9.4 C
London
Friday, December 06, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Contracte de munca pt. "taxi driver"

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by sebastian, Sep 25, 2007.

1. vampiras01

vampiras01 New Member

Trophy Points:
    0
    Salve lume,

Azi am ajuns acasa in Romania dupa o saptamana la curs la Taxifast in praga. Pt cei interesati cursul nu e o poanta. Trebuie sa stiti engleza la un nivel conversational minim, sa aveti permis categoria B de minim 3 ani. Daca cineva doreste lamuriri, ma poate contacta la telefon 0724365777 sau 0767769385, sau pe yahoo messenger vampiras01.

bafta

2. horiman

horiman New Member

Trophy Points:
    0
    SALUT la toti

Iata ca am mai dat si eu pe aici, vorba unui ,, versat ' de pe aici.
    M-am intors de la cursul din Praga pe data de 23 februarie. Am absolvit cursul pentru orasul OXFORD. Suntem 4 care asteptam sa plecam pe OXFORD. Nu este teapa, la Praga se desfasoara o activitate organizata si condusa de dl. Merry profesionist.

Vorba multa oricum nu face decat deliciul forumistilor asa ca eu cam atat am avut de spus, deocamdata.

Momentan asteptam sa primim de la dl. Derek detaliile plecarii noastre.

Horatiu

3. ufosarereal

ufosarereal New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor in primul rand,sunt nou pe forum si am tot urmarit discutiile postate pe acesti forum.As dori sa intreb pe horiman si pe vampiras01 daca au ajuns in uk sau in ce stadiu sunt...cu pregatirea.Va multumesc.

4. catadioptru

catadioptru New Member

Trophy Points:
    0
    Am un prieten care lucreaza deja in Crawley ,in sudul Londrei. Lucreaza 12 ore pe zi, 6 zile pe saptamana. dupa ce plateste chiria,benzina, chiria masinii,mancare,etc... pune de-o parte 1300-1500 lire pe luna. Astea sunt cifre concrete de la un om care lucreazain aceasta postura de 2 luni. Orasul este langa aeroport. (deci comenzi de la aeroport exista). Omul este multumit cu cat castiga. Corect. eu am lucrat cu salariu minim pe economie, pe contract si reuseam sa pun de-o parte cam 350 lire pe luna. Pai e mult de aici pana la 1300, nu? As dori sa atrag atentia si asupra unor aspecte care au fost prezentate TOTAL gresit la firma care a facut intermedierea in Romania (Knightsbridge):
    1)Neadevarul din Romania:AU spus la preselectie: nu trebuie sa memorati nimic, pt ca veti avea GPS la masina - ceea ce la Praga am constatat ca era complet NEADEVARAT. Trebuie sa memorezi Puncte de interes (teatre,hoteluri)cu adresa si cu cod postal . apoi se da un examen pe care il promovezi daca raspunzi corect la 90% din intrebari
    2)Neadevarul de la Praga: - din gura lui Derek : puteti castiga 4000 lire net pe luna. experienta amicului meu il contrazice:1300- 1500 net pe luna (si orasul e langa aeroport)

In sfarsit, treaba nu e de aruncat. Da, se castiga, dar nu atat cat promit ei. Va urez succes, si memorie buna! Bafta la examene.

5. vampiras01

vampiras01 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Eu am terminat cursul pt Londra. Mai am de asteptat 3 luni sa pot pleca acolo. Atat dureaza ca sa fie eliberata licenta de taximetrist(private hire license) de catre consiliul local din Londra. Dupa aceea voi pleca. O sa va tin la curent si dupa ce voi ajunge acolo.

6. dreamer2

dreamer2 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua, nu ne-am mai v?zut demult,însa v? sunt dator cu câteva zeci de mul?umiri pentru reclama f?cut?.Sincer....cei mai buni cadida?i ai no?tri vin de aici si nu de pe site-urile de joburi.M? gândesc c? se ghideaz? ?i dup? media de vârst? a celor care au combatut ceea ce am postat pe aici.
    Spre mul?umirea unora a ap?rut deja www.taxirecruitment.ro ,asta pentru cei care ar avea nevoie s? ?tie maghiar? pentru a da click pe steagul românesc (by: catalin_bejenaru ).?i dac? tot am fost etichetat ca "b?ie?a? de cartier" s? v? spun una din ciclul "s? moar? du?manii ":
    Azi am trecut cu brio de controlul "inopinant" ini?iat de ITM ?i poli?ia economic?.O fi fost de rutin? . sau la recomandareprietenii ?tiu de ce ?!
    Eu am terminat cursul pt Londra. Mai am de asteptat 3 luni sa pot pleca acolo. Atat dureaza ca sa fie eliberata licenta de taximetrist(private hire license) de catre consiliul local din Londra.
    O rectificare. licen?a de taximetrist(private hire license),nu se elibereaz? far? a da examen.Probabil te referi la faptul ca peste 3 luni se confirm? CRB ,Certificate of Good Conduct and Application Form ,adic? e?ti programat la examen.Dup? ce iei examenul acolo ,nu la vreo alta Academieastep?i s? prime?ti licen?a.
    Nu m? pot ab?inedar exemplul cu Crawley ,lâng? Gatwick Airport vine din nou ca o m?nu?? pentru c? o parte din cei care pleac? în martie,acolo îi trimitem.Avantajul e c? licen?a se d? de consiliul local de acolo si nu trebuie s? înve?i Londra.Cât despre bani....e bine....1500, ?inînd cont ca ai sc?zut ?i mâncarea ?i cazarea.În cazul în care te-ai caza singur într-o casa de 1000/lun??i ai mânca doar la restaurant.te-ai putea plânge c? nu r?mâi cu mare lucru.Deci bani sunt !
    Cam atât pentru azipromit c? atunci când timpul imi va permite,voi reveni cu nout??i.
    O zi bun? tuturor !

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Pai cum, man??? In Romania ?!? Parca era un curs pt UK ... Derek mai avea putin si facea un atac cerebral. Acum ce urmeaza? Va spus cumva cat timp vi se va opri din leafa si ce suma pt cursul "gratuit" de la Praga?

8. emilio

emilio New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor!
    Stiu ca multi asteptati raspunsuri de la mine dar din pacate lipsa timpului si a . ma facut sa nu mai intru aici.
    Probabil ca maine va voi povesti aventura mea ca taxi driver. (deloc placuta). Asa ca ... pe maine.

9. vampiras01

vampiras01 New Member

Trophy Points:
    0
    Domnule " Dreamer",

Din moment ce stiti cum se obtine licenta de private hire pt Londra ce rost mai avea aceasta precizare? Sau ar trebui sa precizam ca oricine poate sa dea examenul pentru a obtine aceasta licenta fara sa se duca la praga sau sa vina la dumneavoastra. Acelasi lucru este valabil pentru orice oras din UK care accepta si alte persoane in afara cetatenilor britanici( si aici ma refer la cetateni UE) drept taximetristi Private Hire(dupa ce obtin licenta sustinand un examen bineinteles).

Asa cum am mai spus si o precizez, in momentul cand am gasit cursul din praga, nu am gasit si alternative ale acestuia. NU fac reclama nimanui, nu am de ce. Am postat pe acest forum pentru a oferi informatii doritorilor. Eu nu am avut pe cine sa intreb despre cazare, mancare, daca acel curs era ok sau nu, daca nu faceam un drum degeaba.
    Am ales sa fac acel curs, l-am gasit ok, desi nu era un curs in adevaratul sens al cuvantului(trebuie sa stai pe un scaun si sa memorezi rute, strazi si coduri postale). Am invatat pe rupte, in 5 zile am luat examenul pt Londra (Derek Merry fiind acreditat de PCO sa sustina examenul pt Londra), si am venit acasa.
    In cazul in care plecam in londra sa obtin aceeasi licenta, trebuia sa imi platesc biletul de avion pana acolo, sa imi platesc chiria pe durata cat invatam pt curs dar si dupa aceea(cele 3 luni cat dureaza sa fie eliberata licenta). Sincer nu posed o suma atat de mare de bani incat sa-mi permit sa fac lucrul asta. Asa ca am ales singura varianta buna(desi nesigura), si anume praga.
    Toata treaba m-a costat 300 euro, si acum stau acasa si astept sa plec. Voi plati inapoi banii si apoi mai vedem. Doar nu o sa raman taximetrist in londra o viata intreaga.
    In ceea ce priveste firma dumneavoastra, pana acum nu am vazut nici un post pe forum care sa confirme sau sa infirme activitatea dumneavoastra(in afara de ceea ce ati scris singur).
    Tot ce pot sa fac e sa va urez succes in continuare dvs cat si celor care vor o viata mai buna prin taximetrie.

Bafta

Adrian Predoiu

10. ufosarereal

ufosarereal New Member

Trophy Points:
    0
    emilio chiar te rog sa ne povestesti mai detaliat daca iti permite timpul,pentru ca e atat de incurcata toata treaba asta...si nimeni nu vine cu ceva concret despre munca.Despre Praga am inteles cam cum sta treaba,dar cei care sunt deja angajati si au inceput activitatea s-au cam retras de pe forum.

Multumesc

11. horiman

horiman New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Ziuaok?

Dupa cum deja stiti, am absolvit cursul pentru orasul OXFORD. Primaria orasului Oxford nu permite aplicantilor pentru taximetrie a depune prin posta actele ( aplicatia si Police Check-ul ), prin urmare trebuie sa zburam in Oxford sa ne depunem personal actele la Primarie. Dl. Derek ne-a promis ca sapt asta vom primi datele zborului. Din nefericie este deja vineri, saptamana sta sa se termine si noi nu am primit inca nimic legat de zborul nostru pentru depunerea actelor in U.K.

Aceasta este faza in care ne aflam, ca sa raspund unui forum-ist care m-a intrebat.

Horatiu

12. horiman

horiman New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor!
    Stiu ca multi asteptati raspunsuri de la mine dar din pacate lipsa timpului si a . ma facut sa nu mai intru aici.
    Probabil ca maine va voi povesti aventura mea ca taxi driver. (deloc placuta). Asa ca ... pe maine.

BUNA EMILIO

CRED CA AM URMAT IMPREUNA CURSUL DE LA PRAGA, NU SUNT 100% SIGUR INSA. EU AM INCEPUT CURSUL PE DATA DE 14.01.08.

DACA MAI AI TIMP SI VREI, SUNT CURIOS SA AFLU DE CE SPUI CA AI AVUT O AVENTURA DELOC PLACUTA CA SI TAXI DRIVER.

SPER SA MAI POSTEZI ICI.

HORATIU

13. vampiras01

vampiras01 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Si eu sunt interesat sa aflu de ce a fost neplacuta experienta ta.

Bafta

14. emilio

emilio New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!
    O sa incep povestea de unde am ramas. Adica de la momentul in care am primit biletele de avion pre UK. Toate bune si frumoase pana am ajuns aici. Am fost cazati intr-o casa acceptabila si incepand de a doua zi am inceput sa conducem un Proton vai mama lui, ptr a ne obisnui cu drumurile si cu volanul. Dupa doua zile am avut test cu cei de la consiliu. Termenul a fost cam scurt dar asta e. Am trecut testul de conducere din prima (poate si datorita experientei anterioare in a conduce aici) dar la testul de cunostinte am avut o mare surpriza. 80% din obiectivele de care m-au intrebat nu le-am stiut. Desi la Praga am invatat peste 220 de venues-uri,etc., exact ce era mai important, la Praga nu ne-au dat de invatat. Dupa alte 2 saptamani cand am fost reprogramat am dat doar testul teoretic, l-am luat si am intrecut de a doua zi la munca. Dupa toate promisiunile de la Praga ca pana nu incepem munca nu platim nimic, nici macar mancarea, in toate aceste 3 saptamani doar o singura data ne-au platit mancarea (a doua zi dupa ce am ajuns), iar dupa o saptamana ne-au cerut si banii pe chirie la casa. In fine, am inceput munca si m-am bucurat sa fiu printre putinii soferi de la aceasta companie care m-am nimerit sa fiu pe o Octavia din 2006 ptr ca restul masinilor erau sub orice critica. Ne spunea Derek ca o data ajunsi aici uitam tot ce am invatat, ca nu o sa avem nevoie sa tinem minte ceva, ca toate masinile or sa fie noi, cu sat-nav, etc. Minune mare: masinile erau atat de jalnice si mai ales fara sat-nav si cu niste sisteme de primit comenzile vechi de peste 15 ani. Dupa o saptamana de munca am zis eu ca e multumitor: ramasesem cu 200 pounds in mana. Treaba cu chiriile.... o alta mare problema: chiria pe masina - 175 pounds pe saptamana (12ore pe zi), chiria pe casa 45 pounds iar in casa eram 5 persoane (si tot timpul ne zicea ca e cel mai ieftin), si alti 40 pounds (pe saptamana) ptr cursul de la Praga. Ca doar Derek nu ne-a tinut degeaba acolo. Si tineti-va bine: acesti 40 pounds per saptamana trebuie platiti timp de un an. Asadar revenind la munca, am zis ca 200 de pounds dupa prima saptamana e ok, in a doua sapt a fost ceva mai putin. Managerul ne-a zis ca daca vrem sa ne iasa mai mult, sa iesim atunci cand merge treaba mai bine, dar ptr asta trebuia sa luam fiecare masina 24h. Si bineinteles crestea pretul de la 175 la 250 plus restul cheltuielilor. Adica in total 335 pound pe saptamana. Asa am facut. Am luat masina 24h numai ca numarul comenzilor a inceput sa scada. Managerul ne tinea mereu morala ca nu stam cat trebuie, ca e vina noastra, etc. Trebuia sa stam cel putin 12 ore pe zi iar vineri si sambata trebuia sa stam 24 ore pe masina, asta ca sa ne ramana si noua 200-250 pounds pe saptamana. Numai ca nici asa nu mergea. Numarul comenzilor a inceput sa scada simtitor si nu reuseam sa scoatem bani nici macar ptr plata chiriei. Unul din baieti sa intors in tara dupa doua saptamani de munca. Au mai venit alti doi din care unul la fel, sa intors in tara. Asa ca am ajuns la un moment dat inainte de Craciun sa raman cu 50-70 pounds pe saptamana, banii mei. Dupa revelion sa terminat totul, stateam cate 4-5 ore ca sa asteptam o comanda care de obicei nu era mai mare de 5 pounds. Nu mai zic ca in tot acest timp trebuia sa stam in masina ptr ca aparatele erau fixe pe masina. Ajungeam sa ajung acasa sa ma pun in pat si sa adorm pe loc de oboseala si de stress. De vreo luna de zile am hotarat ca eu si inca un prieten sa plecam de la aceasta companie care practim ne jecmanea. O saptamana am stat acasa si in cele din urma am gasit o alta companie la care lucram acum si e mult mai bine desi... va spun ca din taximetrie nu se castiga atat de uimitor cum ne povestea si cum va povestea mr. Derek caruia i-am scris problemele noastre si mi-a raspuns zicand ca sunt un mincinos si ca nu este asa, ca noi nu lucram destul. Cei care l-au cunoscut pe Moses Velasco, va spun ca am tinut legatura cu el si a plecat de la Derek exact datorita faptului ca e un mincinos iar toata lumea il suna pe el sa il intrebe ce se intampla. Toate povestile spuse de Derek sunt povesti care au fost reale pe vremuri nu acum. Am vorbit si cu cei din Plymouth, care Derek in dadea drept exemplu ptr seriozitate. Si ei au parte tot de masini vechi care se strica frecvent iar chiriile sunt mult mai mari. Iar ca sa le ramana 300-350 pounds pe saptamana muncesc mai mult de 14 ore pe zi. Singurul roman pe care l-am auzit ca fiind multumit era in Londra. Asa ca dragii mei... fiti cu mare bagare de seama unde mergeti. Ptr cei care vor sa vina aici fara cursul lui Derek.... sa stitit ca se poate. Sunt multe firme care angajeaza mereu soferi, tocmai datorita faptului ca vii unii stau putin si apoi pleaca. Singura problema este ca trebuia sa aveti bani de cazare si masa iar de la consiliul local puteti obtine toate detaliile in legatura cu testul pe care trebuie sa il dati.
    Multa bafta tuturor, si promit ca am sa revin cu completari.

15. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Interesant ce spui tu emilio, cel putin pt mine. Te-as mai intreba daca ai semnat cumva un contract, la Praga sau in UK, si ce prevedea acel contract. Firma din UK nu avea nici un fel de obligatii cu privire la un anumit nr de curse pe zi, sau o anumita suma minima pe saptamana care sa ti-o plateasca compania angajatoare? Sunt foarte curios sa aflu mai multe amanunte despre experienta ta ca sa stiu la ce pot sa ma astept.

16. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Emilio, sincer imi pare rau pt. experienta cu taxi.Daca tot vrei sofat incearca la o firma de autobuze unde iei £9/h si te scolarizeaza...mai mult de £9-10/h nu poti face din sofat.

17. emilio

emilio New Member

Trophy Points:
    0
    Nu exista absolut nici un contract cu nici una din parti. Asa ca te pot trata cum vor, depinde doar de manager.
    Cat despre sofat, Dud, mersi dar cred ca nu o sa mai fie ptr multa vreme. Tot caut un job in IT, ptr ca asta am facut o viata si nu soferia. Am incercat asta ptr ca atunci mi sa parut o portita rezonabila de a veni in UK si in acelasi timp de a avea ceva de lucru pana imi voi gasi ceea ce caut.

18. vampiras01

vampiras01 New Member

Trophy Points:
    0
    Emilio,

Multumesc mult pentru faptul ca ai raspuns pe acest forum, eu ca si multi altii suntem interesati de ceea ce o sa gasim in UK. As dori sa stiu mai multe despre ceea ce ti s-a intamplat. Te-as ruga sa-mi scrii un mail sau un PM cu numele si adresa firmei unde ai lucrat la inceput precum si orasul in care ai lucrat.Adresa mea de mail e vampiras01@yahoo.com .
    Multumesc inca odata,

Adrian

19. emilio

emilio New Member

Trophy Points:
    0
    Nu cred ca este foarte important numele firmei, dar il voi face public ptr ca nu vreau sa aud de alti romani care au luat teapa cu aceasta firma: A1 Cars, Northampton. Si sa stiti ca nu sunt foarte multe firme foarte serioase in raport cu soferii lor. (doar cu cei englezi, care de fapt sunt prea putini). Marea majoritate vor doar sa isi vada banii luati pe chirie si cam atat. Ca sa nu mai zic ca majoritatea managerilor de firme de taximetrie nu sunt englezi. -scared- cared-

20. vampiras01

vampiras01 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult Emilio.

Bafta

Share This Page