5.9 C
London
Wednesday, February 26, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cine a obtinut Yellow sau Blue Cardul in ultimul timp?

Discussion in 'EMIGRARE' started by pituca, May 1, 2012.

1. bety_2286

bety_2286 New Member

Trophy Points:
    0
    felicitari pituca -bravo- -bravo- -bravo-

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Bravo! FELICITARI! Esti bun de cinste la intalnirea de pe 13!
    (glumesc, evident)Dar sper sa nu dispari...tu si sotia, apropo ea unde e? -dans-

3. pituca

pituca New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim!
    O sa facem tot posibilul sa venim la intalnirea de pe 13. Asta daca nu ne gasim ceva de munca pana atunci... -nu-ma-uit- .
    Sotia este studenta, iar eu casnic. -ras2- .
    Bafta in continuare la toata lumea!

4. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare, marturisesc ca nu am mai intrat de ceva timp pe acest site...Uitasem cat de util este.
    As vrea sa ma lamuresc si eu intr-o problema pe care personal am avut-o acum cativa ani cand eram in stadiul Yellow Card- Blue Card.
    Una din prietenele mele cele mai bune a sosit de curand in UK, lucreaza ca si carer cu Yellow card si vrea sa aplice ptr Blue card ptr sot.
    Pe vremea cand eu aveam Yellow card stiam ca era optional sa aplici ca dependent ptr sot/sotie ptr Blue card provizoriu.
    Cum stau lucrurile acum, poate veni sotul prietenei aici si poate lucra fara sa aplice ptr Blue card sau nu. S-au mai schimbat legile?
    Va multumesc anticipat.

5. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @julianee, ai dreptate dintr-un punct de vedere. Forumul este util si toti putem contribui cu un pic de efort.

M-ai dezamagit! Vroiam sa citesc ceva vesti bune si cand colo, ce gasesc aici .... a poate nu ai observat.... topicul se numeste "Cine a OBTINUT YC/BC in ultimul timp?"

Te rog verifica alte topice pentru intrebarea ta si continua discutia in alta parte.... te rog!
    http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... licat-4952

Si ca sa nu fii si tu complet dezamagit .... raspunsul e DA, se poate.

6. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc, si tot acum mi-am si amintit de ce nu am mai intrat pe site-ul asta.Nu scapam nici un prilej sa folosim sarcasmul romanesc.

De fapt ma incadrez la acest topic, prietena mea doar a obtinut yellow cardul si intrebarea mea era legata de B/Y Card.
    I

7. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari prietenei tale!
    Cateva amanunte, in acest topic, despre "ce si cum" a fost, ar fi fost util si altora.
    Intrebarea despre dependent , totusi.... nu e la locul potrivit.
    Ma intreb daca ar fi mai bine sa ma exprin engleza (sa evit sarcasmul romanesc) .... this is NOT where you supposed to talk about that, never mind,I'm not gonna bother you again!

8. razvancpt

razvancpt New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare la toata lumea.
    Intrebare: A aplicat cineva pentru blue card cu un contract de munca ce incepe inainte de data obtinerii yellow card pentru student?

Am programare pe 21 mai.
    Am toti fluturasii pe ultimele 12 luni de cand am obtinut yellow card pentru student (am terminat scoala) insa eu am inceput sa muncesc inainte de a obtine yellow card.

Multumesc anticipat!

9. rakira

rakira New Member

Trophy Points:
    0
    Am luat si noi YC si BC. Sa va povestesc pe scurt cum a fost. Eu aveam programare azi la 8 am si sotul maine, pentru ca nu am reusit sa ne programam in aceeasi zi, ca deja se ocupasera toate locurile. Aveam la noi 2 variante de formula BR1 - unul in care eram trecuti amandoi si unul doar eu, studentul. La ora 7 am eram in fata la Home Office, la 7.30 am trecut de security si ne-a trimis la un ghiseu pentru stampila. Doamna aia "draguta" de la ghiseu mi-a zis ca nu poate aplica si sotul pe acelasi formular pentru ca nu are programare. Am incercat sa-i explic ca programarile sunt putine si nu am reusit sa mai prind una si pentru sotul, dar este programat a doua zi. Ea, foarte "dragut" ne-a zis ca ii pare nespus de rau dar nu poate intra ca nu are programare. Am tot incercat sa-i spun ca el e membru de familie, ca aplica ca si dependent, dar nici nu m-a lasa sa termin propozitia, a taiat cu pixul datele sotului si mi-a zis scurt ca el trebuie sa vina maine. Sotul meu deja era verde la fata de nervi. Am urcat sus, si la ghiseul 62 era o doamna foarte draguta care, fara sa ii zicem noi ceva, ne-a intrebat daca nu aplicam impreuna, ca a vazut taietura cu pixul de pe formular. Si am zis BA DA! doar ca doamna de jos a zis ca nu se poate. Si ea a zis: cum sa nu se poata? mai ales daca esti deja aici si ai pasaportul la tine...si noua ne e mai usor sa procesam datele impreuna. Nu ne-a cerut alte acte, le aveam pregatite pe toate (pasapoarte, poze, bank statement, scrisoare de la colegiu, declaratie ca voi cere beneficii). Deci, ne-am intors in 4 ore si ne-a dat cardurile. Super de treaba doamna! Faza nasoala e ca abia cand am ajuns acasa am vazut ca mi-a gresit numele de pe YC. Adica e gresita o litera. A mai patit cineva asa ceva? Oricum o sa sun maine sa ii intreb cum sa procedez.

10. pituca

pituca New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari!!! -bravo- -bravo- -bravo-

11. Georgiana.vas

Georgiana.vas New Member

Trophy Points:
    0
    Si-a mai primit cineva cardurile care ati aplicat prin ianuarie februarie? -ceeee?-

12. aniutza21

aniutza21 New Member

Trophy Points:
    0
    A mai primit cineva actele eu le am trimis pe 3 februarie va rog spuneti mi

13. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    De ieri, suntem si noi fericitii posesori ai una bucata YC si una bucata BC!

O sa va povestesc pe scurt cum a decurs totul, in ideea ca experienta noastra poate fi de folos cuiva.

Programarea am obtinut-o telefonic in data de 4 aprilie, dar doar pentru sotul meu. Pentru mine mi-au zis sa sun din nou pentru alta programare, etc, etc. Si am sunat, si am sunat... vreo doua saptamani si nimic. Am lasat lucrurile asa si am zis ca incercam sa intram amandoi.

Am mers cu doua formualre BR1 - unul doar pentru sotul meu si inca unul cu mine ca dependent.

Am trecut de control si la ghiseul de jos ni s-au cerut pasapoartele, BR 1 (l-am dat pe cel completat cu amandoi) si ref no.

Nu a comentat nimeni nimic.

Sus am predat actele toate o data ca asa ni le-a cerut. Iar nici un comentariu. Ni s-a spus decat ca sunt ok actele, dar trebuie sa mai faca niste verificari.
    Dupa aprox 3 ore si jumatatea aveam YC si BC.

Acum, de ce la noi a decurs asa, nu va pot explica. Dar va asigur ca doar unul a avut programare.

Logic este sa aiba programare doar aplicantul principal. Asa ca, pentru cei care aveti doar o programare, mergeti impreuna. Trebuie sa se rezolve. E dreptul vostru!
    Vreau sa va mai spun ca toti cei care asteptau acolo au luat actele! Daca dosarul e ok, nu aveti de ce sa va faceti probleme! Restul... sunt povesti!

Va doresc multa bafta tuturor in obtinerea de programari, acte, joburi, tot ce va doriti!

Raspund cu drag tuturor celor care au intrebari!

14. pituca

pituca New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari!!! -bravo- -bravo- -bravo-
    Sunt de aceeasi parere cu tine. Daca ai dosarul in regula nu ar trebui sa iti faci griji. Si in ziua in care am fost noi a luat toata lumea cardurile. Si am fost peste 10 persoane.
    Mult succes in continuare si celorlalti!

15. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    salut , ieri , 17/05/2012 am obtinut si eu YC de student fara nici o problema. Daca nu aveti o atitutine prea "lejera" si puneti macar un 1% din atentia voastra in aceasta aplicatie succesul este garantat. Eu ca individ ma stresez mai mult cand este vorba de sanse cu care te intalnesti mai greu. Nu doream sa pierd programarea care se face atat de greu.

In cladirea HO trebuie sa intrati cu 30 de minute inainte ca sa treceti de security check(exact ca la aeroport). De acolo ve-ti fi trimisi intr-o sala unde un NENE :) va cere pasaportul + BR1-ul si dupa ce verifica ca aveti programare va da un bon cu numar de ordine va pune o stampila pe BR1 si va trimite la etajul 2 . Acolo , ghiseul rezervat romanilor si bulgarilor pe semne ca este 63. Am asteptat vreo 30 de minute cand o doamna plinutza si foarte amabila de etnie araba a strigat numarul meu de bon. Mi-a cerut actele pe rand si a pus atentie deosebita doar in scrisoare de la sponsor. S-a uitat fugitiv pe toate foile dar la scrisoarea de la sponsor a verificat ceva in calculator .
    Totul a durat vreo 2-3 minute la ghiseu si mi-a zis cu un zambet destul de prietenesc sa vin la ora 3 sa-mi iau YC-ul.

Am revenit la ora 3 ...si dupa vreo 5 minute de asteptat aceiasi femeie a strigat numarul de bon al meu. M-a pus sa semnez YC-ul si mi-a urat succes.

MI-A CERUT URMATOARELE:

1. BR1 - completat
    2. asigurare AVIVA 41.50 pounds ( am ales Aviva Healthier Solutions si DOAR optinea HOSPITAL LIST...fara psyhiatric, dental sau oftalmologic... daca aveti nevoie de asigurare sunati la Aviva si cereti cu JAMES. El m-a ajutat pe mine si stia exact ce cere Home Office-ul. Recomand sa va faceti asigurarea cu cel putin 20 de zile inaintea programarii la Croydon pentru a nu avea emotii in sensul ca dureaza vreo 2 sapt sa primiti prin posta acele hartii de care aveti nevoie la HO.
    3. scrisoare de la sponsor + bank statements ale sponsorului pe ultimele 3 luni
    4. scrisoare de enrolment de la scoala (eu am ales Islington Centre of English pentru ca este pe ambele liste dius si tier4 desi REPET - scoala trebuie sa fie pe lista DIUS pentru ca bulgarii si romanii sa se califice)

Nu doresc sa induc nici o confuzie. Lista care va urma este DOAR ce am avut la mine EXTRA pentru ca eu doream sa nu existe lucru pe care sa mi-l ceara si sa nu-l pot oferi. Am dorit sa am back up la absolut orice.

AM MAI AVUT LA MINE(repet - nu mi le-a cerut si NU le-am folosit)

1. declaritie de sedere temporara in anglia + card european de sanatate - daca ar fi fost vreo problema cu AVIVA
    2. scrisori de sponor de la sora mea + parintii mei din RO CU bank statement
    3. declaratie in fata notarului cum ca nu voi apela la ajutorul statului britanic
    4. bank statementurile mele

Aceste documente pe care le-am avut EXTRA costa doar vreo 10 lire si eu zic ca merita sa le aveti la voi doar sa aveti peace of mind.

Daca aveti intrebari sunteti welcome.
    Va urez multa bafta!

ROMANI: DUPA CUM SCRIE PE PRIMA PAGINA A FORMULARULUI BR1 !!! APLICATIA BR1 ESTE UN DREPT!!!!! NU ESTE UN PRIVILEGIU!!!
    DACA TOATE ACTELE SUNT OK NU EXISTA DECAT UN REZULTAT!!! IL VE-TI LUA!

16. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    Doresc sa postez aici un exemplu de scrisoare de sponsorizare.

Sponsor's full address
    phone number
    date

To: UK Border Agency, Home Office

Dear Sir/Madam,

This is to confirm that I, ......, identified with passport number xxxxxx issued by xxxxxx am the father/friend/cousin of............. and I will financially support my daughter/son/friend during her/his studies in the United Kingdom. She/He is studying...........at.............

I am happy to provide funding to my child/friend and cover her/his expenses that include living costs and tuition fees. I am able to support her/him financially and this evidenced by my bank statements which are enclosed. I give my consent to the funds being available to my daughter/son/friend for study in the United Kingdom.

If you have any additional questions please do not hesitate to contact me.

Yours faithfully,

17. rakira

rakira New Member

Trophy Points:
    0
    Bravo Deceneu! Felicitari! Piece of cake :) Btw si eu sunt la Islington Centre for English

18. stefanpop

stefanpop New Member

Trophy Points:
    0
    O singura intrebare va rog.Sa o trec si pe fica mea de 4ani si 8 luni in aplicatia mea de dependent blue card?Sau doar pe mine dependent de sotie?Multumesc.

19. stefanpop

stefanpop New Member

Trophy Points:
    0
    am scris fica.Corect era fiica

20. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    corect era sa scrii in alta parte ....... vezi aici e vorba despre altceva.
    Daca veniti si povestiti ca ati fost la Croydon si "cum" si "ce" e una, altfel sunt total off topic (fara suparare).

Da, si ea trebuie trecuta, te scuteste mai tarziu de dureri de cap.

Share This Page