14.5 C
London
Monday, April 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Contracte de munca prin agentii

Discussion in 'ARHIVA' started by spin, Jan 23, 2007.

1. andrew26

andrew26 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!

Am auzit si eu de cursurile de tip sandwish. Stie cineva daca la acceptarea plasamentului se semneaza un fel de contract?
    E adevarat ca se asigura un minim de 40ore/saptamana de munca?? si daca se specifica acest lucru in contract?
    Cu cei 5.35lire/ora (intr-o luna aproxim.900lire) din care 100-150lire cazare, se poate trai? in sensul ca iti ajung sa mananci si strictul necesar de living???
    Este cineva care a participat la astfel de plasamente in urma cursului sandwish?

Multumesc!

2. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    £100-150 cazare? ...poate in parcare...

3. Anonymous

Anonymous Guest

Eu chiar nu inteleg de ce apelati la tot felul de agentii,platiti o caciula de bani si apoi va plingeti pe chat sau mai stiu pe unde cit de rai si corupti sint romanii.Personal cunosc 16 fraieri din Bacau care au ramas fara bani dar au niste chitante de la un srl de apartament(care intre timp a disparut).Din p.de.v legal srl-ul nu poate pati nimic pt ca banii pe care ii dati nu va garanteaza decit procesatul unor acte,deci srl-ul respectiv si-a respectat clauza contractuala(daca ati incheiat un contract) si nu face decit sa speculeze ...hmm..."credulitatea si disperarea oamenilor de a scapa de mizeria de-acasa,ascunzindu-se in spatele unor contracte intocmite stufos dar "beton" ptr. ei.
    Deci nu credeti c-ar fi mai bine sa stati 3-4 ore pe zi pe forumul asta si abia apoi sa luati o decizie?! Banii pe care-i platiti aiurea va sint necesari aici,daca v-ati hotarit sa veniti.
    Stiti cum incepe imnul nostu? DESTEAPTA-TE ROMANE!!!

4. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Adi_cu_familia bine ai venit printre noi! -party-

Din pacate din Romania lucrurile se vad altfel si oamenii sunt absolut disperati (disperare care duce de multe ori la gesturi necugetate=>prostie). Lipsa de informatie, comoditatea, anturajul, naivitatea, etc ii imping in pragul acestor agentii care le iau sute de euro pentru niste promisiuni. Si stii ce fac atunci cand ajung in Londra? :) Dau bani la asa numitii "avocati" care completeaza formularele pentru ei, pun documentele in ordine si le trimit la Home Office. Asa da munca -scratch- cratch-

Chiar ca....DESTEAPTA-TE ROMANE! Sau cel putin nu te mai plange!

-wave-

5. gabbie

gabbie New Member

Trophy Points:
    0
    Redalfa... eu cunosc 6 persoane care au venit cu Business Activ Consult. Cred ca e o firma serioasa, dar cam costisitoare . Au venit legal, cu job in regula, dar i-au costat o gramada de bani si a durat destul de mult tot procesul asta - de la 3 la peste 6 luni! Ceea ce mie mi se pare cam mult. Daca deja ai platit avans... tu stii daca vrei sa continui cu ei, eu zic s amai insisti cu telefoane, nu astepta sa te contacteze ei. Sunt si alte firme mai ieftine daca te razgandesti...
    bafta!

6. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    Pt Andrew 26, Sorin si altii care sunt interesati de cursurile tip sandwich...
    Este un topic pe forum numit 'Un alt fel de student' si acolo aveti multe informatii...
    Nu va faceti griji ca nu va puteti descurca cu 5,35 lire / ora...la un min de 40 ore pe sapt...ca nu e de loc adevarat, chiar o sa si puneti bani deoparte...
    Si daca cunoasteti engleza la un nivel acceptabil nu apelati la firme interemdiare, ci luati legatura direct cu colegiul respectiv
    Bafta

7. Anonymous

Anonymous Guest

sunt fartescu ghiorghita si am dat niste bani ca sa pot sa ma duc intr-o tara sa muncesc ,in anglia si domnul mircea stan mi-a fct mai multe promisiuni dar pana acum nu s-au adeverit nici una ...si sediul unde am dat bani nu mai exista acolo as vrea sa stiu unde s-a mutat ...am nr domnului mircea stan dar de cand sa mutatsediul nu imi mai raspunde la tel....am avut incredere in el si nu ma ajutat cu nimic ...sper ca nu am luat teapa pt ca bani care i-am dat nu sunt putini si nu am conditile necesare ca sa ii pierd ..as vrea macar sa recuperez jumatate din bani am un copil de crescut...va rog mult sa ma ajutati...sper ca increderea ihn dumnealui nu a fost in zadar ...am mare nevoie de un rasp macar sa stiu unde sa mutat sediul...ma amanat pana acum si cred ca nu se mai poate rezolva cu plecarea dar macar sa recuperez jumatate din ei...nu cred ca domnul mircea stan sta in cei 700 de euro ai mei ,sa se gandeasca ca am un copil de crescut ....sper ca voi primi un raspuns si credetima ca chiar daca pt dumnealui ii se par putini bani pt mine sunt multi ..sper sa se gandeasca...eu inca sper ca este un om de incredere...nr meu este 0742280340...sper ca o sa ma contacteze cineva

8. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Trist cazul de mai jos. Nu o sa inteleg niciodata de ce ai avea incredere intr-un strain sa ii atatia bani! :-?? -no- Mai ales ca asemenea cazuri in Ro sunt atat de des intalnite...si mediatizate...Nici nu stiu daca ar fi cazul sa te duci la Politie sa il reclami, presupun ca nu ai nici o dovada ca i-ai dat acei bani (un martor, sau o chitanta, o adresa, un nr de tel, eventual o alta victima).

-help- -scratch- cratch-

9. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0
    Fartescu, nu esti primul si, din pacate, nici ultimul cu astfel de situatii; sincer nu cred ca o sa-l mai gasesti pe acel domn, si chiar daca o sa-l gasesti...cum o sa-i iei banii inapoi?!
    Nu sunt destul de dese si, asa cum a spus si Negrutxa, mediatizate cazurile astea sa fie invatatura pt viitor???

10. Anonymous

Anonymous Guest

Subscriu si eu!
    Mare dreptate are Negrutxa!

Parca era Monici aici pe forum(de la un ziar), pe care o interesa romanii din Anglia, si vroia povesti.

Se poate lua legatura cu ea? Sau macar dl Fartescu sa-i scrie un PM.

Mediatizarea e cea mai buna solutie pentru a se evita tepele.

-sunny-

11. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Fartescu, am mutat raspunsul aici, te rog continua discutia pe un singur subiect - acesta.
    Multumesc.

12. Anonymous

Anonymous Guest

Gabbie, iti multumesc mult pt. raspunsul si parerea ta!
    Noi am aplicat pt. "necalificati in ferme si fabrici" costurile fiind:
    -250 euro comision agentie (in 3 transe)
    -800 lire AWC
    -transportul ne priveste
    Ni se asigura:
    -cazare (contracost)
    -un venit de cca 6 lire/ora (8 ore/zi)
    -plecarea in 2,5-3 luni
    Singura cerinta a angajatorului este varsta maxima 31 de ani.
    ACESTE INFORMATII LE-AM PRIMIT DE LA AGENTIE.
    ACUMA VA ROG SA VA DATI SI VOI CU PAREREA DESPRE; COST, VENIT ETC.
    ASTEPT SFATURILE SI PARERILE VOASTRE.
    Mersi mult!

13. johnro

johnro New Member

Trophy Points:
    0
    salut

si eu incerc sa plec prin MDEgo. am dat CV-ul , trebuie sa dau si recomandarea+ banii de inceput

contractul pe care ei m-au pus sa-l semnez mi se pare foarte slab gandit
    (ink nu l-am semnat)
    are greseli si predomina foarte mult cuvintul "viza". mai trebuie viza ca sa vii in UK? eu stiam ca nu.

stie cineva cum ash putea sa ma inscriu la cursurile sandwich direct in UK? sint sigur ca si cineva din Anglia cauta oameni pt asha ceva...sau poate direct la Colegiu (sau cum s-ar fi numit)

multumesc anticipat.

14. Anonymous

Anonymous Guest

Daca tie ti se pare slab gandiit si nefondat, un om simplu, ce parere ar avea un avocat despre contractul cu pricina? Ca ar fi valid cumva?

Si ca intr-adevar nu-ti trebuie viza o stii si singur. Ai bani de aruncat pe fereastra unei firme poate condusa de un alt domn Mircea Stan care l-a pagubit pe dl nostru Fartescu?

Mai bine ganditi inainte sa platiti! Hoti sunt peste tot, nu numai in Romania!

Numai bine!

-sunny-

15. flipp

flipp New Member

Trophy Points:
    0
    salut. m-am gandit si eu sa-mi iau lumea in cap vreun an de zile asa....si daca tot o fac am zis sa fac o treaba buna din prima...adik sa-mi iau un job de aici printr-o agentie. problema este ca agentii sunt o gramada....dar ramane vechea problema..cat sunt de seriosi. am gasit o firma din timisoara MDEGO care are o oferta care merita luata in seama. ei spun ca pt 1350 lire asigura un fel de practica platita la un hotel din uk. in banii astia ar intra: 4 sapt de curs(receptioner, barman, ospatar...) cazarea pt astea 4 sapt fiind inclusa in pret ..dar te cazeaza la o familie din uk, si restul pana la un an practica platita cu aprox 1000/luna la un hotel care-ti asigura masa si cazare pe toata perioada. suna destul de bine ...nimic de zis....dar nu am auzi pe nimeni care sa fi plecat prin ei...si parca nu as vrea sa fiu pacalit de atatia bani:) . cu engleza stau destul de bine asa ca n-ar fi probleme la interviu... dar se merita sa incerc???
    mai ales ca sunt din galati si ar trebui sa traversez toata tara ca sa ajung pana la ei.
    daca a-ti auzit ceva despre MDEGO va rog sa-mi spune-ti si mie....pt ca www.mdego.ro este in constructie de vreo 2 luni :mad: ..ms mult

16. Anonymous

Anonymous Guest

Draga Flipp

iti inteleg nerabdarea dar poate nu ai auzit de destule tepe si sunt sigura ca nici nu ai citit cu atentie forumul.
    Mi-ar place sincer sa iau banii de care vorbesti tu si prestand munca aceea.

Uite, o s-o iau cu inceputul, doar ca sa te ajut sa te hotarasti, sau sa-ti faci o idee despre cum ar putea fi.
    1. Ai spus £1350. Mi se pare mult pentru o firma din Timisoara, care trimite un roman intr-un loc despre care se poate informa singurel.

2.Ai spus un fel de practica: ce asta asta? Este practica sau nu? Nu poate fi decat un curs sandwich cu un plasament pentru care agentii economici platesc mult mai putin decat salariul minim pe economie(£5,45/ ora).
    Pentru cei care lucreaza prin scoli este undeva in jur de £4 / ora. Pentru ca un angajator, employer, incheie un contract cu o institutie(scoala, colegiu, universitate) si plateste forta de munca mai putin. Este vorba despre economie si ajuta compania sa isi mareasca profitul si totodata sa aiba angajati cand are nevoie. Se practica in UK foarte mult.

3.Cursul despre care vorbesti l-ai putea face singur aici, fara sa te inscrii printr-o agentie.Se gasesc cu carul. In sensul ca te poti inscrie la fel de fel de institutii.Se numesc cursuri de Hospitality care variaza de la cateva luni la cativa ani. Depinde ce vrei, unii fac cariera, termina degree-ul in management in hospitality, sau tourism si etc.

4.Cazarea la o familie din UK, care este inclusa in pret... Nu imi suna a sinceritate. Cazarea la familii se face pentru studenti si nu am auzit pana acum sa se perceapa taxe pentru asta. Poate iti inchiriaza ei o camera, cu 200-250 de lire pe luna, in urma careia ar trebui sa ai un contract de inchiriere.

5.Referitor la 1000 de lire pe luna...ma cam indoiesc. La banii despre care ti-am vorbit, adica sub minimul pe economie ca student plasat la hotel, iti garantez ca nu iei 1000 / pe luna. Aici 1000 de lire sunt bani. Nu sunt 1400 de euro cu care cumperi un TV si atat. Poate acum iti este usor sa convertesti 1400 de euro intr-o 1000 de lire, dar ajungand aici, ai sa obeservi ca LIRA ESTE GREA.ECONOMIC VORBIND. Se castiga greu, si are foarte mare valoare.

Suna gol si fara sens, dar ai sa intelegi numai atunci cand ai sa iei primul salariu dupa munca depusa(mai discutam despre asta) si ai sa constati ca 1000 de lire o faci in cateva luni (dupa ce traiesti si tu si respiri aer de UK).

Locul unde lucrez, are tineri angajati, studenti in plasament. Stiu de manageri in hospitality nu de barmani, dar o sa incerc sa aflu mai multe amanunte. Stiu doar ca p-lasamentul dureaza 12 luni, 6 luni in a doua jumatate a anului 2 si prima jumatate a anului 3.

Iti pot recomanda un concern care se ocupa cu asa ceva, angajeaza starini, si are diverse programe de training in diverse tari. Firma mare se numeste Accor. Are hoteluri de toate categoriile in toata lumea si se intampla sa aiba si joburi advertised pe internet. Poate gasesti vreun indiciu pe la ei.

Mai cauta si tu combinatii de cuvinte: hospitality courses, sandwich courses hospitality9nu barman), training courses etc.

Bafta!
    -sunny-

CITESTE AICI:
    Careers
    Leeds Met is one of the leading providers of
    hospitality education in the UK.
    Throughout the academic year, we are
    regularly in contact with companies who
    want to recruit our students to their
    graduate positions and management
    programmes.
    Accor
    www.accor.com/jobs
    Compass Group
    www.compass-group.com
    De Vere Hotels
    www.devereonline.co.uk
    Firmdale Hotels
    www.firmdale.com
    Hilton Hotels
    www.hilton.co.uk
    Malmaison Hotels
    www.malmaison.com
    Marriott
    www.marriott.com
    Mitchells & Butlers
    www.mbplc.com
    Radisson Hotels & Resorts
    www.radisson.com
    Scottish & Newcastle
    www.grads.me.uk/
    Shire Hotels
    www.shirehotels.com
    Sodexho
    www.sodexho.co.uk/careers/index.htm
    Tragus
    www.tragusjobs.co.uk
    Whitbread
    www.whitbread.co.uk
    The websites listed here are not endorsed
    by Leeds Metropolitan University and the
    University does not have any control over
    their content.
    Student

INTREGUL MATERIAL: www.leedsmet.ac.uk

17. johnro

johnro New Member

Trophy Points:
    0
    salut

am cautat pe net sa gasesc pe cei din UK care fac cursuri de pregatire+practica platita in hoteluri/baruri dar nu prea am gasit

stiti voi firme care fac aceste cursuri sandwich?
    poate e posibil sa am inscriu direct fara sa platesc intermediari din Romania :)

am cautat pe net si cazare. am gasit cu 200 lire pe saptamina ceva frumos si mobilat. vreau sa va intreb cam la cit s-ar mai ridica costurile cu utilitatile (apa/gaz/curent/TV/internet)

am inteles de al nishte prieteni care au fost in UK acum citeva saptamini ca au putut trai destul de bine 1 saptamina cu aproximativ 70 lire (alimente pentru 2 persoane). e posibil asha ceva sau au fost la cura :)

multumesc -wave-

18. cris65

cris65 New Member

Trophy Points:
    0
    buna Johnro, la costul chiriei se adauga si council tax , un impozit pe locuinta pe care tu trbuie sa-l platest , si costul depinde de zona si oras, iar apoi gazul este destul de scump cam 70 £ cel putin eu atita platesc, lumina cam 40-50 £. Apoi tel, daca vrei sa ai , skytv si etc. Intradevar cu 50£ cam poti minca o saptamina o persoana dar cam strimt. Iti dau aici un site unde poti cauta de lucru in turism ; www.caterer.com
    Iti doresc succes !

19. johnro

johnro New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc pt informati. o sa ma uit si pe site sa vad ce face...

(cum se spune in engleza la ajutor de bucatar? :)

20. johnro

johnro New Member

Trophy Points:
    0
    salut din nou :)

eu voi ajunge in UK in jur de 15 mai. am ales un program sandwich de aproximativ 12 luni (3 sapt curs+11luni practica platita+1 sapt curs)

intrebarile mele ar fi urmatoarele:

oare pot sa-mi mai iau un part time legal?
    (incerc in constructii sau curatenie)

daca da, trebuie sa obtin ceva acte/permise?

cam cu ce acte ar trebui sa vin UK ca sa le am pe toate :)?
    (certificat de nastere,acte de proprietate? cu actele personale vin sigur la mine)

vreau sa vin cu mashina (proprie si personala)
    inafara de asigurarea obligatorie si CASCO(preventiv) + carte verde ,ar trebui sa mai obtin si alte acte?

pe unde ar fi bine sa intru in UK ? ar fi bine cu vaporul sau cu trenul ?
    (pe net am vazut ca sint mai multe rute si preturi pe masura)

thanks for helping.

Share This Page