11 C
London
Friday, December 06, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Crezi in Dumnezeu?

Discussion in 'Religie' started by robbie, Jan 18, 2006.

1. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    NU stiu cum sa spun lucurile astea in cuvinte frumoase si fara sa supar. Totusi, fac inca un efort pur si simplu pentru ca imi face o deosebita placere. Imi place sa intervin din cand in cand si va spun ca daca cititi cu atentie majoritatea acestor interventii de la deschiderea topicului si pana acum, veti vedea ca mustesc de negativitate, rau, frustrare si toata colectia de sentimente aferente energiilor negre specifice unui demers mefistofelic. Stau aici si rad si ma intreb cum este posibil ca o dezbatere pe teme asa-zis religioase sa se transforme intr-o substanta mlastinoasa in care gandurile se ineaca lasand la suprafata aerul urat mirositor al micimii noastre.

-nosejob- osejob-

2. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    iulisimo, nu vrei sa o arzi pe rug??? EEEEERRRRETICAAAA!

Eu cred in Dumnezeu, insa nu-L confund pe Dumnezeu cu religia. In esenta, diferentele dintre catolici, ortodocsi, baptisti, penticostali etc sunt foarte mici, si aici ma refer la diferentele importante, si anume, cum il vede fiecare pe Dumnezeu. Toate sunt religii trinitriene, Dumnezeu Tatal Fiul si Duhul Sfant, toate considera ca inchinarea se cuvine doar lui Dumnezeu. Ca unii si pun batic si altii nu, ca unii fac semnul crucii sau nu, asta tine de modalitatea de inchinare, nu de credinta in sine. Practic cred in acelasi Dumnezeu, il vad pe Dumnezeu la fel din cele mai multe si mai esentiale privinte. Cred ca aceste diferente sunt prea mult accentuate, in special de capii fiecarei biserici, de frica sa nu isi piarda enoriasii. In general, fiecare religie e convinsa ca doar ea detine adevarul absolut, si toate celelalte sunt in bezna, eretice si pe calea pierzarii.
    Pacat ca un lucru atat de frumos cum e dorinta omului de a se apropia de Dumnezeu s-a transformat intr-un motiv de cearta intre oameni. Pacat ca religia, indiferent care e e, nu ne face mai buni si mai toleranti cu ceilalti.
    Putine lucruri au despartit omenirea mai mult ca religia.

3. gabitzuel

gabitzuel New Member

Trophy Points:
    0
    Re- aprecieri pentru Iulisimo

Buna la toti Romanii,dintre toti care au postat referitor la noul topik,as vrea sa il felicit pe iulisimo care este foarte ..argumentat si presupun ca a terminat teologia,..bravo ai venit cu niste precizari corecte dar sunt foarte multe de vorbit pe aceasta temasi eu am terminat teologia, dar nu sunt in masura sa dau sfaturi, nu ca nu as putea sau nu am destule cunostinte in ceia ce priveste...doar ca ma consider prea josnik pentru faptele pe care le-am facut si le fac in fata Lui Dumnezeu,....as vrea sa vorbesc... -sad3- ad3- -sad3- ad3- dar odata si odata ar trebui sa gasesc linistea sufleteasca si sa ma reântorc pe drumul cel bun

4. caarmencita

caarmencita New Member

Trophy Points:
    0
    pe mine m-au ,,botezat,, ,,ortodoxa,, cind aveam o luna(i didn`t have choice -explain- xplain- )dar acum m-am facut budhista.cel putin budhistii nu fac cadouri -angrymad- ngrymad- la neamuri si nu se duc la ,,biserica,, in fiecare duminica sa se roage ,,la barbatul cu fusta,,:)).Cel putin este alegerea mea si chiar daca toata familia mi-a ,,sarit in cap,, si tata m-am amenintat ca ma desmoshteneste:)),eu m-am incapatinat si o tin pe-a mea.Gindindu-ma mai bine tata nu mi-a dat nimic pina acum -badteeths- adteeths- si pentru mine este important ceea ce gindesc eu nu ceea ce altii vor de la mine.

5. caarmencita

caarmencita New Member

Trophy Points:
    0
    Scuzati-mi impertinenta dar ce anume va face sa credeti ca acolo,,sus,, este cineva care ,,va vede,, ,,va aude,, ,,va indeplineste dorintele,, ..nu credeti ca sunteti egoisti???cineva care sa te asculte ,,numai pe tine,, cineva care sa-ti indeplineasca dorinta ,,numai tie,, cineva care sa te vada ca te duci la acea casa numita ,,biserica,,,,numai pe tine?????????????????????lamuriti-ma si pe mine!va rog!

6. hrysa

hrysa New Member

Trophy Points:
    0

7. caarmencita

caarmencita New Member

Trophy Points:
    0
    Eu cred ca fiecare este liber sa creada in ceea ce vrea el dar sincer,am ajuns la concluzia ca ,,cel de sus,, este in mintea si sufletul fiecaruia,avem nevoie de cineva sau mai precis de ceva care sa ne ,,lumineze,, ,ceva in care sa credem..eu am incetat sa mai cred ca ,,acolo sus ,, este cineva care te asculta,cel putin dupa ceea ce am vazut si am citit in presa.preoti catolici care abuzeaza copii,preoti ortodoxi care nu au respect nici macar pentru ei,musulmani care indeamna la ,,uciderea celui care nu crede in allah,,..martorii lui iehova care prefera SA MOARA decit sa aiba o transfuzie de singesamd.si ma intreb cum de fiecare religie are dreptate in ceea ce spuneparerea mea:fiecare persoana are nevoie de ceva sau cineva in care sa creada...

8. hrysa

hrysa New Member

Trophy Points:
    0
    Da,"avem nevoie de cineva in care sa credem".Vrand-nevrand,asta se intampla,deoarece prin suflet,omul sta in legatura cu Divinitatea.
    Chiar si atunci,cand unii nu mai tin legatura cu Biserica si isi aleg drept relaxare spirituala-placerile,distractiile,refugiul in alcool sau/si droguri,acestea sunt-inconstient sau nu-tot atatea cai de a-si regasi sufletul ratacit.
    Faptul ca exista fapte reprobabile in randul slujitorilor Bisericii,nu este o noutate.Daca citesti "Viata Sfantului Nectarie Taumaturgul"(o carte foarte populara;a murit in 1920),vei afla ca acesta,ca mitropolit si apoi ca simplu preot,a fost invidiat si persecutat de catre confratii de altar.
    Cu totii avem momente grele in viata,cand ne intrebam:"de ce,eu?de ce,mie?".Aceste incercari exista si trebuie sa fie.
    Daca budhismul propavaduieste eliberarea de suferinta,in crestinism aceasta suferinta este innobilata,devine mantuitoare.
    Vei intelege mai multe daca vei citi carti usoare,la indemana tuturor,cum ar fi,de exemplu,"Parintele Porfirie.Marturii si experiente"sau "Langa Parintele Porfirie"(a murit in 1991).
    Faptul ca sunt mai multe culte crestine,mai multe religii,e o poveste lunga.Ar trebui sa rasfoim istoria,sa atingem pagini dureroase si sensibile.Stiai,de pilda,ca ungurii,care sunt catolici,au fost increstinati in ritul ortodox??(...).
    Iar despre Martorii lui Iehova,ce sa-ti spun,nu-si fac transfuzia deoarece interpreteaza intr-un anume fel un text biblic,dar noi trebuie sa avem in vedere iubirea unora pentru altii si care trebuie transpusa in fapte,nu doar predicata.
    Iti doresc o vointa puternica,luminata de catre Duhul Sfant.

-saint- aint-

9. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0
    am citit parerile voastre despre crezul in D-zeu.spun crezul:CRED IN UNUL D-ZEU,TATAL ATOTTIITORUL,FACATORUL CERULUI SI AL PAMANTULUI....!daca sti crezul si incerci sa-l explici(traduci),atunci cuvintele nu-si au rostul.credinta nu se explica....se simte si mai ales nu e falsa,....orice pe lumea asta mi se poate lua,dar credinta in D-zeu,Isus,Maria fecioara si sfanta Cruce,nu mi-o poate lua nimeni.am 36 de ani,dar pt D-zeu as muri si maine,daca ai credinta ,ai si frica de D-zeu si incerci sa faci pe placul lui,dar si tu te vei simti mai bine,mai linistit.CREDE SI NU CERCETA....o..ce vorbe pline de talc.nimic pe lumea asta nu e intamplator si nimic nu se-ntampla fara stirea lui D-zeu.cititi interviurile cu parintele Cleopa si viata vi se va schimba.credeti-ma

10. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Desi nu merg la Biserica si nu vorbesc deloc despre religie cu nimeni (1- din cauza seviciului pe care il am, si 2- eu cred ca este un subiect foarte sensitive si private) cred in Dzeu si am crezut decind eram mica (cind mergeam la biserica duminica, etc). Desi nu sint vizibil religioasa ( in sensul ca nu vorbesc si nu ma invirt in cercuri crestine) sint sigura ca Dzeu m-a ajutat pe mine pina acum si m-a facut sa stau intreaga si sa ajung ceea ce-mi doream.
    De cite ori am fost dezamagita pe plan personal si profesional aici, parca simteam ca, daca am incredere in El, se pregateste altceva ptr mine. Acum, cu 9 ani mai tirziu, m-am schimbat profesional si personal total, si nu o puteam face fara El! Ma uit inapoi si imi dau seama ca " All happened for a reason! " It always does!
    Credinta e un lucru minunat, dar trebuie sa ramana privata si oamenii toti trebuie respectati in alegerile facute personal asupra religiei, sau lipsei de religie!

11. caarmencita

caarmencita New Member

Trophy Points:
    0
    eu una sunt atheista sau mai nou m-am facut ,,buddista,,...dar tot ateista raman -handsrubb2- andsrubb2- nah

12. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0
    daca credinta noastra adunata la un loc,ar fi chiar si de marimea unui bob de orez,n-ar mai fi aceste intrebari ,dar mai ales n-ar mai fi aceste raspunsuri,care demonstreaza inca o data cat de putin il cunoastem pe Dumnezeu si cat de putin am inteles din jertfa facuta de fiul sau ISUS HRISTOS.parintele Cleopa,spunea de cate ori avea ocazia,,crede si nu cerceta,,o vorba des intalnita in zilele noastre.daca citim Fericirirle si daca avem dragoste pt D-zeu,atunci vom intelege totul.pe D-zeu trebuie sa-l simti.se bucura si se intristeaza odata cu tine,prin tot ceea ce faci,in viata de zi cu zi.D-zeu ,Sfanta Treime si Duhul sfant nu trebuie explicat.este ceva atat de intim pt fiecare din noi....eu recunosc,ca ma simt mai puternica ,mai ocrotita prin faptul ca am credinta ca exista D-zeu,ingeri pazitori si ca nimic pe lumea aceasta nu se face fara stirea lui.trebuie sa nadajduim,fara sa ne indoim vreodata,ca vom vedea imparatia lui....dar mai intai trebuie sa CREDEM ,nu sa cercetam -saint- aint- .sa incercam sa intram in imparatia luiD-zeu ,facand lucruri placute lui:chiar si raspunzand la intrebarile puse de noii sositi(printre care sunt si eu),care asteapta un raspuns si o vorba buna,nu ironii si comentarii deplasate,care nu-si au locul pe acest forum.asta asa ca o paranteza.

13. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Florysana,fara sa vreau sa fiu ironic,de aceasta data,dar,asta,cu---"crede, si nu cerceta"
    nu era cumva si motto-ul inchizitiei spaniole?
    Care a omorat si torturat la greu,cel putin asa spune istoria.
    De ce am fost lasati atunci de Dzeu cu putere de discernamant,in a dori sa cunoastem,sa stim,ca apoi sa ni se spuna-"nu cauta,nu cerceta"

14. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0
    ei....cata 246! fiecare intelege cum poate acest citat.din pacate dupa unele motto-uri se ascund acte de o cruzime de neimaginat.iata si inchizitia spaniola....cum spui tu,,,,dar intotdeauna exista un dar fi sigur ca D-zeu nu a dorit acest lucru .si eu ma gandesc ca cele mai mari abuzuri si cruzimi s-au facut in numele religiei si e mare,mare pacat.daca crezi cu adevarat in D-zeu,nu te indoiesti de puterea lui.,iar inca ceva:fiecare va da socoteala pt faptele sale...eu stiu un lucru ,de care nu ma rusinez si de care nu ma voi dezice niciodata:CRED IN UNUL D-ZEU.TATAL ATOTTIITORUL(CREZUL)....restulte las pe tine sau pe altul sa continue.credinta in d-zeu e singurul lucru sigur din viata mea.orice poti sa-mi iei pe lumea asta,dar credinta niciodata,deoarece e in sufletul meu,in inima meapoate vei crede ca sunt o obsedata pe religienu ....sunt o muritoare obisnuita,care incearca sa traiasca dupa reguli crestine placute lui D-zeu.

15. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu sunt ortodoxa, cred in Dumnezeu, cred ca exista o forta divina ce guverneaza lumea dar nu confund religia cu Dumnezeu.
    Sunt ortodoxa pt ca asa e familia mea si chiar nu am regrete si nici nu vreau sa ma gandesc sa schimb ceva...pt ca nu doresc sa schimb ceva..chiar sunt ok cu ce mi-a fost dat..As fi putut fii jewish..sau greco catolica...pt ca undeva la "radacini "- unii dintre strabunicii mei asa au fost...dar nu acest lucru e important pt mine..
    Vreau sa va marturisesc ceva ce mi-a dat de gandit aici...
    In 2006 eu eram proaspat venita aici si pt ca nu stiam unde e biserica noastra si nici nu aveam cu cine sa merg..am mers la o biserica ortodoxa coptica impreuna cu cativa prieteni de ai mei care erau crestini ortodocsi -egipteni.
    Biserica ortodoxa coptica este una dintre cele mai vechi biserici ortodoxe, alaturi de cea a Armeniei.
    Surpriza -supriza..Deci slujba era in stil ortodox ..toate bune si frumoase..numai ca ..preotul a refuzat sa imi dea impartasania..pe motiv ca sunt greek orthodox...si pt ca exista si acum anumite conflicte ...ce tin "din antichitate" in legatura cu grecii /egiptenii...a zis sorry...nu pot sa iti dau impartasania..El poate da impartasanie doar celor din Armenia/Egipt./Siria..Nu mi-a venit a crede...era vorba de un mic de detaliu..dar care era parea atat de mare pt ei...si asta din cauze politice..asa cum mi-a zis el...

Am fost la o biserica ortodoxa greceasca (sfanta sofia)-in Londra.E foarte frumos acolo...dar din pacate lumea nu prea vb engleza..Slujba rareori e in engleza...iar daca intrebi ceva..rar ti se raspunde..nu sunt asa de prietenosi ca si cei de la biserica ortodoxa coptica...Totusi l-am intrebat pe preotul de acolo:parinte,eu pot sa iau impartasania(adica vinul ca bucatica de paine mi se dadea si dincolo) si mi-a zis:"desigur, atata vreme cat esti ortodoxa..nu se pune problema"..

Ma doare ca Politica intervine in Religie..In Romania toti eram ortodocsi pe stil nou, vechi..dar sa fii ortodox si sa ti se refuze impartasania intr-un locas ortodox...e un pic dureros...

Acuma merg la biserica din Holborn cand am timp..dar cand vad lacasul ..asa de "anglican"..ma face sa ma simt un pic confuza...Poate o sa avem si noi candva o biserica romaneasca 100% ortodoxa in Londra...:(
    -takecare- akecare-

16. calinu

calinu New Member

Trophy Points:
    0
    Da,ai dreptate Negrutza referitor la biserica ortodoxa greaca!noi locuim in Grecia si de cele mai multe ori mergem la biserica din cartier.Aici preotii duc o politica de nationalizare si impotriva imigrantilor si chiar suferim din cauza discriminalitatii!incercam se ne integram desigur dupa legile lor,dar vreau sa subliniez ca nu ne imbratiseaza cu placere chiar daca suntem ortodocsi!Nici nu te simti in largul tau in aceste locasuri pt ca multi vin sa faca parada si in ciuda marelui fast religios nu simti acea inaltare spirituala pe care o percepti intr-o biserica romaneasca ortodoxa!Caldura romaneasca si spiritul romanesc se impletesc perfect intr-un locas pur romanesc si nu il poti simti in nici un alt locas in care te rogi!Trebuie sa te multumesti cu ce gasesti si conexiunea ta cu providenta sa existe oriunde te-ai afla!

17. calinu

calinu New Member

Trophy Points:
    0
    Scuze pt confuzia numelui Andreiuta,insa par atat de apropiata ca pronuntie incaat te-am botezat!e asa de cald ca . -inthesun- nthesun- -thankyou- hankyou-

18. pagady13

pagady13 New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Andreiuta,
    Imi pare rau de dezamagirea pe care ai avut-o in legatura cu neprimirea impartasaniei.
    Dar eu cred ca ei au procedat corect. Diferetele dintre bisericile orientale monofizite(ca cea Copta si cea Armeana) si cele ortodoxe par "mici" insa sunt diferente foarte importante care tin de esenta credintei noastre. De aceea noi nu putem si nu trebuie ca ortodocsi sa ne impartasim la ei si nici lor nu le ingaduim sa se impartaseasca in bisericile noastre.Te poti documenta mai mult citind despre Sinodul Ecumenic de la Calcedon (451 AD).

19. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Pagady13 pentru raspuns:)
    Totusi ..ma macina ceva...
    De ce se mai numesc ortodocsi ..cei se sunt copti?...
    De ce nu se numesc doar copti?De ce au aceeasi sfinti..de ce se roaga impreuna cu ceilalti ortodocsi?Mi s-a parut a fi o discriminare ceea ce s-a intamplat cand am mers la bis..pt ca nu stiu ce "pope" nu a semnat ..si s-a inteles cu totul altceva...si acum se regreta acea situatie...dar nu se mai poate face nimic..pt ca a trecut prea mult timp..Ortodocsi intre ortodocsi..sa nu mai ziceam de unirea dintre biserica catolica cu cea ortodoxa..care are si mai putine sanse de "reunificare"..cu toate ca se tot spune ca "se fac pasi..."

Tot interesele politice primeaza?Credeam ca sunt diferente doar intre catolici nu si intre ortodocsi intre ei:(....De ce la fasturi, inmormantari etc..vezi toata ortodocsimea la o lalta(si copti si greek orthodox) si apoi...se cearta facandu-se ba primitivi

20. che

che New Member

Trophy Points:
    0

Share This Page