8.2 C
London
Sunday, June 07, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cine a obtinut Yellow sau Blue Cardul in ultimul timp?

Discussion in 'EMIGRARE' started by pituca, May 1, 2012.

1. klauscip

klauscip New Member

Trophy Points:
    0
    V-as ruga mult pe cei care deja si-au luat BC dupa ce au avut YC ca student timp de 12 luni sa-mi spuneti si mie:

-in scrisoarea de la angajator si in cea de la colegiu ce trebuie sa scrie?
    -ati avut NVQ level 2 terminat atunci cand v-ati dus la Home Office sau trebuie doar o scrisoare de la colegiu in care sa se specifice ca de cand ati obtinut YC ati urmat cursurile acelui colegiu chiar daca nu ati obtinut inca diploma?

Multumesc mult

2. stefanpop

stefanpop New Member

Trophy Points:
    0
    Imi cer scuze.Osa scriu despre aventura mea la Croydon.Multumesc.

3. traffic_76

traffic_76 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna.
    1. In scrisioare de la angajator tre sa scrie perioada in care ai muncit la el.
    2. Nu este obligatoriu sa fi terminat NVQ-ul respectiv(daca nu sunt indiscret poti sa imi spui la ce scoala esti inscris cu NVQ ,este cumva din Glasgow? dar tre sa scrie in scrisoare ca ai continuat cursurile pe aceasta perioada, si neaparat sa raspunda la telefon in ziua cand ai programare la Home O.
    Succes!

4. klauscip

klauscip New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pt informatii.
    NVQ il fac la un colegiu din zona West Sussex deci n-am nicio treaba cu Glasgow.
    Eu imi faceam probleme ca poate nu reusesc sa iau BC daca nu arat ca am terminat acel NVQ. De urmat am urmat si inca urmez cursurile acelui colegiu dar ne miscam intr-un ritm cam lent din puntul meu de vedere si mi-e frica sa nu cumva sa nu il finalizez pana in momentul aplicarii pt BC.
    Si mai e o problema...eu am obtinut YC la sfarsitul lunii noiembrie si am inceput sa lucrez cam la cateva zile dupa dupa ce am luat YC, dar cursurile le-am inceput in martie...in situatia asta pot sa am probleme? Mentionez ca eu am platit rate la colegiu de cand am inceput sa lucrez, dar assesor mi s-a alocat de-abia in martie.

5. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar nu are nici o importanta pentru nimeni subiectul topicului?

Va rog sa scrieti aici doar daca ati primit raspuns la aplicatii pentru vre'un card si daca vreti si sa povestiti cum a fost e si mai bine.

Restul .... gasiti alt topic sau deschideti unul nou daca subiectul merita!

6. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    O persoana demna de admirat (si urmat) pentru perseverenta si rabdarea de care a dat dovada.

Multe, multe felicitari si bafta pe mai departe!

7. birzila diana

birzila diana New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!A fost si sora mea astazi la Croydon si a luat Yellow,ca student!A avut BR1,scrisoare de la scoala,sponsor-bank statement,scrisoare,contract de munca,asigurare-Aviva.Sms de confirmare nu a primit,doar a scris nr de referinta pe o hartie si l-a aratat.Totul a decurs bn,fara nici o intrebare.Succes tuturor!!

8. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Ca fapt divers, rata de refuz ptr certificate de inregistrare ptr RO/BG a ajuns deja la dimensiuni perverse pe trim I/2012... peste 82%.

9. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    De unde ai informatia?

Tapatalk / Galaxy S2

10. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Valeuuu , sursa?

11. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
  12. maria30

maria30 Member

Trophy Points:
    16
    Sunteti niste norocosi. Eu am trimis pentru Blue in ianuarie. Azi am primis urmatorul raspuns
    Thank you for your email.
    We have seen unprecedented volumes of applications on some routes and are deploying our resources accordingly.
    Bulgarian and Romanian cases are currently taking around 7 months to clear, this is 4 weeks over our agreed service standards of 6 months. We are working to clear the stock of work and we expect to be back within service standards shortly.

If you require your documents urgently, details of how to request return of documents are available on our website:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... tingtimes/
    I hope you find this information helpful.

Regards,
    Multumesc.

13. asda

asda New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    housewife MoM
    Exact acelas mesaj l-am primit si noi saptamana trecuta, dupa 2-3 saptamani de la email-ul nostru.
    au inventat si ei un mesaj-sablon de cand se foiesc si gata, s-au lamurit.. of-of-of!
    noi intr-o saptamana avem 6 luni pline de cind au ajuns actele la ei. -nuuu-

14. Mihai925

Mihai925 New Member

Trophy Points:
    0
    Măcar acum nu mai sunt la 22 noiembrie! Ieri au trecut și ei la 28. În ritmul ăsta peste alte 3 luni ajung si ei la începutul lui decembrie!

15. MD22

MD22 New Member

Trophy Points:
    0
    buna,
    ieri am obtinut yellow card-ul in calitate de student.aveam programare la ora 11, am ajuns ceva mai devreme, deja la ora 10 trecusem de security.
    am avut la mine: formularul BR1, bank statement-urile ( cont deschis cu o luna in urma), scrisoarea de la colegiu + chitanta plata, poze, asigurare Aviva- 50 pounds, declaratia la notar, pasaportul. am avut ceva emotii cu asigurarea deoarece era printata de pe mail ( originalul mi s-a spus ca-l voi primi la sfarsitul acestei saptamani) si cu colegiul, cursul meu incheindu-se saptamana viitoare. insa totul a fost ok.
    multumesc tuturor pt sfaturi.

16. Nicolle82

Nicolle82 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna. Eu urmeaza sa plec pe 29 august din tara, iar pe 30 am programare pentru yellow card. Am sa va tin la curent de cum au decurs lucrurile -asa-asa-
    Multa bafta tuturor!

17. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    Dacă ai toate actele în regulă o să fie ok...îţi da cardul în aceeaşi zi...ştiu sigur pt ca am cunoştinţe care şi.au luat yc de curând fără nicio problema...nu e dracu chiar aşa de negru. Baftă!

18. lvd

lvd New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Ceva noutati de la cei care au obtinut YC sau BC in ultima perioada?

Multumesc si multa bafta!!

19. euonline

euonline New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Chef
    salutare
    in primu rand imi cer scuze daca nu am postat in topicul care trebuia ... rog admini sa mute postul meu daca nu este adecvat topicului ...
    tocmai ce m-am inscris la un curs nvq ... ma chinui sa fac programarea la HO acum ... sa obtin YC
    am tot dosarul complet ... pasaport, buletin, poze ... mi-am gasit un job de la care am obtinut Job Offer Letter, am scrisoarea de la colegiu, am asigurarea medicala si inca o declaratie in care mentionez ca nu voi apela la finantari din partea statului ... in cazul acesta mai am nevoie de statment de la banca sau de sponsor?
    mentionez ca pot arata statment cu orice suma ... dar am contul de 8 luni si am rulat ceva bani pana acum in el ... exista posibilitatea sa ma intrebe de unde sunt banii ?
    ORICE INFORMATIE E BINE VENITA.
    MULTUMESC.

20. Ralucka_

Ralucka_ New Member

Trophy Points:
    0
    din cate stiu eu pe cine de aici i-au intrebat...o parte au zis ca au venit cu banii din Ro si altii au zis ca de la sponsor....depinde ce sume fabuloase ai rulat :)

Share This Page