13.8 C
London
Monday, October 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Community Rights as a worker - Acces total pentru cei cu un an vechime!!

Discussion in 'ARHIVA' started by parteneru, Nov 9, 2006.

1. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Desigur, situatia ta nu este deloc de invidiat. Datorita faptului ca nu te-ai informat corect in privinta sanselor de a beneficia de pe urma "Community Right as a worker" ai facut o mare prostie si anume ti-ai dat demisia cu 6 zile inainte de a deveni eligibil!
    Dupa cum stim cu totii HO accepta trei variante de a dovedi ca ai fost legal angajat pentru mai mult de 12 luni. Teoretic si chiar practic, oricare din cele trei variante poate fi usor falsificata, motiv pentru care, in mod sigur, HO are un mod de a verifica veridicitatea documentelor trimise de aplicant. Si cred ca nimic nu ar fi mai simplu pentru ei decat verificarea la Inland Revenue. Acolo apare foarte clar, de cat timp ai inceput munca si cat timp ai fost angajat! Mai exact, atunci cand ai terminat munca, respectivul angajator trimite la Inland Revenue formularul P45, iar acest formular anunta printre altele si data de terminare a "employment-ului"!
    Si acum sa revenim la cazul tau. Ai terminat munca pe 25 dec. 2006 si probabil ca asta este si data transmisa de angajator, celor de la Inland Revenue! In cazul tau, ai doua argumente impotriva si unul in favoarea ta. Si am sa ti le explic pe rand:
    a)legea spune ca cele 12 luni trebuie sa se termine dupa 31 dec. 2006. In cazul tau nu se intampla acest lucru deoarece ai terminat pe 25 dec. 2006.
    b) ai dreptul la 30 de zile de "unemployment" si ai fi tentat sa le invoci pt a acoperi cele 6 zile pana la 1 ian. 2007, dar ele nu se aplica in cazul tau deoarece legea precizeaza ca trebuie sa fi fost angajat legal la inceputul si sfarsitul celor 12 luni!Asadar, eu inteleg ca aceste 30 de zile nu pot fi la finalul perioadei.
    Singura sansa care poate ar functiona ar fi ca pana la data de 25 ian.2007 sa convingi fostul "employer" sa te reangajeze (banuiesc ca permisul tau inca mai e valabil) sau sa incepi munca in mod legal cu un alt "employer" desi nu stiu cum vei putea face asta in doar 5 zile, mai ales ca nu cred ca ai drept de munca!
    Bafta!

2. Anonymous

Anonymous Guest

Ai putea sa-ti asumi risc totusi...

Si daca te refuza nu ai nimic de pierdut si gata. Este clar ca nu este ca viza. Ai gresit ca nu te-ai informat dar..poate ai noroc.

Ar fi trebuit sa trimiti mai devreme. Eu as miza pe faptul ca 25 decembrie a fost Craciunul, office-urile au fost majoritatea inchise pana pe 3-4 ianurie si unele chiar pana pe 8. Daca compania la care ai lucrat este mare sau foarte mare, sansele a fi trimis deja P45 sunt mai mici.
    Ei au un procedeu, inchid ce au de inchis, situatii ,rapoarte, si stat de plata.Ar fi trebuit sa iei niste bani in ianuarie pentru ce ai muncit in decembrie. Si apoi nu trimit la Inland revenue doar P45 tau. Mai au si bani si situatii. de asta zic ca poate inca nu a ajuns.

In alta ordine de idei, daca te misti si trimiti luni plicul si ajunge luni searasau marti, poate ai noroc sa nu te verifice.Riscant, dar decat sa mai stai un an, sau sa stai la negru...eu zic ca merita riscul.

daca iti mai cere ceva si nu ai, le zici ca ai missunderstood si asta e....mergi mai departe cum poti.Si inca ceva, odata trimise actele poti merge la noul employer cu recipisa ca ai trimis la HO special delivery actele, cu ceva printat de pe internet ca ai aceleasi drepturi de munca pe care le-ai avut inainte de 1 ianurie 2007 si ca acest certificat este optional nu este obligatoriu. daca nu stii de unde sa le iei, ma uit eu prin hartii si-ti zic.Employerul trebuie convins ca ai aceleasi drepturi ca inainte de 1 ianuarie, atunci cand ti-a oferit jobul.

Multa bafta!!!!!!!!!!!!!!! -sunny-

nu ai nimic de pierdut, dar merita riscul ceea ce vei castiga, poate!

Depinde doar de tine ce vrei sa faci.

3. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    incearca sa iti convingi angajatorul sa zica ca ai lucrat pan ain 31 ca nu il doare mana pe ala sa scrie 31 in loc de 25.. asta daca te ai pe bune cu el... merge sa te "manaresti" si pe aici prin uk.
    problema cu payslipurile e ceva mai complicata, depinde de companie cum vine payslipul, de exemplu eu cand eram platit monthly payslipul venea pe 30 - 31 sau mai repede in functie de zilele lucratoare, acum sunt platit pe ora, si payslipul vine din 2 in 2 vineri iar plata e pe cele 2 saptamani comlete si anterioare acelei vineri,
    de exemplu cand am aplicat, a venit pe 8 (cu intarziere din cauza bank holyday) pana in data de 31 dec (platit pana la). deci pe 8 am avut payslipul in care eram platit pana in 31 dec ... haha ha... in avantajul meu asa a picat...
    am mai avut scrisoare de la shefu mai exact de la area manager .. adica unul f tare in companie (pe foaie particularizata ) semnata cu data de 2 jan in care scria " is working for us from 2/09/03 and I am happy to have Mr. Cxxxxx Lxxxxxx in my team ..."

4. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0
    Daca iti fac probleme eu zic sa trimiti si oferta pe care ai primit-o de la locul nou de munca.

5. florina

florina New Member

Trophy Points:
    0
    Bine v-am gasit dragii mei, pe oriunde v-ati afla. Cine-a spus ca niciodata nu e prea tarziu, cred ca ma cunoastea si pe mine :) nu de alta, dar de 19 luni de cand am "descalecat" pe meleaguri britanice, n-am binevoit sa va descopar!

Prin urmare: here I am, incercand sa va descopar!

Evident, cu niste intrebari in traista:
    mai intai de toate, eu lucrez cu permis de munca din iunie 2005 dar nu m-am lamurit daca aplicarea pt coomunity rights e obligatorie. unii imi sugerasera ca permisul continua sa fie valabil, dar noul certificat ar fi necesar doar daca vreau sa imi schimb locul de munca/angajatorul.

cam atat deocamdata ... doar sunt incepatoare.

sanatate tuturor! -wave-

6. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Nu esti obligata sa aplici pentru "blue certificate", iar permisul tau ramane valabil pentru perioada pentru care a fost eliberat!

Iti poti schimba chiar si locul de munca, pentru ca ai lucrat deja mai mult de 12 luni. Nu ai nevoie decat de o adeverinta de la angajator, care sa confirme cele 12 luni.

De fapt, blue cardul asta face:confirma dreptul tau liber de a munci in UK!!

7. florina

florina New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc pentru promptitudine! s-a mai limpezit ceata ...

ps: parteneru, semnatura ta e superba !!! mult adevar...

8. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Deci, acces total pe piata muncii pt cei cu un an vechime la 31 dec 2006. Ce aiurea...deci...daca ai muncit mai bine de un an, dar ai sfarsit a munci inainte de 31 dec 2006, nu ai nici un drept. De ex muncesti 2 ani, te lasi de munca in 2006, si la datul cadourilor in 2007 nu primesti nimic ? va impartasesc nedumerirea mea in fata legilor draconice.

9. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Community Right as a worker nu cred ca face parte din categoria legilor draconice! De fapt, este singura lege care deschide o "portita" romanilor! Noi nu am fi beneficiat niciodata de avantajele acestei legi, daca ea nu ar fi derivat dintr-o directiva europeana care obliga fiecare stat EU sa o adopte!
    Asadar, sa nu intelegem gresit! Aceasta lege nu este vreun cadou din partea guvernului englez si nici vorba de "lege draconica"!
    Fiind vorba de o directiva EU este normal ca ea sa ofere avantaje doar cetatenilor EU care la data aderarii sau dupa, au fost angajati legal timp de 12 luni intr-un stat EU!

Acum, daca incepem sa criticam si singura lege de care se leaga sperantele noastre in a obtine dreptul liber la munca, inseamna ca nu intelegem ce reprezinta aceasta lege cu adevarat! -violent-

10. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Today all day, I've been on the phone to people at the Home Office, and Work Permits and so on,
    trying to find out what's going to happen with those people who start working after 1 Jan 07. Basically,
    I wanted to know whether the 12 months rule applies to those starting to work after 1 jan 07.
    20 minutes I tried to get an answer from an idiot who kept saying that the 12 months rule only
    applies to those working before 1 Jan 07 and that after this date it's a different story. In
    the end I got bored with him and hang up, but the thing is that I didnt manage to get a straight
    answer to my question.

So, if you know of an official statement where it says clearly that those who are starting to work
    after 1 Jan 07 have the same right to apply for Blue Certificate at the end of 12 months of legal
    work, please let me know.

11. giorgio

giorgio New Member

Trophy Points:
    0
    daca ai putea sa traduci ti-am fi recunoscatori

12. alexander

alexander New Member

Trophy Points:
    0
    "... - you have been working with permission, and without interruption, in the United Kingdom for a period of 12 months ending on or after 31 December
    2006.
    "

13. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    spin stii ce te rog? citeste BR1 la sectiunea 7.3 si ai sa vezi ca nu trebuie sa suni HO pentru atata lucru.

14. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Plictis, nu pot sa cred!!! Chiar atat de simplu e?!! :)| :) :)|

Noroc ca nu am mai deschis si eu un topic!!!

15. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    mey parteneru' pai ia vezi nu copia modelul ... stii tu care... a fost deschis azi... :)
    cand am vazut sa ma :)|

16. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Eu v-am spus ce mi-a spus idiotul cu pricina. Aveti chef de mistouri, be my guest. Eu m-am lamurit si mi-e de-ajuns. Da, banuiesc ca puteam sa ma deranjez si sa citesc si sectiunea 7.3. inainte sa deschid subiectul. Dar atunci, voi cu ce v-ati mai fi umplut timpul liber?

17. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    spin e unul care nu intelege ce ai zis poti te rog sa traduci textu ala? pls
    merci

18. glucoza

glucoza New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!
    Sa inteleg ca daca vin cu sotia in UK si ea se trece self employed,eu voi avea drept de munca nelimitat din prima zi cand ajung in UK?

19. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Teoretic, asa ar trebui sa fie.In practica insa, dupa ce sotia va deveni self employed cu acte in regula, tu va trebui sa aplici pentru un "worker accesion card" si abia cand vei primi acest card vei putea incepe munca. O alta problema ar fi faptul ca daca vei dori sa schimbi angajatorul va trebui sa reiei aceeasi procedura si asta nu cred ca e o placere!
    In concluzie, n-as spune ca daca sotia va fi self employed, tu vei avea drept nelimitat la munca! Vei avea insa drept nelimitat la munca, dupa primul an!

20. glucoza

glucoza New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc mult!

Share This Page