11.8 C
London
Thursday, October 24, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

COMUNISM ... VREMURI "UITATE" ???

Discussion in 'Politica' started by ELLAWS, Dec 12, 2009.

1. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    DACA TE AMESTECI IN TARATE…TE MANANCA PORCII

Cam asta as putea eu sa afirm cand vine vorba de politica. Mai am eu si alte pareri despre politica: “ca este o tatza codoasa care sta toata ziua la gard”, dar adevarata mea opinie despre politica, este cuprinsa in titlul articolului de mai jos:
    http://www.ziuaconstanta.ro/rubrici/pol ... 11069.html
    Nu are nici o importanta pentru mine continutul articolului (sincera sa fiu nu l-am citit) deoarece eu sunt un APOLITIC CONVINS!
    Si daca politica este asa, politicienii cum sunt? Ei, oameni buni, eu am impresia ca nici politicienii nu se culca cu romanii, ba mai mult ii ignora si nu le pasa catusi de putin de romani! Ci doar pretind ca o fac! Pai de la “a pretinde” pana la “a simti” sau “a face” este o distanta ca de la cer la pamant! Tot ce-i preocupa mai mult pe politicieni (indifferent de apartenenta politica!) este OSUL DE ROS, GRANDOMANIA, FAIMA, MENTINEREA PE ORBITA REFLECTOARELOR !

Cum as putea sa uit vreodata ziua in care, am devenit Soim al Patriei (la Gradinita), apoi ziua in care la Palatul Culturii din Iasi am devenit Pionier (in clasa a 2 a), Utecist cand am implinit 14 ani (intr-a 8a) si Secretar UTC pe clasa (intr-a 11-a) Pentru ca eram “un element bun”, la trei saptamani de cand incepusem clasa a 11-a m-au “desemnat” Secretar UTC pe clasa (seful clasei din zilele noastre). Asa credeau ei… Ceea nu stiau, dar au aflat dupa vreo doua luni, ca eu eram o enciclopedie de bancuri (mai cu seama politice) fapt ce a atras dupa sine destituirea mea din “inalta functie”. Cam asa suna unul dintre bancurile pe care le spuneam de obicei in pauza, in curtea scolii, colegilor mei:

Bula, un destoinic membru al P.C.R. este ridicat in picioare la sedinta de partid…
    - Tovarase Bula, avem dovezi clare ca dumneata mergi la Biserica!
    - E-adevarat (zice Bula) Dar ce, la sedintele de Partid nu merg?...
    - Mda…dar noi avem dovezi clare ca ai fost vazut cand puneai bani pe la icoane, in Cutia Milei…
    - E-adevarat, dar ce, cotizatia de partid nu mi-o platesc?...
    - Mda…dar noi avem dovezi clare ca ai fost vazut cum te inchinai in genunchi
    la icoana lui Iisus Cristos…ba mai mult, ii sarutai picioarele!…
    - Da, tovarasi, si asta este adevarat !
    - Ia spuneti tovarase Bula, cu mana pe inima, cu cealalta pe Drapel…ati fi in stare sa va inchinati asa si sa le sarutati picioarele lui Tovararul si Tovarasa?…
    (stiti voi care). Bula, cu mana pe inima, facu o plecaciune si incuviinta din cap :
    - Desigur (raspunse el hotarat)…Daca i-as vedea rastigniti…

Cine m-ar fi turnat si mai ales cu ce scop? Ar fi inutil sa ma intreb! Ce-a urmat, prin ce-am trecut e greu de descris in cuvinte. Aveam doar 17 ani si m-au purtat pe la militie, la Sector, au venit militienii si pe la liceu sa-mi ia declaratii…de unde stiam eu bancuri politice, sa zic nume, vroiau sa ma faca sa-mi denunt parintii/rude/prieteni… Pentru aceeasi “infractiune” au murit sute (poate mii) de oameni la vremea aceea! Dar daca erai “un element bun” si-ti vedeai de treaba si taceai din gura (adica nu spuneai nimic din ceea ce stiai, auzeai, vedeai sau gandeai de fapt despre sistem) aveai posibilitatea sa ajungi MARE si chiar SUS DE TOT!...Cat de sus? Exact la fel de sus UNDE SUNT SI ACUM!...”democratii” de astazi ! M-a prins Revolutia cand aveam 21 de ani, indoctrinata pana in varful urechilor cu Constitutia comunista, Economia Politica si Filozofia Marxista-Leninista etc. Mai bine pregatiti pentru acea societate erau (MAI GRAV!) cei care au terminat o facultate sub fostul regim comunist, caci cele mentionate mai sus erau MATERII DE BAZA si OBLIGATORII in liceele, facultatile, universitatile si academiile comuniste! Dar sa vedem cati ani aveau ei atunci ACTUALII NOSTRI PARLAMENTARI / POLITICIENI ? Acesti oameni IliESCU, ConstantinESCU, BasESCU cu tot neamul lor, acolitii, colaboratorii TOTI VIN DINTR-ACOLO!...si au fost educati, indoctrinati, formati, injectati cu doctrina comunista-marxista-leninista! Toti sunt VICTIMILE ACELUIASI REGIM COMUNIST iar VOI sunteti VICTIMILE ACESTOR VICTIME ! Cand zic “voi” ma refer la CEI CARE LE SUSTINETI CAUZA, indifferent CUI, ca sunt de stanga sau de dreapta de centru and so on…CU TOTII SUNT COMUNISTI! NU AVETI CUM sa le schimbati mentalitatea peste noapte ! E ca si cum ar incerca cineva acum cu voi LA 30 DE ANI (DEMOCRATI CONVINSI!) sa va transforme in comunisti peste noapte! Stiu…AR FI UN ESEC ! Dar (pe unii dintre voi) v-ar putea convinge sa incercati…sau macar sa pretindeti… PENTRU FAIMA, UN OS DE ROS, O POZITIE IN INALTA SOCIETATE, O CARIERA IN POLITICA…etc. Voi bineinteles ca veti raspunde: NU AS FACE ASA CEVA! Dar raspundeti DOAR in numele vostru!... Nu si in locul celor FARA PRINCIPII, FARA SCRUPULE si FARA DUMNEZEU! Caci acestia sunt “oamenii” implicati in actuala politica din Romania, acestia sunt “oamenii” de care politica are nevoie !

2. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Trei ani jumate de la acest mesaj si nimic nu pare schimbat...

Share This Page