8 C
London
Wednesday, November 13, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Contract 6 luni posibilitate Blue Card?

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by glide, Dec 11, 2009.

1. glide

glide New Member

Trophy Points:
    0
    Salut si bine v-am gasit din ce-am citit pe acest forum am descoperit ca sunt multi membri care cunosc bine legislatia britanica.

Problema este urmatoare:

In 2007 am participat la un program pt studenti Concordia prin care am obtinut 6 luni permis de munca la o ferma din Anglia, dupa 3 luni in care nu am facut aproape nici un ban am decis sa apelez la transferul permis. Dupa transfer am nimerit ff bine la o alta ferma in Scotia unde am lucrat inca 3 luni aproape si am fost f multumit.

Din ianuarie 2010 am un nou contract de data asta nu ca student ci ca nonstudent pe inca 6 luni.

Dupa prima luna de munca in Anglia am aplicat pt. insurance number pe care l-am si obtinut (situatie bizara deoarece eram deja angajat si angajatorul trebuia sa se ocupe de la inceput de asta)

Stiu ca trebuie sa am 11 luni fara pauza la acelasi angajator pt a putea aplica pt. Blue Card

Intrebarile ar fi:

1. Se cumuleaza cele 3 luni din 2007 cu cele 6 care vor fi acum? (in fond sunt pt acelasi angajator)

2. Pot aplica acum pt. yellow card? (desi nici eu nu stiu de ce as face asta avand in vedere ca imi va fi de folos abia dupa 12 luni pt a putea aplica pt cel Blue)

3. Ce beneficii as avea cu yellow card? (odata obtinut acesta expira?)

4. Ce ma sfatuiti sa fac pt. a putea obtine Blue Card-ul?

Multumesc

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    glide a scris:
    Ti-ai raspuns singur!
    Pauza din timpul celor 12 luni ce reprezinta anul de munca nu trebuie sa fie mai mare de 30 zile. Acum suntem in decembrie 2009!

3. glide

glide New Member

Trophy Points:
    0
    asa este doar ca ma gandeam la o "portita" ceva de care eu sa nu stiu...

astept solutii in continuare...

Share This Page