15.2 C
London
Sunday, May 31, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Community Rights as a worker - Acces total pentru cei cu un an vechime!!

Discussion in 'ARHIVA' started by parteneru, Nov 9, 2006.

1. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Noroc sa fie Robert aka necrutatorul!

Sebby,
    eu am invatat sa iau tot ce mi se ofera, cind mi se ofera, mai ales cind e vorba de drepturi. Aplica si ia-ti certificatul, ce-i in mina nu-i minciuna!

2. Anonymous

Anonymous Guest

Ptr. Au - Pairi...FOARTE IMPORTANT...Luati si cititi postul meu Anterior din acest Thread...cel cu si despre Au - Pairi...si apucativa de treaba...sar putea sa aiba mai multe intelesuri ptr. multi...dar fiecare interpreteaza in felul lui...

Bafta...

Informator NR.1 ...nimeni altul decat VIRUSSS...:)

3. bccostin

bccostin New Member

Trophy Points:
    0
    Intrebare: daca am lucrat legal timp de 12 luni si viza mi-a expirat, la 1 noiembrie 2006, nu sunt eligibil pentru certificatul corespunzator celor cu drepturi depline, corect? Cineva in aceeasi situatie sau care are vreo idee...foarte recunoscator pt raspunsuri :)

4. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Nu esti eligibil pentru ca una din conditii este ca cele 12 luni sa se termine dupa 31 dec. 2006!

5. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    bccostin
    daca nu ti ai prelungit viza ce ti expirase pe 1 noiembrie 2006, din pacate nu te poti califica pt blue reg certificate...

6. bccostin

bccostin New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa cum a fost mentionat pe forum, nu prea a fost circulata informatia in perioada aia, asa ca nu aveam de unde sti in ce ape ne scaldam. O idee interesanta: contractul de munca a inceput in feb 2006, deci teoretic in feb 2007 as putea aplica (cele 12 luni si implinite dupa momentul aderarii). Acum, daca pe pasaportul meu (care a fost schimbat in perioada vizei) nu mai apare viza (cu data expirarii din nov2006) , ci numai cateva stampile de intrare in uk, care sunt sansele sa fie "ignorata" data expirarii si sa considere relevante numai hartiile de la lucru si pasaportul fara viza, sau cartea de identitate?

7. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Ar trebui sa ne spui mai multe!! Deci eu inteleg ca tu ai continuat sa muncesti dupa ce viza ti-a expirat? Trebuie sa ne spui tot ca sa-ti putem da un sfat!

8. bccostin

bccostin New Member

Trophy Points:
    0
    Da, inca lucrez si la inceputul lui feb cred ca fac un an de lucru neintrerupt. Poate ca nu sunt singurul in oala asta...

9. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Problema este ca tu daca ai continuat munca peste viza, asta nu prea a fost legal, ori legea spune ca trebuie sa fi fost "legally employed"!

Ce fel de job ai avut?
    Angajatorul ti-a platit taxele?
    Permisul de munca pe cat timp a fost valabil?

10. bccostin

bccostin New Member

Trophy Points:
    0
    Viza de Join spouse, ca sotia a avut de self empl, asa ca eu am lucrat legal pe baza vizei, printr-o agentie de personal, neavand nevoie de permis de munca. Da, angajatorul a platit taxe, totul in regula - de obicei nu te mai intreaba nimeni de expirarea vizei DUPA ce ai fost angajat, ca legea nu le impune sa o faca decat in momentul angajarii.
    Eu stiu de acea cerinta, ideea e daca si ei stiu ca am iesit din situatia avantajoasa si ca am continuat nu prea legal...

11. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Deci ai lucrat pe baza vizei de dependent care ti-a expirat in noiembrie 2006.
    Sfatul meu este sa aplici pentru un certificat. Taxele ti le-ai platit, deci ai sanse sa iei certificatul. Depinde insa de verificarea pe care o va face HO!!
    Dar pana nu incerci nu afli. Asadar, incearca sa aplici in feb. 2007!

Sa ai bafta!

12. bccostin

bccostin New Member

Trophy Points:
    0
    Veau sa aplic la o facultate, asa ca oricum capat 20 ore, si dupa aia capata sotia drept de lucru full, si dupa un an aplica pt certificat, si tot asa. Oricum, cat mai e pana expira aia max 7 ani? O nimica toata... Numai cat a durat tranzitia, si tot i-am supravietuit.
    Multumiri de lamuriri.
    Cu stima.

13. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    E bine ca esti optimist si nu vreau sa-ti schimb rationamentul, dar sapte ani sunt totusi sapte ani. Foarte bine ca ai supravietuit tranzitiei, dar ideea este ca in viata trebuie sa mai curga si miere, ca nu e de dorit sa trecem mereu prin greutatile tranzitiei!
    Vorba aceea, o viata avem si ar trebui sa ne bucuram la maxim de ea!

14. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
  15. andycraze

andycraze New Member

Trophy Points:
    0
    salutari

am tot citit pe aici si nu sunt lamurit, o sa va spun situatia mea caci tocmai mi sa fost oferit un job pe approx 22 decembrie si pe 25 miam dat demisia la jobul trecut...

sunt student din 2005 si lucru lam inceput pe 7 noiembrie 2005 part time...deci am pana in decembrie 25...13 luni si jumatate...

problema este k eu am citit comunicatele de atunci si am inteles k oricine are peste 12 luni de angajare primeste community right as a worker...dar mai recent am vazut k au introdus ceva cu daca se fac 12 luni pe sau dupa 31 decembrie 2006...?

eu am decis sa renunt la scoala si am aplicat pentru un job full time, mi sa oferit jobul pe 20 decembrie si mi sa zis k incep pe 22 ianuarie...
    eu auzind asta...miam dat demisia de la vechiul job...

acum mau contactat k nu mai pot incepe jobul pe 22 ianuarie k vor dovada a dreptului meu de lucru in uk...

care este faza cu pe sau dupa 31 decembrie...

eu mai aveam 6 zile pana pe 31 decembrie...si am demisionat de la jobul vechi numai pentru ca mi sa oferit un nou job...care acum ma ia la intrebari...

si deci cam am ramas cu ochii in soare...

va rog mult daca cunoaste cineva situatia sau poate sami dea un raspuns in breun fel...

multumesc

16. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16
    pacat ca pentru cele 6 zile ai pierdut ceva nemaipomenit -violent-,singura varianta este sa aplice noul patron pentru tine ca sa obtii un WORK PERMIT si asta numai daca esti calificat pentrul jobul respectiv (sti si tu noile reguli) tu te incadrezi ca nou venit acum presupun :-??
    PS asta este parerea mea

17. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    legea specifica 12 luni de munca legala fara o intrerupere mai mare de 30 de zile, dar sa fi lucrat pe 31 dec. acum situatia ta e cu 2 taisuri intradevar. te califici in situatia in care vor sa recunoasca ca tu nu ai lucrat pe 31 dec dar in schimb ai 12 luni lucrate adica pauza aceea de 30 de zile sa fie dupa 25 dec.
    sper ca m-am facut inteles.
    daca as fii in situatia ta m-as angaja repede oriunde pana in 25 jan si dupa primul payslip nou as aplica cu BR1.
    indicat e sa mergi la fostul angajator sa vezi daca te mai poate lua inapoi, si sa iti iei o recomadare precum ca ai lucrat pana pe 25 dec incepand cu data.... 2005, iar daca nu poti cauta job repede si tot te scoti.
    sincer esti cam dezinformat, pe 25 se cunostea ca se va aplica cu BR1 chiar era publicat BR1, ... domnia si prostia se platesc...
    nu e chiar asa de nasoala situatia ta... daca nu te scoti pe 25 da-mi un MP ca nu te-ai scos.. ok?

-salut-

18. andycraze

andycraze New Member

Trophy Points:
    0
    salutari din nou...multumesc pentru raspunsuri

payslip eu am luat si la sfarsitul lui decembrie si voi lua si unul cu o suma mica si la sfarsitul lui ianuarie

oamenii care au aplicat deja si au primit documentele cerute pe BR1 au aplicat fara payslipul pe ianuarie presupun nu?...

da o solutie ar fi sa imi iau work permit de la angajatorul nou, ei ma vor la job...da sunt calificat pentru jobul respectiv!

multumesc inca o data

19. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    andycrazy
    am aplicat in jan cu payslip pe jan, eu cel putin asa am aplicat, (expediat pe data de 8), pai daca ai payslip venit in jan care e problema ta? de ce nu aplici cu BR1? pai e clara treaba ai payslip, rogi angajatorul sa iti dea o hartie precum ca ai lucrat pana in dec la ei adica vezi tu sa nu se deduca ca ai terminat jobu pe 25 si gata.
    work permitul... astae long story .. ne calificam multi pentru el, angajatorul tre sa demonstreze ca nu a gasit altul in uk ca a facut public postul minim 6 luni ... blabla... si tot asa... e complicat si greoi, se asteapta mult, peste 30 de zile, iar ce e mai nasol, angajatorul e greu de schimbat, iar la schimbare trebuie ca noul angajator sa fie in acelasi domeniu.... adica e cam restrans...

-salut-

20. andycraze

andycraze New Member

Trophy Points:
    0
    felicitari PLICTIS! Iti doresc sa te bucuri de blue certificate!

mai explicami te rog odata...tu ai aplicat cu payslip pe ianuarie care lai luat la inceputul lunii ianuarie? tu iei payslipul la inceputul lunii? nu la sfarsitul lunii dupa ce lucrezi si ti se calculeaza overtime bla bla...?

eu am luat un payslip pe luna decembrie de unde am luat banii pe noiembrie-decembrie...pe care scrie pay date 29 dec 2006...si voi lua inca unul la sfarsitul lunii ianuarie acum...care va avea ca pay date...31 ianuarie 2007 si voi lua banii din decembrie-ianuarie...care bani din ianuarie nu mai iau k nam mai lucrat...

cum ai zis si tu...merita sa incerc si cu payslipul pe ianuarie si cu scrisoare de la lucru cum k am terminat in decembrie...fara data!

tias ramane dator enorm dak ai posta si ce documente ai pus in plic cand ai aplica...ce payslipuri...de cand...ETC.

mari multumiri inca odata pentru posturi

Share This Page