9.3 C
London
Monday, March 01, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cine a obtinut Yellow sau Blue Cardul in ultimul timp?

Discussion in 'EMIGRARE' started by pituca, May 1, 2012.

1. sil_doroftei

sil_doroftei New Member

Trophy Points:
    1
    Multumesc pentru raspuns Lavinia!

Am intrebat la campus, mi-au spus ca cel din Farnham este cel principal, dar m-au sfatuit sa il trec pe cel la care sunt. Nu prea stiau nici ei ce sa ma sfatuiasca. Ma gandesc totusi sa-l trec pe cel principal avand in vedere ca si in aplicatia pentru tuition fee, cei de la Student Finance au modificat adresa campusului meu si au trecut-o pe cea din Farnham. O sa am pagina aceea din formular printata de doua ori, una cu adresa campusului la care sunt si una cu adresa celui principal, in cazul in care se iveste ceva. In legatura cu numarul de telefon, mi-au zis ca il pot trece pe cel care este pe scrisoarea de enrolment sau pe cel al campusului. Se poate intra in baza de date din orice campus, am inteles.

Sper sa fie totul ok, avand in vedere ca universitatea este pe ambele liste, DIUS si TIER4.

Voi avea la mine si emailul pe care l-a primit Deceneu.

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    E vre-un student pe aici care s-a prezentat la Croydon, ca si stundent la NVQ, dar fara sa stie engleza? -ras4-
    stiti vre-un caz?
    Multumesc anticipat

3. laviniadsc

laviniadsc Member

Trophy Points:
    18
    [/quote]Multumesc pentru raspuns Lavinia!

Am intrebat la campus, mi-au spus ca cel din Farnham este cel principal, dar m-au sfatuit sa il trec pe cel la care sunt. Nu prea stiau nici ei ce sa ma sfatuiasca. Ma gandesc totusi sa-l trec pe cel principal avand in vedere ca si in aplicatia pentru tuition fee, cei de la Student Finance au modificat adresa campusului meu si au trecut-o pe cea din Farnham. O sa am pagina aceea din formular printata de doua ori, una cu adresa campusului la care sunt si una cu adresa celui principal, in cazul in care se iveste ceva. In legatura cu numarul de telefon, mi-au zis ca il pot trece pe cel care este pe scrisoarea de enrolment sau pe cel al campusului. Se poate intra in baza de date din orice campus, am inteles.

Sper sa fie totul ok, avand in vedere ca universitatea este pe ambele liste, DIUS si TIER4.

Voi avea la mine si emailul pe care l-a primit Deceneu.[/quote]

Ideea cu doua pagini printate e foarte buna. Poti scrie acolo cealalate adresa daca prima nu este acceptata.
    O sa fie ok, ai sa vezi.
    Succes!

4. sil_doroftei

sil_doroftei New Member

Trophy Points:
    1
    A fost bine, Lavinia!

De astazi sunt si eu posesor de Yellow Card!

Am avut programare astazi, 22.01.2013 la ora 10:30 la Croydon.

Am ajuns in fata Lunar House la 08:10. L-am rugat frumos pe gardian sa ma lase sa intru cu toate ca am programare la 10:30. A fost foarte amabil, m-a poftit inauntru si mi-a spus sa iau loc pe scaun. A inceput controlul ca la aeroport, apoi m-au redirectionat catre un ghiseu, unde functionarul a verificat BR1, pasaportul si mi-a dat numarul de ordine.

In acest timp, am primit 2 mesaje de la UKBA: 'Appointment confirmed.'

Ajung la etajul 2, ghiseul 62, cel destinat romanilor si bulgarilor. In fata mea era un cuplu de romani, am vazut la final ca unul dintre ei a luat Blue Cardul si celalalt Yellow Cardul. Dupa ce termina cu ei, bate in geam ca sa vin. Era un domn de origine araba sau indiana, foarte de treaba. Mi-a cerut pe rand bonul, BR1, pasaportul, pozele, extrasul de cont, scrisoarea de la scoala si asigurarea. A introdus datele in calculator, m-a intrebat daca sunt insurat sau nu:)), iar la final a facut niste copii dupa documente. M-a vazut putin speriat, mi-a zambit si mi-a zis ca totul pare ok, trebuie sa mai faca niste verificari, dar sa revin la ora 15.

In timp ce facea verificarile, am mai primit 2 mesaje de la UKBA: 'Appointment confirmed.'

Cred ca toata procedura de la ghiseul 62 n-a durat decat 20 minute, la 08:50 am iesit din Lunar House.

Va sfatuiesc sa mergeti in centrul comercial de alaturi. Este un magazin cu carti, Waterstone's, unde puteti sta linistiti sa cititi. Pe mine m-a luat valul si am plecat de acolo deabia la 15:00:)).

Ajung la Lunar House (Atentie, sa nu va pierdeti bonul de ordine, cu el intrati inapoi in cladire), intru si vad lume adunata la ghiseul 62. Cred ca toti eram romani, 2 cupluri si 4 persoane. Eu am luat al doilea Yellow Cardul, nu am mai stat sa astept, dar cred ca toata lumea a primit Yellow Cardul / Blue Cardul, dupa caz.

Documentele pe care mi le-a cerut:
    -BR1;
    -pasaport;
    -poze;
    -extrasul de cont Citibank Romania, cont All Inclusive in GBP; extrasul l-am cerut de la banca, cand m-am intors acasa de sarbatori, in limba engleza;
    -scrisoare de la scoala;
    -asigurare AVIVA 35.47 lire/luna, doar Key hospitals;

Am mai avut, dar nu am folosit: declaratie facuta in fata notarului cum ca nu voi apela la ajutorul statului englez, extrasele de cont ale alor mei si scrisoare de sponsorizare de la ei.

Va multumesc tuturor pentru informatiile de pe forum, fara ajutorul vostru nu as fi reusit!

Multa bafta celor care incearca sa-si faca programari acum! Nu va pierdeti speranta, o sa reusiti in final. La Croydon totul o sa fie ok, atata timp cat aveti toate actele.

Numai bine!

5. thenuts

thenuts New Member

Trophy Points:
    0
    Si prietena mea a obtinut azi YC si mi-a spus ca te-a vazut pe acolo :) Bafta si la restul.

6. ioana1325

ioana1325 New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari pentru obtinerea de Blue si Yellow card tuturor!:)

7. sil_doroftei

sil_doroftei New Member

Trophy Points:
    1
    @ thenuts: Felicitari, ma bucur:).

8. laviniadsc

laviniadsc Member

Trophy Points:
    18
    Felicitari pentru Yellow Card, sil_doroftei! Sa-l stapanesti sanatos si sa te folosesti de el! -dans-

Scuze pentru raspunsul cu intarziere. Deh, acum lucrez full time, la scoala a inceput perioada de predarea lucrarilor, si am mai avut si laptopul cu probleme saptamana asta. Dar le rezolvam noi si pe astea si o sa invatam si muncim cu drag si spor. -da-da-

Bafta in continuare!

9. dalexro

dalexro New Member

Trophy Points:
    1
    Salut,

Stiti cumva daca e vreo problema daca am extrase de cont mai vechi de trei luni? Adica Sept-Nov , si eu am progamarea in 22 februarie. Trebuie sa obtin macar pe Ianuarie nu?

10. vmadalinarom

vmadalinarom New Member

Trophy Points:
    0
    Noua ne-au zis la UKBA cand am intrebat ca ar trebui sa nu fie mai vechi de 30 de zile... din Noiembrie si pana acum tu puteai sa dai gata toti banii pe care ii aveai in cont. Nu are nici o relevanta un extras de cont vechi de 3 luni. Incearca sa obtii unul cat mai recent ca sa nu ai probleme.

Bafta!

11. miki2012

miki2012 New Member

Trophy Points:
    0
    Ar fi bine sa fie cat mai recent.
    Mi-am facut de curand cont la HSBC ,o sa fac un pay in,plati ,dupa care scot un bank statement cu ceva zile inainte de programare ,plus burden declaration.
    Mai ai inca timp sa-ti deschizi un cont in UK.(in caz ca nu ai deja)

12. thenuts

thenuts New Member

Trophy Points:
    0
    Nu iti trebuie declaratia pt burden....am facut-o si eu degeaba sincer. Daca ai cat de cat bani in cont ( prietena mea a mers cu 500 de lire in cont) si nu a avut burden si i-a dat YC.

13. mikela

mikela New Member

Trophy Points:
    0

Buna thenuts!.....eu cam tot vreo 500 £ am rulati pe cont ,ai idee daca se schimba datele problemei daca ai un dependent?...mai sunt suficienti sau trebuiesc mai multi bani?
    As putea pune mai multi bani in cont si sa merg doar cu ultimul extras sau e musai sa fie pe 2-3 luni in urma?

P.S. Imi place atitudinea ta!....pertinenta si la obiect - - -bravo-

14. thenuts

thenuts New Member

Trophy Points:
    0

Daca ai dependent nu stiu si nu vreau sa informez aiurea :) Prietena mea a mers doar cu un bank statement scos cu cateva zile inainte (pentru ca abia atunci am reusit sa ii deschidem contul) si a fost ok. Mai mult, nici macar nu a fost un bank statetement detaliat cum vine in posta ci un fel de "extras de cont" scos de ea personal la banca dupa ce si-a depus banii in cont.

15. valentintanase

valentintanase New Member

Trophy Points:
    0

16. sky1982

sky1982 New Member

Trophy Points:
    0
    pai daca ai incercat on-line inseamna ca ai cont facut pe Uk border agency
    https://apply.ukba.homeoffice.gov.uk/se ... OOKING-%26

apoi te loghezi, de obicei omenirea incearca acest lucru la ora 00.00 ora UK, pentru ca atunci apar datele pt programari.trbuie sa fii rapid si sa ai conexiune la internet buna, si muulta bafta.Trebuie sa insisti, sunt care prind mai repede altii mai greu.Nervi de otel.Este deschis si un topic f eficient Programare on-line Croydon II.
    Bafta.

17. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0

1.nr de tel corect e 08706067766
    2. nu se fac programari telefonic la momentul asta.Se fac doar online, cel putin asta spune cam toata lumea care incearca sa prinda o programare.
    Citeste si aici http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... start=1470

18. sirtiger

sirtiger New Member

Trophy Points:
    0
    eu am reusit prrin cineva sa obtin programare in croydon pe 28 februarie sa imi tineti pumni o sa revin dupa 28 bafta

19. bogdan2012

bogdan2012 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am aplicat pentru Blue ca dependent de sotie pe 6 Iulie 2012. Pe 28 Ianuarie '13 am primit cartonul albastru. Mult succes si rabdare.

20. sky1982

sky1982 New Member

Trophy Points:
    0
    o intrebare.Voi ajunge la Ho pt YC in febr.Dar banca unde am eu cont nu da extrase bilingve(ca doar nu s-a inventat asa ceva -nervos- ).Asa ca o sa traduc extrasul.Asta e, nu am ce face.Este oare o bila neagra pt obtinerea permisului?Macar sa stiu ce ma asteapta.Multumesc!

Share This Page