2.9 C
London
Monday, January 20, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Crezi in Dumnezeu?

Discussion in 'Religie' started by robbie, Jan 18, 2006.

1. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    De prea multe ori ne luam dupa traditii si uitam de Biblie, care este adevarul.

Taditiile religioase sunt constriute pe baza bibliei !
    O sa spui ca traditiile pot fi gresite ! De unde stii tu ? Poate ca si tu gresesti la fel cum au gresit si cei care au impus traditiile.

Care este adevarul ? Adevarul cui ? Al meu ? Al tau ?

"mi se pare interesant ce spunea jean pierre ca el si-a pierdut credinta citind Biblia. well, depinde cum citesti."

Biblia nu ar trebui sa "depinda cum o citesti" ! Ar trebui ca oricum o citesti sa fie acelasi lucru , pentru ca altfel nu este nimic altceva decat beletristica !

"Noi nu ne putem salva singurisalvarea e un cadou de la Dumnezeu....nu prin fapte ci prin credinta."

De ce trebuie sa ma salvez ? Am facut ceva ? Aaaaaa am pacatuit !!! ... "Bunul" Dumnezeu ar fi trebuit "sa ma aiba in paza" si sa nu ma lase sa pacatuiesc ... si astfel sa nu fie nevoie sa fiu salvat. Sau .... asta este distractia preferata a lui Dumnezeu ... poate se plictiseste de atata liniste in rai.

2. pumponita2012

pumponita2012 New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca exista o divinitate pe care o numim GOD si cred ca este o ea.

3. nancy

nancy New Member

Trophy Points:
    0
    De ce trebuie sa ma salvez ? Am facut ceva ? Aaaaaa am pacatuit !!! ... "Bunul" Dumnezeu ar fi trebuit "sa ma aiba in paza" si sa nu ma lase sa pacatuiesc ... si astfel sa nu fie nevoie sa fiu salvat. Sau .... asta este distractia preferata a lui Dumnezeu ... poate se plictiseste de atata liniste in rai.
    -slap- lap-
    Ai grija ce itzi doresti, k s-ar putea sa tzi se intample...totzi stim vorba asta si bine spune.
    ...Sa nu ma lase sa pacatuiesc...El ar putea sa nu te lase, dar nu itzi impune pt este Bun si itzi da tzie sansa de a decide ce faci cu viatza ta.
    Ce ar fi dak tu ai iubi copiii si El nu "te lasa " sa ai?Ce ar fi dak te-ai indragosti de barbatul altei femei?Stim cu totzii k , dak iubesti pe cineva sau ceva, vrei sa-l ai,indiferent dak ai avea toata lumea impotriva si ai lupta pt el, indiferent de cat de gresit sau pacat este.
    Dak nu te-ar lasa sa alegi, nu ar mai fi judekta de apoi, pt ar insemna sa se judece cu El insusi...
    Ce ar fi dak El nu te-ar lasa sa luptzi ?Itzi spun eu ce ar fi?Cred k tzi s-ar parea nedrept. Am fi ca la jocul Mario de pe calculator, merge inainte numai dak cand apesi tu pe sageata...

4. catalin_bejenaru

catalin_bejenaru New Member

Trophy Points:
    0
    "Noi nu ne putem salva singurisalvarea e un cadou de la Dumnezeu....nu prin fapte ci prin credinta."

[/quote]

Depinde cat crezi in Dumnezeu si eu unul cred ca nu crezi, daca ai spus asta, ca sa ajungi in rai trebuie sa dovedesti ca meriti, de aceea s-a rastignit Isus Cristoss (pentru iertarea pacatelor noastre, nu ca nu avea ce face), si de aceea ai de ales, gandeste-te in felul urmator cand iti pui ceasul sa sune ai 2 optiuni te trezesti cand suna si ai timp sa iti rezolvi treburile in timp sau il amani si cand te trezesti iti dai seama ca nu mai ai timp suficient(e un ex. general) asa ca Dumnezeu ti-a aratat calea spre fericire depinde de tine ceea ce o sa faci nu o sa te forteze ca atunci nu mai era credinta ci dicatura....zic eu( sa nu ai voie sa alegi ce vrei si ce crezi ca e mai bine). Si credinta stii ca o ai atunci cand simti asta nu cand trebuie sa mergi la biserica din "obligatie" ca sunt credincios si na merg la biserica si cand ai iesit din biserica faci numai rele. Oricum am intalnit cazuri de genul ca daca nu mergi la biserica nu te spovedeste, sau nu vine cu boboteaza; suna stupid dar e realitate prin unele locuri.

CE cadou???????????, ce vrei sa zici ca daca facem fapte rele si avem "credinta"(desi e o contradictie) ajungem in rai??????? Te inseli amarnic, credinta se vede prin fapte nu prin ceea ce vrei u sa crezi
    Parerea mea...
    -slap- lap- -slap- lap- so think again!

5. iulisimo

iulisimo New Member

Trophy Points:
    0
    Crezi daca stii in ce crezi! Pentru a crede in Dumnezeu trebuie sa il cunosti mai intai. Poti sa Il cunosti prin multe feluri. Mai intai il simti...ceva nedefinit, vag, si pe buna dreptate , pentru ca DUMNEZEU este ceva de neinteles, infinit, imposibil de cuprins, de incarcerat si limitat in definitzii, in concepte. De aceea s-a "coborat" si s-a facut om ca sa il cunoastem si prin ceea ce ne-a aratat, ne-a spus si ne-a facut, ni s-a facut cunoscut. Biserica a pastrat aceste invatzaturi si le-a dezvoltat prin trairile personale ale sfintilor. Care ce au facut? Vrand sa sa se ridice deasupra limitarii umane, l-au cautat pe El, l-au chemat pe nume, si Iisus Hristos li s-a facut cunoscut lor prin Duhul Sfant, si apoi le-a aratat pe Tatal. Unindu-se cu sfintenia au ajuns sfin?i.
    Stiind in ce cred, au inteles ca doar printr-o relatie PERSONALA cu Fiul lui Dumnezeu vor putea atinge sfintenia. Astfel se ajunge la iubire, la fel de puternica ca si iubirea dintre Mire si mireasa. Mirele este Hristos, mireasa este sufletul.
    Un mire arata dragostea sa prin fapte, si nu doar prin vorbe sau intentii. Ii da o floare, ii da un sarut etc. Prin faptul ca un credincios se spovedeste, face milostenii, chiar si cand primeste pe preot cu boboteaza, toate acestea sunt fapte care arata credintza si dragostea pe care o ai pentru Dumnezeu.
    Vad mai sus ca unii isi expun aici toate refularile...Eu zic ca atunci cand stii ca esti pe o cale gresita, sa nu incerci sa te acoperi prin cuvinte sau idei bine masluite. Nici sa nu ne certam cu Dumnezeu ca a facut lucrurile asa cum le-a facut. Sunt unele reguli si legi dupa care functioneaza lucrurile. Daca nu place cuiva, asta e doar problema lui, si doar el are de suferit fiind blocat in propria sa suferintza. Decat sa fie negativisti, ii sfatuiesc sa intrebe totusi pe Dumnezeu, si sigur o sa primeasca un raspuns fiecare in felul lui. Ba chiar si din cearta lui cu Dumnezeu s-ar putea sa iasa ceva bun, ca doar daca te certi cu cineva, asta inseamna ca crezi in existentza lui.

6. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Eu cred ca faci cunostinta cu Dumnezeu prin Biblie(o carte)si anturaj, nu cred ca prin simturi.

7. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Asa copiii mei. Scoteti-va ochii.
    Printre silabele parcurse in aceste discutii insipide incolore si inodore, musteste zatzul diavolului.

-jedi- edi-

8. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    cum de le-ai putut citi, daca sunt incolore....sau esti vreun duh???

9. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    Uffffffffff!!!Atunci cand se vorbeste de Dumnezeu toti se contrazic, se ceart....
    Parerea mea : In religia crestin-ortodoxa : toata lumea crede in Dumezeu , merg la biserica (unii), dau bani la preoti(pentru nunta, botez, inmormantare, slujbe, etc) [ceea ce nu mi se pare corect ] cred ca sunt crestini, dar nu fac ce spune Biblia -badteeths- adteeths- -nu esti crestin daca nu respecti ce scrie in Biblia, un preot mi-a zis in urmatorul fel: Nu faceti ce spune preotul din satul vostru , faceti ce spune in Biblie asta inseamna crestinism!!!

In religia musulmana: Toti fac ce spune in Coran si religia la ei este pe primul loc pe cand la noi ocupa un alt loc ....

La catolici si la alte religii nu imi dau cu parerea deoarece nu stiu multe ...

Dumnezeu, Allah, etc= un singur Dumnezeu,dar cu un alt Nume si alte interpretari scrise in Carti (Biblie, Coran, etc)

10. mihar

mihar New Member

Trophy Points:
    0
    Ma bucur ca s-a deschis acest subiect. Eu nu pot sa spun ca ma consider o credincioasa in adevaratul sens al cuvantului,dar as fi recunoscatoare daca cineva care a studiat in profunzime biblia si are o crednta deplina ar putea sa imi raspunda la 2 intrebari:
    1. De ce , pe Dealul Golgotei, IIsus are a cel moment de slabiciune si ii cere Tatalui sau sa ""indeparteze paharul acesta" de la El;
    2. De ce, in momentul in care este pe cruce, spune: " Dumnezeul Meu, Dumnezeul meu, pt ce M-ai parasit?"
    Oare Iisus nu a dorit cu adevarat sa faca acest sacrificiu pt omenire, a sperat pana in ultimul moment ca se va schimba ceva, sau pur si simplu a vorbit firea lui omeneasca?
    Va multumesc tare mult.

11. ralucutza85_sv

ralucutza85_sv New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa parerea mea,indiferent de ce religie avem...pana la urma toti credem in ceva sau in cineva...pana si ateii cred: in propriile lor forte...
    Religia imbraca forme diferite..exista crestini,catolici,musulmani,se ghideaza dupa Carti diferite:Biblie,Coran,insa ceea ce face religia sa existe in toata lumea este credinta.
    Eu cred ca exista un Dumnezeu,sfinti,icoane facatoare de minuni,respect pe cat posibil sarbatorile crestine si ca nimic din toata aceasta lume nu se petrece intamplator.
    un raspuns pentru mihar:daca ai fi citit Biblia si ai fi cautat raspunsul sigur l-ai fi gasit...si da e vorba de slabiciunea firii umane resimtita in ipostaza Sa si are echivalentul în unitatea treimica a lui Dumnezeu.''Dumnezeul Meu, de ce M'ai parasit,'' vrea sa spuna ca Duhul nu-L mai uneste pe Fiul cu Tatal, ''Datatorul de viata'' îl paraseste pe Fiu, asa cum si Tatal L-a parasit. Duhul Sfânt devine suferinta de neocolit întru care Cei Trei se unesc. Tatal se lipseste de Fiu si Acesta trece, ca într'o clipa de eternitate, prin nemarginirea dumnezeiasca a singuratatii. Duhul Sfânt, dragostea reciproca a Tatalui si Fiului, se ofera ca jertfa, îsi însuseste într'un mod specific Crucea, pentru a deveni ''puterea de nebiruit a Crucii.'' Atribuindu-i lui Dumnezeu notiunea cea mai paradoxala, cea de slabiciune înseamna pana la urma mântuirea prin dragoste neconstrânsa.
    Cam asta e ce am avut eu de spus.
    Dar...daca tu te consideri crestin adevarat e un citat:"Crede si nu cerceta!"
    Ne consideram crestini...dar faptele si gandirea noastra lasa de dorit...
    si sunt foarte putini acei ,printre care eu personal sigur nu ma numar,care se ghideaza dupa canoanele bisericesti.

12. aicititregulamentulʔ

Trophy Points:
    0
    La intrebarile aresate de tine : tu trebuie sa iti raspunzi la ele ,deoarece fiecare om interpreteaza diferit ...
    Textul biblic are multe intelesuri.
    “Dumnezeu exista pentru ca o afirma acest text adevarat.” “Acest text spune adevarul in privinta existentei divinitatii pentru ca o spune Dumnezeu insusi.”

13. cristian05

cristian05 New Member

Trophy Points:
    0
    icoane facatoare de minuni, ha! atunci majoritatea oamenilor isi arata adevarata fata, cea de egoist...omul intra in biserica si ghiciti pentru cine se roaga?!...pentru el ha! asta da dovada de altruism :)).
    cat despre sarbatori, e chiar amuzant. Romanul nostru credincios intr-o zi de sarbatoare merge la servici (sapa santuri, face bilanturi, vinde, cumpara ) si cand ajunge acasa nu mai face nici un fel de munca.. ca dehh...e sarbatoare ! :)))
    "crede si nu cerceta" ....pai acum traiam pe o planeta plata :))

P.S: totusi trebuie sa ne gandim si la suflet, nu doar la trup.

14. aicititregulamentulʔ

Trophy Points:
    0
    nu ai de unde sa stii pentru cine se roaga fiecare persoana ??? eu ma rog pentru cei apropiati si pentru familie ,iar ei se roaga pentru mine(unii) ...
    Toti apostolii Domnului au fost razboinici ai rugaciunii. Iacov ne scrie: "Rugati-va unii pentru altii"

15. aicititregulamentulʔ

Trophy Points:
    0
    cred ca nu stii la ce se refera acest scurt citat : nu se refera la stiinta ci la tot ce apartine de religie .... -madlol- adlol-
    cred ca ar trebui deschis un nou topic despre citate ,moto, etc

16. ralucutza85_sv

ralucutza85_sv New Member

Trophy Points:
    0
    pentru cristian05:cred ca ai inteles gresit ce am scris eu.
    asa ca hai sa te lamuresc:"crede si nu cerceta" este un citat biblic care face trimitere strict la domeniul religios,la credinta..si nu la alte domenii..cum ar fi cel stiintific sau oricare altul.
    in ceea ce priveste icoanel facatoare de minuni...fiecare e liber e liber sa se roage pentru ce vrea el...scrie undeva pentru ce trebuie sa ne rugam...??!nu!dar sa stii ca exista si persoane care se roaga pentru toata lumea..foarte putine...dar exista!
    "romanul" merge in zi de sarbatoare la serviciu?!pai tu iti imaginezi ce ar insemna ca ambulanta,dau doar un exemplu...sa nu lucreze o zi?-e un serviciu vital...cum sunt multe altele..si pana la urma nu traim ca acum 1000 de ani in urma...e pana la urma normal sa mergi la serviciu...pentru ca suntem in 2008 si nu in urma cu 2000 de ani,pentru ca am evoluat din multe puncte de vedere...
    sper ca ai intels...oricum avem pareri diferite...pentru ca nici un om nu se aseamana cu celalalt!

17. iulisimo

iulisimo New Member

Trophy Points:
    0
    Pt. Mihar

Nu trebuie neaparat sa studiezi prea mult Biblia sau sa ai o credinta deplina, e deajuns si o gandire logica (la care ajungi daca citesti Biblia si ai credinta). Momentele de "slabiciune" sunt de o foarte mare insemnatate. Citeste cartea lui NICOLAE STEINHARDT "D?ruind vei dobândi" si te vei edifica.
    Pe parcursul istoriei, unii (monofizitzii) au contestat umanitatea Fiului. Ziceau ca are o singura fire, cea dumnezeiasca. In primul rand aceasta slabiciune arata faptul ca a fost OM, si ca oricare om in fata mortii s-a cutremurat. Unii din ignoranta ar putea sa sa o faca pe vitejii in fata mortii, dar pentru ca Hristos este si Intelepciunea, a putut sa vada deplin adancul si semnificatia ei. Cum ca moartea inseamna lipsa vietii, adica lipsa lui Dumnezeu, de unde rezulta o parasire ...."De ce m-ai parasit?". Hristos nu vorbeste singur, doar pentru El, de aceea s-au si scris cuvintele in Biblie, pentru ca erau adresate omului. Deci si cuvintele spuse pe cruce sunt adresate noua, ca sa ne invete cum sa reactionam in fata mortii, a neantului.
    Si nici nu poti sa smulgi citatul din context. Iisus Hristos a patimit ca un om, dar a inviat ca un Dumnezeu. Unii considera filmul lui Mel Gibson ca fiind foarte sangeros. Eu as zice ca a surprins doar o mica parte din cruzimea si barbaria la care a fost supus. Stiind aceasta nu e normal sa te apuce frica? De aceea ne-a aratat noua sa aveam incredere in Dumnezeu si in planul Lui pe care il are cu noi, si sa nu ne temem, ba din contra sa ne temem de intunericul mortii, si de situatia de a fi parasiti de Dumnezeu. Este mult mai dureroasa parasirea decat toate chinurile.
    Apoi sa nu uitam ca a inviat, folosind insusi principiul de functionare al mortii. Cantam de Pasti:"cu moartea pe moarte a calcat..". Moartea este plata (rezultatul) pacatului, privita ca o boala, insa in Hristos nu s-a gasit pacat.El care era Viata, a fost inghitit de moarte, dar acesta este un nonsens. Pentru ca ne este greu sa intelegem asa ceva, sa folosesc aici un exemplu vizual familiar noua. Toti cred ca ati vazut Matrix, cum Agent Smith a transormat pe totii in copii exacte, similare lui. La fel a incercat si cu Nio, dar la cateva secunde dupa transformare, o lumina (program) care era mult mai puternica decat Smith, l-a spulberat, l-a desfiintzat din interior. Intr-un fel asemanator (nu si exact) s-a intamplat si cu intunericul mortii cand a incercat sa inghita lumina Vietii.
    Restul il las tie Miha sa il intelegi prin efort propriu si prin apropiere personala de Dumnezeu. Caci daca ai facut inceputul punandu-ti astfel de intrebari, sigur vei ajunge la un rezultat.

18. iulisimo

iulisimo New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru ralucutza..

As vrea sa stiu doar daca esti ortodoxa. Imi place ca gandesti mai profund, insa tot ce ai explicat ca raspuns catre Mihar, din punct de vedere dogmatic ortodox, este gresit, deci erezie. Eu pentru prima data aud ca Duhul Sfant s-a rastignit si este gresit sa desparti Cele Trei Persoane ale Sfintei Treimi, despre care marturisim ca este "Treime Sfanta si nedespartita"
    Si inca ceva "Crede si nu cerceta" nu este un citat biblic, ba din contra Biblia este plina de citate care te indeamna sa cercetezi si sa te fortezi sa intelegi chiar si rational orice lucru. Si daca vrei sa intelegi credinta ca instrument de cunoastere, atunci ea este folosita in vederea lucrurilor care sunt mai presus de rationalitate, care depasesc logicul, cum ar fi modul in care se desparte sau nu firea lui Dumnezeu.

19. aicititregulamentulʔ

Trophy Points:
    0
    Re: Pt. Mihar

Ar trebui sa facem putin diferentza intre: " Iisus Hristos" si "Iisus Cristos":
    asa cum "Isus" scris cu un singur "i" inseamna "magar" ...corect este "Cristos" ,deoarece este crestinism, cerstin ....si nu
    "Hristos" este cuvantul bisericesc.

20. iulisimo

iulisimo New Member

Trophy Points:
    0
    Re: De-al casei..

Ma indoiesc ca scris cu un singur I ar insemna magar...pentru ca fiecare limba il pronunta altfel, si in aramaica, limba vorbita de Hristos, suna altfel si oricum nu scriau vocalele, deci nu conta cu cati I. Modul scrierii este o conventie care arata apartenenta fiecaruia. Biserica Ortodoxa Romana a hotarat sa se scrie Iisus Hristos. Hristos, cu H, ca sa arate apartenenta noastra la ortodoxie, care a avut limba greaca ca baza si instrument de propagare. In greaca se scrie cu H: ???????. Catolicii care foloseau limba latina scriau cu C. La fel ne deosebim de sectanti si in general de cei de alte religii, cand scriem cu doi de I si nu unul.
    Oricum nu modul in care scriem este de importanta capitala, ci de cate ori pe zi Il chemam pe nume. Sau cum il marturisim prin ceea ce facem zilnic, pentru ca mi se pare ca traim ca si cand Iisus Hristos nu ar exista si nu ar fi murit pe cruce pentru noi.

Share This Page