15.2 C
London
Sunday, May 31, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Community Rights as a worker - Acces total pentru cei cu un an vechime!!

Discussion in 'ARHIVA' started by parteneru, Nov 9, 2006.

1. Anonymous

Anonymous Guest

De ce nu?
    Ai ultimele 12 luni de munca continuu? Si poti sa dovedesti asta? Atunci da, ai dreptul sa aplici.

2. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Deocamdata, faptul ca ai avut o viza pe 3 ani care expira in martie, nu-mi spune prea multe. Intrebarea la care trebuie sa raspunzi este:

Ai avut viza pe baza de work permit sau ca si self employed?

Nu de alta, dar eu cred ca ai viza de self employed si in acest caz nu poti solicita certificatul albastru.
    Pe de alta parte, daca ai avut viza pe baza de work permit, atunci inseamna ca ai lucrat ca si angajat si probabil pentru mai mult de 12 luni, caz in care te-ai califica pentru un certificat albastru.

Acum stii ambele variante, intrebarea este in care barca te situezi? -dance- ance-

3. audvoci

audvoci New Member

Trophy Points:
    0
    k si atunci ai idee ce-mi ramine de facut/?

4. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Vad ca nu mi-ai raspuns la intrebare, asadar voi presupune ca aveam dreptate si te afli aici pe o viza de self care expira in martie.
    In acest caz ai doua variante in principal:
    1. Daca ai venit cu sotia si ea a muncit minim 12 luni pe baza vizei de dependent atunci amandoi veti avea dreptul la un certificat albastru.
    2. Daca ai venit singur va trebui sa te interesezi cum ai putea obtine ILR. Exista un topic special destinat celor care sunt in aceasta situatie!

5. audvoci

audvoci New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc frumos.da e adevarat viza mea e self .nu cred insa ca nici ei adica ho nu au ceva foarte clar.oricum sint convins ca cel mai bun lucru pe care pot sa-l fac e sai sun si sa intreb de situtia mea.multumesc frumos.

6. Anonymous

Anonymous Guest

Sorry ca intervin!
    Mai bine scrie-le un email sau o scrisoare! La telefon sunt cam evazivi si putin reticenti.

Mult noroc!

7. audvoci

audvoci New Member

Trophy Points:
    0
    chiar te rog daca poti , nu pot decit sa ma bucur.mai e cineva in situatia mea?habar nu am ce sa fac.cred ca o sa ma duc la shefield la ho si sa vad acolo ce si cum.presupun ca au un birou de relatii.

8. Anonymous

Anonymous Guest

Parerea mea este sa cauti pe website daca au un birou de informatii si ofera cosultanta mai intai. Si daca tot te duci ai grija sa fii prezentabil, sa ai toate documentele de care vei avea nevoie si de care poate te vor intreba. Sa fii sigur pe tine si sa stii sa vorbesti formal.

Mai simplu e sa scrii un email formal, intr-o engleza corecta, in care sa explici situatia ta si sa soliciti politicos un raspuns.
    Daca nu te descurci poate ai pe cineva sa te ajute.

Success!

9. audvoci

audvoci New Member

Trophy Points:
    0
    well,,,, o sa vad.multumesc foarte frumos oricum

10. necrutatorul

necrutatorul New Member

Trophy Points:
    0
    Salve!Audvoci e exact in situatia mea,numai ca viza mea expira in oct.D-nule Partener dv-stra sunteti colacul meu de salvare,daca intra-devar voi lua si eu card albastru fac o cinste mare!!!Credeti ca trebuie sa aplic separat pe Br4 sau e ok numai Br1-ul sotiei cu mine ca si familie??va multumesc!

11. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    O singura diferenta exista intre situatia ta si a lui "audvoci". Tu ai o sotie care a fost "legally employed for more than 12 months", iar el nu a mentionat nimic despre asta deocamdata. Asadar, sansa lui este ILR, pe cand sansa ta e sa primesti drept de munca pe baza sotiei.
    Sfatul meu e sa completati un singur formular BR1, sotia va fi "titular" iar pe tine te va adauga in sectiunea 2 la "family member". In acelasi plic trimite-ti ambele pasapoarte sau carti de identitate(la alegere) si mai adaugati wage slips si o scrisoare de la seful sotiei in care confirma perioada de angajare.
    Era sa uit. Nu uitati sa trimiteti si certificatul de casatorie!!
    Asta e tot. Multa bafta! In mod sigur veti reusi!

12. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    mai necrutatoru,
    ia lamureste-ne si pe noi care e de fapt situatia ta, ca vad ca si eu si parteneru si nicole iti tot repetam acelasi lucru si tu tot nu pricepi.
    O sa repet inca odata, ultima data, dupa care orice referire la acest episod va fi sters...m-am cam saturat de membrii noi care nu se catadicsesc sa citeasca nimic pe acest forum, sar in mijlocul unui topic, pun o intrebare, li se da raspuns, dar ei tot nu cred si o repeta de 3-4 ori. Acest sistem va inceta incepiind de azi.

Repet, sotia ta, necrutatorul, va fi principala aplicanta pe BR1, tu vei fi adaugat ca si membru de famile, punct. Amindoi veti primi un registration certificate cu drept nelimitat de munca, ea in baza faptului ca a muncit legal mai mult de 12 luni in UK iar tu in baza faptului ca esti sotul ei.

Download forumularul BR1 incepeti sa-l completati si cind trimiteti actele dati Cartea de Identitate, ca sa stati mai linistiti si sa nu va ingrijiti de pasaport.

Asta e tot pe subiectul asta, si PENTRU ORICINE ALTCINEVA CU UN CAZA IDENTIC.

13. necrutatorul

necrutatorul New Member

Trophy Points:
    0
    D-nule veteran,iti multumesc de lamuriri,imi cer scuze daca am fost insistent in intrebarile mele(puerile pentru unii,hotaritoare pentru mine),dar am fost atat de placut surprins de afirmatiile Partenerului si ale dumitale incat a trebuit sa aud din mai multe parti acelasi lucru pina sa il cred.Numai bine va doresc si daca o sa vreti sa aflati soarta cazului meu va voi tine la curent.Chiar daca sunt nou pe acest forum sunt vechi in multe altele legate de uk in general si relatii inter-umane in special.Transmit calde felicitari pentru acest forum serios amicului meu Adi C.pe aceasta cale.numai bine!

14. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    ma bucur ca ma putut sa-ti lamurim problema si bineinteles ca sintem interesati sa aflam de soarta ta si a tuturor celor in situatia ta.
    Si tie numai bine, sint UKOK sau Dan, nu e nevoie de Domnule :)

15. necrutatorul

necrutatorul New Member

Trophy Points:
    0
    Maine dimineatza trimit actele cred...trebuie trimis pasaportul sotiei caci la un moment se cere "proof that you are legally here".am sa tirmit doar Cartea de iden a mea.Wish me luck!Robert

16. audvoci

audvoci New Member

Trophy Points:
    0
    stiu ca suna ridicol,dar daca tot va faceti pomana mai faceti una .spuneti-mi si mie ce ala ilr ca nu stiu si trebuie sa recunosc asta,si i-mi e rusine .da decit sa mor prost mai bine intreb.va multumesc frumos.

17. Anonymous

Anonymous Guest

18. audvoci

audvoci New Member

Trophy Points:
    0
    esti o dulce.te pu dulce pe obraz.si o noapte buna.

19. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    o intrebare

Am viza de dependent [limitet live to remain ] valabila inca 5 ani . Lucrez printr-o agentie. Daca vreau sa imi schimb locul de munca imi trebuie acel certificat de la HO ? Precizez ca pina la 1 ian si precedenta si actuala viza imi dadeau drept la munca .

20. Anonymous

Anonymous Guest

Nu este obligatoriu sa il ai, dar ar fi bine, caci nu se stie niciodata. Poate noul angajator ti-l va cere in urma campaniei referitoare la muncitori romani si bulgari.

Share This Page