17 C
London
Tuesday, June 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Crezi in Dumnezeu?

Discussion in 'Religie' started by robbie, Jan 18, 2006.

1. robbie

robbie New Member

Trophy Points:
    0
    Ma gandesc sa incep un topic nou, interesant. Crezi in Dumnezeu, crezi in biserica, crezi in religie, crezi in dogmele religioase? Astept pareri

2. robbie

robbie New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am fost foarte religios, pe urma mi-am pierdut credinta si am fost ateist in timpul liceului, pe urma mi-am gasit credinta. Cred ca exista un Dumnezeu, dar nu cum e mentionat in toate religiile din lume; cred ca e un fel de irenism.
    Iar biserica in ochii mei e doar o organizatie care urmareste putere si bani. Cred in multe lucruri care le zice biserica dar nu aprob tot.
    Credeti ca suntem creatia lui Dumnezeu, sau creatia unei civilizatii extraterestre care a vizitat pamantul cu mii de ani in urma?

3. Anonymous

Anonymous Guest

...Da eu Cred in Dumnezeu...!cu toata fiinta mea!!!
    ...Despre Biserica...pai nu pot sa fac tot ceea ce mi se cere din partea Bisericii...sunt prea pacatos ;D...dar nici nu incerc sa ii caut nod in papura...

...despre extraterestrii..:)....pai eu refuz sa cred ca mo fi adus vreun alien...sau mai ii treaba cu maimutza:)))...si asta refuz sa o cred ca am fost odata maimutze...mai bine Darwin zicea ca am fost un delfin si era mai placut ;D...

...despre Dumnezeu...poti sa discuti o viatza intreaga si nu ajungi la aceeasi concluzie cu altcineva cu pareri diferite(sa nu zic ateu,sau alta religie)...

...mai sunt si o gramada de carti care contrazic existenta lui Dumnezeu dar (parerea mea)...sunt doar niste aberatii de la niste persoane..care "nu au ce face cu timpul liber"...sa nu mai vb. de : "The Da Vinci Code"...

...sa imi explice mie astia care contrazic existenta Lui Dumnezeu daca exista Iubire sau nu?...sau treaba cu sentimentele cum ii???...le pot vedea?le pot palpa?...nu...si totusi exista nu?(nu ca ar fi ceva ca Dumnezeu...dar asta ii marea lor problema ...unde ii Dumnezeu???Lo vazut cineva ?Lo palpat careva?)...sa imi spuna mie Dan Brown ca el nu are sentimente si poate,poate o sa il cred si eu pe el ;D

4. robbie

robbie New Member

Trophy Points:
    0
    Codul Lui Da Vinci de Dan Brown, este doar un roman, cum a declarat si autorul, care trebuie privit ca atare. Operele de art?, arhitectura, documentele ?i ritualurile secrete descrise în roman exist?, dar interpretarea este lasata pe seama fiecarui cititor. Despre desenul "Proportiile corpului uman" este un slide-show foarte interesant la: http://www.heartoftheinitiate.com/artic ... code01.htm

Da, despre existenta lui Dumnezeu un ateist si un credincios ar putea discuta la nesfarsit, iti dau dreptate, fara sa ajunga la un compromis. Asta a si fost planul meu cand am deschis subiectul. Sunt curios altii cum vad treburile, ce citesc, etc.

Despre extraterestrii, nu stiu ???. Eram convins pana in maduva oaselor ca or fost pe Pamant cu mii de ani in urma, si daca analizezi biblia, miturile diferitelor popoare, atestate istorice etc-etc ajungi sa-ti pierzi credinta in favoarea stiintei. Aici este ispita... :) Erich Von Daniken, cel mau bun exemplu dupa mine(dupa mine la figurat ;D), are diferite teorii care sustin ce am zis, dar in multe carti a sarit calul, si totusi: nu poti contra-argumenta.

Si eu cred in Dumnezeu cu toata fiinta mea!

5. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Cred in Dumnezeu. Insa am convingerea ca religia, credinta fiecaruia este o chestie intima si nu trebuie discutata/argumentata.
    Pam pam!

6. Anonymous

Anonymous Guest

...robbie...pai ce era sa zica Dan Brown...dupa ce o scris romanul???dar oricum el ii doar un exemplu...nu reprezinta nimik..ma refer la existenta lui Dumnezeu...

...Extraterestrii???...sunt implicat in Seti(...legal sau i=)...si nu prea ii plauzibila treaba cu extraterestrii...daca te sti bine cu serverele...incearca un Seti@home...cu un boinc putin modificat si o sa vezi ce gasesti la Seti in USA...te doare capul...nu ma pune pe mine sa dezvalui "mare secret"...ca nu exista...si plus ca nu vreau sa vina "albastroii" la mine la usa:D

7. robbie

robbie New Member

Trophy Points:
    0
    Cozo... te trezesti cu un MIB la usa si-ti face o spalare de memorie :)
    Se pare ca nu avem cu ce sa ne "razboim", ink... ce zici de profetii? Mai e putin.. si se sfarseste lumea ;D

http://www.revelation13.net/#PRED

sau masonerie, sau new world order, sau-sau etc :)

8. Anonymous

Anonymous Guest

...sunt obisnuit cu ciudati pe la usa...:)))...apai la Job cred ca Serverul meu ii controlat din ora-n-ora:)))...Sper sa nu fie Morpheus si sa imi dea pilula... :D...

...ma profetii trebuie sa fie...ca doar Dumnezeu mai da cate o vorba la unul si la altul sa ne zica si sa ne verifice cum stam cu credinta...dar sunt si "balariiiiiiiiiiii"...cu gramada...eu tot citesc la catrenele lu` Nostradamus...dar...sunt fff interpretabile...cred ca orice sar intampla pe lumea asta...ii scris acolo :D :D :D (glumesc)
    ...ciudat ii ca la cei mai multi...doar dupa ce se intampla "ceva"...apar si zic...: Era scris acolo!!!...

...oricum lumea se va schimba...ca sunt prea multe care "coc"...inanuntru...trebuie sa si "bubuie"...undeva candva...de sfarsit nush...probabil cand se satura Dumnezeu de noi...harssssssssss...si GATA...

Numa Bine!

9. robbie

robbie New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu am citit cateva catrene de-al lui Nostradamus, dar nu cred ca tot ce se intampla se gaseste acolo. Cateva profetii contin date cand trebuia sa se intample ceva, totusi nu s-a intamplat nimic. A prezis revolutia din Franta si Anglia. Una din cele mai citite catrene e cel legat de sfarsitul lumii din iulie 1999:
    The year 1999, seventh month,
    From the sky will come a great King of Terror:
    To bring back to life the great King of the Mongols,
    Before and after Mars to reign by good luck.
    ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???
    si intr-un alt catren zice ca previziunile lui se extind pana in 3797 ::)

10. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0
    In liceu si facultate eram ateu convins (ATEU si nu satanist, chiar daca muzica mea preferata era/este Black Metal) ... apoi incet, incet m-am schimbat.

De cand m-am casatorit am inceput chiar sa tin si posturi lungi ... iar apropierea nasterii primului copil ma face sa cred si mai mult in Dumnezeu.

11. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Personal am avut niste experiente in ultimii 4 ani care m-au facut sa realizez ca fara ajutorul lui Dumnezeu poate nu as mai fi la ora actuala sau as fi intr-un spital de nebuni. Credinta in Dumnezeu m-a facut sa merg mai departe, sa sper, sa vad jumatatea plina a paharului si sa-mi imi fac ordine in viata cu speranta ca maine va fi mai bine. Si a fost! Fericirea pe care o traiesc acum tot lui Dumnezeu i-o datorez si sunt constienta ca poate disparea intr-o secunda...

12. nicku3se

nicku3se New Member

Trophy Points:
    0
    Dumnezeu e forta binelui.Fara El nu am fi existat. Daca Dumnezeu ne-ar fi parasit acum era haos . Daca nu ar fi existat oameni care cred si asculta de Dumnezeu nu ar mai fi existat nici macar cei care nu cred in D-zeu.Este foarte imortant sa crezi si sa asculti in Iisus. El si-a dat viata pt a salva sufletele noastre. Dragostea lui D-zeu pt oameni este foarte mare. Dumnzeu doreste din toata inima sa ne fie noua bine . Iar nimic din ceia ce ni se intampla rau noua nu este din vina Lui.Daca oameni ar asculta de Iisus nu ar mai fi nimick din raul asta.

13. proximo

proximo New Member

Trophy Points:
    0
    doresc sa aflam impreuna raspuns la aceste intrebari.raspunsul acestor inrebari framanta pe mai multi in lume.de orice neam de orice limba de orice cultura.eu ma intreb daca tatal meu si mama mea sunt cei adevarati?care pretind ca sunt.cum pot eu sa stiu ?eu nu eram cand mau facut.care este instrumentul de a afla ceea ce afirma si sustin ei. :)

14. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    DNA -- asa poti afla daca parintii tai sunt cei care pretind ca sunt.

Nu o sa afli un raspuns ci mai multe . Depinde pe care il accepti . In acest topic probabil ai aflat cateva raspunsuri ... unele demonstrate ... altele nu . Este alegerea fiecaruia asupra carui raspuns se opreste. Cum nu cunoastem (cel putin eu) adevarul absolut nu as putea sa iti spun care din aceste raspunsuri este cel bun. Eu l-am ales pe cel logic pentru ca este cel mai convingator(din punctul meu de vedere).

15. proximo

proximo New Member

Trophy Points:
    0
    atunci ma intreb.cum pot sa aflu care ete Dumnezeul meu adevarat?
    voi reusi eu sa aflu daca printii mei sunt cei biologici sau cei care mau adoptat.?haideti sa gasim impreuna instrumentul de valori care sa ne raspunda adevarului.

16. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Depinde la ce te referi cand spui parinte. Nu m-am ca te referi la o astfel de situatie.

depinde de tine pe care din ei ii consideri parinti. In cazul asta eu i-as alege pe cei adoptivi pentru ca ei sunt cei care au sentimente parintesti fatza de tine.

17. Anonymous

Anonymous Guest

Ca sa poti crede in D-zeu,trebuie sa citesti Biblia,ca si pe o poezie.Frumos,cu intonatie,semne de punctuatie si atat.Daca incepi sa o despici si incerci sa o intelegi,daca iti pui intrebari,daca verifici alte surse,rezultatul e doar unul:nu poti crede in ea.Cartea "perfecta",inspirata de D-zeu,este de fapt plina de erori si contradictii.E greu sa crezi in ea,atunci cand ai o gandire analitica.Eu personal am fost un bun crestin pana am pus mana pe o Biblie.

18. Anonymous

Anonymous Guest

A crede in Dumnezeu inseamna a crede in fiul lui Dumnezeu,Domnul Isus Hristos. E singura cale de a ajunge sa-l cunoastem pe Dumnezeu....nu exista alta( John 14:6).Dumnezeu ne accepta numai si numai prin Domnul Isus Hristos.Everything else comes from the Devil.
    De prea multe ori ne luam dupa traditii si uitam de Biblie, care este adevarul.In lume sint doua feluri de oameni...saved and unsaved.Daca crezi cu adevarat ca Isus Hristos ,fiul lui Dumnezeu,a murit pe cruce pt pacatele noastre si Dumnezeu l-a inviat din morti atunci esti salvat.(Romans10:9-10)
    Noi nu ne putem salva singurisalvarea e un cadou de la Dumnezeu....nu prin fapte ci prin credinta.(Ephesians2:8)
    Odata salvat ...ramai salvat,esti copilul lui Dumnezeu si parte din familia Lui. Diavolul nu mai poate ajunge la tine.(John 10:27-30)
    Va recomand www.lwf.org sa ascultati free of charge la sermons lui Adrian Rogers

19. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0
    mi se pare interesant ce spunea jean pierre ca el si-a pierdut credinta citind Biblia. well, depinde cum citesti. cand te apuci de citit Biblia trebuie sa pleci de la premiza ca e cu totul altceva decat ai mai citit. eu cu cat o citesc cu atat imi dau seama ce pacatos sunt si ce nevoie mare de cunostinta si iluminare am. totdeauna Biblia are dreptate. indiferent ce mi se pare mie a fi contradictir. adevarul ei e indiscutabil. dar trebuie sa fii un cautator adanc si doar asa vei gasi adevarul in ea.

20. Anonymous

Anonymous Guest

Well....nu sunt de acord.Daca te apuci sa studiezi Biblia,de la premiza ca are intodeauna dreptate,e ca si cum ai face doar lectura.Stiu ca biserica spune sa o citesti fara sa o chestionezi,fara sa ai indoielei.Dar asta e interesul ei.La fel e si pozitia liderilor religiosi musulmani,in cea ce priveste Coranul.Adica,citeste,accepta si nu chestiona.In cazul asta,singurul lucru care ne delimiteaza granitele religioase,este pozitia geo-politica.Daca ne-am fi nascut,undeva in Peninsula Arabiei,probabil acuma ne-am fi inchinat de 5 ori pe zi rostind La ilaha illa Allahu va Muhammadum rasulullahi(nu este D-zeu in afara de D-zeu,si Mohamed este trimisul sau). Daca biserica crestina cere acceptarea Bibliei,fara a o chestiona,atunci cum putem cere unui musulman de exemplu, sa urmeze calea lui Isus(asa cum il stiu crestinii,nu cum il descrie Coranul)? Daca este un pacat,analiza critica a unei carti sfinte(Coran,Biblie),cum putem face diferenta intre adevar si eroare? Ce stabileste credinta noastra?Locul de nastere trecut in Buletinul de I.?

Share This Page