12.4 C
London
Monday, April 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Community Rights as a worker - Acces total pentru cei cu un an vechime!!

Discussion in 'ARHIVA' started by parteneru, Nov 9, 2006.

1. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Scuze lina, te-am dat de gol. :)

Dar nu e grav, nici eu nu le stiu pe toate. Tuturor ne mai scapa cate ceva din cand in cand! De asta suntem o echipa ca sa ne acoperim unii pe altii!

-dance- ance- -ww- -dance- ance-

2. elly26

elly26 New Member

Trophy Points:
    0
    -dance- ance- -dance- ance- -dance- ance- -dance- ance- -dance- ance- -dance- ance- -dance- ance- -lurk-

3. elly26

elly26 New Member

Trophy Points:
    0

4. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Elly, citatul dat de tine nu mai este 100% valabil in acest moment. HO a mai modificat putin situatia, astfel ca dependentii nu mai beneficiaza de acces nerestrictionat pe piata muncii. Ei trebuie sa aplice pentru un worker accesion card.Deci e o idee mai complicat decat parea in urma cu 2 luni.

5. r_b_l

r_b_l New Member

Trophy Points:
    0
    Daca nu esti in pozitia de a aplica curind(in max 12 luni) la ILR, atunci e okay, poti uza de acest community work certificat. Altfel, pierzi mult mai multe drepturi pe care nu le vei avea decit dupa 31dec 2011. ur choise, good luck. :-??

6. necrutatorul

necrutatorul New Member

Trophy Points:
    0
    Buna din nou,imi permit sa revin iarasi si sa va expun cazul meu.Eu am viza de self-employed.Cea de 3 ani imi expira in Oct 2007.Dupa cate am inteles din formularul Br1,sotia mea,care a lucrat deja mai mult de 3 ani legal(stiu ca e minim 12 luni),poate aplica pentru acel card de acces nelimitat pe piata muncii de aici.Eu as vrea sa renunt la pozitia de Self-emp si sa devin angajat.intrebarea mea este:Imi baza faptului ca sotia mea va avea drept de munca nelimitat,eu voi putea deveni dependentul ei si sa aplic si eu cu Br1 dupa ce primeste ea acel card?Sau cum ma sfatuiti sa fac mai bine?Stiu ca pentru indefinite trebuie sa astept pina in 2011-2012,dar sunt sigur ca pina atunci Uk va ridica restrictiile pe piata muncii.va multumesc anticipat si va urez un nou an fericit!

7. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Este clar ca sotia ta intruneste conditiile pentru a obtine un registration certificate, iar tu in calitate de sot al ei, de asemenea ai acest drept.
    Completati un formular BR1, pe tine ca sot te va include in sectiunea 2 la family members si veti obtine amandoi cate un certificat. Nu e nevoie sa astepti sa-l obtina ea mai intai si tu dupa aceea.

8. luana_m

luana_m Member

Trophy Points:
    6
    Pot fi inclusi si alti membrii de familie ? -gift- Am vazut ca sunt multe spatii goale acolo pe formular.... 3s Ce conditii sunt pt acestia (din cate am vazut eu trebuie sa locuiasca in UK, dar nu am observat sa ceara vreo dovada pt asta)?....
    Sau ar fi prea frumos....? -tongue-

9. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Intr-adevar sunt o gramada de spatii pentru membrii. In mod normal definitia unui membru de familie e destul de cuprinzatoare, dar din cate am citit in guidance-ul pentru romani, am inteles ca aici se incadreaza doar copiii sub 21 de ani sau cei peste daca pot dovedi ca sunt dependenti si sotia sau partenerul civil.

10. luana_m

luana_m Member

Trophy Points:
    6
    Parteneru, poti sa imi citezi si mie unde ai gasit in guidance definitia "membrului de familie"? Ori am citit eu doar printre randuri? -study-

11. necrutatorul

necrutatorul New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de lamuriri ,stiti de cineva care deja a trimis acest formular,as fi curios sa stiu cat dureaza toata afacerea deoarece nu vreau sa imi blocheze iarasi pasaportul in vreun sertar la H.O.vreun an (ca si la ultima aplicatie pt 3 ani)

12. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Luana_m, in guidance nu se da definitia "family member"! Din contra pana si in draftul legii, la capitolul "authorised family member" sunt destul de evazivi.
    Definitia "family member" o vei gasi foarte clar explicata in EEA Regulations 2006:
    http://www.opsi.gov.uk/si/si2006/20061003.htm#7

Nu se stie cat va dura pana HO iti va trimite acel "registration certificate" deoarece ei n-au dat nici un termen si pe de alta parte, in acest moment nu avem nici un caz concret pentru a-l folosi ca si exemplu.

13. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    nu uitati ca de data asta trimiterea pasaportului nu mai este o chestie asa de grava, datorita faptului ca puteti iesi si intra unde vreti in Europa (cu exceptia Suediei) pe baza Cartii de Identitate; acest lucru era imposibil ininte de 1 ian 2007

14. necrutatorul

necrutatorul New Member

Trophy Points:
    0
    SALVE DIN NOI!M-AM CAM DEZUMFLAT CU PRIVIRE LA BR1 ,CHIAR INAINTEA SECTIUNII 2 CEA CU MEMBRII DE FAMILIE SPUNE CLAR CA MEMBRI DE FAMILIE CARE SUNT SELF-EMPLOYED NU AU DREPT DE MUNCA IN UKDECI NEVASTA-MEA POATE APLICA DE DREPT NEINGRADIT EU NU AM ACEST DREPT

15. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    necrutatorul,
    nu te mai desumfla degeaba!
    statutul tau este absolut irelevant pentru Home Office.
    Sotia ta este cea care a dobindit "community worker rights" in baza faptului ca a lucrat legal mai mult de 12 luni in UK. Ea este cea care aplica pe formularul BR1 su esti adaugat ca membru de familie..ce conteaza ce faci tu? tu poti sa fii bagator de seama, sau casnica...e irelevant.

16. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    in legatura cu "family member", aceasta notiune este foarte larga, iata ce spune chiar in BR1 sectiunea 2:

Un roman cum este cazul sotiei lui "necrutatorul" poate adauga la acea list nu numai pe el ca sot, ci si copiii lor, fratii lor, parintii lor...

17. luana_m

luana_m Member

Trophy Points:
    6
    La asta ma refeream si eu, UKOK, si m-a pus pe ganduri... -scratch- cratch- Daca astia de la HO chiar vorbesc serios?... si noi nu stim?... :)) Cum putem fi siguri? A incercat careva pana acum?

18. Anonymous

Anonymous Guest

...sa mai pun si eu un mail interesant despre Work in Uk...

...Parteneru...sti ca tiam spus ca o sa trimit mail la Home Office si o sa ii intreb despre situatia lu` nevastamea...am primit un raspuns...ciudat...dar am primit...

Dear Sir or Madam,

My Name is ******* from Romania and I have a simple Question:

If I worked as an Au - Pair more than 12 months I will be able to obtain a 'blue' EU Registration Certificate and then have an unrestricted right to acces the labour market?

This is a phrase from Home Office Website: "Anybody who has been legally employed on a continuous basis for twelve months obtains community rights as a worker. This means you have a full right to reside under EU law as a worker in a Member State and have an unrestricted right to access that Member States’ labour market."

blablabla...

...si raspunsul...

Dear Sir/Madam

Thank you for your enquiry.

Please be advised if you held an Au-pair visa prior to the Accession, you will need to complete the application form BR1.

To obtain this application form, please telephone 0870 521 0224.

Yours faithfully
    Managed Migration

If you intend to reply to this e-mail please ensure that you resend all the information from your original enquiry.

...nemultumit de raspuns...am scris din nou...:

Dear Mr.******,

Thank You for your answer but I think you misunderstood my question. Please read my first email and try to give me an appropriate answer.

Thank you for your quick answer and I hope to hearing from you very soon.

Yours sincerely,

...si acum astept raspuns...o sa fac edit la acest post cand il primesc...

..si raspunsul a venit din nou...:

Dear Sir/Madam

Thank you for your enquiry.

As stated below by my colleague you will need to complete the BR1 application form.

To obtain this application form, please telephone 0870 521 0224.

Yours Sincerely,

James Smith

Managed Migration

If you intend to reply to this e-mail please ensure that you re-send all the information from your original enquiry.

...iar nemultumit de raspuns...:)...dupa cum am promis o sa trimit din nou...pana nu primesc un raspuns de genu: Dar ne lesi???...trimit una-n-truna...uite asa sa munceasca si aia de la H.O...:)

...si uite ca vine si raspunsul minune...hahahahah :)...citeste si intelege fiecare ce vrea...dar care obtine ceva sa zica si el multan fain de informatie...

Dear Sir/Madam,

Thank you for your further enquiry.

Please be advised that if you have been living and working in the UK on a Student Visa or Au Pair Visa for 12 months or more prior to 1st January, 2007, you are entitled to complete application form BR1 in order to obtain a Registration Certificate.

This will allow you full access to employment in the UK without restriction, and will confirm that you are an EEA national exercising full Treaty rights in the UK.

You may obtain and complete Application Form BR1, in order to obtain a Registration Certificate. Application forms are avaliable at: http://www.workingintheuk.gov.uk/workin ... tml. Please note, applications will not be accepted before 1st January, 2007.
    For further information, as it becomes available, please click on the link below:

http://www.workingintheuk.gov.uk/workin ... abour.html

Yours faithfully,
    Elaine Newman
    Managed Migration

If you intend to reply to this e-mail, please ensure that you re-send all the information from your original enquiry.

...raspunsul ii asa cum lam primit...deci toti AU PAIRII unitiva...hahahahah...ca daca o gresit doamna si o raspuns asa...ii dam in cap cu raspunsul....deci...

BAFTAAAAAAAAAAA

19. necrutatorul

necrutatorul New Member

Trophy Points:
    0
    Catre Viruss si visa de aupair.Nu cred ca ai sanse de a obtine drept neingardit la piata muncii din mai multe motive:tu nu ai avut calitatea de angajat in aceasta tara(nu platesti Ni Number contributions,sau taxe pe salariu),aceasta asa zisa munca de aupair se considera ca si un schimb cultural ,adica tu ai venit aici sa inveti limba engleza si acei 55 de lire pe saptamina nu sunt salariu ci asa zisi bani de buzunar.H.O ti-a raspuns ca iti vor trimite acel formular pentru ca ei nu au voie sa ingradeasca dreptul nimanui sa ceara ceva,asta nu inseamna ca ti se va si da ceva!Bafta multa si asteptam concluzia aplicatiei tale,nepotul meu e in aceeasi situatie si ar fi superfericit daca intradevar ar putea aplica si el pt blue card.

20. audvoci

audvoci New Member

Trophy Points:
    0
    da ce se intimpla cu cei in situatia mea.adica viza de trei ani expira in martie.am dreptu pt a aplica pt cardul albastru?multumesc frumos daca stii ceva poate vrei sa i-mi zici si mie si la altii.

Share This Page