10.4 C
London
Thursday, October 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Contracte de munca prin agentii

Discussion in 'ARHIVA' started by spin, Jan 23, 2007.

1. spirit_braker

spirit_braker New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu prea "inteleg"! UNDE ati gasit de lucru? ce ati gasit de lucru?
    Spre ex. eu ma orientasem spre farms sau food operatives.. dar nada.. niciun raspuns.. This sucks.. asadar, m-am reprofilat si am inceput sa aplic la fel si fel de joburi.. in afara de jobsite.co.uk, puteti sa mai postati 2-3 link-uri care "au dat rezultate"?
    Multumesc anticipat.. si fie-va mila de noi.. :D

2. spirit_braker

spirit_braker New Member

Trophy Points:
    0
    Ce parere aveti de "support worker" - cu alte cuvinte, pentru un salariu cuprins intre 6.15 si 9.15 pounds, trebuie sa asistati persoanele cu anumite probleme (fizice, psihice etc). Din cate am inteles au fel si fel de hobby-uri si incearca sa fie persoane "normale". au preferinte la pub-uri, la discoteci, la facultati etc..
    Suna promitator.. voi ce parere aveti? este asta un job de "inceput", este ceva ce ne poate deschide drumul? sau de ce nu.. sa ramanem chiar acolo (exista posibilitatea de superior support worker- cu salariu intre 9.15 si 13-14 pounds).
    Astept parerile voastre.

3. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Spirit, trebuie sa fii mai specific in intrebarea ta. Ne intrebi ce credem despre support worker, dar nu specifici din ce perspectiva. Din perspectiva banilor, a implinirii profesionale, a viitorului acestei cariere etc.

Daca ar fi sa consider pozitia de support worker din pdv general, as spune ca e minunat. La urma urmei, fiecare loc de munca e util si necesar, si foarte bine daca se gaseste cineva pregatit pt jobul respectiv. Eu una nu am prejudicii si nu judec oamenii dupa munca pe care o fac, atat timp cat o fac cu daruire si profesionalism. Poti sa fii si maturator pe strada si doctor, atat timp cat iti faci munca cum trebuie si ii respectii pe toti cei implicati. Asa ca parerea mea personala e GO FOR IT, daca ai ocazia sa lucrezi in domeniu. Salariul mi se pare acceptabil (dupa taxe va fi cam minimum pe economie) dar dupa cum ai spus si tu, e un inceput, si apoi, vezi tu daca iti place sau nu, daca se potriveste caracterului si aptitudinilor tale. Sunt sigura ca exista si posibilitati de avansare, pt ca in timp vei avea sansa sa faci poate cursuri de specializare sau de pregatire la nivel mai inalt.

Bafta!

4. catalina_1703

catalina_1703 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!eu sunt studenta la Bucuresti la Universitate dar m-ar interesa foarte mult sa ma inscriu la un colegiu la Londra.Prietenul meu e deja acolo asa ca am asigurata cazarea insa nu stiu cum se procedeaza cu inscrierea...ce conditii suntsunt locuri pt straini sau cum e...si cam in jur de cat este taxa pe an?m-am inscris si la cursurile cristine valmy de make-up si din cate stiu sunt recunoscute in ukdaca stiti contrariul va rog sa-mi spuneti...eu sper sa am mai multe sanse sa imi gasesc de lucru...lucrez si in receptie la o clinica privata...nu stiu daca e valabil in uk...anyway...va rog sfatuiti-ma ce sa fac pt ca imi doresc mult sa plec la inceputul lui iulie la prietenul meu dar vreau sa gasesc o cale cat mai buna -time-...voi care stiti deja cum merg lucrurile ma puteti ajuta cu un sfat,pls... :-??
    multumesc.

5. Anonymous

Anonymous Guest

Pentru un astfel de job trebuie sa ai calificare, cursuri in domeniu, cazier judiciar si alte chestii ca:referinte, experienta...
    Salariul este foarte bun (ex £9/hour) dar se intra foarte greu. Ceva gen asistent medical cu experienta. Nimeni nu iti da un bolnav fizic sau psihic pe mana pana nu te verifica la sange.

Un alt site ar fi jobcentreplus, care este site-ul guvernului. bine pus la punct si iti poti cauta singur job in ce zona doresti.

Succes tuturor!

-sunny-

6. andrey 2006

andrey 2006 New Member

Trophy Points:
    0
    sal eu am gasit ceva de felul{live in care work}care ofera bani buni dar cer work permit..care nu-l avem....exista ....careva oare care sa aplice pt noi??pt work permit..am intrebat la multe firme cu live.in care work dar nimeni nu aplica pt noi..nici o firma..stiti cumva firme..care sa aplice pt work permit..contra cost?sau cel mai bine faci au.pair un an si apoi aplici singur...sau facem "studenti" cursuri...pt part time si dupa 1 an aplici pt work permit?

7. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    -fart- art-

cred ca asa ar fi cel mai bine..parerea mea....sa te faci student...part time 20 de ore mi se pare si apoi dupa 1 an , Registration Certificate blue card :D

8. Anonymous

Anonymous Guest

Cred ca ce-i in mana nu-i minciuna si lucrul facut cu mana ta, e bun facut!

De ce cauti firme care sa aplice pentru work permit? Doar angajatorul aplica pentru un work permit si implica (virgula) ca tu sau altii sa cautati jobul mai intai si sa va intelegeti cu angajatorul sa va faca work permit.

Timp pierdut si poate vrei sa te frigi ca altii, de exemplu Lacramioara(topicul Agentie romaneasca de recrutare).

Mai bine castigi cateva luni de curs, inveti si ceva, iti imbunatatesti limba engleza, si un curs facut in Uk, nu conteaza care, este altfel vazut de angajatori.(Experienta personala).

Mult succes, si mai gandeste-te. este perioada in care poti opta pentru un curs.

-sunny-

9. andrey 2006

andrey 2006 New Member

Trophy Points:
    0
    sal stii niste cursuri de meserii cumva??dar sa-ti dea si dreptul de part time job

10. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    ...toate cursurile serioase au part time job...

11. siki

siki New Member

Trophy Points:
    0
    Buna cu toti,

Numai azi am dat de acest forum (din pacate), deoarece am gasit multe informatii utile cea ce acuma stiu dar am trecut prin multe sa le aflu. Whell that's life. In fine ... sunt de trei luni in UK, si am venit sa-mi "incerc norocul", cu prietena. Ea este din Ungaria iar eu din Romania. Treaba e ca as fii primit mai multe slujbe (duty manager in hotel, receptionist etc.) dar cand au auzit de WP (Work Permit) toti au spus ca le trebuie cineve Acum. Avand in vedere ca inca am 2 ani de universitate in Ungaria ... sunt "capabil" numai pt. Low Skilled work. Din pacare in aceasta bransa inca n-am gasit nimic. Acum am hartiile la HMRC pentru Self Employed. Am fost si pt. NINO si totul se pare ca merge binisor (inafara ca inca nu am clienti si nu am bani din ce sa invstesc :p ) ) Nu stiti cam cat dureza sa primesc hartiile de la HO daca ma insctiu la un curs cat ar costa ? Pentru ce fel de cursuri as putea primi student wp? (din motive financiare acum va trebui sa optez pt cel mai ieftin :S, dar sa vedem ce informatii mai primesc, deoarece dupa cum vad Voi aveti a lot more experience in acest domaniu.

Va astept parerile ...

Mersi mult!
    Siki

12. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Siki, in primul rand, intrebarile tale nu au nici o legatura cu subiectul acestui topic. Mai departe, se vede ca nu prea ai chef de citit pentru ca in cadrul forumului s-au dezbatut toate aceste subiecte care tie iti sunt necunoscute.
    Sfatul meu este sa citesti mai intai regulamentul acestui forum, apoi ar trebui sa rasfoiesti putin subiectele din sectiunea "Emigrare", iar apoi daca mai ai nelamuriri posteaza intrebarile tale in cadrul topicului potrivit si nu la intamplare.

Fara suparare, dar aici nu oferim "informatii a la carte". Pentru cei care nu au timp sau bunavointa sa citeasca si sa se informeze, exista avocati, firme de consiliere.

Succes! -salut-

13. siki

siki New Member

Trophy Points:
    0
    Ahoy captain ;) Mersi de indrumari ... foarte folositor -ww-

14. florian81

florian81 New Member

Trophy Points:
    0
    CENZURAT

15. Anonymous

Anonymous Guest

mhhhmmmm

Interesant de aflat.
    Mai ales despre portofoliul impresionant de clienti, despre care tu stii atat de multe!

Aroma de reclama cu iz de marketing strategy. -no-

Florian, daca ai de publicat un anunt, foloseste ribrica Anunturi gratuite sau contacteaza-l pe Administratorul site-ului, Adrian Cherciu.Detalii in stanga la Despre noi.

Mult success.

16. seba23

seba23 New Member

Trophy Points:
    0
    Ce parere aveti de firma ROMJOBS din galati ? Ei nu percep comision decat la semnarea contractului. A mai fost cineva plecat prin ei ? Multumesc

17. bogdanel

bogdanel New Member

Trophy Points:
    0
    Salut la toata lumea! Sunt de trei sapt in Anglia si am inceput sa lucrez de o saptamana. Sunt student si am venit cu o firma (work and travel) care se ocupa cu plecarea studentilor. Am si eu o intrebare contractul meu este de 8 luni. Dupa ce mi se termina contractul, ce pot sa fac ca sa obtin permisul de munca?

18. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Bogdanel

Aici gasesti informatiile despre work permit si pasii care trebuie urmati de catre compania unde lucrezi. Sper ca la asta se referea intrebarea ta.

http://www.workpermit.com/uk/work_permit.htm

Nu se stie ce surprize placute ne poate rezerva anul 2008... -angel2-

19. Anonymous

Anonymous Guest

90% din agentiile care au programul rotk&travel pt uk lucreaza cu www.twinuk.com , care cer vreo 400£ pentru toata treaba.
    restul de 10% probabil sunt tepe

20. ara_be_la

ara_be_la New Member

Trophy Points:
    0
    Ne tzapesc sau nu agentiile de plasare a afortei de munca?

Salut,
    maine eu si prietenul meu mergem frumos la o agentie de plasare a fortei de munca.
    Este din Brasov si se numeste DANFIL SRL.
    Ce spun baietii de acolo: va dam contract pe un an la un azil de batrani (care giver-ri), yellow card ( ptr ca am fi cumva ca la un colegiu timp de un an), intr 5.5 si 6.5 lire brut pe ora si multe altele....totul s-ar rezolva in 2 -3 saptamani...
    Acum problema se pune asa: baietii astia spun adevarul sau doar vor sa ne usuce de vreo 1500 lire( -silent-), si dupa aia sa dispara ca magarii in ceata?
    Eu am oarecum un "cazier" al firmei ,....pare ok, exista pe bune , nu are datorii la stat, ba chiar e profitabila...:)
    Ce pot sa mai zic, ne dorim mult sa plecam din tara asa ca o sa incercam, dar nici nu vreau sa riscam atatea bani...totusi. O fi cineva pe forum, care o stii ceva de firma asta(sau sa-mi recomande alta), si sincer, mi-ar fi de un real ajutor.
    Pana una alta, ma bucur ca m-am alaturat vouasi sa auzim numai vesti bune(de la agentii... :p

Share This Page