosc.
    Informatiile aflate aici, de la voi si seriozitatea cu care tratati toate
    problemele m-au incantat si luminat .Sper sa va cunosc si live cand
    voi locui in Holcombe-Devon. :x -walk -wave-

9. Anonymous

Anonymous Guest

Multumesc, Spin. Din pacate, nu voi ajunge foarte des prin Londra in viitorul apropiat, dar trebuie sa ne cunoastem intr-o buna zi! :eek:)

Oana_Bebelusha, iti multumesc si tie. E mai complicata situatia mea. Am lucrat ca 'self-employed' din mai pana acum, cand mi-am inceput masteratul. O sa-mi intrerup activitatea de 'self-employed' si o sa lucrez ca simplu angajat, 20 de ore pe saptamana. Mi-am trimis actele la Home Office si astept certificatul galben, iar dupa un an o sa-l solicit pe cel albastru in baza slujbei part-time pe care o voi fi avut pana atunci. Sper sa mearga asa cum vreau - am inclus in plicul pentru Home Office o scrisoare in care am explicat situatia, rugandu-i sa-mi spuna ei cum e mai bine. La urma urmei, pot sa renunt complet la 'self-employment', dar n-as vrea, dupa ce am trecut prin atatea ca sa obtin acest statut, si nici nu stiu cat de usor se poate.

Multumesc inca o data.

Florentina

10. missy_myutza

missy_myutza New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar ma miram de atata bun simt ,era prea frumos sa fie adevarat motanik... -salut-

11. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    La ce te referi Missy?

Happy Flo si Oana, sunt atatea subiecte legate de emigrare si self employment unde puteti scrie, va rog nu deviati acest topic. Multumesc.

12. missy_myutza

missy_myutza New Member

Trophy Points:
    0
    Poate sunt mai batrana si inteleg mai greu .Consider
    o ofensa faptul ca ne-ai inchis dialogul .Nu cred ca era
    deranjant, iar eu sunt noua pe aici ,am vrut sa dau o
    informatie utila ,iar cine mi-a raspuns a vrut sa ma ajute
    cu ceea ce stia pt a nu fi pacalita.Sunt alte topicuri...OK,
    dar intr-o conversatie apar totul felul de noi subiecte ,
    fara ca cineva sa vrea sa te deranjeze pe tine personal.
    Eu conversatia ,dialogul le-am invatat de la generala ,e
    mult de atunci ,dar cred ca nu am gresit cu nimic. -wave-

13. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Missy, cu scuze daca ai luat-o ca pe o ofensa personala. Am inchis subiectul cu titlul Ok deoarece mesajul initial si titlul au fost modificate de autor, incalcand si regulamentul forumului. Citeste mesajul initial, ce a postat autorul a fost sters de el insusi deci cum sa ramana subiectul cand nu are subiect?
    Esti libera sa deschizi alt topic si sa porti orice dialog doresti, atata timp cat nu te trezesti peste 10 raspunsuri ca te-ai razgandit si stergi tot. Caci asta a facut initiatorul acelui subiect.
    Sper ca ai inteles.

14. missy_myutza

missy_myutza New Member

Trophy Points:
    0
    OK
    RECUNOSC CA NU MA PRICEP PREA BINE LA CE SE INTAMPLA PE AICI.
    Eu am fost profund impresionata de amabilitatea tuturor si mai ales recunoscatoare celor ce mi-au spus ce ar trebui sa stiu despre noul
    meu fel de angajament intr-o tara necunoascuta mie ca si viata ,reguli,
    incidente neplacute.

15. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Sper sa ramai cu acceasi parere in continuare. Te asteptam la discutii pe forum, aici varsta nu conteaza. -ww-

16. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0
    Am deja mai mult de un an de cand sunt membra a forumului.L-am descoperit in perioada in care am fost insarcinata si locuiam in Romania/Bulgaria.
    Desi inainte locuisem 3 ani in UK, FORUMUL m-a ajutat sa nu pierd legatura cu Uk si sa fiu la curent cu toate schimbarile petrecute in timpul in care am fost plecata.
    Am sa va spun patru lucruri concrete in care m-a ajutat forumul, si cu ocazia aceasta as dori sa le multumesc tuturor membrilor si adminului.
    1.Sa nu aplic pentru yellow card - ca sa nu intru sub legea europeana si sa nu mai pot aplica pentru ILR.
    2.Am aplicat pentru sotul meu (bulgar) cu BR4 si a obtinut Purple Certificate
    3. Am aplicat pentru tatal meu pentru Self-employed, si urmeaza sa primeasca Yellow
    4. NINO pentru tata si sot, si le-au primit amandoi fara probleme si foarte repede.
    -ww-

17. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt raspunsuri. Astept in continuare si altele. -ww-

18. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    Pana acum am tacut chitic...N-am spus nimic....Dar astaziAndreea Marin!..Am primit un mare plic de la HO cu actele ce le-am trimis din iulie si pana in septembrie,alaturi de ravnitul CARD!!!
    Iar daca nu era acest forum nu cred ca as fi stiut ce trebuie sa fac,incotro sa ma indrept.Si tin sa-i multumesc din tot sufletul Negrutxei,pt ca a avut rabdare si timp pt mine.Leeeeetiiii -gift- -party- arty- -beer-Ce sa mai zic? Noi eram pregatiti cu valizuca,adica eu, ca Mario are WP.Nu degeaba m-am corespondat eu cu pretinii mei de la HO 3 luni de zile...Va multumesc mult,dragi forumisti si sa auzim numai de bine.
    PS. se poate aplica pt Accesion Worker Card ca dependent, nefiind casatoriti partenerii,dar pt detalii,la alt topic

19. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Ana Ana ANAAAAAAAAAAA !!

Felicitarile mele !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Romania a invins BIROCRATIA !!! IHAAA !!!!

Apropo....astia de la Home Office ti-au decontat toate chitantele de pe Royal Mail pe care le-ai platit cu toate "felicitarile" trimise in ultimile 3 luni?

Hehehehe..lasand gluma la o parte...felicitarile mele inca odata !

Si...ca sa nu uit.... iti reamintesc....tuiculita aia de pruna promisa...nu ma las ... -ww- -ww-

Multa BAFTA,
    -police-

20. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Bravo, sa fie intr-un ceas bun si numai vesti bune sa gasim pe topicul asta! -ww-

Share This Page