8.7 C
London
Thursday, February 20, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Concedii/Vacante/Holiday-uri.

Discussion in 'PASTREAZA-TE IN FORMA' started by dromaderu, May 9, 2011.

1. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    La bugetul nostru de familisti recomand dominicana si cuba la 5 stelute cu all inclusive. Un fel de antalia dar pe limba spaniola. Trecem de la efendi si arcadas la jefe si amigos. :)

dromaderu likes this.
  2. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Ca tot veni vorba imi puteti spune daca ati mai fost careva cu copii mici in vacante in caraibe sau florida? Chiar sunt curios sa aud niste experiente. Merci.

dromaderu likes this.
  3. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Depinde cat de mici sunt. Orlando, Florida este paradisul lor.

4. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Cred ca este totusi prea mica pt disney sau marele parc de distractii. Adica se va bucura de disney park dar nu cum ar trebui. Inca ne mai gandim unde sa mergem ca ne-am saturat de antalya. Un loc cu mult soare, mare, plaja in martie stie cineva din experienta?

5. catalinbaneasa

catalinbaneasa New Member

Trophy Points:
    0
    In martie foarte frumos este in Gambia.

Ploaie niciodata si soare din belsug.

6. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    chiar atat de inconstient nu sunt sa merg cu copil mic in gambia.

7. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    Florida /Orlando e o alegere buna . Chiar tin sa multumesc pentru sfaturile primite aici pe forum.
    A fost o vacanta frumoasa dar scurta. -plans2-

8. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    rep dominicana cand avea vreo 8 luni si cuba cand avea un an si jumatate. a fost fantastic si s-a simtit f bine copilu'.

cauta family friendly resort si citeste reviews pe trip advisor.

9. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Nu e obositor zborul pînă acolo?

10. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    obositor pentru parinti, da. tre' sa iei jucarii si carticele dar nu din cele zornaitoare sau muzicale, sa nu te linseze pasagerii. si cand e copilul mic sa ii dai sa suga sau sa bea la decolare si la aterizare, atenueaza durerile de urechi. fetita mea a calatorit f mult cu avionul; primul zbor peste ocean a fost cand avea 10 luni jumatate. ii place f mult in aeroport si in avion si a plans rar.

cu cat e copilu' mai mic cu atat mai bine.. doarme mai mult pe avion :)

ps. unii le dau calpol / tylenol copiilor, sa ii linisteasca in avion. eu n-am incercat.. :)

11. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    ai uitat sa le spui si celorlalti ca tu de fapt nu ai schimbat fusul orar cu 5-6 ore cand ai fost in vacanta. :) am fost cu ea cand avea 1 an jumatate in canada si a fost ok, dar tot a durat 3 zile sa se obisnuiasca cu ora. ii place in avion, dar vrea sa se joace cu toti si alearga peste tot. nu suporta wizzair-ul de nicio culoare. am incercat o data si a urlat tot drumul. la intoarcere am renuntat la wizzair si am venit cu BA unde a fost excelent. mie de schimbatul fusului orar si conditiile de acolo(mancare, apa, etc) mi-e frica. chiar imi place sa zbor cu ea. am fun la greu. :)

12. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    ceva recomandari pe cuba sau dominicana din exp proprie?

13. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    In Caraibe da asa e. Am schimbat fusul orar de vreo cateva ori cand era sub 3 ani venind in Europa. In fine, asta nu e relevant..

Nu recomand Cuba pentru all-inclusive cu copil. Mancarea e fada, mediocra si la 5*. Casas particulares sau hotel in Havana.

Alta destinatie misto pentru calatorie cu copil mic e Mexic, dar nu in Cancun unde e superaglomerat, ci poate insula Cozumel sau Playa del Carmen. Am fost in ambele. Apoi Costa Rica, dar acolo nu prea merita all inclusive...

In Rep dominicana, Punta Cana. Asta e hotelul la care am stat, mai jos. Mai e cineva pe forum care s-a intors recent din Punta Cana, poate vede topicul si iti da stiri mai proaspete :)

http://www.barcelo.com/BarceloHotels/en ... ption.aspx

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Ceva repede asa,
    care v-ati foit prin Praga?
    Ponturi/idei/marci de bere,

orice, inteleg ca acolo inca se foloseste coroana ceha?

15. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    N-am stat decat cateva ore in Praga asa ca nu pot da ponturi despre oras. Dar, daca mergi cand e cald si ai timp, zona dintre Praga si Dresden, portiunea de pe malul Elbei este de o frumusete naturala deosebita. In jurul localitatii Decin. Am trecut cu trenul pe acolo si mereu mi-am dorit sa revin dar inca n-a fost sa fie.

Coroana ceha se foloseste in continuare si planurile de a adopta moneda euro din cate stiu sunt suspendate.

16. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Acum sunt in Praga. Am ales orasul si din cauza ca era mult mai ieftin decat Viena.

Bere e din belsug, ai de unde alege, preturile sunt acceptabile, dar ma asteptam sa fie mai ieftin in supermarketuri si la intrari in muzee. Sunt multe lucruri de vizitat, dar nu mi se pare bine organizat turismul aici. Lumea nu este foarte politicoasa, nu te simti extrem de binevenit ca si turist. Am impresia ca sunt in Romania cateodata.

De avut grija la hotii de buzunare si la casele de schimb valutar. Schimbi in UK (eu am fost la MS) sau la bancile din centru in Praga ca sa nu fii inselat.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

17. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Praga e superba, atat pentru vizitat cat si pentru trait. Saptamana trecuta am trecut scurt p'acolo dar am si locuit cateva luni :)

Cauta restaurante cehesti inafara orasului vechi, de ex. in Zizkov si in Vinohrady - cartiere vechi dar pline de baruri si restaurante. Mie mi s-a parut f usor de navigat Praga pentru cineva care nu vorbeste ceha. Transportul in comun e f bine pus la punct si relativ ieftin. Berea e super ieftina si cehoaicele frumoase :) E drept ca cehii nu sunt prea prietenosi si deschisi dar e plin de expats.

Sunt f multe zone misto in Praga, depinde ce vreti sa faceti... Poti sa petreci o zi intreaga in Stare Mesto, Josefov si Mala Strana fara sa te plictisesti - astea fiind zonele mai intens frecventate de turisti. Prazsky Hrad (castelul praghez) si Karluv Most (podul lui Charles), castelul Vysehrad sunt f frumoase chiar si asa ingramadite cu turisti.

Daca aveti mai mult timp as merge la gradina zoologica - e absolut fantastica - si am vazut multe gradini zoologice pana acum. Si as mai merge la Cesky Krumlov - se poate face day trip din Praga cu autobuz sau tren.

18. angi01

angi01 New Member

Trophy Points:
    0
    Praga e superba! Eu am fost in februarie, erau cam 5 grade si cu toate astea m-am plimbat 10 ore pe zi, am mers mult pe jos, m-am ratacit pe strazi, din simpla placere de a fi acolo! Cauta restaurante care nu au aspect turistic, du-te la masa acolo unde merg si ei!
    La praga, lumea vorbeste engleza, eu nu am avut probleme, am intrebat, mi-au raspuns!
    Au un sistem public de transport destul de bine pus la punct, exista abonamente pe 1, 3 si 7 zile, a fost OK.
    Praga e unul din orasele in care m-as intoarce oricand! Praga are un parfum anume, trebuie sa mergi sa vezi!

19. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Tot de ponturi intreb si eu. :) Peste aprox o luna plec la Reykjavik pentru 4 zile. Cei care ati fost deja acolo, e ceva ce v-a placut in mod deosebit, vreun loc, fel de mancare sau bautura?

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Incearca aici Bogdane,
    nu sunt multe dar sunt cateva despre Islanda, facute de alti romani ma refer.

http://amfostacolo.ro/islanda-pareri,61/

Multumesc tutror celorlalti cu chestiile despre Praga,
    vom sta de Vineri pana Luni, doar eu si sotia, deci fara juniori -da-da- -da-da- -da-da- -da-da- -da-da-

asadar doua zile de Sambata si Duminica pline in oras,
    din ce ati scris cred ca vom avea ce face, eliminand un alt gand de a ajunge si la Karlovy Vary, poate alta data, intr-o excursie separata!

Multumesc, Craciun Fericit tuturor!

Share This Page