0.6 C
London
Sunday, January 19, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Concurs - Castigi un cadou pentru prietenul tau englez

Discussion in 'ROMANi ONLiNE' started by Dan, Feb 2, 2012.

1. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Informatii generale:
    Editura Profusion ( http://www.profusion.org.uk/ ) ofera publicului o serie de carti politiste romanesti traduse in engleza.

Ce trebuie sa faci pentru a castiga:
    Pe acest topic, trebuie sa dai o idee celor de la Profusion despre cum ai promova tu seria de carti romanesti traduse. Online sau offline. Ideile pot fi oricat de abstracte, poti fi realiste sau science-fiction, dar trebuie sa justifici, in cateva cuvinte, de ce crezi ca metoda ta este eficienta.
    Poti scrie un singur rand sau o pagina intreaga.
    Poti da "reply" de mai mute ori, pentru fiecare idee pe care o ai (in caz ca ai mai multe)
    (exemplu de reply - eu as cumpara un banner pe un autobuz care merge prin Londra. Cred ca asa ar vedea foarte multa lume si ar deveni curioasa despre romanul respectiv)

Cine va castiga:
    Cel care vine cu ideea cea mai buna, traznita, amuzanta sau eficienta. Voi alege cat mai obiectiv raspunsurile cele mai bune, iar cei de la Profusion vor alege ideea care le-a atras cel mai mult interesul. In principiu, va fi ales cel mai "inteligent" raspuns.

Care este premiul:
    O carte, la alegere, dintre acestea doua:
    - http://www.profusion.org.uk/products/98 ... novel.aspx
    - http://www.profusion.org.uk/products/61 ... -hrib.aspx

Cine poate participa:
    Oricine, inclusiv Admin, inclusiv cei care isi fac un cont special pentru asta.

Cat dureaza concursul:
    De acum pana luni seara. Marti se va alege castigatorul, acesta urmand sa primeasca premiul ales in cel mai scurt timp.

Dupa cum stiti, imi place sa cred ca romanii merita mai mult oriunde ar fi, de aceea incerc sa promovez orice afacere romaneasca serioasa, orice este romanesc si valoros, adica filmul, muzica si in general cultura. Cred cu tarie ca succesul membrilor comunitatii depinde intr-o oarecare masura si de comunitate. Este greu sa scapam de mentalitatea cu "sa moara capra vecinului", dar va asigur ca se poate :)

In alta ordine de idei, stiu ca poate nu va face placere sa cititi o carte romaneasca in engleza, dar... este un cadou excelent pentru prietenul vostru englez, pentru coleg sau sef. Cartea pe care o veti castiga participand la acest concurs va va creste cu minim 2 puncte reputatia offline :)

2. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu va plac englezii, cartile sau cadourile?
    -sssst-

3. catymiky

catymiky New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Full Time Mum
    Ba daaaa -asa-asa- , doar ca acum sunt in dilema ...nu stiu care idee ar fi mai buna -interrresti

Revin...dupa ce-mi sortez optiunile si o aleg pe cea mai cea -thumbsup-

Am revenit...

Asadar una din ideile mele de a promova cartile romanesti traduse in engleza:

Avand in vedere ca traim vremurile in care informatia circula pe internet, cartile noastre pot fi citite in format electronic.

Cititorul este lasat sa citeasca free, pana la un moment dat cand actiunea si subiecrul cartii acapareaza - de acolo, randurile cartii "se pun sub lacat" . Cititorul va trebui sa plateasca o suma ca sa poata continua lectura.
    Putem pune si o optiune de traducator, astfel cartea noastra sa poata fi citita in mai multe limbi.

Avantajele :
    - o metoda eficienta pentru a ne face cunoscute cartile dar si pentru a pune in lumina si a se face cunoscut autorul;

- dat fiind faptul ca din pacate, cartile in forma lor clasica nu mai sunt cautate, toata lumea gaseste practic si la indemana internetul. Informatii din toata lumea, lectura, divertismentul , jocurile, comunicarea, toate sunt la purtator, fie ca vorbim de telefoane mobile, laptopuri, tablete.

PS. am promovat-o , am promovat-o pana am vandut-o !! -nu-ma-uit-

4. catymiky

catymiky New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Full Time Mum
    Promovare pe wikipedia, pe spatele cartilor de vizita, banner stradal...cu titlul cartii, autorul si un www.cartea romaneasca xyz.

5. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    James Rond

No, it's not a typo. If you like detective stories and want to explore adventures beyond Britain's borders, here's your chance to travel to [strike]Dracula's Country[/strike] Romania in search of mystery without leaving the comfort of your home: read "... insert book title here ..."

Publicitate la metrou si in trenuri - locuri pe unde citeste lumea.

6. PuturOSU`

PuturOSU` New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    Practic, orice metoda de advertising poate fi folosita. Sugerez sa folositi un Zeppelin brand-uit din care sa aruncati leafleti deasupra Londrei dupa care sa il ascundeti sa nu fiti inchisi pentru distribuire de materiale promotionale neautorizate. pe scurt vreau sa spun ca e foarte important si bugetul in care trebuie sa ne incadram. De asemenea probabilitatea ca vanzarile sa creasca e direct proportionala cu investitia. Daca brand-uiti un autobuz normal ca o sa fie mai eficient ca 1000 de leafleti impartiti la colt de strada. dar si costurile difera. in fine, nu despre asta e vorba si nu ma dau mare cunoscator, doar scot in evidenta faptul ca fara un buget, ideile sunt interminabile.

Nu as pune accent pe ideea de "autor roman" ci pe calitatea cartii. San Antonio nu s-a afirmat pentru ca era francez, ci pentru ca era un scriitor bun. Asa ca se pot folosi metodele clasice

As merge in primul rand pe listarea in retailer-ii din UK (nu dau nume pt ca nu`i stiu :)) ) si sa fiti remarcati printre cele cateva mii de carti, negocierea unui afis pe geam, un discount atragator, inchirierea unui spatiu la raft pentru vizibilitate, sesiuni de autografe (valabil in cazul in care autorii sunt bine, sanatosi, in zona si cel mai important, in viata)... sunt multe variante ce pot evidentia produsul intre celelalte.

In cazul in care promovarea are ca target publicul roman:

Colaborarea cu diversi comerciati sau societati frecventate de "ai nostri" pentru reclama (un teanc de leafleti pe tejghea pentru curiosi, scris in ambele limbi (roman fiind, sa gasesti o reclama in romana pe-aici ar suna interesant))

In cazul in care promovarea are ca scop evidentierea culturii si talentului roman in domeniu:

pai... ok, devine plictisitor. stiti ce? e un magazin in Milton pe undeva prin Conniburrow unde gasesti Adria... aduceti`mi un teanc de hartii cu reclame frumos decupate si personal ma duc si discut cu patronul sa le trag pe gatu` la sticle ca reclamele de le fac aia de la Cola. Cand ia omu` sucu` romanesc, sa citeasca si despre romanele pe care le poate achizitiona si pe care sa le valorifice in folosul "patriei" aratand ca "hotii astia cersetori" au o cultura de calitate. Si sa`mi aduceti si in format dreptunghiular, vreau sa pun si pe halva

Ar mai fi ziarele locale, unde preturile pentru adverturi nu sunt foarte mari sau daca exista putere de convingere, un intreg articol despre "carti de autori romani in limba engleza" prin care "britishii" se pot delecta si ei cu scrierile noastre.

internetul... pai asta e cea mai simpla si mai comoda...de la e-book pe amazon pana la blog/forum/facebook/tweeter & fratiorii lor mai mici...

sper ca nu am fost foarte ambiguu, dar nici concret nu pot fi din moment ce am in cap cateva intrebari referitoare la acest topic.

well, sa ne`auzim cu bine!

7. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Puturosu; - este irelevant bugetul, importanta este ideea. Cine s-a uitat pe link-urile pe care le-am pus la inceput, poate a vazut ca acea carte exista in format electronic, la un pret ceva mai mic decat editia tiparita.
    De asemenea, trebuie sa va spun ca eu caut o metoda buna sa va dau cadou o carte. Am preferat sa nu fie tragere la sorti ci sa facem lucrurile mai interesante :)
    Uite, treaba cu reclama pe sticle nu mi-a dat prin cap, dar e super. Mai ales daca in loc de Adria este Cotnari :))

8. PuturOSU`

PuturOSU` New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    Dan, daca spui ca bugetul e irelevant inseamna ca situatia e ipotetica. Idei sunt rauri intregi! Bani sa fie! Da`mi 1 milion £ si gravez numele editurii pe coroana reginei -ras4-
    O idee legata de promovare, ieftina chiar si cel putin in cazul meu realizabila ar fi ca, in restaurantele cu specific romanesc (exista, asa`i?) sa fie in meniu "reader`s coffee" sau stiu eu ce alt nume si pentru X £ (pretul produsului+pretul cartii) sa`ti primesti cafeaua si o carte "cadou". acum serios, cine nu are chef de citit dimineata cand isi bea cafeaua? (trece`o pe lista lenesului...sunt omu` care vaneaza carti low cost, iti dai seama ca sunt in stare sa`mi bag creierul in carantina pentru una 4 free -ras2- )

9. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0
    Da, Da..asta cu bautura merge la englezi. Cumperi o carte si primesti un voucher pt o sticla de vin ca merge un pahar langa un roman politist -thumbsup-

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Rar am auzit /vazut englezi sa bea si sa citeasca in acelasi timp dar, who knows? -iamcool-

Un loc preferat de lectura...hmm, stiti voi deci,

se poate incerca ceva acolo, producatori de hartie igienica mai ieftina,o banda pe pachet

si ceva slogane de gen

"n'o incepeti pe buda (cartea),
    riscati sa nu mai ajungeti la munca!"

sau,

" te sperie (cartea) de te K...ci pe tine!".

Este fff greu sa intri pe asa o piata aici,

deja destul de saturata!

Mai poti incerca sa prinzi v'o vedeta din astea de cauciuc de-a lor sa mentioneze /tina in mana cartea pe undeva,

dar asta e dificil tare,

astia si basinile le dau cu dedicatie/miros special... -lolozaurmic

Pixuri/brelocuri cu logo-ul.

O lansare (eventual) cu cateva date mocca de ex,
    si ceva tavi de sandwich-uri.

Mai revin , daca mai am ceva,

bafta oricum!!!

11. PuturOSU`

PuturOSU` New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    In prima faza am avut impresia ca sunt idiot. pe urma mi`am revenit si m`am convins ca asa e. Serios acum, putem primii ceva mai multe detalii?
    ma intereseaza:
    publicul target
    buget (asa...estimativ ... + - 100.000£ :)) )
    retea actuala de colaboratori (e.g. daca aveti acces, sa zicem, pe piata din manchester sau stiu eu ce alt oras.)
    daca exista si care ar fi marja de discount
    tiraj (asta nu`i chiar atat de relevanta pentru promovare cat pentru a`mi face eu o curatenie in cap)

Ati mai putea sa intrati pe comunitatile on-line de romani si sa postati pe`acolo ceva gen concurs. asa cel putin respectiva comunitate va fi "aware" de prezenta voastra. a...stai. ati facut asta deja -nas- mnoh. glumeam.

Se poate discuta cu oameni din diverse orase cheie care sa fie comisionati din vanzare (cine lucreaza mai cu spor decat cineva platit pentru asta?) si automat va deschideti piata. asa cum am spus, idei sunt tone, marea majoritate (ale mele) sunt cretine si vreau sa mai tai din ele... nu poti sa vb obiectiv cand e vorba de advertising. parerea mea e ca tre sa te adaptezi la conditii, sa te pliezi pe produs... wow, insist cu ideea de a primii mai multe informatii cam mult.

situatia asta mi`aduce aminte de prima mea intalnire cu un editor... dupa vreo 2 ore de discutii ajungem la:

"Editor: Tu vrei sa o publici pentru tine sau vrei sa faci bani din asta?
    Putoarea: Se poate face bani din asa ceva?
    Editor: Ai fi uimit cati bani se invart in domeniu"

asa ca... voi ce vreti de fapt?

(ma adresez voua, care sunteti entitati inexistente pe comunitate, topicul e deschis de Dan... cred ca o iau razna...vorbesc cu o poza. :)) )

Huston, we`ve got a problem:
    " Kunena Internal Error: Please contact the site administrator to fix this issue!
    -post-: Failed to save message!

"
    Q: who the F*&K is Kunena? -ras2-

12. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Am analizat, am trimis propunerile si concluzia este ca avem un castigator: PuturOSU`
    Felicitari!

Trimite-mi te rog prin mesaj privat adresa la care trebuie trimisa cartea si pe care din carti o preferi.
    Asteptam apoi feedback, sa vedem cum ti s-a parut sau cui ai facut-o cadou :)

13. catymiky

catymiky New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Full Time Mum
    -bravo- -bravo-

Felicitari @PuturOSU' !

14. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    PuturOSU', sa ne zici si ce faci cu cartea.

15. PuturOSU`

PuturOSU` New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    Multumesc! Vreau sa multumesc de asemenea si agentului meu, dar si echipei [...] bla bla bla end of speach :)) (nu va suparati pe mine, simteam nevoia sa tin un discurs)

Well..cartea... pacat de ea, pare interesanta...si voi o irositi cu mine. Cel mai probabil o sa o citesc in 2-3 saptamani pe WC, dupa ce termin Hannibal dupa care o sa fac un ritual sado-maso-intim prin care o sa convoc spiritu` scoicii de desert sa aduca asupra pamantenilor o ploaie de sunete plina de culori! daca nu ma credeti in stare, uitati`va la avatar! (n`am putut sa ma abtin, sunt uimit de reactia unui user al acestui forum)
    Serios vorbind, o pun mot peste celelalte pentru ca e dovada clara a faptului ca inca mai imi lucreaza creieru`

p.s. am trimis un mail in care ceream cateva detalii oamenilor din poza. asta acum 5 zile. ma bucur ca sunt prea ocupati sa raspunda, asta inseamna ca merge din plin treaba!* succes in continuare!** (*-sarcasm) (**- doua stelute)

Share This Page