18.9 C
London
Monday, July 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Criza - raman sau plec din tara ....

Discussion in 'EMIGRARE' started by teary, Feb 17, 2009.

1. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Re:CRIZA - raman sau plec fin tara...

dorisa, daca sunteti sot si sotie aici, nu inteleg de ce nu ati aplicat pentru yellow si blue in aceste 8 luni. Asta nu va oprea sa va continuati activitatea ca SE niciunuia si chiar puteati sa continuati si dupa obtinerea BC ca dependent pt. unul dintre voi.

Luati aceste cuvinte ca pe o sugestie daca-mi permiteti.

Teary v-a sfatuit bine. In Romania nici macar analize pt gravide nu sunt gratis, sa nu mai spun ce e pe la medici. Traiesc niste experiente acum in Romania (sunt aici pt. cateva zile), de parca ma cearta Dumnezeu :(

2. alina s

alina s New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc dragi prieteni, o sa-mi depun si eu actele dupa sarbatori!!!
    Teary succes si sa ma tii la curent!!!
    Sarbatori fericite tuturor!!!Aici in tara e o nebunie cu Pastele , mai ales in zina in care locuiesc eu...in Craiova...toata lumea se pregateste...si la biserica este frumos...!
    Astea sunt momentele frumoase in tara...
    Va pup!!

3. dorisa

dorisa New Member

Trophy Points:
    0

Pt Taranu.
    Multumesc pentru raspuns. Noi avem contabilul in Londra. Am intrebat-o ce ar trebui sa facem sa obtinem permise de lucru, avand in vedere ca muncim amandoi ca SE. Ne-a spus a ne-ar trebui MAI MULTE INVOICE-uri, de la diferite persoane pentru a aplica unul dintre noi pt yellow card si peste o luna celalalt pentru blue. Cam asta e. Am incercat sa imi gasesc de lucru part time, ca timp avem berechet (aici lucram 25-30 de ore pe saptamana), dar nu am gasit nimic. Am dat anunt la ziar, am postat afise in vitrinele magazinelor... NIMIC. Se pare ca nimeni nu ne vrea:(

4. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

Dorisa, daca vrei sa lucrezi ca SE iti trebuie cel mult yellow card(desi nu e obligatoriu), in nici un caz blue card. Deci daca iti mai cere cineva blue card spune-i ca nu ai nevoie de asa ceva - asta in cazul in care e de acord sa lucrezi ca self. Contabilul are dreptate, trebuie sa mai aveti cel putin un client pt a-i convinge pe cei de la HO ca nu sunteti angajati ilegal sub titulatura de self. Teoretic ar fi de ajuns un singur client, insa practic e mai bine sa mai ai cel putin un client.

Taranu v-a sfatuit foarte bine, puteti aplica unul pt yellow card ca SE, iar altul pt blue card ca dependent. Aplicatia o faceti in acelasi timp, nu fiecare separat la diferenta de o luna. Cel care are blue card se va putea angaja fara restrictii, iar daca vrea, poate continua in paralel si munca de SE. Nu uitati ca nu va obliga nimeni sa lucrati ca SE intr-un singur domeniu, doar sa ii anuntati pe cei de la HMRC ca vreti sa mai adaugati un domeniu de activitate. Asta va poate ajuta sa gasiti mai repede ceva de lucru. E greu, dar activitatea de SE e similara cu a unei mici firme, trebuie sa si stii sa-ti vinzi serviciile, nu numai sa lucrezi bine. Vedeti daca nu organizeaza consiliul local ceva cursuri(care de obicei sunt gratuite) despre cum sa-ti promovezi afacerea, sau alte cursuri de genul asta.

5. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

Dorisa, eu iti recomand sa iei legatura cu WENTA, este o organizatie a femeilor de afaceri din UK si in mod sigur vei primi indrumare si ajutor de la ele.
    http://www.wenta.co.uk/

Sotia mea a facut un astfel de curs si este extrem de folositor. Cursurile sunt gratuite si poti incerca sa obtii sfaturi si support si de la Businesslink.gov.uk

Pentru reclama puteti apela si la http://www.gumtree.co.uk http://www.thomsonlocal.com/
    si cautati pe pe http://www.jobcentreplus.gov.uk/ ... aici "pescuiti" angajatorii si-i intrebati daca va accepta ca SE pana cand unul din voi obtine BC-ul ... eventual incercati si activitati si domenii conexe de activitate.

Puteti aplica pt carduri, daca aveti nevoie de ajutor spuneti exact problemele pe care le intampinati si vom incerca sa raspundem fiecare dupa stiinta, timp si posibilitati.

6. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0

Siverfern ai dreptate cu remarca "daca vor sa lucreze cu SE".
    Am trecut prin toate astea cand vroiam si eu al doilea client ...cu publicitate si anunturi si fluturasi prin cutiile postale si hop...gasesc o companie mare, merg la interviu si dupa ce am facut impresie buna, zic eu....ii spun ca eu lucrez ca SE.
    Nu se poate si nu se poate. Nu inteleg exact de ce, insa politica lor este sa angajeze oamenii si sa le plateasca ei contributiile.
    Nu sunt sigura daca se complica sau nu vor pur si simplu dar confirm ca pot gasi firme care sa refuze sa lucreze cu SE.

7. dorisa

dorisa New Member

Trophy Points:
    0

Cand am aplicat pentru SE am mentionat la obiectul de activitarte : " multi trade " . Citisem undeva ca daca scriu asa, voi putea desfasura si alte activitati nu doar CARE ASSISTANT cum incepusem sa lucrez. Am depus formularele si de 7 luni lucrez ca si care assistant. Nimeni nu mi-a sesizat ( de la HMRevenue) ca trebuie sa modific acea mentiune la obiectul de activitate. Stiu ca suna caraghios, dar, cum pot sa aflu cu CE OBIECT DE ACTIVITATE SUNT INSCRISA ca Self Employed ? AS suna sa ii intreb dar engleza mea inca nu e foarte buna ca sa ma descurc intr-o conversatie pe teme asa de importante. Credeam ca mi se va trimite acasa vreun document oficial gen: "statut " sau altceva. Trebuie doar sa cred ca mi-a fost acceptata cererea de inregistrare ca SE cu obiectul de activitae : "multi trade" ???

importante

8. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

Dorisa, poate este de ajutor, am copiat si eu de undeva si transmit mai departe cu speranta ca poate e de ajutor cuiva:

Poate n-ar fi rau sa cititi si ziarele gratuite. Luati in calcul si o eventuala relocare in UK.

9. teary

teary New Member

Trophy Points:
    0

Hello,

Vroiam sa va anunt ca pe data de 9 mai am primit blue cardul asa cum am povestit mai sus.

O zi frumoasa!
    M

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Hey, Felicitari si Bravo!
    This is music to my ears!:kiss:
    Te rog sa dai si detalii cu privire la aplicatie, sa se convinga oamenii ca poti primi drept de munca si fara sa fi lucrat/locuit in UK!

Chiar au fost discutii pe tema asta...

Merci mult.

11. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

Felicitari teary, si sa-ti gasesti si job-ul mult dorit. :)

12. teary

teary New Member

Trophy Points:
    0
    Hey Guys,

Desi a trecut ceva timp de cand am postat acest topic, ma regasesc in situatia fericita sa pot spune ca decizia facut acum cativa ani a fost una inspirata!

Happy ending to this topic!

:)

Multumesc tuturor pt suport si incurajari!

M

13. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Bravo, felicitari!

14. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Am cautat destul de mult un topic unde sa pot lipi intrebarea mea, asa ca daca nu e cea mai potrivita alegere, nu fiti prea exigenti -r -asa-asa-

Am citit pe pagina principala, undeva la sectiunea "nou venit" >"inainte sa pleci in uk" urmatoarele chestii:

"legile sunt intelese si aplicate de toti angajatorii, asa ca munca la negru este practic inexistenta" si

" in UK exista o tenta de rasism, britanicii sunt oarecum speriati ca valul de imigranti si nu este asa de usor sa iti faci prieteni localnici – vei fi privit in primul rand ca emigrant si apoi ca individ "

despre prima afirmatie eram doar curioasa daca e chiar asa.
    In ceea ce o priveste pe a 2-a voiam sa stiu daca si voi percepti asa realitatea britanica.
    Thx

15. sorinacio

sorinacio New Member

Trophy Points:
    0
    "exista o tenta de rasism"
    o tenta, nu. exista rasism!
    daca m-am simtit discriminat,nu. Am fost discriminat!
    daca imi pasa ? Nu imi mai pasa!

16. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Re: Criza - raman sau plec din tara ....

Cam iesite din comun afirmatiile tale, dar asta e acum, ne-ai dat un subiect de despicat firul in doua.
    De ce nu i-ai dat in judecata pe cei care te-au discriminat? Ori doar ai trait cu impresia discriminarii?
    Poti sa ne dai mai multe detalii despre motivele pentru care consideri ca ai fost discriminat?
    O ultima intrebare care poate suna cam dur, este:
    Intelegi ce inseamna rasismul?

Astept raspunsurile si apoi putem intra in detalii.

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

17. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0

out fishing, mi-ar placea sa aflu si punctul tau de vedere vis-a-vis de ambele afirmatii, daca nu te deranjeaza.multumesc.

18. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Conform Dex-ului rasismul in acceptiunea romaneasca se explica prin urmatoarele:
    "Concepţie social-politică antiştiinţifică şi reacţionară care susţine ideea nefondată a inegalităţii biologice şi intelectuale a raselor, precum şi caracterul determinant, în istorie, al particularităţilor rasiale ale oamenilor, al luptei dintre rase."

Ori noi si britanicii facem parte din aceeasi rasa umana.
    Simplu!

Discriminarea... Nu are nici un rost sa vin cu definitia. E usor sa tipam in gura mare: DISCRIMINARE! Dar v-ati pus intrebarea unde este mai mare? In UK sau in Romania?
    Din nou: Simplu!

Putem discuta pe marginea acestui subiect zile-n sir si n-o sa-i dam de capat. Un singur lucru vreau sa mai adaug, in special pentru cei care sunt discriminati(cu adevarat). Adunati dovezi, martori si alte probe incriminatoare, iar un avocat bun va poate face fericiti. Insa probe, nu vorbe-n vant.

O dimineata buna tuturor!

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

19. sorinacio

sorinacio New Member

Trophy Points:
    0

o sa incerc sa fiu scurt. Stii sentimentul ala cand intrii intr-un bar la tara in vacanta de vara si toate privirile se introc spre tine/?Incadreaza aceasta patanie in ce categorie vrei. Daca ar fi sa incepem cum ai spus tu sa despicam firul in patru, sa plecam de la definitie cred ca am vorbi mult si bine.

Locuiesc intr-un orasel in oxfordshire. Foarte putini straini. Unul din cele 3 puburi din oras este aproape de unde locuiesc. Vineri seara am zis sa ies si eu cu amicul meu, tot roman, la o bere. Cred ca mai fusesem de doua ori acolo.A doua zi eram de munca asa ca am zis ca nu o sa zabovim prea mult. Am baut o bere, precizez doar o bere, asta ca sa nu crezi ca eram beat sau ma rog bautura sa fie vinovata ca as fi avut eu vreu comportament neadecvat voit sau ne voit.Eram la o masa in piciaore eu si amicul meu in dreapta. La un moment dat , un baiat si doua fete au venit si ei la masa in stanga mea. Fetele abia se puteau tine pe picioare de bete ce erau si aveau paharele pe masa.
    Am auzit ca cineva incerca sa imi zica ceva (fata din stanga). Din cauza muzicii si pentru ca nu articula bine cuvintele am rugat-o sa repete. M-a intrebat daca i-am baut din paharul ei. I-am raspuns ca nu, ca am berea mea in fata pe care chiar o tineam mana dupa care s-a incruntat,probabil accentul meu de strain. In urmatorul moment prietena ei din stanga ei mi-a aruncat instant bautura din paharul ei in fata si apoi cea care imi vorbise a luat paharul ei si ii l-a aruncat in fata amicului meu si mi-a tras si una peste cap. In secunda doi bodyguardul ne-a scos pe amandoi afara strigand in gura mare : "it's all on CCTV..it's all on CCTV. In timp ce a pus mana pe mine bodyguardul, ambele fete au facut un gest pe care te rog sa il iterpretezi cum vrei :" au zis fucking foreigners si au batut din palme ca si cand au terminat o traba..stii tu gestul acela cand e o treaba gata terminata cu succes.
    Surpriza, politia era in fata din pura coincidenta. Politia a vazut cum ne-a dat afara si bineinteles au intervenit repede , ne-au verificat la HO si ne-a intrebat ce s-a intamplat. Noi doi ne uitam ca prostii unul la altul.
    S-au dus in pub si s-au intors cu verdictul. politistul: "fetele au zis ca le-am aratat partile intime" si ca ne pot aresta pe loc......dar...........nu vor sa depuna plangere. I-am zis politistului sa vedem CCTV cum zicea bodyguardul, si mi-a spus ca e ilegal sa ne uitam pe caseta. Si l-am intrebat ce-i de facut si ne-a trimis acasa dand din umeri.

@ out fishing. daca inteleg ce este rasismul? poate ca nu, dar sentimentele care m-au incercat atunci au fost coplesitoare, printre care si ura, o ura pe care nu am mai simtit-o in viata mea. Eu unul ma consider o persoana sensibila si respectuoasa.Si da, greseala mea ca uneori sunt prea naiv. Cand asteptarile sunt mari, dezamagirile sunt si mai mari...asa ca am invatat o lectie cu cat ma astept la mai putin din partea celuilalt cu atat o sa fie mai bine, in toate planurile

20. teary

teary New Member

Trophy Points:
    0

Buna,

Imi pare rau sa aud cele de mai sus! :( crunt! De ce nu ai depus plangere mai departe?!

Nu stiu daca exista discriminare in situatia data! sau doar un simplu eveniment nefericit care s-a datorat lipsei de profesionalism a persoanele implicate!

Trebuia sa depui reclamatie si apoi se verificau imaginile cu siguranta! :p

Bafta!

M

Share This Page