24.5 C
London
Tuesday, June 02, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Claim benefit inainte de a aplica pentru Bule Card

Discussion in 'EMIGRARE' started by dansimih, Feb 4, 2009.

1. dansimih

dansimih New Member

Trophy Points:
    0
    Blue card definitiv

Salut la toata lumea.Intrebare:Am un copil pentru care primesc child benefit,eu fiind student si care assistant,in curand o sa aplic pentru blue card definitiv,stie cineva sa fie vreo problema cu asta?adica o sa am vreo problema cu cei de la HO daca primesc child benefit?

2. puiu333

puiu333 New Member

Trophy Points:
    0
    Re:Blue card definitiv

eu am fost in aceeasi sit, numai ca eu luam housing benefits.nu poti aplica dak ai beneficii de la stat.tre sa renunti ca sa poti aplica.asa stiu eu ca am fost la croydon.

3. dansimih

dansimih New Member

Trophy Points:
    0
    Re:Blue card definitiv

Dar daca deja am primit banii pentru primele trei luni pot renunta?Sau poate stie altcineva chiar e vreo problema daca primesti child benefit si aplici pentru blue card definitiv?

4. utahedu

utahedu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ,nu stiu daca pun corect acest topic dar sper ca adminii acestui forum sa-l mute unde trebuie.
    Am si eu o nelamurire si poate ma lamureste cineva.
    Am acusi un an de cand muncesc cu yellow card ca student si voi aplica pt bule.Intrebearea mea este deoarece sunt cu familia aici si copilul e deja la scoala ma afecteaza daca cleim benefit pentru copil ca un fel de alocatie ( child tax credit parca) intrebarea e ma afecteaza cand ma vor purica aia de la Home Office cand voi depune de blue? Din cate am auzit si cand am aplicat pn NI ma-au intrebat daca am facut vreun claim ...ma refer sa nu i-mi dea cardul deoarece am cerut benefit..desi sunt sub yellow card.

5. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Claim benefit inainte de a aplica pentru Bule

utahedu, aplicatiile pentru beneficii nu afecteaza dreptul de a cere si obtine Blue Card si nici nu apar pe payslip (fluturasii de salariu).
    Cel mult, daca nu indeplinesti conditiile de acordare ti se respinge aplicatia si atat.
    Si nu te "purica" Home Office pentru asta, ei vor fi interesati doar daca ai platit NIC.
    Alocatia pentru copii este Child Benefit si daca nu o primeste in Romania are dreptul la ea aici.
    Child Tax Credit este un ajutor din partea statului pentru cresterea copiilor.

6. sutemiwaza

sutemiwaza New Member

Trophy Points:
    0

Buna!
    Taranu are dreptate,daca nu primesti alocatie in Romania ar trebui sa aplici aici,ti se va da retroactiv trei luni ( 3 luni in urma).Asa ca nu mai astepta ca pierzi si ar fi pacat,sunt 80 pounds pe luna.
    Cat despre orice claim care ar putea veni din fonduri guvernamentale pot sa te afecteze cand aplici pt Blue card.Noi am aplicat pt Working Family Tax Credit.Inainte sa aplicam prietenul meu a sunat la Citizen Advice Bureau si a intrebat daca pe mine ma va afecta mai tarziu. Raspunsul a fost NU atata timp cat nu aplic pt blue card sau nu ma va afecta daca aplicatia pt benefit nu va fi in numele meu.Insa tot ei ne-au indemnat sa aplicam prima data pt child benefit.
    Spui ca tu esti self. ,yelow.atunci sotia nu poate aplica ca dependent?
    Bafta multa!

7. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

Ca student nu poate aplica pentru alte beneficii decat ca partener, iar in acest caz aplicatiile, altele decat cele pentru copii vor fi facute de partenerul dependent.
    Altfel, va fi afectata aplicatia pentru Blue Card.

Este acelasi principiu pentru care se acorda Blue Card pentru dependenti de student.

8. utahedu

utahedu New Member

Trophy Points:
    0
    Deci sa inteleg ca intai sa aplic de blue card pentru mine si ca dependant pt sotie si dupa asta sa trec la beneficii .Am deja un an acu in decembrie ca student totu in regula sa aplic o sa aplic pt toti o data cica si pt copil ca dependant asa au zis astia de la UK border cand am sunat sa intreb .Ce diferenta e intre blue card si blue cardu ala ca dependant trebuie sa-l schimb intre timp al sotiei? Multumesc pt respunsurile anterioare.

Oricum astept ca nu vreau sa fac o prostie acum la urma sa zica astia ca cer beneficii o sa aplice sotia dupa ce are dreptul de dependant cred ca e cel mai indicat.

9. sutemiwaza

sutemiwaza New Member

Trophy Points:
    0

taranu a scris:
    Nu am stiut!
    Important este ca se poate!
    Bafta multa!

10. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

utahedu, alocatia pentru copii nu afecteaza obtinerea Blue Card.
    In plus, asta dureaza, asa ca as zice sa-i dai drumul aplicatiei pentru Child Benefit.

Ti se va cere sa declari daca copilul primeste alocatie in Romania si se si verifica asta, din aceasta cauza dureaza mult, chiar daca copilul este nascut in UK

11. utahedu

utahedu New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru mesaje.Subiect inchis.

-asa-asa-

12. Anonymous

Anonymous Guest

Se poate ( si daca da , cum?) renunta la alocatia copilului din Romania?

13. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    Buna intrebare!

Stie cineva?

14. rosi

rosi New Member

Trophy Points:
    0
    Da.Daca sunteti in România mergeti la Directia de Munca,Solidaritate Sociala si Familie in judetul din care sunteti si depuneti o cerere.Sora mea asa a facut inainte de a pleca la sfârsitul lui martie in uk ;trei saptamani mai tarziu a primit(in tara) instiintarea ca i s-a stopat alocatia in Ro,a aplicat pt child benefit si acum cateva zile l-a primit pt perioada 01-04
    Cineva scria pe alt topic ca a trimis cererea prin fax si a fost ok

15. rosi

rosi New Member

Trophy Points:
    0
    Curios sau nu cei de la Directia.........(o functionara aparent dura si foarte serioasa) nu i-a cerut nici un ID deci ar fi putut si alta persoana sa-i depuna cererea ,important a fost nr de inregistrare care sa ateste ca sigur a fost depusa

16. rosi

rosi New Member

Trophy Points:
    0
    Scuze,m-am documentat mai bine ,cererea a fost insotita de copie dupa buletin unul dintre parinti si certificat nastere copil

Share This Page