14.5 C
London
Monday, April 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Companii aeriene

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by motanik, Feb 23, 2006.

1. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Companii aeriene

Pana la vara din cate am auzit se va introduce si o cursa de linie Cluj-Londra(nu se stie inca aeroportul din Londra pe care se va opera!)

2. aussie

aussie New Member

Trophy Points:
    0

1. Singapore Airlines.

Nu numai ca au mancare si bautura cata vrei, dar sa-ti dau un exemplu de ce-i consider numarul unu:
    - Cate companii inainte de fiecare masa iti aduce servetele de fata fierbinti pentru 'refreshing' inainte de a manca?
    - Sau mai vezi alte companii care cam la fiecare 40-50 de minute 'air hostesses' umbla pe culoar cu tavi de fructe/apa/orange juice ca sa nu te deshidratezi?
    - Esti 'businessman' si trebuie sa dai un telefon urgent sau sa trimiti un fax? Nici o problema, au si de alea la bord.

Ca sa nu mai mentionez ca au peste 60 de canale de video/muzica asa ca la zboruri lungi nu te plictisesti, mai ales cand zbori cate 11/12 ore non-stop.

Pentru 'Australianul': daca ai zburat cu SinAir inspre/dinspre Europa/Australia stii despre ce vorbesc.

Aussie.
    P.S. Pentru cei necasatoriti, nu mai mentionez cat de frumoase sant 'air hostesses', e o placere sa stai de vorba cu ele:)))) Restul e dupa voi:)))

3. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0

La cursele TRANSCONTINENTALE sunt serviciile mai bune in general. Tu vorbea-i de clasa economic ca ai calatorit sau bussiness?

4. aussie

aussie New Member

Trophy Points:
    0

Aici ma refer Economy Class.
    Nu am calatorit niciodata cu Singapore Airlines la Business Class. Calatorisem inainte la Business Class cu Air New Zealand si QANTAS dar dupa ce am dat de gustul lui Singapore Airlines ma 'plimb' cu ei la Economy.

Dar totusi, cat de bun ar fi la Economy Class, Business Class ramane Business Class, indiferent de companie.

Aussie.

5. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0
    Stiti cumva o companie aeriana cu destinatia Luton - Timisoara cu escala prin Italia tot caut si nu gasesc nic
    Am cautat pe linkurile care sau mai dat dar nu gasesc nimic

6. Anonymous

Anonymous Guest

Nici nu ai sa gasesti combinatia asta.
    dar ce anume te intereseaza? vrei sa mergi prin Italia, doar ca sa stai cateva ore?Sau pentru oun popas de vreo cateva zile? De aici catre Romania prin Italia... -scratch- cratch-

Bafta la research -sunny-

7. Anonymous

Anonymous Guest

Articol preluat din Ev Zilei.

Blocati 11 ore pe Otopeni31 Mai 2007
    Mihaela Dinca

Wizz Air si-a tinut pasagerii pe aeroport pana la inlocuirea unei aeronave defecte.

Ieri-dimineata, la ora 6.13, ora programata pentru zborul Bucuresti-Budapesta, 77 de pasageri erau imbarcati intr-un Airbus A 320 al companiei aeriene low cost Wizz Air. Chiar inainte de ridicarea de pe pista, unul dintre motoarele aparatului a luat foc, iar pasagerii au fost evacuati din avion.
    Timp de 11 ore, cei 77 de calatori au fost „cazati” in aeroport, fara mancare sau despagubiri. „O echipa tehnica investigheaza in acest moment cauzele care au generat acest incident.

Pasagerii cursei vor fi imbarcati intr-o alta aeronava Wizz Air, zborul acestora catre Budapesta fiind amanat cu 11 ore”, a declarat, intr-un comunicat, directorul de comunicare al Wizz Air, Natasa Kazmer. Un alt avion pus la dispozitia calatorilor a decolat de pe Aeroportul Otopeni in jurul orei 17.00 si a ajuns la Budapesta la 17.50, ora Ungariei.

„Pasagerii au fost debarcati si au ramas foarte putin pe pista, iar aeronava a fost tractata la o alta pozitie, chiar dupa ce incendiul a fost stins, astfel ca nu a avut timp sa afecteze alte zboruri”, ne-a declarat directorul de marketing al Aeroportului „Henri Coanda”, Valentin Iordache. Acesta a recunoscut insa ca programul a fost oarecum afectat, iar unele curse au avut ieri intarzieri de 2-3 minute.

Potrivit unor angajati ai unor companii aeriene, intarzieri si aglomeratie sunt lucruri la ordinea zilei pe Otopeni, de cand au fost transferate aici si zborurile low cost. „Aeroportul nu poate sa faca fata tuturor zborurilor. Sunt intarzieri si de 30 de minute, iar in timpul controlului bagajelor aparatele se defecteaza din cinci in cinci minute, lucru care nu se intampla pana acum o luna”, ne-au spus sursele citate.

Riscul calatorilor
    Astfel de incidente neplacute pot aparea atat in cazul companiilor low cost, cat si in cazul operatorilor traditionali, pentru ca ambele categorii de companii trebuie sa respecte aceleasi standarde de securitate.

Cu toate acestea, cele mai frecvente incidente au fost inregistrate de companii care ofera bilete cu costuri reduse, poate si din cauza ca reprezentantii acestor companii aleg uneori sa cumpere aeronave second-hand. In fruntea ghinionistilor se afla operatorul aerian autohton Blue Air.

Cel mai recent incident a fost intarzierea de cateva ore a unei curse pe ruta Arad-Bucuresti din cauza ca nava nu avea echipamente pentru aterizare pe timp de ceata. Alt incident cu care s-au confruntat a fost amanarea decolarii unui avion spre Lyon, dupa ce o pasare a intrat intr-unul dintre motoare.

Tot ieri, un avion venit miercuri dupa-amiaza din orasul german Stuttgart, cu destinatia Oradea, a fost inlocuit la Timisoara, unde avea escala, din cauza unor probleme la sistemul electric.

Bilete mai ieftine sau confort - acestea sunt cele doua variante intre care trebuie sa aleaga calatorii
    Companiile low cost au inceput in ultima vreme sa fure tot mai multi dintre clientii companiilor de linie traditionale. Preturile de cateva ori mai mici pentru biletele de calatorie si promotiile companiilor sunt principalele motive datorita carora acesti operatori sunt siguri ca locul lor pe piata este sigur.

Dincolo de promotiile gen „bilete la pretul de 1 euro sau chiar zero euro”, care sunt insa limitate, exista si o serie de dezavantaje bine-cunoscute in cazul acestor operatori.

Ca sa reziste pe piata, companiile aeriene, care pun la dispozitia calatorilor bilete la preturi reduse, aleg sa zboare de pe aeroporturi secundare, aflate la cativa kilometri distanta de oras, pentru a plati taxe de aeroport mai mici, si introduc asa-numitele taxe „pentru orice”: pentru un pahar cu apa, o punga cu chipsuri sau pentru controlul bagajelor. Aceste lucruri sunt valabile si pentru operatorii din Romania.
    Cu o singura exceptie: de la inceputul lunii mai, Aeroportul Baneasa a fost inchis pentru reparatii, iar operatorii aerieni low cost au fost transferati pe Aeroportul Otopeni - „Henri Coanda”.

M-am gandit ca acum fiind sezonul cand oamenii se gandesc sa plece in vacanta, acasa , si mai ales sa rezerve bilete de avion, ar trebui sa fie corect informati si sa aleaga ce este mai bine si mai sigur!!!

-umbrela-

8. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Mda... Se poate intampla si la case mari, stai linistita.
    Dar daca urmam sfatul Bibianei si zburam la first class (btw, Thomas Cook, Thomson, First Choice sunt agentii, nu companii aeriene) sigur nu are ce sa ni se intample! :) :)

9. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Motanik, nu arunca banii pe bilet de clasa intai, ca sa mergi pana in tara. Daca tot calatoresti in stil mare, macar fa-o pt un zbor de cel putin 10 ore, alegand o destinatie exotica, cum e Barbados. Ce zici? -angel2-

10. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Motanik, TE ROG MULT, nu-i da ban Bibianei, pt ca imi plac la nebunie mesajele ei, ma bine-dispun, ma fac sa rad cum n-am mai ras de mult :)

Bibiana, imi este sincer mila de tine. Nu suport pesoanele arogante si very much up their own ass (cum se spune pe aici), dar pe tine chiar nu pot sa ma supar. Esti o combinatie ciudata de ignoranta, aroganta si naivitate, astfel incat uneori mi se pare ca nu stii pe ce lume traiesti, ca visezi cu ochii deschisi si cu glas tare, si ca ai impresia ca noi toti ceilalti suntem picati din luna si numai tu, draga de tine, te-ai gasit sa ne inveti cum traiesc imigrantii pe picior mare. (asta, bineinteles, daca nu cumva, datorita sortii nefavorabile, incerci sa iti creezi cu ajutorul calculatorului un fel de utopie virtuala care sa iti dea sentimentul implinirii si vietii minunate la care ai visat inca din copilarie si la care, din pacate, nu ai acces )

11. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Nu am calatorit eu prea mult dar am am facut o gramada de research ptr ultimul bilet cu care am calatorit!! Si ghici? Este cu BA si a fost cel mai ieftin !! - 315 euro dus-intors (in afara de Wizz si altele low cost care aveau bilete cu 200-250 euro) Mai ieftin decat Tarom-ul care avea tot cursa directa cu 387 euro, Malev, KLM, etc...

Asa ca Bibiana, nu stiu de unde si pana unde zici tu ca sunt cei mai scumpi!!!

12. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Bibiana, ai dreptate, agentiile respective au si linii aeriene, Thomas Cook Airlines, Thomsonfly, respectiv First Choice Airways, dupa cum vezi numele sunt putintel altfel dar imi asum greseala si imi cer scuze daca ti s-a parut ca ti-am jignit cunostintele in materie de companii aeriene.

Te asigur insa ca nu sunt catusi de putin geloasa. De obicei insa, cei care vorbesc in stanga si in dreapta despre cat de bine o duc, se descurca taman invers. Sper sa nu fie cazul tau.

Stai linistita, nu am de ce sa te banez, cat ramai in limitele impuse de regulament si de bun simt, esti binevenita printre noi. Cu sau fara yacht.

-wave-

13. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
  14. cippi2001

cippi2001 New Member

Trophy Points:
    0
    Buhuhu... vreau si eu sa ma dau in barca ta din Slovenia! Promit ca imi iau bilet la first class

15. Anonymous

Anonymous Guest

Off topic

Dragilor, va indepartati de subiect.
    Va rog sa deschideti unul despre barci, yachturi, sau companii navale -clown-

Numai bine!

-umbrela-

16. cippi2001

cippi2001 New Member

Trophy Points:
    0
    ihi..ahm... ma scuzati dar sunt avioane care decoleaza si de pe apa (hidroaviaonele). Sunt convins ca sunt si "Topic - Companii aeriene" care detin si acest tip de avioane.
    Deci...luand in consideratie si acest punct de vedere...un yacht nu este chiar Off Topic.
    No offence... just another point of view!
    Regards

17. Anonymous

Anonymous Guest

eu am calatorit cu Lufthansa si a fost bine ... vremea nu m`a ajutat mai deloc si am crezut ca mor. In Manchester era furtuna si m`am simtit ca`n caruta la tataia :)) dar am zburat si prima data cu avionul si mi`a fost o frica de moarte ;;) dar cred ca 1st class sau bilet scump daca dai 1£ sau 1000£ tot acolo te duce... poate iti da 2 biscuitii mai mult dar daca ajungi la destinatie cred ca e ok...nu?

18. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0
    E hai na...fugi acuma?
    Hai arata-te, daca esti cunoscuta pai hai sa stim si cine esti...! Si atunci lucrurile vor sta altfel.

19. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    Bibiana, am citit si eu schimburile de replici care au fost pe acest topic...parerea mea este ca amandoua partile gresesc...tu, pt ca nu trebuia chiar asa sa te 'lauzi' cu toate chestiile tale pt ca in final nu intereseaza pe nimeni dar si ceilalti pt ca, dupa cum toti stim, romanii tot romani vor fii, invidiosi si interesati mai mult de ceea ce se petrece in gradina vecinului decat intr a lor...

cheers

20. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    -wave-

Acestea fiind spuse, invidiosi sau nu, va invit sa ne intoarcem la topic.

p.s. Omul cat traieste invata.

Share This Page