14.3 C
London
Monday, July 13, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Colegiul in UK

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by DenisD, Oct 18, 2014.

1. DenisD

DenisD New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara. Am o nelamurire legata de studiile in Anglia.

Am 16 ani si sunt elev in clasa a 10-a (2014-2015) la un liceu bun din Bucuresti. M-ar interesa sa studiez in Anglia, Londra mai precis incepand de anul viitor. Am inteles ca, clasa a 11-a din Romania este echivalentul primului an de colegiu in UK, acesta fiind principalul motiv pentru care as dori sa incep acum.

Am aflat cate ceva despre Sixth Form Colleges, insa nu prea am inteles diferentele dintre acestea si celelalte alternative. As dori sa ma axez pe cat de mult posibil (daca nu doar) pe informatica, programare. Vreau sa ma specializez in domeniu, deoarece ma pasioneaza si deja castig mult peste salariul mediu din Romania. Nu am nicio idee in legatura cu curriculum acestor ani de studiu, cat nici despre posibilele profile pentru care as putea opta.

Am rugamitea, daca doriti, sa ma informati mai mult in acest domeniu. Unde sa caut colegiile ? Ce examene e recomandat sa dau de pe acum (if any) ? Care sunt specializarile disponibile in aceasta forma de invatamant? Stapanesc limba engleza la perfectie. Comunic fluent cu vorbitori nativi si acest capitol sigur nu ar fi o problema. Am cativa prieteni care au plecat sa studieze acolo inca din clasa a 9-a. Am vizitat Londra vara aceasta, unde am stat la varul meu (1 an mai mare ca mine) si familia sa.

Am mai prins cateva idei despre studiul si modul de viata de la el, insa nimic concluziv.
    As dori sa stiu cam care ar fi si cea mai buna varianta in termen de sedere. Care este cea mai aleasa alternativa in randul studentilor? Ma gandeam sa inchiriez un apartament cat mai aproape de scoala. Credeti ca ar fi cea mai buna varianta ?

Va multumesc! :)

2. TFB

TFB New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    mint rubbing
    salut amice,
    din pacate nu te pot ajuta dar tin neaparat sa iti multumesc pt modul in care te exprimi(se vede clar ca esti prieten cu cartile si invatatura),mod pe care fff rar il mai vad pe forumuri si mai ales,in viata de zi cu zi.
    succes pe viitor,sint sigur ca ai sa reusesti.

TFB

3. DenisD

DenisD New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc pentru cuvintele frumoase, cat si pentru incurajari :)
    Va doresc numai bine de asemenea!

4. DenisD

DenisD New Member

Trophy Points:
    0
    Nimeni ? Macar un sfat de la cineva care a trecut prin aceasta situatie sau cunoaste demersurile necesare sau ceva informatii ?

5. DenisD

DenisD New Member

Trophy Points:
    0
    Am gasit intre timp un sixth form college care se pliaza pe preferintele mele. Este vorba despre Chelsea Independent College. Unul din marile avantaje este boarding-ul, dar si locatia. Year 10 ar fi £7,700/term, cu 3 term-uri. Deci £23,100 in total (doar taxele scolare). Aici s-ar mai adauga si boarding-ul: £4667/term => £14,000 pe an scolar.

In total ar fi in jur de £37,100 pe an scolar. Destul de acceptabil, comparativ cu restul alternativelor.

Imi puteti spune va rog, posibilele imprumuturi la care as putea apela pentru a mai micsora suma ?

Va multumesc! :)

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Sper că ştii că,pe lângă bani,se da si un examen de admitere,fata mea deja l-a dat ,din păcate nu a reuşit să prindă la scholarship,iar eu nu am cei 22K pe an de care observ că tu eşti...mulțumit.Dacă ai banii aştia (părinții),intresează-te urgent de modul de admitere! Baftă!
    BTW,să nu trăieşti vreo clipă cu ideea că,dacă ai banul,examenul e ca şi luat!

7. DenisD

DenisD New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara!

Nici nu imi inchipui ca as intra fara examen. De asta ma si pregatesc temeinic la materiile necesare admiterii. Nu sunt un copil de bani gata. Suma ar fi acoperita in mare din banii castigati de mine, cu multa munca, din freelancing.

Aceasta nu ar fi singura solutie. Insa nu stiu daca colegiile (sixth form) de stat (exista?) ofera boarding. Astfel am comparat alternativele si acesta ar fi fost printre cele mai interesante la raportul servicii/pret, chiar daca este o suma consistenta. Daca cunoasteti, imi puteti recomanda alt colegiu, public sau privat, din zona Londrei? Sau macar un loc unde as putea cauta?

Va multumesc mult pentru mesaj! :)

8. rompan

rompan New Member

Trophy Points:
    0
    De ce nu ramai in tara pana termini liceul si mergi la facultate in uk,daca esti cls a-11-a,poti sa incepi aplicatia pe ucas,e mult mai usor asa.Si obtii si un imprumut pt taxa de facultate si o sa locuiesti in campus,fiica mea asa a facut,e mult mai bine,cred

9. DenisD

DenisD New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt clasa a 10-a momentan. Ma gandesc ca, cu cat mai repede, cu atat mai bine. Cu siguranta voi locui in afara Romaniei, dupa ce termin studiile, deci nu vad ce as avea de pierdut daca incep de pe acum. Nu am acces la imprumut in situatia curenta?

Va multumesc pentru raspuns! :)

Share This Page