17.3 C
London
Wednesday, June 26, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Crezi in Dumnezeu?

Discussion in 'Religie' started by robbie, Jan 18, 2006.

1. lorenzo

lorenzo New Member

Trophy Points:
    0
    Marius, discutia e f interesanta.Propun sa o reluam diseara, sau cand ne vom conecta. Iti multumesc

ca ai fost prezent pe forum, asa am petrecut un timp util.

La multi ani!

2. marius_taban

marius_taban New Member

Trophy Points:
    0
    Mai vorbim . Somn usor

3. PuturOSU`

PuturOSU` New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    Nu, Nu, Nu. la toate 3. un mare bullshit da` care a tinut lumea in sah 2 milenii si inca se mai descurca. daca ar fi sa cred in ceva de genu`...optez pentru zeii egipteni, sunt destul de vechi in bransa...stiu ei ce stiu. motiv pentru care mi`am si tras niste tatuaje reprezentative...

4. mihaelaa

mihaelaa New Member

Trophy Points:
    0
    Frumos imi place modul tau de a gandi.Foarte frumos ce spune parintele Cleopa.Nici un fir de par nu se misca fara stirea lui d zeu.

5. infamous

infamous New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Engineer
    Interesant topic. Sa raspund la intrebari. Nu cred intr-un Dumnezeu de care nu sunt sigur ca exista. In niciun caz nu cred intr-un Dumnezeu ca cel din Biblie. In biserica nici atat, pentru mine religia nu aduce nimic bun omenirii decat incultura si umilirea fiintei umane. Cititi biblia si puneti-va intrebari, puneti intrebari celor din "bransa" si veti vedea ca totul este o minciuna.

6. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Biserica poate ca ar mai castiga ceva adepti daca si-ar cere scuze pentru milioanele de oameni omorati pe vremea inchizitiei , perioada de care nimeni nu mai pomeneste nimic

7. jmthiphop

jmthiphop New Member

Trophy Points:
    0
    cred ca topicul asta deviaza mult de la insemnatatea si scopul principal al acestui site. offtopic recunosc.

Dumnezeu exista, altfel nici voi nici eu nu am fi existat nici aer nu am fi respirat nimic nu s-ar fi realizat fara Creatia Lui. Iar Dumnezeu este unul nu are infatisari, nu merge la toaleta, nu mananca ciorba si nu bea cafea dimineata. Punct

8. infamous

infamous New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Engineer
    Nici cancerul nu ar fi existat nu?

9. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    If an all-powerful and perfectly good god exists, then evil does not.
    There is evil in the world.
    Therefore, an all-powerful and perfectly good god does not exist.

Asadar problema apare doar atunci cand ii atribuim zeitatii niste "calitati" pe care in mod evident nu le are. Religiile insista sa pastreze aceste "calitati", din motive numai de ei stiute.
    Nu au o problema sa il mute de-a lungul timpului pe Dumnezeu din ceruri in galaxie, apoi in univers undeva, apoi "in tot si in toate", tot mai departe pe masura ce omul descopera lucruri noi si nu il gaseste pe acest Dumnezeu. Au o problema doar in a insista pe mentinerea calitatilor sale.

Sursa:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Problem_of_evil

Bine, cineva cauia nu ii pasa de aspectul "religie" mai mult de cat a prins de la babele de la biserica, nu ar trebui sa intre in discutii de genul, ca iese sifonat.

10. infamous

infamous New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Engineer
    Din pacate nici cei care au "studiat" fel si fel de dogme nu iasa mai "apretati", te iau cu trimiteri dintr-o parte in alta a bibliei de parca Dzeu ne-a facut asa de prosti incat sa nu putem sa-i intelegem opera. Acelasi Dumnezeu care conform altei minciuni din biblie ( turnul babel ) ne-a incurcat limbile sa apara si mai multe probleme in traducerea ei -bravo- .
    Cu trimiteri de genul, poti creea usor un roman politist dintr-o carte stufoasa de bucate.

Isaiah 45:7 “I form the light, and create darkness: I make peace, and create evil: I the LORD do all these things.” -sssst-

11. wildchild

wildchild New Member

Trophy Points:
    0
    Ca sa intaresc cele spuse de @theman73,va recomand o vizita la IL MUSEO DELLA TORTURA-VOLTERRA,ITALIA,recomandat doar celor tari de inima,exponatele sunt toate cele folosite din vremea inchizitiei,sa vedeti ce "simpatic" este "scaunul de marturisiri",ca orasel e frumos,e locul in care s-au filmat f multe scene din Twilight,New moon.

12. wildchild

wildchild New Member

Trophy Points:
    0
    Vizavi de DIVINITATE,da cred in ea,lumina divina e intruchipata in fiecare dintre noi,cred ca OAMENII sunt buni si rai deopotriva,cred in CAUZA si EFECT ,orice actiune si decizie are o consecinta,si fiecare in parte e raspunzator pt ea,asa ca hai sa fim cerebrali si sa incetam in a trata esecurile ca deciziile unui zeu si sa incepem sa raspundem pt propriile fapte.

13. nera

nera New Member

Trophy Points:
    0
    Din punctul meu de vedere "Credinta in Dumnezeu" vine din experiente personale. In fapt credinta in sine este o experienta personal, care o personalizezi in functie si de nevoi (nu este o chestie egoista, ci reala, palpabila).

14. Dr. Evil

Dr. Evil New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Gasser
    Toti suntem Dumnezei. Nu exista bine si rau, exista doar pozitiv si negativ. Nu exista lumina si intuneric, exista doar lumina, cu diferite nuante. Orice societate are nevoie de un dusman ca sa ramana unita, d-aia se inventeaza tot felul de teroristi si atacuri, altfel am fi toti liberi si am observa minciunile. Pace o sa fie cand o sa incetam sa mai luptam pentru ea.

15. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Si atunci de ce exista cuvintele "bine", "rau" si "intuneric"? Ca sa exprime toate... "nimic"?

Binele si raul exista, normal, ne ghidam dupa ele in viata de zi cu zi. Sunt notiuni abstracte inventate de om si fireste, subiective.
    Daca e s-o dam in filozofii de Facebook putem spune ca totul este nimic si nimic este totul... dar nu am face decat sa uzam tastatura si sa consumam timpul celorlalti.

16. Dr. Evil

Dr. Evil New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Gasser
    Binele si raul exista, dar sunt prea subiective ca sa intemeiezi o intreaga religie bazandu-te pe ele.
    Daca voiam intelepciuni de Facebook, mergeam acolo de prima data. Eu am spus doar ce cred.

17. Dr. Evil

Dr. Evil New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Gasser
    Cautati mai multe despre glanda pineala. Nu explic eu, ca iar aruncati cu aghiazma in mine.

Share This Page