6.4 C
London
Thursday, January 23, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Crezi in Dumnezeu?

Discussion in 'Religie' started by robbie, Jan 18, 2006.

1. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0
    Un film impresionant, intr-adevar. Depinde si de genul de film preferat. Mie unuia imi place acest gen. Nu multitudinea replicilor impresioneaza, ci subintelesul lor. Banuiesc ca sunt multi care il considera, oarecum, plictisitor si prea... static. Mi-a adus aminte de "Pateric". Doctrina ortodoxa e evidenta, am o mica retinere la exorcizare. Un alt fel de isihasm, dar care are farmecul sau.
    Mi-a adus aminte si de filmele lui Tarkovsky. A vazut cineva "Nostalgia" sau "Solaris"?

2. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

Imi dai si mie exact linkul,te rog,cu filmul despre care vorbiti,sa il pot lua si eu,caci tot caut,dar nu ma dumiresc ce si cum.Mersi

3. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0
  4. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Da,gasisem acest site de la primul tau link (culmea,mi l-a deschis in pagina cu numele meu,uitasem complectamenete ca-mi creasem cont acolo),dar habar nu am cum sa-l download,ca nu apare nicaieri asa ceva,ori oi fi eu tampit si nu gasesc.
    De pe youtube am "tras " un videoclip doar de 4 minute.

5. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0
    Te referi la download-ul filmului? Ooops, aici nu ma mai bag, ca nu mai face obiectul topicului. -badteeths- adteeths- Detaliile de acest gen pot fi gasite la orice colt de strada. ;)

6. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Ok,am inteles,macar imi dau seama ca nu ma faceam vinovat de necunostinte tehnice,ma mirasem eu,mai ales ca filmul era nout-2006,confuzia creata de youtube,asta e,sa ma ierte Dzeu ca iar am gandit sa iau ceva mocca!!!
    Meteahna romaneasca! -badteeths- adteeths-

Este o vorba pe chestia asta:
    "Atata timp cat este gratis,un roman,de orice are nevoie"

7. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Am vazut aseara la munca filmul (in pauza).
    Intr-adevar impresionant,desi chestiile cu 9/11 le stiam caci le mai vazusem.
    Nu cred ca a fost "negarea crestinismului",cum afirma cineva mai sus,ci mai degraba explicarea lui ca se bazeaza,ca si alte religii,pe o credinta mult mai veche.
    Ce e mai important,cred eu,e afirmatia,perfect valabila ca religia este un mijloc (unul in plus,dar cel mai vechi) de manipulare a maselor.
    Ce nu am inteles este de ce nu au combatut la fel de logic si islamul,ca eu chiar nu pot sa cred ca ,cuiva i s-au aratat revelatiile alea,si gata,hai s-o punem de-o religie noua,mai ales dupa ce-a stat singur intr-o pestera!!,nu stiu cat timp.
    Iar in rest,absolut real totul,dar,asta stiam cred ca cu totii,sau nu constientizam suficient poate-suntem sub stapanirea BANULUI.Suntem in puterea lui.Ca vine totul de la Rostchild,sau mai stiu eu ce alte nume,are mai putina importanta pt noi,muritorii de rand.
    Putem face ceva?---poate,si aici mi-a placut cand am vazut si imaginea lui John Lennon-LOVE!
    Sa iubim mai mult,sa ne gandim la altii mai mult,sa daruim,poate,mai mult,dar nu ostentativ (ca Becali-ca am vazut un PNG-ist facand-usi reclama pe aici),sa traim mai putin constransi si incorsetati de corvezile vietii cotidiene.
    Sa respiram mai liber,sa ne bucuram cand vedem un rasarit/apus de soare,caci sunt unice.

8. yuhdirt

yuhdirt New Member

Trophy Points:
    0
    Intrebarea nu este "crezi in Dumnezeu?" , fiindca stim cu totii conform bibliei ca "si dracii cred si se-nfioara". Marea diferenta se produce intre cei care fac voia lui si cei care nu fac voia lui. Deci intrebarea trebuia sa fie: "faci voia lui Dumnezeu?"De constatat ca exista o forta superioara si mai ales o ordine superioara vizibila in natura, fiecare vede asta...Dar Isus a zis: "cine nu-i cu mine, e impotriva mea" si "eu sunt calea, adevarul si viata". Meaning what? Meaning: daca nu incercam sa traim cum a trait el, daca nu incercam sa atingem sfintenia printr-un efort permanent pe calea cea buna, automat ne ducem in jos. Cale de mijloc nu exista. "Cine nu-i cu mine , e impotriva mea". Destul de "digital" as zice. Nu exista decat 1 si 0, totul sau nimic. That's what scares the shit out of me today...Faptul ca nu stim ce alegeri sa facem si clipa de clipa orbecaim intr-o viata-test in care ispitele de toate felurile abia asteapta sa le accepti si sa te ucida cate un pic. Tare ma tem ca in viata asta tre sa spui mai mult nu la cele ce ti se ofera decat da. Si la asta multi dintre noi au mari probleme...So, what can I say? Un lucru e sigur: In God we trust. Cum scrie pe dolari... -eyebrows2- yebrows2-
    P.S.: Si apropo de totul sau nimic,...era prin manualul de filozofie de clasa a 11-a parca, un fragment de text din nu mai stiu care intelept, care zicea: "eroarea e o lipsa". Mi s-a pus pata inca de pe atunci pe asta si am constatat ca e destul de adevarat. De ex. cand uiti ceva, uitarea nu e decat o lipsa de informatie, nu? -scratch- cratch- Pretty digital world, huh?

9. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0
    -shamed2- hamed2- -shamed2- hamed2- -shamed2- hamed2-

10. bea

bea New Member

Trophy Points:
    0
    P.S.: Si apropo de totul sau nimic,...era prin manualul de filozofie de clasa a 11-a parca, un fragment de text din nu mai stiu care intelept, care zicea: "eroarea e o lipsa". Mi s-a pus pata inca de pe atunci pe asta si am constatat ca e destul de adevarat. De ex. cand uiti ceva, uitarea nu e decat o lipsa de informatie, nu? Pretty digital world, huh?

"Eroarea e o lipsa"-R.Descartes,iar alta celebra formulare a lui e "Gindesc,deci exist!"

In Dumnezeu cred ca este in noi si in tot ceea ce ne inconjoara!
    Asa sa ne ajute Dumnezeu!

11. crysya

crysya New Member

Trophy Points:
    0
    Dumnezeu nu este in noi si in tot ceea ce ne inconjoara, cum spun unii.

Dumnezeu traieste in cei ce L-au acceptat in vietile lor. Daca nu esti cu Dumnezeu atunci e sigur ca esti cu cel rau. Zici ca esti un om bun? Ca faci fapte bune? Domnul Isus a zis ca nimeni nu este bun in afara de Dumnezeu si ca nu prin fapte bune intram in cer. Talharul de pe cruce, cel de langa crucea Domnului Isus, a mai avut el timp de fapte bune? Tot ce a trebuit a fost sa creada in puterea de a salva a Domnului Isus.

"Cercetati Scripturile", asa zice Biblia. In Scripturi gasiti Adevarul si raspunsurile voastre.
    Nu vorbiti de Dumnezeu si lucrarile Lui daca nu cititi Biblia. Altfel va rataciti mai rau.

-takecare- akecare-

12. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0
    Asta e panteism. Si nu e deloc absurd, pana la un punct.

Conteaza mult sa ai o calauza destoinica. Altfel am rataci si mai rau.

13. bea

bea New Member

Trophy Points:
    0
    Nu-mi plac polemicile despre religie dar tinind cont ca tu(cel cu Scriptura) faci parte dintr-un cult religios iar noi astia care credem(de fapt simtim) ca "Dumnezeu este in noi" din alte religii am sa-ti spun ca noi asa SIMTIM!!!!La voi e alta poveste si de aceea si sunteti neoprotestanti(Va conduceti doar dupa Scriptura).Sunt multe de spus,dar mie imi plac discutiile face to face,nu ma omor sa scriu prea mult.
    Apropo,am vazut ca ai cautat "protestanti" in Enfield mai devreme.Este plin,cum ai deschis usa ai sa dai de ei -o mare parte din englezi sunt protestanti,adica Anglicani,adica Church of England.Voi,cu Scriptura sunteti NEOPROTESTANTI!(Crestini dupa Evanghelie,Penticostali, Baptisti)Protestanti sunt toti crestinii cu exceptia Catolicilor si a Crestin-ortodocsilor,adica Anglicani,Unitarieni,Reformati...
    Voi cu Scriptura mai informati-va din ce Biserica faceti parte,mai lasati ignoranta!

14. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca ai fost cam... prea incisiva. In fond, cultul e liber, nu? "Sola Scriptura" e evidenta. Eu sunt ortodox, dar asta nu ma impiedica sa accept ca nu e singurul cult existent. Si nu as trece niciodata la alta religie.
    Intr-adevar, in ortodoxie punem mare pret pe "a simti". De fapt, asta ar trebui sa exprime orice religie, nu?

15. bea

bea New Member

Trophy Points:
    0
    Imi cer scuze,nu am vrut sa fiu incisiva deloc.Da,cultul e liber dar oare nu tocmai ei(neoprotestantii) duc o campanie prea agresiva dupa parerea mea(gen "agatat" pe strada,batut in usa)de a incerca sa te converteasca la cultul lor?Cine din alta religie(sau cult sau cum vrei sa-i spui) mai procedeaza asa?Sola Scriptura nu face parte din cele "Cinci Sole" (nu retin denumirea exacta a celorlalte 4)aparute tot in timpul reformei lui Luther,sa sublinieze antiteza vizavi de catolicism?Consider ca e cu totul altceva.Cit despre religie,nu sunt ortodoxa,chiar daca as fi botezata la ortodocsi tot asa as gindi.Poate am dat o impresie gresita,sunt foarte "libertina" in ceea ce priveste religia.Repet,nu-mi place sa scriu mult,de-aceea nu mai continui caci despre asta se poate dezbate mult....nu de-altceva dar mi se arde varza cu ciolan din cuptor(Doamne Iarta-ma ca-i post)!

16. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0
    Pax melior est quam iustissimum bellum. -aha- ha-

17. bea

bea New Member

Trophy Points:
    0
    Asa-i si cred ca si acesta a fost un motiv pentru care au pierdut republicanii si-au cistigat democratii.(la americani).

18. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0
    Observi ceva... diferit la bancnota asta? -badteeths- adteeths- -badteeths- adteeths- -badteeths- adteeths-

19. yuhdirt

yuhdirt New Member

Trophy Points:
    0

mm...îhî... e fals?... -sst- st-

20. bea

bea New Member

Trophy Points:
    0
    "Beatus,qui prodest,quibus potest."Fiindca nu m-am "prins" la ce te referi....?

Share This Page