6.3 C
London
Sunday, October 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cine a obtinut Yellow sau Blue Cardul in ultimul timp?

Discussion in 'EMIGRARE' started by pituca, May 1, 2012.

1. Bogdany

Bogdany New Member

Trophy Points:
    0
    @vmadalinarom - ms de reply
    Can my family members live and work in the United Kingdom?
    This section explains how family members of a Bulgarian or Romanian national can live and work in the UK.

The family members of a Bulgarian or Romanian national are defined as:

husband, wife or civil partner
    children who are under 21 years of age or are dependent
    dependent direct relatives in the ascending line (parents, grandparents)

You will be exempt from the requirement to obtain authorisation to work in the UK if:
    you are the family member of an EEA national who is exercising a Treaty right in the UK (except if you are the family member of a Bulgarian or Romanian national who is subject to work authorisation requirements, or who is exempt from those requirements but only by virtue of being self-employed, self-sufficient or a student) or

Nu mai inteleg nimic :(

2. aniutza21

aniutza21 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,as dori si eu sa va intreb ceva.eu am yellow si am facut un an si tb sa completez br1.sotul meu are bc dependent de mine.intrebarea mea este cum il trec pe br1 c sectiune tb sa completez?va multumesc,tb neaparat sa vina si el cu mine la croydon?

3. Bogdany

Bogdany New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am inteles ca cel care aplica este sotul tau ptr dark blue , iar tu ca dependenta de el ptr blue , da trebuie sa mergeti amandoi la croydon pe o singura programare , daca ati reusit sa faceti rost de una :(

4. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Orice aplicant sau dependent care cere act, trebuie sa fie prezent la Croydon. E pe semnatura acolo. Il treci tot ca dependent ca si la prima aplicare.

D.P. 074

5. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    De ce crezi ca e o regula cine sa fie aplicant principal?
    Aplicant principal treb sa fie cel ce indeplineste cel mai corect conditiile de muncit anul intreg. Poate fi oricare din ei daca au muncit conform.

D.P. 074

6. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Repetarea nr. 134683098.
    Pt BLUE, nu trebuie Statementuri bancare.!!! ...........(doar daca nu s-a bagat acum in modificarile lunii trecute.).

D.P. 074

7. aniutza21

aniutza21 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu sunt aplicantu ,aplic pt blue dupa un an de zile cu yellow.sotului meu i a venit blue ca dependent.de mine,luna trecuta.problema este in care sectiune din br1 tb sa l trec pe el?

8. Zhan

Zhan New Member

Trophy Points:
    0
    As vrea sa ii inteb pe cei care au aplicat ca student si au obtinut Yellow Cardul daca au avut inclusa si acea declaratie ca nu vor apela la beneficii? Este obligatorie? Eu am trimis numai statement uri bancare...

9. mariuseek

mariuseek New Member

Trophy Points:
    0
    Declaratia ca nu vei apela la beneficii nu e obligatorie, sunt suficiente statement-urile bancare.

10. draguta27

draguta27 New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc pentru raspuns. In ceea ce priveste Asigurarea medicala ce poti sa mi spui?

Care sunt celelalte documente necesare pt aplicatia BC?

Thx!

11. sil_doroftei

sil_doroftei New Member

Trophy Points:
    1
    Imi cer scuze pentru ca nu stiu exact unde trebuie sa postez, dar am o intrebare si v-as fi recunoscator daca m-ati putea ajuta.

Sunt student in UK si momentan imi fac dosarul de aplicatie.

Am completat BR1, dar am o nelamurire in legatura cu lista DIUS si TIER 4.

In formular, la sectiunea 4, te redirectioneaza aici, Register of Education and Training Providers, http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/busin ... fsponsors/ , unde gasesti lista TIER 4, cu ultimele actualizari din 15 ianuarie 2013.

Universitatea la care sunt are mai multe campusuri, dar in lista TIER 4 este trecuta doar o data, cu campusul la Farnham.

Tot in formular la sectiunea 9 spune: '' If section 4 (students) has been completed, a letter ... organisation which is included on the Department for Education and Skills' Register of Education and Training Providers''. Deci, este vorba despre lista DIUS, cu ultima actualizare din 2009. Aici, universitatea apare cu toate campusurile ei.

Imi aduc aminte ca si atunci cand am completat formularul pentru tuition fees, am trecut adresa campusului la care sunt, dar ei au modificat si au trecut adresa campusului din Farnham. Ma gandesc ca acela o fi considerat campusul principal...

Cred ca universitatea este acreditata de UKBA, dar nu stiu care din campusuri sa le trec in formular, cel la care sunt sau cel din Farnham? De asemenea, in lista TIER 4 sunt incluse doar numele institutiilor, nu si adresa/numarul de telefon ale institutiilor, ca in DIUS.

Daca ei suna sa verifice ca sunt student si frecventez cursurile, nu ar trebui sa sune la campusul la care sunt?

Am citit postul lui Laviniadsc si stiu intamplarea de la Croydon cu listele DIUS si TIER 4.

Daca cineva ma poate ajuta, v-as fi recunoscator.

Numai bine.

12. laviniadsc

laviniadsc Member

Trophy Points:
    18
    Colegiul la care sunt eu are doar doua campusuri, ambele pe lista DIUS. L-am scris pe cel la care frecventez cursul, campusul principal fiind celalalt. Daca aicitit postul meu, stii ca nu asta a fost impedimentul.

Am avut si eu nedumerirea cu numarul de telefon. Colegiu are mai multe numere, inclusiv unul cu prefix 08XX care este scris pe toate pliantele si n-am stiut pe care sa-l scriu in aplicatie. Am cerul parearea Student Adviser-ului cand a fost sa iau scrisoarea. Mi-a dat un alt numar de la call centre unde raspund operatorii mai repede si au acces in baza de date a ambelor campusuri, deci pot confirma informatii de genul: nume student, curs, durata, eventual frecventa... Daca mai ai timp sa mergi la colegiu, eu zis sa pui o intrebare.

13. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor.
    Azi 17 ianuarie am primit Blue cardurile definitive. Data de emitere (ciudat) 14 ianuarie (ciudat pt ca ieri 16, am primit scrisoarea ca s-a acceptat, doar sa le trimit cele vechi yallowul meu si blue-ul sotiei). Oricum e binevenit.
    Ciudat, pt ca desi atasasem plic cu special delivery (din ala special de nailon) a venit cu posta normala, aruncat in fata usii, plic de hartie, crapat urat de tot, cu pasaportul copilului si ID-urile noastre atarnand pe jumate afara....deja imi faceam cruci, am trecut la facut poze la fata locului pt complaint...dar nu e cazul pt ca Dumnezeu cu mila, NU a lipsit nimic.
    Eu am fost student part time 2 sedinte de cate 3 ore pe saptamana intre Iunie 2011 - iunie 2012 la Golders Green College....recomand tuturor, ieftin si foarte flexibili....dar nu la absente.
    Nu am lucrat 12 luni, dar a lucrar sotia.
    Am aplicat in 14 Iulie 2012 prin posta, ne reusind cu telefon-eurobingo-show la Croydon, nici nervi mai mult de 1 saptamana.
    Si bine am facut. Nu am apelat la absolut nici un intermediar pt intocmirea dosarului, deoarece trebuie in principiu sa stii citi in engleza in BR sa reusesti cu actele.
    Intre timp am si gasit un Hotel de 4 stele care a stiut legea cu anul pt romani si m-a angajat full time, din Octombrie ca si Night Auditor/Receptioner (pe baza cursului de receptioneri la Reception Academy ---recomand cu incredere), doar pe baza asta a legii, adaugand Blue-ul sotiei si Certificat casatorie plus un email de la UKBA ce confirma prevederile legislative....peste care nici nu s-a uitat insistent managerii.
    Asta mi-e povestea actelor de UK, va urez tuturor spor la rabdat, spor la descurcat acte, spor la munca cinstita, spor la ceea ce va doriti....si....ne revedem detaliat la actele de Cetatenie.
    No, stai cumintel, ca doar nu plec definitiv, mai tin si eu ochiu si gura (cel putin experienta) pe filele astea.
    Doamne ajuta la fiecare.

D.P. 074

14. ioana1325

ioana1325 New Member

Trophy Points:
    0
    @Adipc,

Felicitari sincere!!!:))

Succes pe mai departe!!

15. lucinico

lucinico New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari!

Ma bucur sa aud ca se poate. Si eu sunt in situatia de a-mi cauta job full time dupa un an de munca PT cu YC (mentionez ca si sotul a muncit cu BC timp de 12 luni- deci as avea dreptul sa muncesc si pe baza acestui lucru). Oricum unii angajatori nu prea vor sa se complice cu romanii, dar eu tot incerc, sper sa apara ceva. Poti sa imi trimiti si mie te rog o copie a emailului de la UKBA in legatura cu dreptul de munca dupa un an? Merci

16. lucinico

lucinico New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari pt BC Lavinia!

Din ce ai povestit reiese clar incompetenta functionarilor de acolo. Nu stiu niste lucruri de baza, trebuie sa le dam noi mura in gura ...Spuneai de un email de la UKBA care iti confirma ca un colegiu de pe lista DIUS este acceptat pt YC/BC. Imi trimiti si mie de rog un email-ul? Merci

17. bobo031983

bobo031983 New Member

Trophy Points:
    0
    am depus actele pt blue card pe 25 nov...iar saptamana trecuta am facut o cerere sa imi dea pasaportul pentru cateva zile(am demonstrat cu biletele de avion ca am nevoie de el) si azi 17 ian mi-a batut postasul la usa si mi-a dat un plic mare cu toate actele inclusiv BC :)))) yeahhhhh budyyyyy asta este noroc....dupa 1 luna si cateva saptamani.nu va pierdeti speranta se pot intampla si minuni.Bafta tuturor

18. laviniadsc

laviniadsc Member

Trophy Points:
    18
    Pentru AdiPC:
    Felicitari pentru BC-uri! Sa le folositi sanatosi!

Pentru lucinico:
    Multumesc pentru felicitari, cu o mica precizare: am doar YC de student la curs vocational deocamdata.

Emailul despre care am scris in postul cu povestea de la UKBA nu-mi era adresat mei. Il gasesti aici:

http://www.romani-online.co.uk/forum/st ... US#p113307

Multumiri lui deceneu pentru postare si costoboc pentru re-transmitere.

Multa bafta!

19. lucinico

lucinico New Member

Trophy Points:
    0
    LAvinia,
    Merci pt raspuns. Nu voi mai avea nevoie totusi de email pt ca astazi am primit o scrisoare de la UKBA, un raspuns la o cerere 'recenta' (cum ii spun ei in scrisoare) prin care ii instintam ca mi-am schimbat cursul si merg la o universitate. Au actualizat datele cu numele universitatii deci nu vad cum ar putea fi probleme cu asta-avand in vedere ca univ e pe lista DIUS. Numai bine!

20. sky1982

sky1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut.Am si eu o intrebare care ma macina.In febr am programare pt Yc dar.....nu pot aduce cu mine decat un extras de cont din romania cu 1200 euro in cont.Pt ca asa de aiurea mi-am gestionat timpul.Si sunt fff stresata sa nu fiu respinsa. -plans2- ma tot gandesc ce as mai putea lua pe langa astea ca sa pot dovedi ca ma pot intretine.O declaratie ca nu voi fi a burden pt stat, extrase de cont ale unuia dintre parinti(desi nu cred ca ma integrez).Ma inscriu la colegiu si voi lucra ca si care assistant.Ma gandesc ca decat sa nu am tot in ordine si sa ma trezesc fara nimic .......Va multumesc. -nu-stiu-

Share This Page