11.8 C
London
Thursday, October 24, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

CRB check

Discussion in 'Consulat' started by amobi, Sep 25, 2009.

1. amobi

amobi New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o nedumerire.Cazierul obtinut in tara este echivalentil CRB ?Asa ar trebui sa fie....Si inca ceva ,acest CRB poate fi obtinut de familie dupa cate am inteles cu procura.Se i-a in consideratie acest cazier atunci cand este prezentat angajatorului?Cazierul fiind tradus de un notar public.Daca m-a poate lamuri cineva si pe mine.Multumesc

2. yonela

yonela New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa obtinerea cazierului care are un termen de zile valabilitate( parca 6 luni), am mers la translator autorizat cu el, apoi cu forma pe care a dat-o acesta...la un notar, care si-a mai pus si el o stampila. Adica, rudele cu procura vor trebui sa urmeze drumul asta. Nu dureaza mai mult de 3 zile. In cazul in care preferati un notar, acesta colaboreaza de obicei si cu un translator autorizat si in felul acesta se creeaza toate legaturile si cam asta e. Bafta!

3. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    Pentru amobi:

In UK ti se va cere sa faci CRB printr-o agentie.Faptul ca-l ai pe cel de acasa este considerat un pas catre credibilitate, chiar daca schimbi agentia pentru care lucrezi in UK si agentia noua iti va cere sa faci CRB nou, chiar daca este valabil cel vechi de la agentia anterioara la care ai lucrat.Unele agentii iti vor cere sa platesti(35-45 de lire), altele nu;majoritatea insa da.Este doar o sursa de bani, nu?Trebuie sa astepti mult, luni, pana-ti vine primul.In acest punct ar fi de ajutor cel din tara.In fiecare an trebuie sa-l reinnoiesti , chiar daca lucrezi cu aceeasi agentie.Nu poti face singura cererea, trebuie sa te inregistrezi la o agentie.Sper ca te-au ajutat aceste info.

4. roxaida

roxaida New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o intrebare.Doresc sa fac munca de voluntariat la scoala unde merge copilasul de care am grija( sunt au pair) si mi s-a cerut un asa zis certificate of good conduct cu toate ca am facut dovada unui purple card( stiu sigur ca inainte de a ti se elibera un asemenea card ti se verifica cazierul).Ma poate ajuta cineva cu un sfat? va rog mult!

5. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, si eu am vrut sa fac voluntariat, tot in gradinita, dar nu mi s-a cerut asa ceva.
    Mi-au dat doar formularul CRB-ului sa-l trimit, platit de mine si atat. Insa am renuntat la idee.
    Te mai poti duce inca o data, sa-ti mai explice o data mai amanuntit (poate vor scrisoare de la familie, sa vada cum esti).
    Toate cele bune si spor la munca!

6. roxaida

roxaida New Member

Trophy Points:
    0
    Buna si mersi pt raspuns.Am trimis deja formularul CRB si mi-au trimis o scrisoare in care ma anunta ca am nevoie de acest certificate of good conduct...Am sa incerc sa le dau un raspund in care o sa mentionez ca atunci cand am obtinut purple card cazierul a fost verificat.Altceva chiar nu stiu ce as putea face!!

7. mihaitiz

mihaitiz New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare. Recent am aplicat si eu pt o licenta de private hire driver si m-i s-a cerut acest certificate of good conduct. Cazierul din Romania tradus si legalizat la notar mi-a fost acceptat ca acest certificate of good conduct la dosar. Bafta

8. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    roxaida in munca cu copii in UK exista o multime de legi. Copiii sunt foarte protejati si personalul super verificat. Acel "certificate of good conduct" in general se elibereaza de cei pentru care ai lucrat inainte si aici ma refer la angajatori, nu la persoane fizice, cum e cazul tau.
    Sfatul meu este sa mergi personal la managerul gradinitei si sa vorvesti cu el. Uneori "face-to-face" lucrurile se desfasoara altfel.

Apropo de cazierul judiciar, pentru cei care vor sa munceasca cu copiii se face un alt fel de verificare. Citeste AICI mai multe.

9. roxaida

roxaida New Member

Trophy Points:
    0
    Inteleg ceea ce vrei sa spui numai ca eu nu am mai lucrat inainte in uk.Sunt pt prima oara aici.Am sa-ti urmez sfatul si am sa merg sa vbesc personal cu cei de la scoala si sa vedem ce au de zis.

10. monik.97

monik.97 New Member

Trophy Points:
    0
    Acest CRB, mai ales pentru cei care lucreaza in invatamant este ENHANCED DISCLOSURE, este o garantie verificata international ca nu ai fost/esti o persoana care nu este potrivita de a lucra cu copii sau/si adulti vulnerabili. Cu alte cuvinte, isi iau masuri de prevedere ca, la momentul in care te angajeaza/primesc sa fii voluntar, nu reprezinti un pericol pentru copii. Si cu siguranta nu poti aplica nici tu personal, nici scoala pentru CRB. Trebuie sa fie o terta agentie (de obicei). Cazierul din Romania face ca lucrurile sa se miste mai repede, iar timpul de astepare depinde de cine aplica. La mine a fost de doar o luna,chiar in perioada sarbatorilor de iarna, in schimb o prietena a asteptat mai bine de 3 luni. Pentru mine a aplicat o mare agentie de invatamant, pentru ea, o agentie mica de nanny. -hipno-

11. delia_dan

delia_dan New Member

Trophy Points:
    0
    Buna
    Eu sunt sofer de taxi si am un school-run: duc si aduc de la scoala o fata care se afla in sistemul de asistenta sociala. Pentru asta mi s-a cerut sa aplic (prin angajator) pentru CRB. Raspunsul mi-a venit foarte repede, intr-o saptamina. Pentru ca nu am lucrat pentru un alt angajator in UK si nu am putut furniza acel certificate of good conduct am trimis cazierul judiciar tradus si legalizat si a fost ok. Cazierul judiciar era din 2009 si a fost eliberat cu o saptamina inainte sa vin in UK. Si se pare ca a fost bun. Aveti grija de toate actele cu care veniti din Ro. Nu se stie niciodata cind aveti nevoie de ele.
    Bafta multa!

12. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    Poti face CRB fi fara agentie;intri pe siteul lor si poti face printr-o companie umbrela, te directioneaza pe site, tu sa alegi doar care tip de CRB ai nevoie:

http://www.criminalrecordchecks.co.uk/

13. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
    Se poate obtine un DBS check fara dovada de adresa (de UK)?

[Criminal Records Bureau (CRB) mai nou se numeste Disclosure and Barring Service (DBS)]

Asa am ajuns pe la: romani-online.co.uk/Utile/Acte in UK/CV-ul Tau/Video, unde apare un video cu titlul "sdfsdfsdf" care banuiesc ca a fost un test. Dar e auirea cand te astepti la ceva despre CV si apare un video cu Counter-Strike? (parca)

14. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
    Deci?

15. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
    Sper ca nu se supara nimeni daca adaug informatia (si) acolo unde trebuie:

16. seems

seems New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

Firma cu care a plecat logodnicul meu (Work Experience) ca si asistent medical i-au cerut 100 lire ca sa aplice pentru CRB. Din ce am citit pe forum ar fi trebuit sa primeasca un formular pe care sa il complezteze. Prin urmare azi i-a intrebat ce s-a intamplat cu aplicatia lui, si i-au raspuns ca nu toti trebuie sa completeze acel formular...
    Imi puteti spune va rog daca este necer acest CRB?
    Va multumesc pentru atentie si raspunsuri

17. IPS

IPS New Member

Trophy Points:
    0
    Ca asistent medical ii trebuie sigur. CRB costa vreo 46 de lire daca nu ma insel.
    Daca nu are istoric in UK este bun cazierul din Ro tradus in engleza (mie mi-au acceptat asa in NHS).
    De completat formular trebuie completat de catre cel ce aplica pt ca trebuie semnatura lui.

Sincer imi pare ca agentia a vrut sa-si traga niste bani.

18. seems

seems New Member

Trophy Points:
    0
    Iti multumesc pentru raspuns, da are cazierul din tara tradus. Stiam ca costa mai putin dar am zis hai sa trecem cu vederea, dar dupa cate vad nu am facut bine...

19. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Pe topicul Asistenti medicali in UK 2 sunt cateva experiente personale postate de diferiti useri,cu aceasta firma din Romania ce intermediaza job-uri ca asistent medical in UK,si din ce am citit nu prea sunt de bine,nu mai zic ca oferetele de munca sunt ca si Self Employed,varianta nu tocmai buna pentru a profesa ca si asistent medical.
    Prin ceea ce ne relatezi acum denota neprofesionalismul acestei firme.
    CRB-ul se completeaza personal si nicidecum nu costa 100 pounds.

20. seems

seems New Member

Trophy Points:
    0
    DA Alina, am aflat mult prea tarziu aceste detalii, este deja in Anglia de 2 saptamani, am stabilit la sfaturile unor fete de pe acest forum sa renunte la contract si sa ia legatura cu o agentie din Anglia care sa-i gaseasca un nou loc de munca, si sa aplice spitalul pentru Permit Work. Sunt doar speriata de contractul respectiv.
    As putea suna de la cei de la CRB sa vad daca intr-adevar au aplicat si daca nu macar sa am un motiv conform caruia poate pleca linistit deoarece nu au respecta contractul

Share This Page