10.4 C
London
Thursday, October 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Completare BR1 yelow self employed si dependent

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by georgia.c, Mar 29, 2013.

1. georgia.c

georgia.c New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt in cursul completarii formularului BR1 si din pacate am unele nelamuriri chiar si dupa ce am citit multe topicuri de pe acest site. Pot sa spun ca sunt chiar confuza.
    Prima intrebare este legata de documentele pe care trebuie sa le ataseze sotul meu acestui formular. El aplica in calitate de self employed cu activitate in domeniul IT. A inceput activitatea in Decembrie 2012 si are pana acum doar 7 clienti pentru care a prestat servicii dintre care doar 3 i-au dat si referinte. M-am impotmolit la punctul 3.2 in care sunt specificate documentele necesare si mai exact:

Proof of National Insurance registration - banuiesc ca asta ar fi scrisoarea de la JobCentre cu NINo;
    Evidence from HMRC of National Insurance special reference number - aici nu stiu sigur daca este vorba de scrisoarea in care este comunicat UTR-ul;
    Evidence from HMRC of National Insurance contributions - cred ca este factura emisa pentru Class 2 NICs;
    Evidence from HMRC of registration for tax - aici este problema mea, nu stiu la ce se refera aceasta. Sotul meu s-a inregistrat on-line la HMRC si a primit doar scrisoarea cu UTR number. Am citit pe alte topicuri ceva de genul, numar de self employed, ceea ce noi nu avem, e posibil sa se refere la asta?
    Avem si o scrisoare care atesta faptul ca am setat un direct debit pentru plata Class 2 NICs. Acestea sunt singurele dovezi care le avem de la HMRC, sunt oare suficiente, sau imi scapa mie ceva?
    Avem si doi copii de 3 si de 5 ani care sunt in Romania si vreau sa stiu daca trebuie incluse si ele pe formular ca dependente.
    Va multumesc anticipat pentru raspuns si daca ati putea sa ma lamuriti si pe mine, pentru ca martea viitoare, 2 aprilie, avem intalnire la Croydon.

Share This Page