13.8 C
London
Monday, October 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Community Rights as a worker - Acces total pentru cei cu un an vechime!!

Discussion in 'ARHIVA' started by parteneru, Nov 9, 2006.

1. glucoza

glucoza New Member

Trophy Points:
    0
    Aha....dupa un an. Si dupa un an cand o sa am drept de munca pot sa o trec pe sotie k si dependent si sa aiba si ea drept de munca?

2. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa ce vei implini 12 luni de munca continua, vei putea aplica pentru un blue card, impreuna cu sotia ta(sotia se incadreaza la family member).

Odata cu primirea acestui card sotia va avea drept nelimitat la munca!

3. karina

karina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!Buna, am si eu o intrebare care poate unora li s-ar parea aiurea dar nu stiu ce sa fac. Sunt self-employed de doi ani jumate, pot si eu aplica pentru blue card sau trebuie sa mai completez vreun formular?Va multumesc anticipat!

4. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Karina, cei care au lucrat ca self employed nu pot obtine blue card!! Pentru a obtine blue card este obligatoriu sa fi fost legal angajat timp de 12 luni!!

5. karina

karina New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos pentru raspuns! -ntwhy-

6. aura

aura New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa ce sotul meu va primi card albastru ce avantaje vom avea? Va fi vreo diferenta fata de acum, cand are permis de munca? Multumesc

7. Anonymous

Anonymous Guest

Dupa ce sotul meu va primi card albastru ce avantaje vom avea? Va fi vreo diferenta fata de acum, cand are permis de munca? Multumesc

De ce spui ca sotul tau va primi cardul albastru? Tu nu esti trecuta pe aplicatie ca family member?
    La ce te referi cand spui permis de munca? La "work permit" cumva? Daca da, atunci raspunsul este : da, este o mare diferenta. Se poate angaja in alta parte fara sa mai ceara acordul Home Office-ului pentru un nou work permit cand schimba employerul.
    Este liber sa aplice la ce job vrea fara sa ceara alt work permit si nu are nici un fel de restrictii.

8. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Aura se pare ca nu prea ai citit mai nimic din ceea ce s-a scris pe forum despre acest card albastru sau daca ai citit probabil nu ai inteles mare lucru.
    Dupa cum ai spus, sotul tau are acum permis de munca. Acel permis este restrictionat pentru un anumit angajator si pentru o anumita perioada de timp. Daca sotul tau ar dori astazi sa-si schimbe locul de munca ar trebui sa treaca prin procedura destul de anevoioasa de a obtine un nou work permit. Nu stiu daca trebuie sa mentionez felul in care esti privit de un angajator dupa ce acesta afla ca nu ai drept de munca si ca pt a te angaja trebuie sa aplice pentru un work permit.
    Un card albastru elimina aceste dezavantaje si restrictii si acorda dreptul nerestrictionat de a munci in UK la fel ca si un cetatean englez.
    Sper ca am reusit sa-ti deschid ochii si sa te fac sa intelegi ca este o mare diferenta intre statutul de azi al sotului tau si cel dobandit odata cu obtinerea cardului albastru.

P.S. Poate ar trebui sa mai mentionez si faptul ca avantajele acestui card se vor "rasfrange" in totalitate si asupra ta in calitate de sotie a unui detinator de card albastru! -violent-

9. aura

aura New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru informatii! Am inteles.

10. flavi

flavi New Member

Trophy Points:
    0
    daca am lucrat aici un an part-time ? pot aplica pentru cardul albastru ?
    ce trebuie sa fac pentru a aplica pentru cardul asta?

11. Anonymous

Anonymous Guest

da poti aplica.
    si ce poti face?....pai sa citesti forumul ca sunt cel putin 4 topicuri care iti explica ce sa faci...mai exact sa completezi BR1.

-action- s-a mai spus

12. flavi

flavi New Member

Trophy Points:
    0
    dar am lucrat numai pana in octombrie , nu in dec , mai pot aplica si atunci ?

13. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Daca ai lucrat doar pana in octombrie, atunci nu te califici pentru obtinerea blue card-ului. Conditia este ca cele 12 luni sa se incheie pe 31 dec. 2006 sau dupa aceasta data.

P.S. Banuiesc ca intre timp ai rasfoit putin forumul si deja esti la curent!! :)

14. flavi

flavi New Member

Trophy Points:
    0
    si atunci ce as putea sa fac ? sa aplic pentru work permit?

15. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Nu poti aplica pentru un work permit. Trebuie sa gasesti un angajator care sa aplice pentru un work permit. Practic, esti in situatia unui nou venit in UK, asadar cel mai bine ar fi sa citesti guidance-ul pt romani si bulgari si vei afla de acolo care sunt optiunile in aceasta situatie.
    Bafta!

16. flavi

flavi New Member

Trophy Points:
    0
    mersi.
    am citit acolo si scrie ca angajatorul trebuie sa aplice , si trebuie completat unul din formularele urmatoare WP1 , WP3 , SR1, PD1 , MTI1 , WPS1 , SB1 .
    si dupa trebuie eu sa aplic pentru Accesion Card ...
    cine am mai aplicat asa?
    in timpul asta de ex poti lucra cat timp astepti raspuns?

17. sacalul

sacalul New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, imi pare rau ca trebuie sa dezamagesc ceva oameni dar nu este chiar asa de simplu cu Br1, eu am lucrat in Uk timp de un an din 2005 in 2006 am plecat acasa i 29 mai 2006 si m-am reintors in UK in august. Acum o luna am sunat la Home Office si am intrebat daca pot sau nu aplica pentru BR1 .... mi-au luat datele au verificat cazul meu si am fost anuntat ca da nu este nici o problema ... asa ca am aplicat cu incredere pentru el insa dupa 14 zile am primit o simpla scrisoare de la ei care suna cam asa:

Your application has been refused for the follwing reasons:
    - The Home Office is not satisfied that you have been working legally in the UK without interruption for a period of 12 mounths ending on or after 31 Dec. 2006

ok am inteles ca nu am terminat contractul pe 31 sau dupa dar de ce mi sa spus ca pot aplica si va fi ok ???? buna intrebare ....

Dupa ce am primit raspunsul impreuna cu formularul AIT-1 (prin care puteam sa ii apelez in justitie pentru decizia luata) i-am sunat iar si iam intrebat ce facem si care a fost problema ... la telefon mi sa spus ca in prima faza au vrut sa imi dea permisul dar totusi perioada dintre cele contracte a fost prea mare dar daca aplic iar in luna septembrie sigur voi fi ok .... ce sa fac acum sa ii dau in judecata sau sa astep :)|

A si am uitat inca lucrez aici legal

18. Anonymous

Anonymous Guest

Aplica din nou in Septembrie cu un cover letter.

-sunny-

19. lucianls

lucianls New Member

Trophy Points:
    0
    buna NICOLE24 tot Sacalul aici dar am probleme cu contul ala si mi-am facut altul ...

Dupa parerea ta ce sanse crezi tu ca am daca aplic iar in Septembrie si de ce as trimite acea scrisoare cand ei nu o cer. Nu ma intelege gresit poate ai dreptate si o voi trimite dar crezi ca o vor lua in considerare? In tara am fost inginer de system calculatoare si tot tacamul timp de 6 ani dar din pacate nu am nici o diploma sa imi ateste acest lucru iar acum lucrez la un amarat de incubator nu e rau salariul dar nu de asta am venit aici din pacate :((

20. will

will New Member

Trophy Points:
    0

Share This Page